Praga V3S - pôvodne vz.51/ PK Graphica / 1:32 / Hotovo

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
wot99
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 25.1.2018 19:35

Praga V3S - pôvodne vz.51/ PK Graphica / 1:32 / Hotovo

Příspěvek od wot99 »

Ahojte, som tu relatívne nový, nejaké modely som dávnejšie zlepil, od tých jednoduchých časopisových, cez nejaké free z internetu až po tie zložitejšie...modely majú čestné miesto v detskej izbe u rodičov :) Pred približne dvoma rokmi som sa pustil do vlastnej stavby LKT, ale v poslednej dobe som sa k tomu akosi nemal, hydraulika mi dávala zabrať a tak som sa rozhodol odýchnuť si pri tejto V3S. Jednoducho som potreboval návod, ktorý mi presne povie, ktorý diel ku ktorému patrí :). Keď sa mi nedarilo pri spomínanom LKT, prišiel som sa tu pozrieť a inšpirovať sa ostatnými modelmi, ktoré vyzerajú skvelo. Tak som sa rozhodol túto stavbu V3S zdokumentovať a podeliť sa o nejaké fotky.

Ako som odkukal, dôležité je foto originálu a moja prvá skúsenosť s lasermi:

Obrázek



Přesunuto do správné sekce a upraven odkaz na obrázek. moderátor Zrzek

Ďakujem adminovi za úpravu, už viem ako na to, takže sa môžem naplno pustiť aj do nahrávania a stručného popisu:
Začal som rámom presne podĺa návodu, nič sa našťastie neskrútilo:
Obrázek
Pokračoval som kolesami, pomohla mi tvrdá kartónová rolka z igelitových sáčkov:
Obrázek
Dezény sú super, ale chýba mi tam presah do bočníc, tak som to upravil trocha po svojom, bočnice kolies som po nalepení dezénu pretlačil a obrúsil pilníkom, prvé koleso hrôza, ale potom sa to zlepšilo:
Obrázek
V tomto momente som sa rozhodol model premaľovať :) Takže som pridal "límce" diskov z tenkého drôtu:
Obrázek
Po dokončení kolies som sa vrátil k stavbe rámu, pridal som nádrže a listové perá, tie som si vyrobil z tenkého kartónu:
Obrázek
Obrázek
Pokračoval som prednou nápravou, dorobil som manžety:
Obrázek
A konečne vo farbe, neodolal som a skúsil som osadiť kolesá:
Obrázek
Pokračoval som zadnými nápravami:
Obrázek
Po natretí akrylovou farbou:
Obrázek
Palivová nádrž sa mi nepáčila, tak som vyrobil vlastnú vrátane uzáveru:
Obrázek
Takisto som vyrobil aj klietku pre kanistre, tie tam ale dávať nebudem, na viacerých fotkách reálnu bola v3s bez nich. Diely som znova natrel farbou, skúsil som foto s bleskom:
Obrázek
Pokračoval som motorom, bola to celkom výzva, kopec malých dielikov :). Upravil som si diely prídavnej prevodovky, palivový filter. Inšpirovali ma už hotové modely na fórach:
Obrázek
Dorobil som privod a fitráciu paliva a hotový motor s prevodovkou som natrel:
Obrázek
Neodolal som, na fotke porovnanie s motorom v mierke 1:10 :):
Obrázek
Osadil som motor, pridal kardany:
Obrázek
Obrázek
Včera som dokončil výfuk a začal s klietkou pre rezervy:
Obrázek
Obrázek
To je zatiaľ všetko, keď sa mi podarí niečo zlepiť, tak to sem pridám.
Začal som so stavbou zlovestnej kabíny.
Zatiaľ je to OK, uvidíme, keď ju budem zatvárať:
Obrázek
Všetky ovládacie prvky som vyrobil z drôtu:
Obrázek
Zhotovená časť po pretretí, ešte tam príde nejaké blato na podlahu:
Obrázek
Rozhodol som sa pre otváracie dvere a kapotu, tak uvidíme:
Obrázek

Obrázek

Keď som hľadal nejaké fotografie detailov po internete, tak som narazil na jednu v3s so svetlomodrou kabinou, ktorá bola dosť hrdzavá,neviem prečo ale veľmi sa mi to zapáčilo, tak som sa rozhodol spraviť z tejto bojovej verzie civilný valník, ale pekne poporiadku:
Prešiel som si návody na stavbu kabiny, ale keď som ju ešte oslabil o dvere, tak som išiel viacmenej pokus-omyl podľa návodovej kresby:
Obrázek
Spracoval som volant, prístrojovku a ten panel vo vnútri kabiny:
Obrázek
Prístrojovku som upravil:
Obrázek
Natreté diely som vlepil do kabíny a celé to uzavrel, na moje prekvapenie to sedelo celkom slušne, nikde papier nepretŕčal, iba som to jemne obrúsil okolo:
Obrázek
Dorobil som sedačky, natreté do "hnedej kože":
Obrázek
Kabínu som po uzavretí doplnil doplnkami podľa návodovej kresby, Z tenkého papiera som vyrobil akoby rám predných odtváracích okien a takisto okolo celej kabíny ponad dvere. Strechu som trocha upravil tmelom na drevo a obrúsil na požadovaný tvar. Kabínu som sa snažil natrieť do vyblednutej modrej farby a pridal som hrdzu...
Obrázek
Kabína mi dala zabrať, tak ako ste písali, ale keďže celý model pretieral, tak každá nedokonalosť môže vo finále vyzerať ako ohnutý plech :D . Ostáva dorobiť blatníky a kapotu a nejaký zdevastovaný valník dozadu.
Dorobil som kapotu a blatníky:
Obrázek
Aktuálny stav, na kabínu potrebujem dorobiť svetlá:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Pokračoval som prácou na podložke:
ObrázekObrázekObrázek
Na samotnej V3s som dokončil valník, bude bez bočníc a trocha naložený drevom. Natrel som nádrže a klietku pre rezervy.
Obrázek
Obrázek
Ostáva domaľovať valník, doladiť detaily a trocha to zašpiniť a môžem sa porozhliadať po inom modeli.
Pridávam posledné foto na podložke, model je hotový:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Model sa staval dobre, až na tú kabínu, ale ani to nebolo úplne najhoršie, je tam veľa chýb, aspoň je čo zlepšovať.
Dnes mi príde UAZ 469 Orlík...takže vyskúšam poľských autorov.
Naposledy upravil(a) wot99 dne čtv 25.2.2021 6:53, celkem upraveno 12 x.
Uživatelský avatar
george
Příspěvky: 180
Registrován: pon 18.6.2018 6:23

Re: Praga V3S - raketomet vz.51/ PK Graphica / 1:32

Příspěvek od george »

Ahoj, těším se na report téhle krásné V3Sky. Ať se dílo daří
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Praga V3S - raketomet vz.51/ PK Graphica / 1:32

Příspěvek od Venca 21 »

wot99 píše:... a tak som sa rozhodol odýchnuť si pri tejto V3S. Jednoducho som potreboval návod, ktorý mi presne povie, ktorý diel ku ktorému patrí :)
Bohužel po mé zkušenosti z V3S "JZD Neveklov" v sousedním vlákně na mě tato slova působí jako dobrá ironie.
Jako že si myslím, že zdaleka nejsem žádný začátečník a pár těžších modelů, ať už od RW, PMHT, nebo AK modely jsem už celkem bez problémů dal dohromady, tak u V3S od PK grafiky se prostě trápím. Do lepení nejdu s chutí, ale vyloženě se do toho nutím. A to jen proto, abych to dodělal, kdyý už mám velkou část za sebou. Vůbec neříkám, že jsou to špatné modely - naopak vypadají velmi dobře, ale právě ta pohoda a jasný a přehledný návod mi tu chybí. Díly nejsou číslované v nějakém logickém pořadí, ale velmi často se u jednotlivých celků přeskakuje sem tam, což přehlednosti také zrovna neprospívá. U každého třetího dílu vyloženě luštím rébus kam a jak má být umístěn, často nepomáhají ani návodné kresby a jsem odkázán na "opisování" od zdejších kolegů, kteří prezentovali nějakou V3S už dříve, nebo hledám fotky skutečného vozu, abych pochopil, jak bylo to či ono myšleno.

V žádném případě tě nechci odradit hned takhle na startu, jen píšu svůj názor a upozorňuju na možná úskalí. ;)
wot99
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 25.1.2018 19:35

Re: Praga V3S - raketomet vz.51/ PK Graphica / 1:32

Příspěvek od wot99 »

George: Ďakujem , budem sa to snažiť pridávať pravidelne
Venca: Keď som to tu včera pridal, tak som skúšal, ako pridávať fotky na fórum, tak preto som pridal len prvú.
Včera som dokončil podvozok a musím povedať, že mi to sadlo, zatiaľ všetko sedí ako má, a návod mi prišiel stručný a jasný, zatiaľ. Je pravda, že si pomáham fotkami hotových stavieb a skutočných strojov, ale to k tomu patrí, takže zatiaľ sa k tomu vraciam rád :)
Uživatelský avatar
pan Tau
Příspěvky: 619
Registrován: pát 20.1.2012 21:54
Bydliště: Chvaleč, občas na samotě u lesa

Re: Praga V3S - raketomet vz.51/ PK Graphica / 1:32

Příspěvek od pan Tau »

Podvozek a další věci sedí. Ale jak psal Venca21, návod není zrovna nejlepší. Tak můžeš mít komplikace s kabinou. Podívej se na moje fekály, tam jsem psal o možném postupu. Ale na to je potřeba upravit díly. Už jsem o tom psal autorovi.
wot99
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 25.1.2018 19:35

Re: Praga V3S - raketomet vz.51/ PK Graphica / 1:32

Příspěvek od wot99 »

Ďakujem, idem to pozrieť
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“