Fakultná nemocnica Rázsochy v Bratislave / cca 1:250

Odpovědět
Pelikán z Motola
Příspěvky: 7
Registrován: stř 24.4.2019 10:18

Fakultná nemocnica Rázsochy v Bratislave / cca 1:250

Příspěvek od Pelikán z Motola »

Zdravím,
po veľmi dlhej modelárskej pauze som sa rozhodol v rámci odreagovania od učenia postaviť model neslávnej a nedostavanej nemocnice v Bratislave. Je to rozsiahly komlpex a priznám sa že jeho tvorba je časovo náročná. Tak snáď to nedopadne ako originál.
Trošku z histórie: Budova sa začala stavať koncom 80-tych rokov a začiatkom 90-tych rokov sa so stavbou prestalo. Odvtedy len chátra a štát nie je v stave dokončiť/zbúrať. "Cakumprásk" to stálo asi 65 miliónov Eur. A teraz už k samotnému modelu - začal som najmenšou budov ktorá nesie označenie vstupný objekt. Snažil som sa stavať presne podľa projektovej dokumentácie ktorú si najprv musím pracne prerysovať do mierky. Priznám sa však že podzemné podlažie som pokútne vynechal. Taktiež som plánoval "zasklievať" okná a spraviť vonkajší obklad. Ale to by bolo asi už trošku príliš :D .
Tu sú prvé fotky, snáď som sa neprevinil proti pravidlám formátovania :lol: .
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Fakultná nemocnica Rázsochy v Bratislave / cca 1:250

Příspěvek od Vojta Č. »

To je projekt!
Co je cíl - ten nedostavěný skelet nebo nerealizovaný navržený stav?
Pelikán z Motola
Příspěvky: 7
Registrován: stř 24.4.2019 10:18

Re: Fakultná nemocnica Rázsochy v Bratislave / cca 1:250

Příspěvek od Pelikán z Motola »

Pre upresnenie, jednotlivé budovy sú v rôznom stave dokončenosti. Hlavná budova - tzv. blok kliník mala už hotové okná a v nižších poschodiach už boli realizované rozvody prípadne vzduchotechnika. Zásobovacia budova už mala tiež okná a dokonca aj vonkajšie obklady. Ale napríklad poliklinka a lekáreň sa ani nezačali stavať a v prvej etape sa s nimi nepočítalo. Ja sa budem snažiť spraviť hrubú stavbu so všetkými priečkami a miestnosťami, samozrejme bez zariadenia :D .
Obrázek
Pre poriadok veci budem uvádzať aj stručný popis s účelom častí jednotlivých budov. Ako taký malý pomník... :oops:
V tomto vstupnom objekte sa na prízemí nachádzajú kaviarne, a také tie špeciálne obchody s vecami ktoré by si človek za žiadnych iných okolností nekúpil. Ďalej presklený priestor na sedenie. Zároveň odtiaľto budú viesť dva eskalátory na druhé poschodie kde sa nachádza prepojovacia chodba do budovy urgentného príjmu. Na druhom poschodí by sídlil súdruh riaditeľ a jeho administratívni kumpáni. :D
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Fakultná nemocnica Rázsochy v Bratislave / cca 1:250

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,

na tuto stavbu jsem zvědavý a hlavně jak to dopadne. Na můj vkus celkem veliké sousto a mnoho práce.. Nezbývá než popřát hodně štěstí, pevné nervy a ostré nástroje.

Ať se ti daří ;)
Pelikán z Motola
Příspěvky: 7
Registrován: stř 24.4.2019 10:18

Re: Fakultná nemocnica Rázsochy v Bratislave / cca 1:250

Příspěvek od Pelikán z Motola »

Tak dneska pribudli šatne pre medikov v spojovacej budove a takisto som dokončil zastrešenie vstupu

Obrázek Obrázek
Naštastie je to tak pekne rozdelené na jednotlivé budovy že v prípade straty síl a motivácie postavím len niektoré a budem mať čiastočnú nemocnicu. :lol:
Pelikán z Motola
Příspěvky: 7
Registrován: stř 24.4.2019 10:18

Re: Fakultná nemocnica Rázsochy v Bratislave / cca 1:250

Příspěvek od Pelikán z Motola »

Času je žalostne málo ale podarilo sa mi dokončiť poschodie s riaditeľstvom a nájazdovú rampu pre sanitky. Rampu z druhej strany osadím až po terénnych úpravách.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Fakultná nemocnica Rázsochy v Bratislave / cca 1:250

Příspěvek od Mikuláš »

Nevšední námět a pěkné zpracování! Zůstane to jako „přírodní karton“ nebo budeš přebarvovat?
Pelikán z Motola
Příspěvky: 7
Registrován: stř 24.4.2019 10:18

Re: Fakultná nemocnica Rázsochy v Bratislave / cca 1:250

Příspěvek od Pelikán z Motola »

Dík, pravdepodobne nebudem robiť žiadne “povrchové úpravy”. Problém je predovšetkým v tom že som zatiaľ nenašiel dosť fotografií kde by bolo vidieť obklad nemocnice. Ostatne, prakticky ani nebol osadený.
http://fcpsk.com/fcpsken/wp-content/gal ... spolla.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; Na tomto linku je vidieť ako vyzeral obklad na “dodávkovej ústredni”. Ale či sa počítalo s takouto úpravou aj na ostatných objektoch veru neviem. A projektová dokumentácia ktorú mám je občas nekvalitný scan a samozrejme je čiernobiela. Čiže by som musel trošku hádať. Suma sumárum, zatiaľ nechávam holobetón/holokartón :lol:
Pelikán z Motola
Příspěvky: 7
Registrován: stř 24.4.2019 10:18

Re: Fakultná nemocnica Rázsochy v Bratislave / cca 1:250

Příspěvek od Pelikán z Motola »

Tak malý “update”- pomaličky dokončujem prvý objekt a budem sa zase presúvať k rysovacej doske a pripravovať plány na budovu centrálneho príjmu. Pre lepšiu orientáciu pridávam aj pôdorys. Červenou farbou je zakrúžkovaná nerealizovaná časť, zelenou je skoro hotový vstupný objekt a žltou centrálny príjem.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Taktiež dávam do pozornosti článok s dobovými fotografiami! Pozerá sa na to veľmi zle :cry:
https://www.bratislavskenoviny.sk/aktua ... tavat-nova" onclick="window.open(this.href);return false;
A ešte malá poznámočka na záver: zmluva na búracie práce bola podpísaná a začiatkom leta sa stroje zahryznú do nemocnice a ukončia 30-ročnú agóniu...
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Fakultná nemocnica Rázsochy v Bratislave / cca 1:250

Příspěvek od rybak »

Ty jsi hrozný nezmar. Na tohle bych neměl elán. Držím palce, ať to neskončí v koši.
PS: Koukám na objekt na nákresu v levo dole, chvilku jsem si myslel, že k nemocnici byla navržena také obrněná sanitka :-D
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Fakultná nemocnica Rázsochy v Bratislave / cca 1:250

Příspěvek od kaktusak »

Tohle je SUPER počin . Vlastní nápad , vlastní stavba . Sleduji to už od začátku a držím palce at to dotáhneš do konce .
Pelikán z Motola
Příspěvky: 7
Registrován: stř 24.4.2019 10:18

Re: Fakultná nemocnica Rázsochy v Bratislave / cca 1:250

Příspěvek od Pelikán z Motola »

Teším sa a ďakujem za pozitívnu odozvu, príjemne to živý moje megalománstvo :lol:. Zase som pokročil, nie je toho veľa ale stavba je naozaj pracná. Schodisko je hotové, s posledným technologickým poschodím som sa dobre vytrápil, kedže som ho nemal narysované a tak nejako “od brucha” som ho spáchal. Trikrát som ho musel rozliepať a zase lepiť.
Obrázek
Takisto som dokončil rímsy a pristavil základ budúceho koridoru do polikliniky.
Obrázek
V spojovacej chodbe som dokončil priečky vrátane pultu od šatne pre návštevníkov :D.
Obrázek
Keď nevládzem lepiť tak rysujem, prvé poschodie urgentného príjmu pomaličky vzniká.
Obrázek
To je zatiaľ všetko, chuť stavať viac by bola ale skúšky nepustia :mrgreen:.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“