Praga V3S valník - úprava Autoškola / PK / Graphica / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Praga V3S valník - úprava Autoškola / PK / Graphica / 1:32

Příspěvek od Venca 21 »

Svět je plný paradoxů. Ještě před pár dny a týdny jsem se ujišťoval, že už nikdy nebudu lepit model od PK Graphica (důvody jsem uváděl v sousedním vlákně u modré V3S "JZD Neveklov" pana Pávka. A jak už to tak chodí,člověk míní...

Obrázek

Takže jsem se opět pustil do staré dobré vejtřasky. Jde v podstatě o hodně podobný model, jaký už jsem lepil, jen se tentokrát jedná o vojenskou verzi, kterou navíc budu lehce upravovat do podoby konkrétního vozu písecké Autoškoly.
Důvod je jasný a zřejmý: Můj táta, který v písecké autoškole učil cca 20 let až do roku 1992, byl mj. náčelníkem výcvikového střediska branců a právě tento vůz - PI 61-61 osobně v roce 1988 jako nový přebíral a měl ho přidělen. Párkrát mě s ním, jako malého kluka, i svezl. Model poslouží jako dárek tátovi, ale ještě nevím k jaké příležitosti. Původně jsem to zamýšlel k jeho 70-tinám, ale to už jsem o dva roky prošvihl. Do letošního 13. června, kdy táta slaví 72. narozeniny, to také asi nestihnu, tak se nabízí buď k svátku - Václav 28. září, nebo Vánoce. Uvidíme. :)

V roce 1989 vyšel článek ve Světě motorů o písecké autoškole s tátovo "véskou" na titulní straně a uvnitř je rozhovor s tehdejším ředitelem, panem Jiřím Slabou a také s mým tátou (na obrázku druhý zleva...) ;) Mimochodem - táta byl tenkrát o dva roky mladší, než jsem nyní já. :D

Obrázek Obrázek

A aby toho nebylo málo, tak jsem teprve před pár dny náhodou zjistil, že v roce 2014 firma Abrex udělala limitovanou edici autoškolských modelů Pragy V3S a mezi nimi i tátovu PI 61-61. Ani jsem netušil, jak je tato vejtřaska slavná a díky mě teď bude ještě slavnější. :mrgreen:

Obrázek Obrázek

A nyní už k modelu. Jak jsem již naznačil, budu dělat drobné úpravy - tou hlavní samozřejmě bude dosazení cedulí "Autoškola", dále pak označení SVAZARM AUTOŠKOLA PÍSEK na dveře, odstranění poklopu nad spolujezdcem, civilní provedení předních světel a absence lavic na korbě tak, aby to pokud možno odpovídalo naší PI 61-61.
A propos - je to první a zároveň asi poslední model v kategorii vojenská technika, který lepím. Já jako celkem mírumilovný člověk na tanky a jiné vraždící stroje moc nejsem... ;) A klidně jsem to mohl šoupnout i do civilních nákladních vozů, ale jelikož to je provázaný se Svazarmem a taky, abych alespoň něco měl ve vojenské technice, tak je to tady.

Zatím jsem zpracoval rám a přední nápravu, nyní pracuji na zadních nápravách.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Praga V3S valník - úprava Autoškola / PK / Graphica / 1

Příspěvek od Venca 21 »

Dokončil jsem zadní nápravu a obě nápravy jsem osadil na podvozek. Dnes jsem se vrhnul na kola.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Praga V3S valník - úprava Autoškola / PK / Graphica / 1

Příspěvek od Tomáš S. »

Několikrát se pozastavuješ nad tím, že je to vojenské vozidlo - ale dle fotografií předlohy je zřejmé, že se jedná o civilní provedení valníku. Právě díky chybějícímu deklu (vojenské valníky by měly mít dekly vždy). Bylo běžné, že i auta pro civilní určení byly v khaki barvě - zvlášť u V3S. Každopádně skvělý příběh - díky za něj!

Jinak co se týče změn - pokud byla tatínkova V3S vyrobená skutečně okolo roku 1988, tak to auto se lišilo od předlohy valníku PKG i v dalších detailech - řemenice na motoru, jiné vzduchojemy, zadní blatníky, přední krycí plech pod maskou, blinkry, zrcátka, "mávátka", tykadla.
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Praga V3S valník - úprava Autoškola / PK / Graphica / 1

Příspěvek od Venca 21 »

K tomu vojenskému vozidlu - spíše jsem to myslel tak, že papírový model, který lepím, je vydán jako vojenská verze, avšak já ji upravím na civilní autoškolskou. Ovšem tehdejěí autoškola patřila pod Svazarm, což přecejen trošku tou armádou zavání. Proto jsem trochu váhal, jestli to dám sem, nebo do civilní. Pokud by to byl problém, ať to klidně moderátoři přesunou do civilní.

K úpravám - Mám k dispozici pouze tyto dvě fotografie skutečného vozu a tím je to dané. Co vidím, to upravím, co je schované, to zůstane původní. Nejde mi ani tak o 100% přesnost a dokonalost, spíše takové to "v rámci možností".
Takže dekl na střeše nebude, zadní blatníky budou, blinkry budou, tykadla budou, mávátka nebudou, zrcátka budou správná (jako na modré Pávkovo), přední i zadní světla budou dle skutečnosti, řemenice a vzduchojemy zůstanou původní. Přední krycí plech pod maskou - nevím, co přesně je myšleno, zkoumal jsem to na fotce i na modelu a nic výrazně odlišného tam nevidím. ;)
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Praga V3S valník - úprava Autoškola / PK / Graphica / 1

Příspěvek od jbb »

Jak píše Tom (jinak docela kapacita v oboru různých verzí vozidel...), tak mezi vstupním modelem (první verze V3S) a vozidlem dodaným v roce 1988 (V3S M1 a navíc civilní provedení) je hafo rozdílů - například i nevýklopná přední okna, krátký druhý vzdušník na rámu, ale také baňka ostřikovačů (velký to upgrade verze M1). Co se týče krycího plechu pod přední maskou, původně byl profilovaný, ale cca od 70. let už rovný, viz ty fotky.
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Praga V3S valník - úprava Autoškola / PK / Graphica / 1

Příspěvek od Venca 21 »

Už asi týden mám hotová kola. Tentokrát jsem si již dal pozor na vzorek a směr jízdy. Na Otíka bych se tentokrát vymlouvat nemohl. :D
Během výroby bočnic jsem dostal bláznivý nápad si z nich vytvořit vánoční řetěz na stromeček. :lol:

Obrázek

Pak jsem ale zjistil, že je teprve květen a Vánoce zatím v nedohlednu, tak jsem ho opět rozebral a seriózně použil tak, jak se sluší a patří.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1057
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Praga V3S valník - úprava Autoškola / PK / Graphica / 1

Příspěvek od rybak »

Moc pěkný příběh a velmi zajímavá předloha.
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“