SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Hezký páteční večer všem modelářům!

Na toto téma jsem se těšil jak malý kluk od té doby, co jsem tuto obludu viděl na stránkách vydavatele.

Je mi ctí vám představit ruský systém pro odpalování balistických raket TOPOL - M na podvozku SS - 27!

Doufám tímto, že jsem si neukousl moc velké sousto. Ale mám rád výzvy tak směle do toho!
Je to asi to nejšílenější a nejzvláštnější věc co jsem na papíru viděl. Každý, komu jsem vystřihovánku ukazoval, si klepal na čelo co za hrůzu to budu stavět. :shock:

Rovnou upozorňuji, že tato stavba bude během na dlouhou trať. Zřejmě i na několik let. Uvidíme jak to vše půjde mým šněčím tempem, proto prosím o shovívavost.

Teď něco o samotné předloze:

Obrázek


Základní údaje:

Podvozek MZKT - 79221

Vyrobeno: Továrna MZKT, Bělorusko
Nástupce modelu MAZ - 7917
Počet náprav: 8
Motor: YaMZ 847.1 - dieselový dvanáctiválec
Výkon: 800 koňských sil

Raketa TOPOL-M:

Počátek vývoje: před rokem 1992
Konstrukční kancelář: Moskevský institut tepelných (thermal) technologií
Výrobce: Votkinský strojní závod
Letové zkoušky:
od 20. prosince 1994
Vstup do služby:
duben 2000
Počet stupňů: 3
Pohon: pevné pohonné hmoty
Odpalovací zařízení:
silo (studený odpal), mobilní odpalovací zařízení umístěné na pozemním vozidle
Počet hlavic a síla:
jediná hlavice - 1 Mt
Bojový náklad: 1200 kg
Maximální dosah: přes 10000 km
Navedení: autonomní inerciální
Rychlost: 7320 m/s, 26 400 Km/h
Přesnost: maximální chyba kolem 800 m
Délka: 22.7 m
Maximální průměr: 1.86 m
Startovací hmotnost: 47.2 t
Životnost: 15 let


A zde něco k samotné vystřihovánce:

Obrázek

Model mám spolu s laserovými doplňky - ty mám hlavně z důvodu vzorků na kola, protože tohle by nebylo v mých silách vystříhat - přece jen 16 kol je celkem nálož.

Dost času jsem strávil rozborem vystřihovánky, protože je tak obsáhlá, že pouhým postupným číslováním by to těžko šlo zdárně dokončit. Model samozřejmě nemá psaný návod.

Postupně jsem si do tabulek sepsal všechny čísla dílů i s počtem a specifikací k danému dílu. Zájemcům případně zašlu. Uvidíme, kolik bude mít model chyb. Na první pohled pár duplicitních čísel bylo. Namátkou jsem objevil třeba jen 15 běhounů kol. Když má model kol 16 :?
Nyní něco k číslům a srovnání s Ferdinandem, který také nebyl zrovna nejjednodušší:
18 stránek návodových kreseb A3 - Ferda měl 4 :D

Obrázek Obrázek

Návodové kresby jsou překvapivě celkem přehledné, oproti tomu, co jsem měl možnost sledovat u ostatních modelů od Modelkomu.

Celkem 50 stránek samotné vystřihovánky - Ferda jich měl 15 :shock:
Z toho 22 stránek vytištěno na slabém papíře a 28 stránek vytištěné na papíře silnějším.

Po sepsání všech dílů na mě vyskočila tato čísla:

Celkový počet jednotlivých položek - 2540

Celkový počet všech dílů - 13 340, z toho 4224 dílů tvoří samotné vzorky pneumatik..
Skutečný počet dílů na vystřihovánce bude ještě o chlup větší, nepočítal jsem jednotlivé kousky typu rozstříhej 250 trojúhelníků a podobně.
Také do toho nejsou započítány ani všechny nýty, šrouby, rozvody a drátky, které bych chtěl samozřejmě na model doplnit. A že jich tam je.
Takže můj skromný odhad o počtu dílů se pohybuje okolo 16 až 17 tisíc. Počet dílů budu svědomitě zapisovat. Je skutečně co dělat.

Také musím vyřešit problém s místem, kde budu model dělat. Můj stůl není na takové délky připravený. Pro ilustraci - základ rámu má celkem 80 cm a celková délka bude rovný metr:

Obrázek

S tím je spojený i další problém. Jak model nějak kloudně fotit. Snad na to postupem času přijdu.
To je zatím vše. S nějakým postupem se brzy přihlásím.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Podle fotky vidím, že sis už vyčlenil poctivý díl podlahové plochy. On to skutečně bude pořádný kus nábytku.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Tak on to toho opravdu šel . Hodně bedlivě budu sledovat tuto stavbu . Model mám taky doma a sbírám odvahu do něj střihnout . Držím palce a přeji at se daří
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Kuba78 »

stavet neco takoveho vyzaduje notnou davku sebetryzne.. a jeste si vest statistiku dilu, to bude ze zacatku dost depresivni prave - cely vecer se se s tim budes pizlat a nez pujdes spat, muzes si napsat "mily denicku, dnes jsem pilne cely vecer pracoval a udelal jsem nekolik nytu. uz jen 4000 dilku a mam cele kolo. no a pak uz to cele jenom sestnackrat" :-)
Roman V.
Příspěvky: 406
Registrován: pon 12.12.2011 21:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Roman V. »

Odvážný modelář, ale co ty vypalované dezény....zbabělče... :D :D :D
vojta78
Příspěvky: 855
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od vojta78 »

Odvážnému štěstí přeje. I když tento model potřebuje i krapet šílenství.
Hodně štěstí při stavbě.
Naposledy upravil(a) vojta78 dne sob 14.12.2019 19:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Pozorně sleduji a prěji hodně štěsti a hlavně trpělivosti.Bude to pěkný kousel nábytku :)
Uživatelský avatar
RadekV
Příspěvky: 261
Registrován: pát 20.1.2012 22:23
Bydliště: Kladno

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od RadekV »

Tohle jsem před léty dal do tématu "jaký model by vás potěšil" , tak se na to moc těšim a budu sledovat. Bude to pecka... :D :D :)
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od silverman »

Parádní obluda. To musím vidět! :shock: Dá se to postavit i s postavenou raketou?
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Děkuji všem za podporu. Budu jí opravdu potřebovat :lol: :lol:

kaktusak:

Tak směle do toho. Alespoň v tom nebudu sám :D

Roman:

No vyměkl jsem. Ale rád bych to dokončil ještě v tomhle životě. ;)

Silverman:

Podle plánků by se měla raketa dát sklápět. To už bude pořádný kus nábytku když bude mít na výšku metr. Ale pochybuji, že vydrží samovolně ve vzpřímené poloze. ;) Dokonce by mělo jít odklápět víko krytu, ve kterém bude vidět špička rakety, připravená ke startu. Ale tohle je zatím vážně hudba vzdálené budoucnosti...

Nicméně něco k samotné stavbě. Než se pustím do samotných podélníků, rozhodl jsem se nejdřív udělat příčníky, které mi budou udávat sklon rámu. Není totiž do pravého úhle a v plánu nikde není znázorněn řez rámem. Takže úhel se bude muset trefit nějak od oka.
První vlašťovka vyletěla z hnízda:

Obrázek Obrázek

Obrázek

Jeden podélník má 52 dílků. Celkem jich je 8 což dá dohromady 416 kusů. Těch šroubů je tam vážně moc :shock:

S papírem se zatím pracuje příjemně. Velikostně zatím vše sedí jak má. Veliké plus, které musím u autorů vyzdvihnout je to, že místa pro přilepení ostatních dílů jsou ve stejné barvě jako základ, pouze jsou znázorněné slabé obrysové čáry. Takže nehrozí prosvítání bílých částí.

Chyby:

Díly 8 nejsou označeny

Na třech dílech 8 jsou větší díry pro vyříznutí - chybí vnitřní část, na kterou se má nalepit díl 8 f:

Obrázek

Dva díly 8 a jsou spojené k sobě - zřejmě posunutý tisk:

Obrázek

obrysy pro přilepení trojúhelníčků 8 e jsou na díle 8 moc dlouhé.

To je zatím vše.
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od haageeman »

Dobré totok! Vypadá, že první lajna pro sledování je beznadějně obsazená, ovšem na ,,TOTO" bude dobře vidět klidně i z páté :lol: :twisted: :lol:. Hodně trpělivosti přeju...
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Kuba78 »

tutaj kolega je jiz o notny kousek dale.. http://www.konradus.com/forum/read.php? ... 74&filtr=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Roman V.
Příspěvky: 406
Registrován: pon 12.12.2011 21:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od Roman V. »

Neboj, není to na celý život, jenom na kuosek, já už je mám totiž za sebou...bez laserů...
weselan
Příspěvky: 268
Registrován: sob 21.1.2012 11:54
Bydliště: nad řekou Moravou

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od weselan »

Až se dostaneš k rámu,dej si pozor.Zadní půlky obšívky(mám pocit že vnitřek), jsou větší.A při jeho spojování je ideální postup lepit postupně-nosník 8,ty malé spodní zrovna pod něj a pak se posunout k dalšímu.A ty různé držáky co jsou vevnitř rámu do něj postupně vlepovat a potom teprve další nosník.Pak se to tam docela blbě dostává. Jinak přeju hodně štěstí při lepení.
Uživatelský avatar
BalvieM
Příspěvky: 606
Registrován: úte 24.1.2012 19:47
Bydliště: Svratka

Re: SS-27 TOPOL-M / Model-kom / 1:25

Příspěvek od BalvieM »

Tak k tomuto si můžu maximálně sednout do přední řady, ať se povede :)
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“