Pražský hrad/Pavel Blecha,Richard Vyškovský / 1:600 / HOTOVO

Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / 1:600

Příspěvek od kaktusak »

Konečně přidám i fotky nějakého postupu ve stavbě .
Lepí se to celkem dobře . Papír teda podle mě nebyl dobrý ani v ten den kdy vystřihovánka vznikla , ale dá se na něho zvyknout .Je to něco jako plech .
Retušování byla pro mě velká otázka . Bez retuše jsem to nechtěl a nabízele se teda retušovat barvou a nebo jen černou . Já jsem celou dobu žil v přesvědčení ( a nejenom já ) , že se za dob mého mládí ve vystřihovánkách uvádělo " hrany začerněte černou tuží " . Jak tady správně uvedl Standa Fajkus NENÍ TO PRAVDA !! . Spousty lidí mě potvrdilo že jsou taky přesvědčeni , že to někde v návodu četli . Doma jsem prolistoval všechny staré vystřihovánky a nikde není zmínka o retuši hran černou tuží . Pouze se tam píše , že je dobré osy kol ( špejle ) přetřít černou tuží . Proto jsem zvolil to co mě doporučoval právě Standa F. retušuji normálně vodovkami . Někde pod barvou bude sem tam prosvítat obrysová čára , nebo čerchovaná , ale není to nic co by mě vadilo . zkoušel jsem čyry opatrně zeškrábnout , ale vysledek byl špatný . Hrana byla hodně oškubaná . Nanášet na hrany kila barvy mi taky nepřijde jako dobrý nápad , proto jsem zvolil tento kompromis .

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / 1:600

Příspěvek od Standa F. »

Fakt těžké retro, člověk má pocit, že stavíš Langweilův model Prahy ;) .

Jsem rád, že jsi tady vyvrátil mýtus o retuši černou. Těším se na další postup!
Uživatelský avatar
FreeVoj
Příspěvky: 264
Registrován: ned 22.1.2012 15:18
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / 1:600

Příspěvek od FreeVoj »

Zbyňo, už jsme viděli Pražský hrad zmenšený, ale kdyby byl zvětšený, a k tomu třeba i neretušovaný, to by byl teprve punk!
Dino D.
Příspěvky: 60
Registrován: ned 26.6.2016 17:14

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / 1:600

Příspěvek od Dino D. »

Ahoj , vrátím se ještě k té k debatě o retuši , já když jsem lepil v dětství modely z ABC retušoval jsem fixama , pamatuji jak jsem vždy k vánocům od rodičů chtěl ty nejširší co byli tenkrát za sociku k mání myslím , že jích tam bylo 64 , jestli se nepletu a tam se vždy dalo vybrat něco podobného , pak se přešlo na bary unicol model , kterých bylo 6 ks v papír. krabici a míchalo se to co bylo potřeba D.D.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / 1:600

Příspěvek od kaktusak »

Zvětšovat se to nebude :) . Pokud by se tisklo na normální papír tak by ty bílý hrany tak nerazily do očí . Hrad je tištěný na hodně silný papír a když se dají dvě hrany k sobě tak to dá skoro jeden milimetr .

Zatím to překvapivě sedí . Akorát nemám moc času na lepení , snad s tím přes víkend pohnu .
dko
Příspěvky: 2
Registrován: stř 31.10.2018 13:31

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / 1:600

Příspěvek od dko »

kaktusak píše: Retušování byla pro mě velká otázka . Bez retuše jsem to nechtěl a nabízele se teda retušovat barvou a nebo jen černou . Já jsem celou dobu žil v přesvědčení ( a nejenom já ) , že se za dob mého mládí ve vystřihovánkách uvádělo " hrany začerněte černou tuží " . Jak tady správně uvedl Standa Fajkus NENÍ TO PRAVDA !! . Spousty lidí mě potvrdilo že jsou taky přesvědčeni , že to někde v návodu četli . Doma jsem prolistoval všechny staré vystřihovánky a nikde není zmínka o retuši hran černou tuží . Pouze se tam píše , že je dobré osy kol ( špejle ) přetřít černou tuží .
Myslím si, že jsem to taky kdysi četl " hrany začerněte černou tuží " A teď když jsem prohlížel sousední vlákno o dioramatech kde byli fotografie dioramat z plochých postav tak mám silný pocit (možná jsem si ho vsugeroval), že uvedená citace se týkala právě hran vystříhaných plochých postav.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / 1:600

Příspěvek od Standa F. »

dko píše:... tak mám silný pocit (možná jsem si ho vsugeroval), že uvedená citace se týkala právě hran vystříhaných plochých postav.
Jj, autosugesce aneb stokrát opakovaný blud se stává pravdou 8-) .
Přemysl Kubela byl špičkový ilustrátor a doporučoval „barvení“ a „omalovávání hran“ temperami nebo redisperem, tuší - tuše bývaly běžně v základních barvách k dostání.

Namátkou jsem sáhl do archivu:
- Šachové figurky, ABC č. 7/26: „Svítící bílé hrany zamalujte temperami podle barevnosti obleků“.
- Figurky dělníků k stavebním strojům, ABC č. 12/27: „Svítící bílé hrany figurek zaretušujte temperovou barvou podle odstínu oděvů.“

Ale obecně nevylučuji, že se někde na tisícovkách stran vystřihovánek mohla objevit rada retušovat černě, klidně to mohlo být mimo ABC. Zrovna u drobných placatých postaviček by to mohlo i zafungovat.

A teď už hurá zpátky na Kaktusákův Hrádeček... 8-)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / 1:600

Příspěvek od kaktusak »

Kdybych býval měl více času ……. . To si říkám pokaždé , když kouknu na model a musím jít dělat něco jiného . Stavba mě neskutečně baví . Více méně vše sedí tak jak má . Pravda autor počítal s tím , že se nějaký milimetr sem tam nebudu řešit a že se v celku nějaká nepřesnost ztratí . Co trochu kazí dojem je , že v podstatě na každé stránce je jiná červena , hnědá atd. To znamená že střecha má jinou barvu , než komín s kusem střechy , který je vytištěný zase na jiné stránce vystřihovánky a má se přilepit na danou střechu . Ale to k této vystřihovánce tak nějak patří . Rozhodně to nebudu nějak retušovat , protože bych nadělal víc škody než užitku .

Doposud mám slepený celek který se bude podlepovat a zvyšovat cca o 4 cm .
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / 1:600

Příspěvek od Markulin »

Napřed Bílý dům, teď Pražský hrad........ Kreml nebude? :lol:
Jinak jako krásná práce Zbyňku....o tom žádná
Uživatelský avatar
Alda
Příspěvky: 200
Registrován: pát 7.9.2012 18:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / 1:600

Příspěvek od Alda »

Paráda. Moc se mi líbí postup. Tohle budu pravidelně sledovat páč vidím, že je to v lepších rukách, než mých.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / 1:600

Příspěvek od kaktusak »

Markulin : Kreml ? Proč ne . Myslím že je dokonce i vydaný .

Alda : Podle mě by jsi to zvládl . Na současné poměry je to relativně jednoduchý model .
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / 1:600

Příspěvek od kaktusak »

Stavba pokračuje vesele dál . Sem tam by se mě hodil " zapas koloru " , protože u téhle vystřihovánky se na milimetry nehraje , ale zatím jsem to vždy vyřešil barevným papírem , který jsem ještě zaretušoval .

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / 1:600

Příspěvek od Daniel »

Krásná práce :)
Juraj1983
Příspěvky: 163
Registrován: stř 1.6.2016 17:40
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / 1:600

Příspěvek od Juraj1983 »

Ahoj, domek :-) paradní, držim palce. Jen k té retuši, myslím a co si pamatuji tak vím, že v maximu připadech bylo vždy psáno: Tím máte model dokončen a ještě nakonec doporučujeme zatřít bílé - svítící hrany příslušným odstínem vodové barvy a přestříknout jej bezbarvým lakem. Barvy se oživí a model zpevní. Takže v tomto připadě bych volil jak černou, tak barvu, s ohledem na místa o ktera se jedná. Zatím ahoj a dále budu sledovat.
namestek
Příspěvky: 9
Registrován: sob 14.4.2012 10:33

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / 1:600

Příspěvek od namestek »

Ta retuš černým fixem je doporučována v návodech u prvních modelů PK Graphica
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“