Zámek Zruč nad Sázavou / Lesy / 1 : 150

Odpovědět
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Zámek Zruč nad Sázavou / Lesy / 1 : 150

Příspěvek od Lesy »

Zámek Zruč nad Sázavou

Obrázek Obrázek

Předchůdcem zručského zámku byl gotický hrad, založený rodem Kolovratů koncem 14. nebo začátkem 15. století. Majitelé panství se rychle střídali, až konečně za Kaleniců byl hrad v polovině 16. století přestavěn na renesanční zámek. Kalenicové zámek vlastnili až do roku 1623, potom došlo opět ke střídání mnoha manitelů. V roce 1781 zámek vyhořel a byla provedena jenom nejnutnější oprava. Teprve v letech 1872 – 1878 provedl Jan Skrejšovský rozsáhlou opravu a přestavbu zámku.

V r. 1885 koupil zámek zbohatlý podnikatel železničních staveb Jan Schebek. Jeho syn, Adolf Schebek dal v l. 1891 – 1892 zámek přestavět v pseudogotickém slohu. Byla zbořena část hradeb a bašt dosud zachovalých na východní straně a v těch místech byla postavena nová pseudogotická vstupní brána do zámeckého areálu. Bašty a části hradeb, které byly ponechány, byly pseudogoticky upraveny a upraveny jako altány a zahradní terasy. Pseudogoticky upraveno bylo i torzo velké věže v severovýchodním rohu hradeb. Výrazně se změnil vnější vzhled zámku. Byly odstraněny starší fasády a budova upravena tak, aby měla vzhled stavby z lomového kamene. Zámek byl nově zastřešen vysokou valbovou střechou. Celá stavba byla ozdobena několika gotickými štíty, věžičkami a vikýři.

V majetku Schebků zůstal zámek až do r. 1948, kdy přešel do správy Městského národního výboru a byly zde umístěny jeho kanceláře. V 90. letech 20.st. byl zámek Schebkům v restitucích vrácen. V části zámku jsou i nadále kanceláře radnice a část zámku je přístupná veřejnosti. V roce 2003 koupilo město Zruč nad Sázavou zámek od bývalých majitelů a v roce 2006 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce. V červnu 2010 se zámek znovu otevírá veřejnosti.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Měřítko tohoto modelu jsem zvolil 1 : 150, kvůli zachování detailů vikýřů, věžiček a podobně. Přístupové mosty jsem pouze naznačil z důvodu úspory místa. Počet číslovaných dílů se vyšplhal k číslu 323, proto jsem vše rozdělil do čtyř částí. Část A zahrnuje všechny obvodové stěny včetně detailů, část B střechu zámku, část C střechu věže a konečně část D - okolní terény, mosty a úseky hradeb. Celkový rozsah modelu bude 20 stran A4.

Zde je náhled půdorysu modelu :
Obrázek

Několik fotografií bílého, zkušebního modelu :
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek

Právě pracuji na vybarvování modelu a tady je náhled několika vytištěných stránek :
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Toť prozatím vše :D
fixativSVK
Příspěvky: 32
Registrován: sob 11.2.2012 12:48
Bydliště: Košice

Re: Zámek Zruč nad Sázavou /Lesy/ 1 : 150

Příspěvek od fixativSVK »

nádherna stavba ! sledujem :D
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Zámek Zruč nad Sázavou /Lesy/ 1 : 150

Příspěvek od Aki »

waaaau, tak tohle je bomba! to by stálo za to vydat to i ofsetem
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Zámek Zruč nad Sázavou /Lesy/ 1 : 150

Příspěvek od JanO »

Hezké zúročení nasbíraných zkušeností :) .
Uživatelský avatar
Alto
Příspěvky: 25
Registrován: úte 24.1.2012 16:17
Bydliště: Elbeteinitz

Re: Zámek Zruč nad Sázavou /Lesy/ 1 : 150

Příspěvek od Alto »

Paráda! Pěkná, tak akorát rozsáhlá a neokoukaná předloha. A hlavně se mi líbí grafické zpracování.
Melchior
Příspěvky: 102
Registrován: ned 22.1.2012 16:57
Bydliště: Pardubice

Re: Zámek Zruč nad Sázavou /Lesy/ 1 : 150

Příspěvek od Melchior »

Parádní dílko to musim mít ! 8-)
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Zámek Zruč nad Sázavou /Lesy/ 1 : 150

Příspěvek od Pavel Pejša »

Lesy to je bomba, ty seš fakt borec. Já s těma svejma pidistavbičkama jsem vedle těch tvejch nádhernejch staveb uplnej břídil :D
Fakt by stálo za to to vydat.
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Zámek Zruč nad Sázavou /Lesy/ 1 : 150

Příspěvek od Lesy »

Díky za ohlasy, jsem rád že se to líbí !
Měl jsem trochu problémy s grafikou, hlavně ta kamenná fasáda byl trochu oříšek. Pavel Pejša ví. Není to tak dobré, jak by to být mohlo, ale díl č.1 (na první fotce) měl po vytvoření 12 Mb, což je pro moje PC neúnosně moc :roll: .

Jinak Pavle, to není vůbec pravda, tvoje pidistavbičky jsou naprosto parádní a já už teď vím, že je lepší asi udělat tři pidistavby než jednu takovou velkou. A to ještě není nic proti třeba Týřovu, to už je úplně mimo možnosti obyčejného smrtelníka.

Tak jdu na to zase chvilku dělat :roll:
Uživatelský avatar
Šandík
Příspěvky: 46
Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zámek Zruč nad Sázavou /Lesy/ 1 : 150

Příspěvek od Šandík »

Jako stavba mě to nechává dokonale chladným, ale model to je pěkný, propracovaný. Kolik jsi na tom strávil hodin?
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Zámek Zruč nad Sázavou /Lesy/ 1 : 150

Příspěvek od Lesy »

jóó, tak hodin je to nepočítaných... Dělám na tom od půlky prosince, s menšíma pauzama.
j_pajdla
Příspěvky: 42
Registrován: úte 24.1.2012 8:37

Re: Zámek Zruč nad Sázavou /Lesy/ 1 : 150

Příspěvek od j_pajdla »

Tak to je super paráda, moc krásné nejen pokoukání...
Uživatelský avatar
FreeVoj
Příspěvky: 264
Registrován: ned 22.1.2012 15:18
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Zámek Zruč nad Sázavou /Lesy/ 1 : 150

Příspěvek od FreeVoj »

Mám ohromnou radost, že je tu spousta nadšenců, kteří se věnují nejen pasivnímu lepení, ale i naprosto nádherné autorské činnosti... jen aby to někdo lepil! Ale za tohle jeden ohromný palec nahoru!!!
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Zámek Zruč nad Sázavou /Lesy/ 1 : 150

Příspěvek od JoseFxx »

Sice nejsem baráčník, ale tahle stavba je pro mě srdcová. Ze Zruče nas Sázavou pocházím. Zámek znám ze všech stran. Spor o zámek mezi majitelem Schebkem a městem byl dokonce v televizi. Myslím že pokud by ho město nezískalo do svých rukou, nebyla by na něm udělána rekonstrukce, která mu dala světlé odstíny barev.
Lesy držím ti pěsti k rychlému dokončení. A doufám , že dojde k jeho vydání. Budu první kdo si ho koupí :D
Uživatelský avatar
zapty
Příspěvky: 179
Registrován: úte 21.2.2012 21:22
Bydliště: Miličín

Re: Zámek Zruč nad Sázavou /Lesy/ 1 : 150

Příspěvek od zapty »

pěkný zpracovaní detailů a grafiky, těším se na finální podobu
SamOht
Příspěvky: 5
Registrován: stř 7.3.2012 17:52

Re: Zámek Zruč nad Sázavou /Lesy/ 1 : 150

Příspěvek od SamOht »

I like the model and design very much! Congratulations! I always admire the Czech ways of designing castle models.
I hope you#re not angry if I tell you that I see you as part of the Vyskovsky school (similar to Milan Bartos).

I wish I could design like you and look forward to seeing you model making progress!
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“