Cripplegate, Londýn / Micromodels (UK) / ~1:300 - HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Cripplegate, Londýn / Micromodels (UK) / ~1:300 - HOTOVO

Příspěvek od Standa F. »

Poprvé stavím model z dávné anglické edice Micromodels, jejíž přitažlivé mini-obálečky s kartami uvnitř už nějaký ten pátek sbírám - viz také letitý, již neudržovaný článek ještě na starém DF.
Na úvod jsem zvolil jednu ze starých, dnes už neexistujících městských bran v londýnské zdi, které v této edici vyšly coby drobná dioramátka na podložce, s kouskem pozadí a velká jako dlaň:

:arrow: Název modelu: Cripplegate, doslova „Brána mrzáků“
:arrow: Ediční kód: ARC III
:arrow: Vydáno: poprvé v roce 1949
:arrow: Měřítko: cca 1:300
:arrow: Počet dílů: 34
:arrow: Rozměry kartiček: 127×89 mm (5"×3,5"), celkem 6 karet

V archivu mám dva originály: původní 2. vydání z roku 1955 (vlevo) a novější reprint s kódem HL1 z roku 1979 (vpravo):

Obrázek

Stavět budu z inkoustové kopie tohoto 2. vydání modelu:

Obrázek

Pokud jde o domečky, je nutno trošku potlačit jistou rozežranost, kterou v nás vypěstoval Mistr RV 8-) , a přeorientovat se na exotickou školu z dob poválečné Anglie.
Díly vystřihovánky neobsahují žádné chlopně, ovšem některé alespoň základní citelně chybí, např. pro uzavření pláště budovy => doplním si je tam.

Brána má vnitřní nosnou konstrukci, na kterou se přilepí vnější barevné povrchy. Bůhsuď, proč jsou ty vnitřní plochy celé modré, když se stejně zakryjí... autoři Micromodels patrně chtěli takto barevně označit lepené plochy:

Obrázek Obrázek

Narážím na drobný nesoulad mezi návodnou kresbičkou a skutečností na modelu: osmistěnné nástavby věží C a D jsou oproti kresbě vzájemně přehozeny, ale je to celkem jedno, jsou to identické díly:

Obrázek

Cimbuří na vrcholech věží a na střeše brány nemá pojednány rubové strany, které jsou částečně vidět => na rub dávám ještě jednou vytištěné díly líce - ovšem musí se dostřihávat a retušovat, jelikož díl líce nelze prostě bacit na rub jen tak - rozměrově a osově „plave“. Je to jistěže echt-ruční práce.
Též zadní dlouhá plocha cimbuří F nenavazuje hladce na boční stranu cimbuří => díl F se musí nalepit o pár mm výše, než naznačuje jeho kresba, jinak by mezi bokem a zadní částí byl divný skok dolů.

Samotná brána je hotová, následovat bude její okolí:

Obrázek Obrázek

Okolní domy v těsném sousedství brány (strukturu cihel na komínech jsem domaloval tužkou, microtužkou 8-) ):

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Saskardin
Příspěvky: 116
Registrován: pát 24.4.2020 17:36

Re: Cripplegate, Londýn / Micromodels (UK) / cca 1:300

Příspěvek od Saskardin »

Krásny drobučký model. Je zvláštne, ako sú niekedy tieto maličké a jednoduché kúsky pôsobivé...
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cripplegate, Londýn / Micromodels (UK) / cca 1:300

Příspěvek od Standa F. »

Saskardin - díky!
*******


(Provedl jsem přesun tohoto vlákna z Architektury sem do Diorámat - ono to je spíše dioráma.)

Doufal jsem, že chybějící krátká pravá strana cimbuří se něčím zakryje či co, ale nezakryla - považuji to za chybu konstrukce, nechat tam nebohým strážným takové propadliště => pravou stranu cimbuří jsem doplnil vytištěným kousíčkem.
Takže přes drobné patálie dokonáno jest - můj první Micromodel - kéž dostane časem ještě nějaké brášky! ;)
Délka podložky modelu je 110 mm:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

A ještě drobná krabička (rozměry podstavy má stejné, jako má původní obálka Micromodels, tedy 127×89 mm) a finito:
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
RadekV
Příspěvky: 261
Registrován: pát 20.1.2012 22:23
Bydliště: Kladno

Re: Cripplegate, Londýn / Micromodels (UK) / ~1:300 - HOTOVO

Příspěvek od RadekV »

paráda,stádium vyspělé miniaturizace... :D :D :D :D
Saskardin
Příspěvky: 116
Registrován: pát 24.4.2020 17:36

Re: Cripplegate, Londýn / Micromodels (UK) / ~1:300 - HOTOVO

Příspěvek od Saskardin »

Nádherný kúsok, to je normálne škoda strčiť do krabičky. Aj terén je parádny! :roll:
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“