SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Chlapci díky, jsem rád, že se vylepšení líbí

Dopracoval jsem se k následujícímu postupu:

Celý arch s figurami jsem natřel zředěným lakem - oběhl jsem tři železářství a nitrolak nikde neměli, proto jsem vzal za vděk klasickým syntetickým lakem objeveným v garáži. Nechal pořádně proschnout, ještě druhý den lepil. Následně jsem si celý arch přestříkal plničem. A to hlavně z jednoduchého důvodu. Po rozřezání vím, která strana vzorku je vrchní a která spodní. Z 12 vzorků v jedné řadě je 9 různých druhů. Označím si tužkou první prostřední figuru. Následně si celou řadu rozřežu a hlavně rozdělím na tři části - levá, pravá a prostřední. Nejdřív nalepím všechny čtyři prostřední figury. Rozestupy dělám od oka. No a pak postupně přidávám boční figury. Vše od oka a celkem to jde, měl jsem z toho větší strach. Ze začátku jsem měl hokej v tom, kam která figura patří, ale po nabarvení vrchní části se problém celkem vytratil. Důležité je figuru pořádně přilepit a přimáčknout. Při broušení do ztracena občas odpadla figura. Na dalším kole jsem si na pořádné přilepení dal pozor. No, celá tahle patálie mi na jednom kole zabere tak 3, 4 hodiny

Zde připravený arch k vyřezání. Vždy si vyřežu jedno celé kolo a následně ho nalepím :

Obrázek

Snad je můj postup celkem srozumitelný
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od VašekS »

No vida, krásná práce ;) .

Já jsem pro lepší chytání dezénu u Tatry natřel kola červeným Herkulem a nechal uschnout.
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Taky dobrá bláznovina,ale bude to vypadat super!
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od vojta78 »

Díky Vám, i vše podobným borcům, co sem dávají podobné rady a popisy. Mám doma několik kusů s těmito dezény, mám z nich hrůzu.
Stavbu sleduji, nestačím se divit čistotě a preciznosti. Držím palce při dalším progresu.
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od vojta78 »

Díky Vám, i vše podobným borcům, co sem dávají podobné rady a popisy. Mám doma několik kusů s těmito dezény, mám z nich hrůzu.
Stavbu sleduji, nestačím se divit čistotě a preciznosti. Držím palce při dalším progresu.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Jako tam to všechno tě ještě čeká vyřezat a nalepit? :shock:
Do které léčebny tě potom odvezou Pavle? ;)
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Pánové díky, jsem rád, že se líbí.

Od toho zde to fórum je, aby člověk zjistil, že to jde dělat i trošku jinak, načerpat inspiraci. Když jen vezmu, kolik jsem toho od prvního do posledního kola stihnul vylepšit a později implementovat i na ta první kola. Kdybych to tu neprezentoval, radši bych nechtěl vidět, jak by to teď vypadalo. :shock: Hlavně díky Vaškovi, to je zde takový inovátor a vizionář typu Elona Muska :lol: :D . Vždycky přijde s nějakým novým postupem, který mi naprosto uzemní.

No Marku, už se nic řezat ani lepit nebude :!: , tenhle:

Obrázek Je naprosto poslední. Tím jsem měl začít :lol:

Trvalo to strašně dlouho, ke konci jsem to před sebou již dosti tlačil a do práce se mi nechtělo. Světlo na konci tunelu se ale přibližovalo a před chvílí vykouklo slunce. Všech 4224 kousíčků je na svém místě.

Zde je celá hromádka hezky pohromadě:

Obrázek Obrázek

Obrázek

V celém laserovém setu není ani jedna kostička navíc, vše je naprosto přesně spočítáno. A já se divím, že jsem ani jednu nikde nepotratil. A kolikrát jsem běhal s telefonem po zemi a hledal šedou kostičku :lol:

Pár postřehů ke kompletaci. Laserové díly bočnic, které mají vygravírované místo pro přilepení vzorku doporučuji nalepit vzorkem dovnitř. Vzorek pak jde stejně nalepit jinak a vygravírované části zbytečně vylézají a musel jsem je pracně všechny tmelit. A stejně něco vyleze. :oops:
A hlavně bacha na směr vzorků na pneumatikách. Vnitřní strana kola je jiná než venkovní, takže později již otočit nepůjdou. Hezky 8 a 8 :!:
Rozhodně se tato úprava v podobě rozřezání na jednotlivé vzorky vyplatila. Kolo vypadá mnohem mnohem lépe, takže doporučuji s touto úpravou začít hned od začátku. Ne jako já od třetího kola. :roll:


No následovat bude zdlouhavé broušení vzorků a finální úprava před stříkáním, a to včetně těch již hotových. Následně se pokusím kola zalakovat matným lakem, abych zabránil otěru barvy.

Mimochodem od začátku stavby si poctivě měřím čas, strávený nad modelem. Momentálně mi měřič ukazuje nějakých 320 hodin čistého času. Z toho nějakých 70 zatím připadá na kola.

Takže za nějaký čas zase na viděnou
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Nevím proč, ale myslel jsem si, že těch kol bude víc. :lol: Na Spiďově Tatře s návěsem, jich bylo o pět víc, tak se mi chce tak trošku zlomyslně říci, žabaři. :lol: :twisted: :lol:
Kolečka ale vypadají parádně, jen bych snad ještě jemným šmirglem zabrousil ty boční figury, přijde mi že tam je pořád moc vidět ta struktura papíru. ;)
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od VašekS »

Jo, to máš pravdu, Ondro. Tam je jich dvacet jedna. Já je ale nedělal najednou.

Jinak pěkná práce, Pavle.
Chvíli jsem zkoumal, proč se sakra ty kola nesmí otočit? A pak cink, ony mají na každý straně jinak velkou ďouru :roll: :) .
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od JoskaM »

Ale prd ďouru, jsou levý a pravý ne!
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Hezký večer všem modelářům.

Brzdič: No. Ještě o pět víc.. Nějak nepředstavitelné. Kolečka ještě projdou finální fází broušení. Nakoupil jsem jemné smirkové papíry tak uvidíme.

Pánové máte defacto pravdu oba dva. Přesně jak říkal Vašek, Vnitřní díra kola je větší, než vnější. Čili poté již nejde kolo obrátit, takže jak říkal Joska, musí být pravé a levé ;) :D


Budu demonstrovat hned v zápětí:

Dorazil mi zbytek laserů, na který jsem netrpělivě čekal a sice díly disků:
Obrázek
Tímto ještě jednou velký dík Tomáši Bělkovi z Betexy, i po takové době od koupě, přesněji rok a půl, jsme to vyřešili formou reklamace. Takže jsem se netrpělivě pustil do kontrolní výroby disků:

Jedna dobře mířená rada - na návodnou kresbu řezu diskem se raději vůbec nedívejte. Je naprosto nepoužitelná. Než jsem se v ní vůbec zorientoval... Špatně nakreslená, a ještě velmi špatné označení dílů. Takže toto :

Obrázek

Nahraďte tímto:

Obrázek

Po drobném chaosu ze začátku jsem se nicméně zorientoval a začal skládat. Vše poté sedělo dokonale přesně. Disk zajel do obvodu kola s naprostou přesností. Přesněji už by se tam nevešel. Disk je rozdělen na dvě části, které je potřeba do kola vlepit samostatně. Na vnitřní části byl ráfek znázorněn pouze páskem z vystřihovánky. Nahradil jsem ho cínovým drátkem a výsledek vypadá dobře. Navíc je zaručeno, že disk nebude zajíždět hlouběji do kola. S výsledkem jsem opravdu spokojen. Zde musím opět vyzvednout důležitost laserových dílů. Řekl bych, že zde jsou téměř nutnost vzhledem k tomu, jak bude tato část modelu na očích.

Obrázek Obrázek

A teď již zkouška přímo do kola. Na kolo nehleďte, ještě přijde opětovné přestříkání:

Obrázek Obrázek

Obrázek

Takže nyní mi zbývá zhotovení zbylých patnácti a následný nástřik. 8x zelená, 2x černá a 6x světlá písková. Vypadá to vypadá, že kola snad dotáhnu do úspěšného konce, což jsem si na začátku rozhodně nemyslel.
Tak někdy příště.
Naposledy upravil(a) Shagrath dne pát 5.2.2021 17:49, celkem upraveno 1 x.
Umberto
Příspěvky: 470
Registrován: úte 15.8.2017 16:05
Bydliště: Brno - město

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Umberto »

Smekám a kochám se...parádní práce a neuvěřitelná čistota :!: :!: :!:
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od bigpetr »

Wow, kola i disky jsou parádní, ostatně stejně jako zbytek slepených dílů co už máš hotových.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od VašekS »

"Tea pane vedoucí, to je tea, to je formát!" :) :) ;)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Jen se zeptám . Neuvažoval si , že použiješ tyto papírové díly a hrany zaretušuješ ? Myslím to tak , že by si je nalepil na lasery . Je to na měkkém papíře a ty by jsi to určitě vyřezal . Vyřezat je z toho půl milimetrového kartonu je skoro nemožné , ale tohle by možná třeba šlo . Na druhou stranu to pistolí bude čistější .

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“