Dřevěný Kostel Božího Těla, Guty / O. Hejl / 1:150 / HOTOVO

Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 35
Registrován: pon 17.2.2020 10:49
Bydliště: Roudnice nad Labem

Dřevěný Kostel Božího Těla, Guty / O. Hejl / 1:150 / HOTOVO

Příspěvek od Dominik »

Ahoj všem, jsem zde nováček a vlastně i začátečník v lepení modelů. Poslední model jsem dělal z "ábíčka" někdy kolem roku 1990. Tento kostelík jsem si vybral náhodou, myslel jsem, že bude jednodušší. Prosím o rady a tipy, rád bych věděl, kde dělám chyby a jak a co zlepšovat. Nic jsem neretušoval, to se teprve budu učit.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Děkuji za jakoukoli radu a připomínku.
Naposledy upravil(a) Dominik dne ned 15.3.2020 16:44, celkem upraveno 3 x.
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Dřevěný Kostel Božího Těla, Guty / 1:150 / Ondřej Hejl

Příspěvek od JanO »

Zatím to vypadá dobře :) . Zamysli se jen nad podlepením stěn, aby se to pak nebortilo.
Pavlik99
Příspěvky: 144
Registrován: sob 21.1.2012 7:07
Bydliště: JM

Re: Dřevěný Kostel Božího Těla, Guty / 1:150 / Ondřej Hejl

Příspěvek od Pavlik99 »

Nováček, jo ? Zatím to vypadá jak výtvor starého barda ;)
Podlepení ti určitě pomůže ke skvělému výtvoru.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěný Kostel Božího Těla, Guty / 1:150 / Ondřej Hejl

Příspěvek od Aki »

Rozjezd parádní, na začátečníka až neuvěřitelnej :) Jak už radili kolegové, podlepuj stěny, aby se ti to nezkroutilo. A retuše se neboj, stačí štětec, tempery a prostě jen přelízneš svítící hrany, nic na tom není. :)
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 35
Registrován: pon 17.2.2020 10:49
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Dřevěný Kostel Božího Těla, Guty / 1:150 / Ondřej Hejl

Příspěvek od Dominik »

JanO píše:Zatím to vypadá dobře :) . Zamysli se jen nad podlepením stěn, aby se to pak nebortilo.
Ahoj, díky za radu. Přemýšlel jsem nad tím, ale pak jsem si řekl, když je to takhle malý model, že je to zbytečný :-)
Každopádně u dalších modelů už budu stěny podlepovat, popř. stavbu zpevňovat.
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 35
Registrován: pon 17.2.2020 10:49
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Dřevěný Kostel Božího Těla, Guty / 1:150 / Ondřej Hejl

Příspěvek od Dominik »

Pavlik99 píše:Nováček, jo ? Zatím to vypadá jak výtvor starého barda ;)
Podlepení ti určitě pomůže ke skvělému výtvoru.
Díky za pochvalu :-)
No opravdu, nekecám. Skoro 30 let, jsem nic nelepil. A v sedmé třídě jsem neměl ani skalpel, ani podložku, tak se to skutečně znovu učím a toto je první model po tak dlouhé době.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěný Kostel Božího Těla, Guty / 1:150 / Ondřej Hejl

Příspěvek od Aki »

Ahoj, díky za radu. Přemýšlel jsem nad tím, ale pak jsem si řekl, když je to takhle malý model, že je to zbytečný :-)
Každopádně u dalších modelů už budu stěny podlepovat, popř. stavbu zpevňovat.
Není to zbytečný, je to spíš nutnost, aby ti to vydrželo rovný :) Podlepit to pořád ještě můžeš - stačí vyřezat karton a připlácnout ho zevnitř chemoprénem ;)
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 35
Registrován: pon 17.2.2020 10:49
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Dřevěný Kostel Božího Těla, Guty / 1:150 / Ondřej Hejl

Příspěvek od Dominik »

Aki píše:Rozjezd parádní, na začátečníka až neuvěřitelnej :) Jak už radili kolegové, podlepuj stěny, aby se ti to nezkroutilo. A retuše se neboj, stačí štětec, tempery a prostě jen přelízneš svítící hrany, nic na tom není. :)
Děkuju za pochvalu :-) je to pro mě povzbuzení do dalšího lepení.
Mám ale ještě pár otázek.
1) rýhování
Konkrétně u tohoto modelu je druhá strana potištěná a i když jsem si propíchl krajní body jehlou, tak jsem se do té hrany netrefil. Četl jsem, že se rýhuje vypsanou propiskou, nebo tupým nožem, to ale podle mě udělá tlustou rýhu, tak dělám všechny hrany z líce obyčejnou jehlou na šití. Pak to ale bez retušování není hezký. Jak a čím tedy rýhovat, abych retušoval co nejméně?

2) retušování
Četl jsem, že jsou na toto vhodné vodovky, koupil jsem tedy vodovky (24 odstínů) a stejně jsem barvu světlého dřeva u tohoto modelu netrefil. Mám tedy zkusit míchat tempery?

3) podlepování modelů
Podlepil jsem model 2.5 mm kartonem a stejně to není úplně rovný. Možná se mi to trošku prohnulo, protože jsem použil tekutý Herkules, není třeba ten tuhý lepší? A je lepší hned podlepit základ a na něj stavět, nebo celý model slepit a pak podlepit?
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěný Kostel Božího Těla, Guty / 1:150 / Ondřej Hejl

Příspěvek od Aki »

Já rýhuju stejně, jako ty - propíchnu si body a potom rýhuju z rubu - zahnutou jehlou, kterou jsem si upevnil do držátka na skalpelový čepelky. Zahnutou proto, aby úhel, pod kterým tlačím, byl co nejmenší, takže jehla do papíru neryje, jenom ho stlačuje.

Na retuš používám jak vodovky, tak tempery. Když jde odstín vybrat z vodovek, dělám to s nima, jinak si barvu namíchám z temper.

Tekutej Herkules není na podlepování nejlepší, obsahuje vodu a ta nedělá papíru dobře. Mně osobně se výborně osvědčil Chemoprén. Je to rychlý, dá se to použít i na rozestavěnej model, jen se musí dávat bacha, aby člověk někde něco nepocintal :) Většinu domečků lepím od střechy směrem dolů a podlepuju průběžně místa, o kterých vím, že tam už nic dalšího lepit nebudu. Průběžně proto, že na některý místa se potom špatně dostává. Pokud má model konstrukci takovou, že to dovoluje, podlepuju modely klidně až úplně hotový.
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 35
Registrován: pon 17.2.2020 10:49
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Dřevěný Kostel Božího Těla, Guty / 1:150 / Ondřej Hejl

Příspěvek od Dominik »

Aki píše:Já rýhuju stejně, jako ty - propíchnu si body a potom rýhuju z rubu - zahnutou jehlou, kterou jsem si upevnil do držátka na skalpelový čepelky. Zahnutou proto, aby úhel, pod kterým tlačím, byl co nejmenší, takže jehla do papíru neryje, jenom ho stlačuje.

Na retuš používám jak vodovky, tak tempery. Když jde odstín vybrat z vodovek, dělám to s nima, jinak si barvu namíchám z temper.

Tekutej Herkules není na podlepování nejlepší, obsahuje vodu a ta nedělá papíru dobře. Mně osobně se výborně osvědčil Chemoprén. Je to rychlý, dá se to použít i na rozestavěnej model, jen se musí dávat bacha, aby člověk někde něco nepocintal :) Většinu domečků lepím od střechy směrem dolů a podlepuju průběžně místa, o kterých vím, že tam už nic dalšího lepit nebudu. Průběžně proto, že na některý místa se potom špatně dostává. Pokud má model konstrukci takovou, že to dovoluje, podlepuju modely klidně až úplně hotový.
Díky za užitečné tipy. Chemoprén určitě vyzkouším :-)
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Dřevěný Kostel Božího Těla, Guty / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od JanO »

Já jsem si zvyknul rýhovat obráceně - pokud ohýbám od sebe, tak tupým odlamovákem rýhuji zevnitř. Též retuš příliš neřeším, stačí přibližně trefit odstín, zdálky to stejně nepůjde příliš poznat. A podlepuji oboustrannou páskou, zatím spokojenost, asi jsem natrefil správnou značku.
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 35
Registrován: pon 17.2.2020 10:49
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Dřevěný Kostel Božího Těla, Guty / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Dominik »

JanO píše:Já jsem si zvyknul rýhovat obráceně - pokud ohýbám od sebe, tak tupým odlamovákem rýhuji zevnitř. Též retuš příliš neřeším, stačí přibližně trefit odstín, zdálky to stejně nepůjde příliš poznat. A podlepuji oboustrannou páskou, zatím spokojenost, asi jsem natrefil správnou značku.
Díky za tipy, zkusím na podlepení oboustrannou pásku (což se jeví jako zajímavý nápad), i Chemoprén, jak mi radil Aki.
Uvidím, s čím se mi bude lépe pracovat.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěný Kostel Božího Těla, Guty / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od Aki »

S tou oboustrankou pozor. Stalo se mi, že jsem díky ní o několik modelů přišel. Po letech na několika místech přestala držet a domečky se mi totálně zkroutily. Záleží určitě na značce, některý držej. Ale po těch letech těžko říct, jakou konkrétně jsem to podlepoval... Chemoprén bude věčnej.
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Dřevěný Kostel Božího Těla, Guty / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od JanO »

Používám oboustranku ULITH a zatím se nic nerozpadlo. Ale zdůraznil bych jednu jejich obecnou vlastnost - jak chytnou, tak nepustí :mrgreen: . Chemoprén jsem ještě nezkoušel.
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Dřevěný Kostel Božího Těla, Guty / Ondřej Hejl / 1:150

Příspěvek od PeGo »

Ja som začal používať chemopren tuším s tým prišiel TEO ak si správne spomínam a zatiaľ je to v pohode. Jedno upozornenie stalo sa mi pri požití chemoprenu, že pri klasickom papieri 80g som mal niečo na podlepovanie vytlačené na laserovej tlačiarni a po zatlačení mi farba prešla na rezaciu podložku. Neviem či to bolo spôsobené tým kancelárskym papierom, alebo laser. tlačou, ale vo všeobecnosti si dávam pozor pri schnutí na tento efekt. Raz mi ostal na modely otlačok môjho prsta, celkom zábavné. U klasických modeloch som tento jav nezaznamenal, neviem či je to tým, že sú ofsetom tlačené, alebo tým, že papier je hrubší. Ondro tuším má nejakú 120g použitú na modeloch prípadne 140g.
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“