Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25, HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od VašekS »

Tak pokračuji dále svým obvyklým - pomalým - tempem.

návěs Kögel Kamag

Tak trochu změna. Rozsahem je návěs na stejném počtu stran jako tahač, ale listy budou evidentně ubývat rychleji.
Stavba začíná hlavní nosnou kostrou. Podélné nosníky se sestavují ze tří částí a je nutno je podlepit na tloušťku 1 mm. Zvolil jsem způsob spojení nosníků ihned. Vnitřní vložku jsem vytvořil z dvou vrstev kartonu 0,35 mm, které jsem slepil epoxidem. Na vrchní plášť nosníků jsem plánoval použít lepidlo UHU – ALL, což je takový Kanagom ze západního Německa. Nejsem ale dost rychlý na to, abych to stihnul rozetřít, než mi to na druhém konci zaschne. Risknul jsem to tedy klasicky Herkulem. Zkoušel s tím cvičit, ale povedlo se mi to stabilizovat, takže je to rovný a pevný. A dlouhý!

Obrázek

Příčné nosníky jsem vyplnil balzou odpovídající tloušťky. Následovalo sestavení kostry a dalších částí hlavních nosníků. Pak obvodové pásy podélných nosníků. Tady se projevily záludnosti práce s tak dlouhou věcí, jelikož bylo potřeba model různě obracet. Najednou pic, a byl ulomený zadní příčník. Asi by se mi tady hodila praxe s klížením lyží.

Obrázek Obrázek

Během prosychání hlavních částí jsem kompletoval drobnosti na přední část – kladky, válečky atd.
Protože stavím verzi, která má jen částečné rozšíření plošiny, potřeboval jsem boky zadní části bez bílých ploch. K tomu jsem „zkanibalil“ rubovou plochu držáků náprav. U šikmých konců s nápisem kögel jsem nahradil jen plošky. Je to vidět, ale neměl bych už dost materiálu – barevné plochy. Před osazením bočnic jsem musel přibrousit čela příčných nosníků. Bylo to vůči dílům plošiny moc široké a vznikla by tam nežádoucí fuga.
Základní konstrukci návěsu mám hotovou. Zblízka je tam hodně bolístek a drobných nepřesností mnou způsobených. proto to fotím raději z dálky. Není to taková legrace, jak jsem si myslel.

Obrázek

Teď mě čeká příprava a osazení paluby/plošiny. Dle mého nejcitlivější část stavby.
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od haageeman »

Luxusní žebřík ke kurníku :D :D :D , ale dals ho parádně! Z této části modelu mám megarespekt už teď a to mě to čeká možná tak příští jaro :!: :)
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od VašekS »

S létem a stoupající teplotou trochu klesá tempo lepení, ale přesto zarytě pracuju.
Tahle fotka něco napoví.

Obrázek

Tak zas někdy :)
Saskardin
Příspěvky: 116
Registrován: pát 24.4.2020 17:36

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od Saskardin »

:shock: :shock: :shock: Popoluška sa práve dostala na druhú koľaj :lol:
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od Brzdič »

Na tohle jsem hodně zvědav.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od VašekS »

Zdravím vespolek.
Konečně jsem se dokopal sem zas něco vložit.
Jak jsem naznačil v předešlém příspěvku, rozhodl jsem se, že povrch plošiny udělám plastický. A to „klasickou“ metodou. Přes osm tisíc kosočtverečků vyřezat (vymačkat), zaretušovat, pak to celé nalepit na náhradní plochu a pak ještě na rubovou stranu. Zní to hrozivě. Když manželka zjistila, co dělám, vrtěla hlavou a šla hledat číslo do pakárny, ale pak si to rozmyslela. Asi bych jí chyběl.
Samotné mačkání bylo takové duševní cvičení, ale nedal jsem to najednou. Mezitím jsem sestavil například bedny na spodek plošiny. Ty mě kupodivu stály víc nervů, než mačkání mřížky. Panty a zámky jsem dělal naněkolikrát.

Obrázek Obrázek Obrázek

Když bylo vymačkáno, zaretušoval jsem to pomocí stříkací pistole a nalepil pomocí stříkacího lepidla. Práce s tímhle hentým no. Trochu mi z toho lepilo, páč jsem s tím ještě nedělal. Není to tak snadný, aspoň z té mojí bombičky létají nepravidelné flusance, takže někde víc, jinde míň. Ale povedlo se. Uf. Podkladovou plochu jsem odladil v Excelu a vytiskl. Je to inkoust, tak jsem pak celé raději to přelakoval.

Obrázek Obrázek Obrázek

Rubové díly plošiny jsem také lepil sprejovým lepidlem a do rána zatížil. Vznikla pevná a rovná plocha s plastickým povrchem. Myslím, že ta práce za to stála.
K nalepení plošiny na kostru jsem použil oboustrannou pásku. Bočnicím jsem musel trochu domluvit. Mezi některými nosníky se prohnuly. Asi vlhkem. Nadával jsem si za to, že jsem bočnice nalepil před a ne až po plošině. Ostatně v celém procesu bych podruhé postupoval jinak. Trochu mi ujely příruby podélných nosníků, tak to budu muset zaretušovat.

Obrázek Obrázek Obrázek

Tak tahle „velká“ práce je hotová. Teď se budu věnovat vybavení spodku podvalu.
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od Shagrath »

Ty krá...... :shock: :shock: Tohle je největší úchylárna, jakou jsem tu viděl. Neskutečný respekt a obdiv, nedokážu si nějak představit, že bych se do tohoto pustil. Nechápu, jak si to mohl takhle precizně a čistě vyřezat. Vypadá to jak vypálené laserem. Ale za ten výsledek to opravdu stálo. Ještě jednou hluboká poklona.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od kaktusak »

To snad není možný . Klobouk dolů . Respekt .

Vašku můžeš prosím tě odhadnout kolik hodin jsi to vyřezával - vymačkával ? Díky .
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od haageeman »

Vašku poklona až na zem, obrovský respekt k prokázané trpělivosti! Snad bych si dokázal představit to vyřezání, ale pak riskovat, že se nepovede to nalepit... uf :!: Prostě skvělá práce!
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od Toptop »

No, tak za tohle by sis tu pakárnu fakt zasloužil! :shock:

Naprosto neuvěřitelná práce, nemám tolik klobouků, abych dostatečně smeknul.
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od rybak »

Tohle je vážně extra třída. Nic není nemožné. Nádhera.
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od Venca 21 »

Měl by jsi dostat medaili, za to, jak zabýváš se detaily... https://www.youtube.com/watch?v=IR6xuKPnebw&t=3s" onclick="window.open(this.href);return false;

Nádhera!
spida
Moderátor
Příspěvky: 735
Registrován: pon 12.12.2011 12:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od spida »

No mě neuvěřitelně těší, že můj model dokázal někoho přinutit k něčemu takovému. Mazec. A to jsem si říkal že model už moc vylepšovat nepůjde :-)
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od VašekS »

Díky moc všem.

Tuhle "bláznivinu" jsem měl jasnou od první chvíle, kdy jsem v tom prvně listoval. Největším oříškem bylo opravdu to nalepení.

Na vymačkávání si vyrábím "dlátka" ze segmentů extra ostré čepele (černá), které si přibrousím na potřebnou délku, zde strana kosočtverce.

Vymačkání mi trvalo odhadem asi třicet hodin, což nezní úplně hrozivě.

Václave, moc pěknej klip. :lol: :lol: :lol:

Ještě něco na vylepšení mě, spíďo, momentálně nenapadá. Ještě s Tvou pomocí plechy na rozšíření, který zatím nejsou nalepený.

Tak ještě jednou díky a kdyby někdo potřeboval, mám slušnou zásobu kosočtverečků :D ;)
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Tatra 815-6 VWN9T + Kögel Kamag / Spida Models /1:25

Příspěvek od Vojta S »

Hustý,obdiv a palec nahoru!
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“