Sd. Kfz. 234/4 - Lauben / GPM / 1:25

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Kovi
Příspěvky: 72
Registrován: pon 11.1.2021 18:57

Sd. Kfz. 234/4 - Lauben / GPM / 1:25

Příspěvek od Kovi »

Hezký den přátelé,

jelikož jsem tu na fóru s výjimkou poznámky od uživatele vody nenašel žádnou zmínku k tomuto modelu, pouze jeho varování se stavbou, přičemž jsem měl již model koupený, tak jsem se rozhodl jej sem postnout a zkusit postavit, ať jej mám konečně za sebou... :o

Model je německá osmikolka z 2. sv. války označení Sd. Kfz. 234 Ausfürung 4 - Lauben, kdy se jedná o model od společnosti GPM z roku 2012 v měřítku 1:25
Obrázek

vody měl u své galerie zmínku, aby se člověk tomuto modelu vyhnul, jelikož je navržený ve stylu CTRL-C a CTRL-V, nulový zapas koloru, kdy musím jeho poznámku bohužel potvrdit jako oprávněnou.

Model má již v základu bohužel lasery, což by se zdálo, že pomůže, ale opak je pravdou... Vnější rozměry kostry jsou v dobré velikosti, ale další laserové doplňky jsou o cca 0,2 mm menší, než podlepované díly, což opticky působí jako takové vydutí dílu.

První problém nastává při lepení zadní části kostry. Je zde třeba provést řadu úprav, jelikož konstrukce podpěry motoru je posunutá o cca 2 mm dopředu, čili je třeba ji posunout dozadu, ale pak se musí opravit zadní koncová přepážka a nutno pořešit vnitřní obložení, které se též nevejde do kostry apod. viz následující obrázky...

ObrázekObrázek

U zadní vnitřní přepážky je dále nutné vyřezat místo na vnitřní díly uchycení kol, kdy autor na tuto část jaksi pozapomněl a je třeba si díly vyrobit ze zapasu koloru, který vlastně ve vystřihovánce chybí... :evil:

Obrázek

Nicméně jsou ve vystřihovánce díly na podlepení menším dílem laseru, které však nelze obřezat kvůli ztrátě vnější kresby :evil:, ze kterých při sesmrsknutí dílů lze nějaký zapas koloru získat...

Dále jsem pokračoval přilepením horní části pláště, kdy je opět problém v zadní části kostry modelu... Kostra je užší o cca 2 mm, kdy tato ztráta se do středu modelu pomalu anuluje.... :roll:
Návodové kresby jsou u modelu i přes několika hodinovém prohlížení a studování stále zmatečné a spousta dílů není nikde vyobrazena vůbec...

Ale bojuju dál a nevzdávám to, i když mé nadšení opadává při stálém přemýšlení, kde na mě zase vyskočí nějaký problém, co kde zase budu odřezávat a opravovat...

Další etapou bude zavěšení podvozku, které musím dle návodovek a spousty obrázků na netu teprve vykoumat, jak to autor vlastně zamýšlel postavit... :geek:

Toť zatím vše :?
Kovi
Příspěvky: 72
Registrován: pon 11.1.2021 18:57

Re: Sd. Kfz. 234/4 - Lauben / GPM / 1:25

Příspěvek od Kovi »

Dávám sem aktuálnější fotky ze stavby a to konkrétněji podvozku, jelikož já jsem nad jeho upořádáním z návodovek poměrně dost rostl, tak snad to pomůže při stavbě dalším kolegům modelářům...
ObrázekObrázekObrázek

Opět se při stavbě objevilo několik drobnějších chyb, se kterými se ale lze relativně poprat... Např. díly 57 + 58 jsou o cca 3 cm delší, než mají být, ale říkám si pořád lepší, když jsou delší, než aby byly kratší...

Teď mě čekají blatníky + nějaká drobotina na vaně (držáky, zrcátka, bedny apod.), pak kola a nakonec snad dělo a kulomet...

P.S. nejsem tak rychlý v lepení, jen ty fotky sem dávám s odstupem, jak mám čas apod. :)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2565
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Sd. Kfz. 234/4 - Lauben / GPM / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Dobře jedeš !!! Na to kolik to má chyb to vypadá hodně dobře . Já bych s tím zatopil na první dobrou . Rozhodně budu sledovat .
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Sd. Kfz. 234/4 - Lauben / GPM / 1:25

Příspěvek od VašekS »

To vypadá moc pěkně. :)
Kovi
Příspěvky: 72
Registrován: pon 11.1.2021 18:57

Re: Sd. Kfz. 234/4 - Lauben / GPM / 1:25

Příspěvek od Kovi »

Zdravím kolegy modeláře,

nejde to tak rychle, jak bych chtěl, ale opět si sem dovolím postnout další menší progres ve stavbě tohoto modelu.... Přidal jsem blatníky, zpracoval kola a přilepil jsem na korbu pár drobností, jako jsou výfuky, držáky korby, zadní pneumatiky apod...

ObrázekObrázekObrázek

Tato fáze modelu bych řekl, že proběhla relativně v poklidu, kdy jsem si i zvykl na nejistá úskalí tohoto modelu....

Model se snažím slepit jako čistostavbu, kdy jsem však přetřel pneumatiky na černo, jelikož původní zelená barva pneumatik mi na modelu nějak neseděla.... Od autora to byl asi pokus o jakousi kamufláž, ale moc mi to k modelu nesedělo... A pokud se někdy v budoucnu naučím cosi jako patinu, tak možná model upravím :roll:

Teď je řada na dělu, kulometu a pak zbytek vybavení korby... :)

Tak zatím Vám všem přeji hezký den... ;)
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 639
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Sd. Kfz. 234/4 - Lauben / GPM / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Paráda!
Kovi
Příspěvky: 72
Registrován: pon 11.1.2021 18:57

Re: Sd. Kfz. 234/4 - Lauben / GPM / 1:25 HOTOVO

Příspěvek od Kovi »

Dobrý večer přátelé,

sice jsem chtěl model stihnout do konce roku, ale reálný život měl na stavbu jiný názor, takže se stavba o pár dnů zpozdila... Nicméně hotovo...

Kdybych měl model zhodnotit, tak mě nenapadá nic jiného, než: zjisti, kde se to nachází, kam to vlastně patří, pak šestkrát měř, desetkrát zkontroluj a modli se, aby to sedělo...

Mínusy:
- poměrně dost špatně rozměrově navržených dílů
- na návodovkách nejsou některé díly vůbec vyznačeny a je třeba jejich umístění vyhledávat na internetových zdrojích
- odhadem tak 5 krát špatné označení dílů
- model je bez jakéhokoliv zapasu koloru
- lasery jsou o malinký kousek menší, než podlepované díly a ty poté vypadají vydutě
- nerovnoměrná propracovanost částí vozidla (velice detailně je zpracované zavěšení kol a mechanismus kanónu, a oproti tomu kulomet MG42 (jež je dosti vidět) je ve šmikně tvořen jen podlepením dvou zrcadlových dílů, a tak jsem se snažil jej krapet zplastičtět a pokusil jsem se udělat i něco jako nábojový pás)

Plusy:
- hlavní díly relativně sedí
- pěkné barevné provedení + nalepovací místa v jemně nazelenalé barvě a nikoliv jen v bílé

A zde jsou již nějaké fotografie modelu:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

P.S. Tenhle model mě naučil nebát se díly rozřezat a pokusit se je krapet upravit, aby pak ve výsledku vypadaly o něco lépe (MG42)
mulda
Příspěvky: 203
Registrován: úte 13.11.2012 3:01
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Re: Sd. Kfz. 234/4 - Lauben / GPM / 1:25

Příspěvek od mulda »

Fakt paráda, model taky mám a při čtení vlákna jsem si říkal že půjde světem, ale zase ten výsledek stojí za to. Asi nakonec zůstane a až najdu někde notnou dávku odvahy a trpělivosti, tak jej taky zkusím :D :D .
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Sd. Kfz. 234/4 - Lauben / GPM / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Skvělá práce.
Gratuluji k dokončení.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2391
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Sd. Kfz. 234/4 - Lauben / GPM / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Moc hezky slepeno.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2565
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Sd. Kfz. 234/4 - Lauben / GPM / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Tak pěkně slepit model co vůbec nesedí . RESPEKT !!! To já bych nedal .
Kovi
Příspěvky: 72
Registrován: pon 11.1.2021 18:57

Re: Sd. Kfz. 234/4 - Lauben / GPM / 1:25

Příspěvek od Kovi »

Děkuji přátelé za podporu... :)

Nyní s menším odstupem času musím říct, že to zas tak velké drama nebylo, ale ten model za to stojí... Ve výsledku jsem za něj rád :)
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“