Papírové betlémy

Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Papírové betlémy

Příspěvek od Medium »

K Vánocům neodmyslitelně patří ozdobený stromeček, dárky, cukroví, vánoční úklid, salát a také vánoční jesličky neboli betlém. Je asi jen málo domácností, kde by scéna s malým Ježíškem chyběla. Svatá rodina, oslík, vůl, ovečky a lidé přinášející dary novorozeňátku jsou v tradici Vánoc zakořeněny totiž již po dlouhá staletí.

Historie betlémů se začala psát již v roce 1223. František z Assisi v jeskyni u italské vesničky Greccio vypodobnil scénu narození Páně z betlémského chléva a 24.12. tu odsloužil mši. První jesličky v českých zemích postavili jezuité v roce 1562. Od té doby se u nás jesličky stavěli v církevních chrámech a kostelích. Do lidového prostředí se betlémy povícero rozšířily až ke konci 18. století. Důvodem bylo rozhodnutí císaře Josefa II. o zákazu vystavovat tehdy již noblesní (a tedy neskromné) betlémy v chrámech. Lidé si ovšem svojí tradici nechtěli nechat vzít a jesličky se přesunuli do jednotlivých domácností. Navíc výrobci betlémů přišli o svojí obživu, a stavěli proto betlémy pro jednotlivé kupce. Betlémy se tak stali řemeslnickou uměleckou dovedností. V roce 1950 vznikla asociace betlémářů UN-FOE-PRAE (Universalis Foederatio Praesepistica). Česká oficiální odnož betlémářů vznikla v roce 1990, a jejím předsedou se stal PhDr.Vladimír Vaclík. Ten se v roce 2001 stal předsedou i celosvětové asociace, a tak se v roce 2004 uskutečnil v Hradci Králové celosvětový betlémářský kongres s doprovodnou výstavou betlémů z celé planety.

Skutečné město Betlém dnes

Obrázek


Betlémářství, znalosti a popřípadné sbírání je velmi náročným oborem. Vánoce jsou každý rok, a tudíž se každoročně objevují nové a nové jesličky rozličných rozsahů a kvalit. Navíc i zde platí "jiný kraj, jiný mrav" - tedy že se betlémy liší kraj od kraje. A to jak samotnou scenérií, krojovým oblečením figur, ale i použitým materiálem - dřěvo, hlína, látka, perník, mnoho dalšího a též papír. Papír je velmi zvláštní kategorií. Svým způsobem je to materiál, který je nejsnadnější na práci (tedy i pro ty co nejsou např. mistry řezbáři) a navíc je i nejsnazším materiálem na přepravu, prodej a úschovu.

Jelikož jsme na foru papíráků, po všeobecném úvodu se zaměříme právě na ty papírové Betlémy. První papírové vystřihovací archy s touto tématikou se začaly objevovat již kolem roku 1850. Ale kdo by očekával bohaté barevné umělecké dílo, asi by byl zklamán. První vystřihovánky byly pouze černé obrysové linky kolorované červeně, zeleně, modře a žlutě. Bohužel úroveň ztvárnění spíše klesala, než aby naopak se zdokonalovala. Vše změnil až Mikoláš Aleš vydáním svého bohatě kolorovaného betlému - 3 archy v roce 1902 a ještě jeden arch o 2 roky později. Od té doby se stali betlémy velmi hojnou náplní vystřihovacích listů.

Ukázka betlému od M. Alše. Reprint onoho betlému z let 1902-4 je k sehnání i dnes.

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Medium dne ned 16.12.2012 18:18, celkem upraveno 1 x.
Pavlik99
Příspěvky: 144
Registrován: sob 21.1.2012 7:07
Bydliště: JM

Re: Papírové betlémy

Příspěvek od Pavlik99 »

Nechcu rejpat, ale na té fotce je Jeruzalém ...

Betlém je třeba zde :
http://mktg343.pbworks.com/f/1259639170/Bethlehem.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Papírové betlémy

Příspěvek od Medium »

Pravdu máš, díky. Použil jsem obrázek z Tvého odkazu.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírové betlémy

Příspěvek od Standa F. »

Jen pro doplnění - příbuzné (JOKovo) téma na starém DF:
http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... .php?t=625" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Papírové betlémy

Příspěvek od Medium »

Od teoretického povídání se přesuneme k trochu tvůrčí snaze. Vystřihovací betlémy nabídlo i vydavatelství ALBATROS. Prvním, který zmíním, jsou Příbramské jesličky Jana Čáky. První vydání spatřilo světlo světa roku 1970 na velkém formátu. Druhé vydání z roku 1987 je v anglicko-německé verzi a do třetice Albatros vypustil Příbramské jesličky v roce 1990. Druhé a třetí vydání jsou již v klasickém sešitovém bé-čtyřkovém vydání. Bohužel tím vystřihovánka utrpěla - pozadí a terén je nenávratně poškozen ohybem v sešitovém hřbetu. Díky relativně (z pohledu albatrosek) nedávnému poslednímu vydání a občasnému výskytu na Aukru a pod. se tyto jesličky dostaly mnohým z vás do rukou. Viděl jsem i jakýsi moderní reprint této stříhačky.

Obrázek Obrázek Obrázek

Příbramsko je jednou z oblastí lidovým betlémům zaslíbená. Důvod je celkem prostý, pokud si vzpomeneme na spojení Příbrami s těžbou stříbra. Havíři trávící většinu času těžkou prací v temných dolech rádi utekli díky těmto skvostným dílům do pohádkového a jemného světa barvami hýřících betlémů. Příbramské betlémy měly několik typických prvků - skaliska ze zmuchlaného papíru (barvená galenitem z místních šachet), mechové palouky a lesy, velké město se spoustou věží a výstavních chrámů. Betlémy byly vyřezávané většinou ze dřeva, ale zájem o ně byl tak velký, že řezbáři nestíhali vyrábět. Vznikl proto zajímavý postup pro výrobu figurek. Ty se rodily z jakéhosi těsta (žitná mouka, klihová voda, bukové piliny a sádra) jež se plnilo do forem. Po vyschnutí se polotovar vyklopil a obarvil. Díky žitné mouce, ze které se vyráběl chleba, se figurkám říkalo "chlebáčci". Ale dodnes se nezachovaly - pochutnali si na nich totiž mouční červi.
Na Příbramsku se papírové betlémy (myšleno do podoby vystřihovánky) nekreslily. Vystřihovánka od Albatrosu je tedy tak trochu paradoxní, ale vznikla ve spolupráci autora Jana Čáky s národopisným oddělením muzea Podbrdska v Příbrami jako připomínka nádherných příbramských jesliček. Vystřihovánka čerpá výrazově konkrétně z období konce 19. století.


První pokus o sestavení vystřihovánky jsem uskutečnil již kdysi hodně dávno. Ten byl ovšem neúspěšný, kdy jsem si neporadil s nalepením celkem slabé kulisy kamenné konstrukce chléva k obloukům tvořící stěny a strop chléva. Druhý pokus, který jsem uskutečnil kdysi dávno, dopadl o poznání lépe. Pravda, sice jsem ještě neretušoval, ale myslím že i tak je výsledek koukatelný. Pokud si ovšem někdo s betlémem vyhraje a třeba (jako kolega Standa F. pod dojmy vynálezů Františka Křižíka) osvětlí, získá velmi impozantní vánoční výzdobu.
Obrázek Obrázek



Druhým betlémem vydaným Albatrosem je reprint 4 vystřihovacích archů Josefa Lady z roku 1919. Zpočátku opět velkoformátová podoba vydání (konkrétně 2. vydání, 1970). Třetí vydání z roku 1990 již klasický sešit - tentokrát bez poškození vystřihovacích dílů. A i u tohoto betlému existuje poalbatroské vydání.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Papírové betlémy

Příspěvek od Medium »

Po příbramsku by si zasloužilo jmenovat ještě jednu významnou betlémářskou oblast, a tou je Orlickoústecko. Lidová výroba betlémů tu má tradici více než 2 staletí. Tvůrci malovali své barvami hýřící betlémy na papír, z kterého pak vyřezávali jednotlivé figurky a ty zapichovali do mechového podloží. Krajina na pozadí není smyšlená, ale vše od architektury až po vegetaci je vlastní domovina tvůrců. Výsledný komplet měl mnohdy i délku několika metrů. Orlickoústecké betlémy se navíc dělí na vánoční a tříkrálový. Vánoční vyobrazuje právě nerozeného Ježíška, klanící se darovníky a anděla zvěstující zprávu narození Jezulátka. Tříkrálový se staví až od 5. ledna a vyobrazuje 3 krále, kde darovače nahradí královský doprovod, anděla betlémská hvězda jenž vedla krále a Ježíšek sedí Panně Marii na klíně. Betlémářství je na Orlickoústecku stále živé a některé betlémy současným autorům vycházejí i jako vystřihovánky.

Obrázek


Vedle betlémů typických pro určitý kraj se objevují i dá se říci "městské" betlémy. V těch se panorama daného města stává
kulisou k samotnému ději celého betlému. Jako příklad můžeme jmenovat Železnobrodský.
Obrázek



Nabídka vystřihovacích betlémů je velmi rozmanitá. Od rozsáhlých dioramatických scenérií po jednoduchou skládačku z pár dílů,
bez jakékoliv konkrétní návaznosti na nějakou národopisnou oblast. 3 stránky = 3 různé vystřihovánky.
Obrázek



Moderní betlémy se již odklánějí od klasického pojetí a můžeme proto najít betlémy s tématikou skautů, různých profesí - třeba zrovna železničářský....
Obrázek


...a jedním z takových nejroztomilejších betlémů je ten jež si můžete sestavit z vystříhaných dřevěných hraček...
Obrázek
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Papírové betlémy

Příspěvek od Niraj »

Já jsem ten Příbramský betlém (z r. 1990) dolepil s klukem zrovna včera. Dostal se mi do ruky z jednoho "dědictví" od kamarádky, bohužel veškeré figury již byly vystříhané. Píšu bohužel, protože to vystříhání bylo místy dost tristní. Co se dalo, dořezali jsme skalpelem, ale dost věcí už opravit nešlo. Kupodivu po těch letech nechyběl žádný kousek.
Ale celek je koukatelný, kluk má radost, a proto jsme to taky dělali. Nad osvětlením jsem též přemýšlel, až myšlenka zcela uzraje, tak to zrealizuju.
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Papírové betlémy

Příspěvek od Medium »

Na papírové betlémy nezapomněli ani v ABC. Pravdou je, že se začaly na stránkách určených k rozstříhání objevovat více až v posledních 2 desetiletích. Prvním pěkným počinem byl betlém od Přemysla Kubely. Jeho klasický hluboký obrázek v krabičce vyšel i v reedici. Betlém je zajímavý svým pro betlémy celkem netradičním pozadím - je provedeno v podobě skutečného města Betlém. Betlém slepený mám, ale naprosto netuším kde je uklizen. A tak jste ušetřeni fotografie.

Další pěknou vystřihovánkou je betlém z abc č.8 roč. 41. U vystřihovánky nejvíce překvapí autorská dvojice Václav Šorel a Jiří Petráček, autorské duo jinak spolupracující převážně na komiksech. Můj pokus je opět hodně letitý, a tak ten polystyrenový sníh je poplatný době vzniku. Ale už tehdá jsem všechny díly podlepil 3 vrstvami čtvrtky, aby výsledek pár let vydržel. Vystřihovánka byla doplněna o návod na výrobu osvětlení výsledného díla. I já mám proto za jednou z figurek vyříznut otvor, aby bylo možno jesličky osvětlit prostrčeným zdrojem světla, jako je např. žárovčička či zapalovač.
Obrázek


Specialisty na vystřihovací betlémy ale byli pánové Richard Vyškovský a Michal Dudáš. Prvním z několika betlémů pana Dudáše je toto jednoduché, ale i tak oku libé diorámko. Vystřihovánka byla uveřejněna před lety i ve vánočním čísle časopisu ČT+. Vytisknuta byla ovšem na měkkém lesklém časopisovském papíru. Michal Dudáš připravil pro abc ještě několik dalších betlémů, z nichž nejzajímavější je ten mechanický s pohyblivými figurkami.
Obrázek


Jeden betlém vyšel i v edici Toja spolupracující s časopisem Ohníček. Hluboký obrázek pana Boudy
navazoval na tehdy vydanou sérii hlubokých obrázků českých hradů a zámků.
Obrázek
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Papírové betlémy

Příspěvek od Venca 21 »

Tenhle sice není tak úplně papírový, ale... :mrgreen:

Obrázek
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Papírové betlémy

Příspěvek od Medium »

Venco tenhle je pravda lepší než papírový, ale dožije se vůbec Štědrého večera :)

Dneska se letmo podíváme do minulosti. Za první republiky vydávali vystřihovánky i různí průmyslníci, firmy, obchodníci a podnikatelé jako propagaci svých výrobků. A reklamní využití se nevyhnulo ani betlémům. Vydavatelé se tak snažili konzumentům vnuknout myšlenku, že právě jejich zboží je díky své kvalitě to ideální na vánoční stůl či jako dárek pro obdarované. V roce 2009 vyšel kalendář s reprinty vybraných reklamních betlémů.

Obrázek

Obrázek Obrázek



Když jsme již u těch reprintů, doplním jen, že jesličky od Josefa Weniga z roku 1918 o kterých píše ve svém příspěvku JoK (viz Standův odkaz) reprintovala Betexa. I zde bylo jako pozadí použité skutečné panorama, tentokrát pro Čechy snad to nejznámější hradčanské. A Wenigovo pojetí je celkově takový veselý miš-maš. Pozadí z velkoměsta, ježíšek narozen ve venkovské chalupě. Stejně tak darovači v lidových krojích přicházejí z vesnic z různých koutů naší vlasti, tak nechybí ani pražské postavičky. A jeden ze 3 králů, přesněji ten na bílém koni je vyjeven jako český král Jiří z Poděbrad.

Obrázek
(Foto ze stránek betexa.cz)
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Papírové betlémy

Příspěvek od Medium »

A mrkneme se i na papírové betlémy ke kolegům na Slovensko. Pěkný betlém totiž před již pěknou řádkou let nakreslil i Marián Hlaváč. Láďa Badalec mu dokreslil titulku a vystřihovánku vydal v roce 1990. 2 stránky A4 přehnuty na poloviční sešitkový formát A5. Tím bohužel opět trpí vystřihovánka přehybem přes díly (podobně jako u Albatrosáckých Příbramských jesliček). Později se betlém dostal mezi slovenské příznivce vystrihovaček skrze Fifíka. Fifíkovské vydání má lepší tisk a již je vytisknuto na 2 A4 bez přehybu.

Obrázek Obrázek

(K sešitku z roku 1990 se pojí zajímavá historka. Betlém prodával jeden podnikatel vlastnící v centru Liberce cukrárnu. Tehdy se toho natisklo celkem dost kusů a vystřihovánky měl uskladněný ve sklepě. Jednou v létě přivezly nanukové dorty, které se už nevešly do lednice - či možná zrovna ta lednice skolabovala. Tak je tedy šouply na ty betlémy. Léto je holt léto, dorty se roztekly a kusy sladkého promáčeného papíru mohly vyhodit.)
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Papírové betlémy

Příspěvek od Medium »

3 kulisy scenérie i figurky připraveny.

Obrázek Obrázek
slapetka
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 3.1.2013 22:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírové betlémy

Příspěvek od slapetka »

Dobrý den, mám na Vás jednoduchý dotaz. Z jaké překližky mám vyrobit výztuš pro postavičky papírového betlému?
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Papírové betlémy

Příspěvek od Pavel Pejša »

Já bych asi volil balzu. Dobře se řeže a pevnost má dostatečnou.
slapetka
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 3.1.2013 22:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírové betlémy

Příspěvek od slapetka »

Doporučíte mi, kde se dá za slušnou cenu na Netu balza pořídit?
Díky
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“