HAS série / VIMOS / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Ahoj kolegové modeláři.
Jsem tady s novým dakarským projektem u kterého věřím v dobrý konec. Tentokrát to nebude jen o jednom modelu, ale o celé sadě vydaných, závodních hasičáků ze známé série The HAStory od Vimosu. Takže, zatím půjde o 4 vozy z celkových 9ti co spatřili světlo světa. Viz první foto.

Obrázek


O tom, že bych chtěl mít celou sadu, asi nemá ani cenu mluvit. Ale zpět na začátek. Když začal Jiří Vintr na fóru a fb psát o The HAStory, tak jsem měl jasno, který ten kousek bych si slepil. Bohužel k mému překvapení, ani jeden z mých favoritů nevyšel v prodeji. Takže to šlo k ledu. První vydaná dvojce HASek mne moc nenadchla, pak přišla další verze z roku 94' a následně o rok mladší verze z 95. roku. Tohle auto se mi z těch všech vydaných líbilo nejvíc. Postupem času jsem si projekt The HAStory oblíbil. Všechny ty příběhy, které Jiří psal ke všem autům ve mě probudili tenhle nápad uskutečnit. No a měl jsem jasno. Dneska tu mám čtyři sešity a v tuhle chvíli už stavím první dva hasičáky. Jde o první vydané vozy tj verze Ládi Fajtla a Tomáše Tomečka.

A tady to začalo... tradičně kola

Obrázek

Obrázek


Asi jsem se zbláznil, když přišlo rozhodnutí, že budu stavět obě auta najednou. Na stavbu jsem sám bez pomoci dráťáku (zdravím Štefane :lol: ), tak uvidíme, kam až tahle dvojstavba dojde bok po boku. Všechno trvá dvakrát déle než u singl stavby a tak se to trochu vleče až mi to občas leze na mozek.

Zpátky ke kolům. Zvolil jsem těžší variantu poklic a ještě je doplnil o matice.

Obrázek

Obrázek


Poklice jsem následně lepil na samotná kola, protože je pak lepím napevno. Zachovám pouze natáčení přední nápravy. To do vitríny stačí :mrgreen:

Ještě foto hotových kol.

Obrázek


Pro začátek to stačí. Ve skutečnosti jsem o krok napřed, ale to až příště.

Budu rád za vaše připomínky, nápady atd. Stejně tak můžete sem vkládat fotky svých HASek ať nebereme inspiraci.

Samozřejmě... víc fotek v galerii ;)

Martin
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od JakubSDK »

No paráda, krásný počin a s velikou radostí budu sledovat 8-)

Toto byl můj počin jako betastavba...

Obrázek

Tak ať se ti daří kolego ;)

Jakub.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Paráda. Právě tenhle kousek bych moc chtěl. Díky za foto i za sledovanost ;)
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Nafe_CZ »

Držím palce, jsi ďábel :-), a jak tě znám, to klapne !
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Tak tohle mě bude extra super zajímat . Jednu Hasku jsem dělal a pohořel jsem ( a to doslova ) na kabině . Takže tzv . usedám do první řady a budu velmi pozorně sledovat .
Pavel M.
Příspěvky: 533
Registrován: pát 20.1.2012 22:52
Bydliště: Liberec

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Pavel M. »

Ahoj
držím ti palce,já jsem si postavil Hasku(L.Fajtl)a musím se přiznat,kabinu jsem lepil 2krát.Pohořel jsem na tvarování boků kabiny po vyřezání oken.Kubo jak jsi lepil kabinu ty?
Dino D.
Příspěvky: 60
Registrován: ned 26.6.2016 17:14

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od Dino D. »

Ahoj ,

tak to ti budu fandit já jsem začal taky , ale s tím , že modely z roku 94 a 95 stavím 1:25 , zatím mám motory a půlku rámů .ale je pravda , že to prokládám i jinými projekty

D.D.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

No tak paráda. Díky za ohlasy. Alespoň vím, kde si mám dát bacha ;) Okna budu vyřezávat až po naohýbání boků kabiny.

Ještě sem přidám jednu fotku s HASičákem. Tentokrat jen na papíře. Jde o jednoho z mých favoritů a zároveň to je ten Jakubův kousek.

Obrázek

Kreslil jsem já sám :mrgreen:
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od JakubSDK »

Pavel M. píše:Ahoj
držím ti palce,já jsem si postavil Hasku(L.Fajtl)a musím se přiznat,kabinu jsem lepil 2krát.Pohořel jsem na tvarování boků kabiny po vyřezání oken.Kubo jak jsi lepil kabinu ty?
Ahoj Pavle,
pokud si vzpomínám dobře, tak nejhorší byl ten mikro proužek pod okny, ten jsem tvaroval po vyřezání oken přes pravítka, poté celou kabinku slepil a uzavíral podlahou, jako většinu Tater.

Martine, ta kresba je super ;)
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Co tu máme dál. Další na řadě byl motor... tedy dva motory. Tady žádná záludnost nebyla, jak už psal Yvan v reportu tatry z 94. roku, takže to šlo celkem rychle. Teda až na ty malé kryty :shock: Není to těžké, ale pracné jak říkal můj učitel na střední škole na mechaniku. Motory lepím bez chlopní a jen podlepuji některé hlavní části kartóem (viz foto). Překvapuje mě jak to dobře funguje. Vždy jsem byl skeptický k tomuto stylu lepení bez chlopní. No a vida... ono to jde. Člověk se pořád učí.

Obrázek

Obrázek


U spojky jsem si pomohl malým válečkem (stočený pásek papítu - 6mm široký) aby se mi nepropadl koncový díl ze ktrého pujde kardan do převodovky.

Obrázek


Někdy si pro zábavu slepím všechny součástky dané sestavy (motoru) vzlášť a pak to kompletuju v jeden celek. Jako třeba tady.

Obrázek


Hotové motory pak vypadají asi takhle...

Obrázek

Další fotky v galerii.

Zatím tak ;)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Motůrky jako živé .

Mohl by jsi prosím trošku víc rozfotit stavbu kabiny ? Jde mi hlavně o uložení interiéru . Pořád ještě živím představu , že si je někdy slepím tak at mám kde opisovat . Díky moc . Třeba to pomůže i ostatním modelářům .
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Nafotím jak to půjde. Snad zachytím vše důležité, ale na to je ještě čas.

Na řadě jsou teď rámy obou HASičáků. Postup jsem zvolil podobný Yvanovi. To je rozřezat na pásky a nalepit je kontaktním lepidlem (v mém případě) na balzu 2.5mm. Ostatně jak je vidět na fotkách.

Obrázek

Obrázek

A ještě hotové rámy bez zadních šikmých výztuh...

Obrázek


Teď, když nad tím s odstupem času přemýšlím, asi bylo zbytečné rámy rozřezat. Myslím, že by to šlo i bez toho a ještě ušetřím čas i práci. Uvidíme. Mam ještě dva pokusy ;)

Pro dnešek vše. Hezký večer ;)
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od JakubSDK »

Postup s rozřezáním rámu a vyztužením balsou byla dobrá volba, také tento způsob používám a osvědčil se ;) jen ten chemoprén jsem nezkoušel, zatím se držím svého oblíbeného tyčinkového herkula :lol:

Ať se daří a s radostí sleduji.

Zahrávám si s myšlenkou, že bych se připojil..
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Jen do toho! Proto to tady je ;)
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: HAS série / VIMOS / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Takhle u mě začíná práce na zadních nápravách.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tady je to zase o trpělivosti a spousty času než je vše hotové. Myslím, že Jakub se svou HAS 94' bude v cíli dřív než já. Tak alespoň budu mít od koho opisovat :lol:
Odpovědět

Zpět na „Sport a Dakar“