Dlaskův statek [Milan Bartoš] 1:120 / HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Dlaskův statek [Milan Bartoš] 1:120 / HOTOVO

Příspěvek od Bakendrid »

Ahoj,
jsem zde nový, abych se krátce představil, k modelařině se vracím po delší odmlce. Vyrostl jsem na modelech pana Vyškovského a možná i díky tomu jsem hlavně domečkář (tedy hrady mám ještě raději, jen to místo ... :( ). Model budu stavět tak po dvanácti letech, uvítám rady a podněty, spoustu jsem jich už načerpal tady na fóru. 8-)

Dost o mě, pro začátek jsem si vybral menší model od pana Bartoše, Dlaskův statek.

Dlaskův statek je typickou ukázkou tradiční lidové architektury turnovského typu z 18. století. Původními majiteli statku byla rodina sedláků Dlasků, z nichž nejznámějším byl Josef Dlask, narozený v roce 1782. Lidový písmák, dolánecký rychtář a novátorský hospodář byl významnou postavou regionální historie. Roubený Dlaskův statek s typickou pojizerskou skládanou lomenicí a pavlačí je od roku 2010 národní kulturní památkou. Při vchodu do usedlosti se nachází socha Panny Marie z roku 1784 a patrový roubený špýchar, který sem byl v šedesátých letech 20. století přenesen z Malého Rohozce.

Ale dost už povídání, přejděme k obrázkům.

Obrázek Obrázek

Tady je nafocená přední stěna se zpracovanými okýnky. Zápasím trochu s podlepováním, rámy které měly přijít vyřezat a přilepit na okna vpravo dole jsem podlepil příliš silným papírem a nešlo to vyřezat a musel jsem je vyhodit. :( ale zase dobrá zkušenost :) také retuše nejsou ještě to pravé ořechové, ale to se snad také brzy zlepší.

Uvítám vaše připomínky a jen se zeptám jsou odpovídající? Trošku jsem je upravoval, ale moc se v tom neorientuji, tady mi rady přijdou velice vhod.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlaskův statek [Milan Bartoš] 1:120

Příspěvek od Aki »

po 12 letech to na start není špatný :) možná sis měl vybrat něco o chlup jednoduššího, ale vypadá to, že to zvládneš obstojně :)
upravil jsem ti náhledy na obrázky... ;)
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Dlaskův statek [Milan Bartoš] 1:120

Příspěvek od Sandro »

Aki má pravdu... Já se tu taky přidal nedávno, taky sem se vrátil k lepení po cca 12 letech a proto jsem začal modely, kterých si "až tak nevážím", abych se nanich doučil to, co jsem zapoměl nebo na co bych sám nepřišel (viz to čerpání zkušeností zdejších borců).

Taky mám v ůctě p. Vyškovského, proto se chystám na pár jeho domečků, a od Bartoše mám vyhlédnuté některé kousky, ale bojím se rovných stěn :D .

Budu tvou stavbu sledovat... podle toho se rozhodnu, co stavit a na co si dát bacha ;) .
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlaskův statek [Milan Bartoš] 1:120

Příspěvek od Aki »

rovný stěny nejsou až takovej problém :) já osobně je podlepuju kartonem většinou až po slepení celýho modelu. podlepovací deska nemusí mít úplně přesný rozměry, milimetry tam nehrajou žádnou roli, pro okýnka nechávám taky díry o něco větší... dřív jsem to dělal pomocí oboustranný pásky, ale poté, co se mi několik modelů totálně zkroutilo, protože páska nevydržela, přešel jsem na chemopren a nemůžu si to vynachválit. drží to skoro stejně rychle, jako oboustranka a pevnost (hlavně ta dlouhodobá) spoje je mnohem spolehlivější.
Uživatelský avatar
Sandro
Příspěvky: 49
Registrován: úte 27.12.2016 13:27
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm

Re: Dlaskův statek [Milan Bartoš] 1:120

Příspěvek od Sandro »

A já blbec koupil nedávno novou oboustranku! :D :D :D

Ale ještě se vrátím k době podlepení... takže ty první slepíš stěny k sobě bez střechy a potom podlepuješ?

A čím si hlídáš, aby se to nezkoroutilo, nezvlnilo? To nemáš jak zatížit, jak stáhnout, ne?
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Dlaskův statek [Milan Bartoš] 1:120

Příspěvek od JanO »

Dlaskův statek je podobný vyškovánce, na rozjezd je to podle mě akorát, navíc se dá zvolit úroveň složitosti.
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: Dlaskův statek [Milan Bartoš] 1:120

Příspěvek od Bakendrid »

Ahoj, přináším další postup.
Domek už je ze tří stran uzavřený. Pro větší tuhost jsem ho zkusil zpevnit vloženým obdélníkem z kartonu. Nicméně mi kousek ujel a tak je na jedné straně trochu níže než by být měl. Takže se celý roh trošku zvednul. Nicméně to beru jako startovní model, na kterém si vyzkouším postupy a triky :). ještě jsem doplnil podpůrnou kci střechy, protože si pamatuju, že střecha byla vždycky peklo :D. Možná mě paměť klame, nicméně, už jsem to řekl, je to model na vyzkoušení. Mám trochu strach z retuší, nejdřív jsem je nedělal, pak jsem je dělal na modelu, ale už budu retušovat před slepením :)
Dost řečí, nějaké obrázky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

P.S. Jsou takto náhledy správně?
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: Dlaskův statek [Milan Bartoš] 1:120

Příspěvek od Bakendrid »

Dlaskův statek je dokončen. Už ho mám hotový delší dobu, ale nebyl jsem schopen dodat fotky. Stavba byla pohodová, nepřesnosti a zkroucení je komplet moje chyba, retuš ještě pokulhává, ale lepším se. Doplnil jsem vybavení, hlavně jsem si koupil lepší skalpel, takže práce je i přesnější. Už mám rozpracován další model, tančík. Možná bude i report :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na shledání nad nějakým další modelem se těší Bak

P.S. Jak upravím název tématu na HOTOVO?

Jsem Ti název upravil. Mods Zdeněk-TEO
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlaskův statek [Milan Bartoš] 1:120 / HOTOVO

Příspěvek od Aki »

na zkoušecí model to nedopadlo vůbec zle :)
ohledně podlepení - pokud je na všechny místa přístup, tak podlepuju až po slepení celýho modelu :) nejdřív střechu a pak stěny... úplně stačí vyříznout z kartonu přibližnej tvar 1-3 milimetry nehrajou žádnou roli. karton napatlám chemoprenem a hned zevnitř připlácnu, na zaschnutí nečekám, není to potřeba... přimačkám to prstama na celý ploše k sobě a je vymalováno. drží to prakticky ihned a žádný další zkroucení nehrozí. pokud je třeba, prdnu do rohů pravoúhlý trojúhelníčky... jsem nejspíš jedinej, kdo podlepuje chemoprenem, ale výborně se mi to osvědčilo. tyčinkový lepidla byly nespolehlivý, občas to místama nedrželo. lepidlo ve spreji se mi taky moc neosvědčilo. oboustranku jsem používal dlouho, ale zjistil jsem, že tam hrozně záleží na její kvalitě, což se před použitím těžko pozná. některý mi místama vyschly a stěny se totálně zkroutily, modely na vyhození... s chemoprenem (používám ten v tubě na namáhaný spoje) je to zatím jedna radost :)
ještě... pokud člověk používá originál chlopně, je potřeba bejt v těch místech s přimáčknutím trochu opatrnej, aby se neprolisovaly ven. já často chlopně uříznu a přilepím na stejný místo nový z tenkýho papíru.
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: Dlaskův statek [Milan Bartoš] 1:120 / HOTOVO

Příspěvek od Bakendrid »

Díky.
A dík za rady, podlepovat po dokončení mě nenapadlo :) na podlepování používám UHU, je to lepidlo na nevodní bázi, takže to jde. Jelikož lepím na jídelním stole a v kuchyni (byt 1+1 :D ) tak by mě žena hnala, kdybych tam odšpuntoval chemopren :D
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlaskův statek [Milan Bartoš] 1:120 / HOTOVO

Příspěvek od Aki »

to hce tolerantní babu... já podlepuju v ložnici :D ale vždycky pár hodin před spaním, aby se to stihlo vyvětrat :D
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Dlaskův statek [Milan Bartoš] 1:120

Příspěvek od Vojta Č. »

Bakendrid píše:...

P.S. Jak upravím název tématu na HOTOVO?

...
Editací prvního příspěvku, tam můžeš změnit i "Předmět" celého vlákna.

Jinak hezká práce, jen houšť ;)
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“