Jelcz 043 / ADW Model / 1:25 - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Jelcz 043 / ADW Model / 1:25 - HOTOVO

Příspěvek od Lukáš »

Stavba modelu byla zahájena 1. 9. 2011, tedy na "starém fóru", kde si můžete přečíst i kompletní diskusi.
Naposledy upravil(a) Lukáš dne čtv 22.3.2012 20:59, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Jelcz 043 / ADW Model / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Obrázek


Sice se říká, že dvakrát nevstoupíš do stejné řeky, u mne to teď ale platit nebude. Přes trápení s Kamazem se mi na stůl dere další model od vydavatelství ADW Model. Předně je právem očekávaný boj pro mne výzvou a za druhé se právě tento model zalíbil mé manželičce. Rád bych ho tedy dokončil do 21. února, kdy má svátek - rok zatím z opatrnosti neuvádím :D Vybral jsem si červenou městskou verzi, s jiným barevným provedením už nějaký ten pátek zápasí František; v jeho vláknu si počtete i něco málo o předloze.

Obrázek

Jelcz 043

měřítko: 1:25
vydavatel: ADW Model
autor modelu: Adrian Wandtke
formát: A3
rozsah: 11 stran s díly
4,2 strany s návodnými kresbami
1 strana návodu v poštině
počet číslovaných dílů (celků): 281


Něčemu takovému by se to mělo podobat:

Obrázek
/autor původního obrázku Radomił Binek/
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Jelcz 043 / ADW Model / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Zatím mám hotový základ kol a začínám vyřezávat vzorek.

Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Jelcz 043 / ADW Model / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Vzorek na dvě kola mám vyřezaný, nápisy jsou z vylaserovaného doplňku - Bédo, to je z těch trosek od tebe.. Nemohl jsem odolat, abych aspoň jedno kolo nehodil do barvy; s výsledkem jsem celkem spokojený.

Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Jelcz 043 / ADW Model / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Obrázek

Po jedenácti dnech práce na modelu mám pneumatiky hotové. Zbývá je už jen nasadit na disky.. Při vyřezávání vzorku jsem použil Paterovu metodu, která je pro tento typ vzorku asi nejvhodnější.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Jelcz 043 / ADW Model / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Jelcz 043 / ADW Model / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Tak na mnohé žádosti přidávám detailní pohledy na kola. Foťáku se tentokrát chopila manželička, já jsem raděj začal lepit podlahu :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Jelcz 043 / ADW Model / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Obrázek

Základ podlahy po prvním nátěru. Přebarvení je nutné ze dvou důvodů, předně podobně jako u Kamazu je černá vytištěna ve dvou odstínech a za druhé jsou na žebrech nesmyslně vyznačena místa pro přilepení jiného dílu. Pár žeber (označených D) chybí úplně a je nutné je dodělat, žebro K není nakresleno celé. Největší průšvih jsem si ale způsobil sám, když jsem na podlepení podlahy použil díl z zbytku laserovaných doplňků, které jsem kdysi dostal od Bédi. Nejen že tomuto doplňku chybí na každé straně nejmíň milimetr, přestože jsem podlahu lepil koresem a obě strany najednou, celek se mi zkroutil do neuvěřitelné vrtule; prostě je to z jakýhosi pochybnýho materiálu. Kdybych to podlepil normálním kartonem a vyřezal, bylo by to lepší a míň práce. Takto jsem podlahu už dvakrát musel napařit a ještě aspoň týden ji budu vyrovnávat pod zátěží :(
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Jelcz 043 / ADW Model / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Než se podlaha zcela vyrovná, začal jsem pracovat na rámu. Zatím jsou nepřesnosti minimální, přebarvení je nutné jen kvůli nestejnému vytištění černé barvy.

Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Jelcz 043 / ADW Model / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Jelcz 043 / ADW Model / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Přestože jsem si myslel, že v této fázi komplet slepím rám a podvozek, s postupem prací ve mne sílily pochybnosti o správném rozvoru a hlavně rozchodu. Rozhodl jsem se tedy nejprve zpracovat karosérii a podle ní pak zejm. nápravy vyrovnat. Podlahu proto obracím zpět a vracím se k práci na její horní straně.

Obrázek

Obrázek Obrázek

Kryt motoru je tvarově relativně složitý celek. Autorům to taky úplně nevyšlo a musel jsem všelijak upravovat. Úplně s tím spokojen nejsem, ale víc se mi z toho (a ze sebe :) ) vyrazit nepovedlo..
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Jelcz 043 / ADW Model / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Jelcz 043 / ADW Model / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Bočnice nalepeny k podlaze. Žádné zásadní problémy se zatím nevyskytly. Vnitřní a vnější část nejsou stejné, resp. odchylka je větší, než vyžaduje zakřivení, není to ale nic hrozného. Stejně tak není problém upravit velikost stupátka u řidiče.

Obrázek

Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Jelcz 043 / ADW Model / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek


Mám za sebou stavbu jedné relativně složité části, totiž zádě. S výsledkem jsem celkem spokojený, i když takovou oblinu, jakou autoři namalovali na obálku modelu (vizte níže), se mi vytvořit nepodařilo. To by totiž hlavní díl 6 museli namalovat úplně jinak :roll: Vnější díl lemující zadní okna jsem lepil až nakonec. Výhodou této barevné verze je, že jsem ho mohl nalepit rubem ven, čímž se mi podařilo lépe se vypořádat s milimetry chybějícími po stranách. Díl 47 pod zadní sedačkou se musí dodělat, protože ve vystřihovánce vůbec není. Na přídi mám zatím jen konstrukční díl lemující okna, snad bude sedět i zbytek..

Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Jelcz 043 / ADW Model / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Obrázek Obrázek


Stavba zádě byla dobrou rozcvičkou pro předek. Díly bylo opět potřeba všelijak upravovat, aby z toho vznikl alespoň náznak tvarů předlohy. Spodní část ještě nějak doladím při lepení nárazníku. Díl lemující přední okno jsem opět lepil naruby, protože je užší, než by měl být.
Odpovědět

Zpět na „Autobusy“