MAN TGA 18.480 / ABC / 1:53 / HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
halogen
Příspěvky: 28
Registrován: úte 2.10.2018 12:29
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg

MAN TGA 18.480 / ABC / 1:53 / HOTOVO

Příspěvek od halogen »

Dostala se mi do rukou sympatická série dakarek v měřítku 1:53 z ABC. Tatrovky tu jsou prezentované, ale stavba MANu tu chybí.
Rozstříhal jsem to ještě dřív než jsem vyfotil náhled vystřihovánky, doufám že mi bude odpuštěno :roll: .
Obrázek

Rám tak jak je konstruovaný snad ani rovně slepit nejde, vždy se zkroutí, proto jsem konstrukci upravil a kroucení znemožnil přepážkami
Obrázek

Kola lepím již standardním způsobem zde vícekrát popsaným, bočníce jsem namočil a mírným násilím vytvaroval aby nebyla kola placatá.
Obrázek

V ABC píšou, že posádkou tohoto kamionu byli pánové Randýsek, Nemajer a Hruška, dost mě udivilo, že na bočnici kabiny je ve vystřihovánce poslední jméno upraveno na Šiška. Že by změna posádky nebo silvestrovský fórek? :lol:
Každopádně to je pro letošek všechno a přeji všem PF 2020 8-)
Naposledy upravil(a) halogen dne stř 19.2.2020 7:43, celkem upraveno 1 x.
halogen
Příspěvky: 28
Registrován: úte 2.10.2018 12:29
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg

Re: MAN TGA 18.480 / ABC / 1:53

Příspěvek od halogen »

Model se začíná pomalu rýsovat, kabinu i nástavbu jsem důkladně vylepil kartonem.
Na původní fotce jsou na kabině dobře čitelná jména posádky: Randýsek, Nemajer, Šiška.

Obrázek

Podlaha nástavby ani kabiny ještě není přilepená, nechal jsem to otevřené aby se přes noc vyvětralo lepidlo.
Moc se mi líbí barevná úprava kamionu 8-)
halogen
Příspěvky: 28
Registrován: úte 2.10.2018 12:29
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg

Re: MAN TGA 18.480 / ABC / 1:53

Příspěvek od halogen »

Přestože není snadné tento model polepit (spousta dílů se lepí natupo, na což autor výslovně upozorňuje v návodu), na zásadní záludnost jsem dlouho nenarazil, až teď při lepení kabiny k celku.
Pokud totiž chceme podle návodu propojit drátkem sání s motorem narazíme na problémy:
  • kam vlastně drátek na motoru zapojit
  • výztužný rám, sání a drátek si navzájem budou překážet
  • přilepit nejdřív filtr na přední stranu nástavby dle návodu nelze, neboť pak už tam ten drátek nedostaneme
Vyřešil jsem to tak, že drátek jsem zasadil do boku motoru - tam kde je v kresbě náznak jakéhosi potrubí, filtr jsem nasadil na vytvarovaný drátek - musíme tvarovat tak, aby drátek prošel výztužným rámem a nikde nevadil - provlékl výztuhou a pak přilepil kabinu. Pokud filtr zkusíme posadit níž aby nevadil výztuze, je zase komín sání krátký. Zkrátka tato pasáž je velmi ošemetná a je nutné dávat pozor.

Obrázek

Jak to vypadá nasucho sestavené ukazuje další fotografie.

Obrázek

Nakonec nemohu vyloučit, že jsem si problémy nezpůsobil sám nešikovnýma rukama :geek:
halogen
Příspěvky: 28
Registrován: úte 2.10.2018 12:29
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg

Re: MAN TGA 18.480 / ABC / 1:53

Příspěvek od halogen »

Model jsem včera dokončil 8-)

Obrázek

Podle mého názoru tato série Dakarek patří k tomu nejlepšímu, co ve 21. století v ABC vyšlo ;)

Obrázek Obrázek
halogen
Příspěvky: 28
Registrován: úte 2.10.2018 12:29
Bydliště: Dobrowitz-Chlomberg

Re: MAN TGA 18.480 / ABC / 1:53 / HOTOVO

Příspěvek od halogen »

... a na závěr společná fotka s kolegy z ABC 8-) - kompletní série 2009

Obrázek
Juraj1983
Příspěvky: 163
Registrován: stř 1.6.2016 17:40
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: MAN TGA 18.480 / ABC / 1:53 / HOTOVO

Příspěvek od Juraj1983 »

Ahoj, ty třiapadesátiny jsou parádní měřítko. Máš to pěkný, také se na ně chystám :-)
Odpovědět

Zpět na „Sport a Dakar“