AM General Hummer / Bestr / 1:35 - návod pro začátečníky

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

AM General Hummer / Bestr / 1:35 - návod pro začátečníky

Příspěvek od JakubSDK »

Hezký večer přátelé,

zakládám toto vlákno v návaznosti na nového člena našeho fóra pod Nickem ModelCollector, se kterým jsem se domluvil, že mu pomůžu v jeho začátcích modelaření formou fotonávodu s vysvětlením základních postupů, samozřejmě rady všech členů jsou vítány ;) každý má své způsoby, co a jak dělá.

Volba vhodného kandidáta na začátek padla na model vojenské vozu Hummer, který je předpokládám znám každému. Složitostí bylo ideální vydavatelství Bestr, to jsem si mimo jiné oblíbil se svým synem, který se na něm také zaučuje. Pro začátek přidávám jen fotku modelu a zítra začínám se stavbou. Děkuji.

Obrázek

Hezký večer Jakub.
Naposledy upravil(a) JakubSDK dne ned 9.10.2022 19:40, celkem upraveno 1 x.
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: AM General Hummer/Bestr/1:35

Příspěvek od MatesHK »

Dobrých skutků není nikdy dost. Na začátek dobrá volba. Kéž by bylo víc takových patronů ať tenhle krásný koníček, ktery nás tady spojuje, nezanikne. Přeji hodně trpělivosti novému členovi. Důležité je nikam nespěchat a mít pevnou ruku. Rád se přidám s nějakou tou radou pokud bude zajem a nebo potřeba. Tak ať ti to lepí ModelCollectore ;)

Martin
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: AM General Hummer/Bestr/1:35

Příspěvek od JakubSDK »

Hezký večer přátelé,

Tak začínáme se stavbou pro kolegu: Modelcollector

Potřebné pomůcky:
Obrázek

Pro zahájení stavby jsem jako první zvolil díl č.5 základní díl podvozku, v první fázi si díl nahrubo vystříhnu a začnu s rýhováním, na které používám velkou jehlu, ale je mozné použít podobné nástroje: vypsanou propisku, tupý nožík... Rýhujeme dvěma způsoby, buď ze strany tisku to je značeno čerchovanou čárkou viz. obr.1
Obr.1
Obrázek

Nebo z druhé rubové strany (čárka plná), tam je potřeba přenést body, podle kterých budeme rýhovat. Na to používám špendlík.
Obr.2,3,4
Obrázek Obrázek Obrázek

Rýhuji pod úhlem 20°-30°
Obr.5
Obrázek

Po narýhování celého dílku přichází na řadu vystříhnutí či vyříznutí. Za mě bych volil se vrhnout rovnou na skalpel s kovovým pravítkem ale neboj nůžky také použijeme ;)
Obr.6
Obrázek

Po tomto kroku se přesuneme na tvarování dílku. Podle předchozího rýhování budeme ohýbat, čerchovaná čárka=ohyb k sobě a čárka plná=ohyb od sebe. Samotný dílek i napoví viz obr. 7 a 8
Obr.7,8
Obrázek Obrázek

Máme naohýbáno a jdeme na samotné lepení. Do vhodné mističky, víčka si dáme trochu disperzního lepidla Herkules, na aplikaci lepidla se mi osvědčil špendlík ale je možné použít špejli nebo párátko. Hned na začátku upozorňuji, že lepidlo aplikujeme opatrně, ne moc ani málo, prostě tak akorát ;)
Obr.9,10
Obrázek Obrázek

Lepené spoje se snažíme, co možná nejpřesněji slícovat s pomocí pinzet. Nejdříve slepíme všechny malé chlopně (bílá čast, na kterou nanášíme lepidlo) a nakonec uzavřeme celý díl spodní velkou bílou plochou.
Obr.11
Obrázek

Pokud jsme předchozí kroky zvládli, mámé teď před sebou takto sestavený díl :)
Obr.12
Obrázek

Pro dnešek vše a zítra pokračuji. Snad je vše pochopitelné, když tak je diskuze otevřena ;)

Tak zatím Jakub.
Naposledy upravil(a) JakubSDK dne ned 9.10.2022 19:40, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: AM General Hummer/Bestr/1:35

Příspěvek od khaRel »

tak vidím, že to celou dobu dělám špatně. Já osobně rýhuji zalamovákem, který jeuž trochu tupý a jemně tlačím, abych nařízl jen vrchní vrstvy. Jehlu jsem nikdy nezkoušel, tak nevím, co to dělá. Podle papíru se mi hrana otevře, pokud je papír tvrdší a vrstvený, tak se to občas otevře více, ale není to nic, co by nešlo pinzetou spravit.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: AM General Hummer/Bestr/1:35

Příspěvek od Nafe_CZ »

khaRel píše:tak vidím, že to celou dobu dělám špatně. Já osobně rýhuji zalamovákem, který jeuž trochu tupý a jemně tlačím, abych nařízl jen vrchní vrstvy. Jehlu jsem nikdy nezkoušel, tak nevím, co to dělá. Podle papíru se mi hrana otevře, pokud je papír tvrdší a vrstvený, tak se to občas otevře více, ale není to nic, co by nešlo pinzetou spravit.
Neděláš to špatně. Pouze místo rýhování, nařezáváš.
Já tím taky začínal, ale vadilo mi že se ti objeví a zeslabí ohybová hrana. Přešel jsem na rýhování jehlou (kružítkem).
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: AM General Hummer/Bestr/1:35

Příspěvek od JakubSDK »

Přesně tak, neříkám, že můj způsob je ten ideální, každý používá to své. Nařezávat jsem také zkoušel ale vadilo mi to vrstvení a občasné rozšklebení hrany.. Ta jehla mi prostě sedne nejlépe ;)
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: AM General Hummer/Bestr/1:35

Příspěvek od MatesHK »

No tak tady čtu o rýhování a nařezávání. Osobně nařezavám a zatím vše v pohodě. Ale párkrát jsem už taky ryhoval například u bočního prolis u tatry HAS.
Obrázek

Grafika zůstala v celku a nemusel jsem retušovat. Šlo o malý ohyb tak mi to přišlo jako nejlepší řešení pro tento ohyb.

Dobrá práce Jakube ;)
ModelCollector
Příspěvky: 21
Registrován: pon 26.9.2022 8:19
Bydliště: Zlín- Malenovice

Re: AM General Hummer/Bestr/1:35

Příspěvek od ModelCollector »

Ahoj Jakube moc děkuju.Model mám už doma a zítra ráno konečně po 6 nočních volno,tak zkusím začít.....
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: AM General Hummer/Bestr/1:35

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj, není vůbec zač, těším se na tvou práci kolego, ať se daří ;)

Jakub.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: AM General Hummer/Bestr/1:35

Příspěvek od JakubSDK »

Hezkou neděli všem přátelé,

mám tu pokračování ve stavbě. Daším krokem bylo sestavení krabic č.6 a 7, které se nalepují na základní díl podvozku č.5. Postup jako u prvního dílku č.5 nahrubo vystříhnout, přenést body na rýhování špendlíkem a z rubové strany narýhovat.

Obr.13,14
Obrázek Obrázek

Poté opět přijde na řadu pravítko a skalpel ;)

Obr.15
Obrázek

Malé upozornění:
U krabic 6 a 7 je na jedné straně potřeba provést úprava a to zkrácení o cca 3mm viz. obr.16

Obr.16
Obrázek

U obr.17,18,19 si ukážeme jednoduchou úpravu. Nejprve odřízneme přečnívající čast dílku, poté seřízneme špičky a nakonec vlepíme zpět ;)

Obr.17,18,19
Obrázek Obrázek Obrázek

Po této úpravě můžeme celý díl uzavřít (slepit) a přilepit na základní díl č.5.

Obr.20 a 21
Obrázek Obrázek

Ještě dnes přidám další postup při sestavení náprav. ;)

Tak zatím.
ModelCollector
Příspěvky: 21
Registrován: pon 26.9.2022 8:19
Bydliště: Zlín- Malenovice

Re: AM General Hummer/Bestr/1:35/Návod pro začátečníky ;)

Příspěvek od ModelCollector »

Kamarádi model jsemtotálně pokazil :-(
ModelCollector
Příspěvky: 21
Registrován: pon 26.9.2022 8:19
Bydliště: Zlín- Malenovice

Re: AM General Hummer/Bestr/1:35/Návod pro začátečníky ;)

Příspěvek od ModelCollector »

Měl bych to dělat s někým. To mám koupeny Válečné soupeře 1 a 2 :-( a bavilo by mě to.Jen ty ruce a chápání...
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: AM General Hummer/Bestr/1:35/Návod pro začátečníky ;)

Příspěvek od JakubSDK »

Hezký večer,

další pokračování a to nápravami, díl č.8.
Postup jako vždy: nahrubo střih, přenesení bodů na rýhování, rýhování, ohyb a lepení :) Jen mě trochu mrzý nepřesnost náprav, kde po sestavení schází cca 1-2mm materiálu, ač to nebude vidět, tak je to škoda :?

Chronologický postup viz obr. 22,23,24,25,26,27
Obrázek Obrázek Obrázek

ještě potřebné zhotovení vypíchnutím otvorů na osy pomocí skalpelu.
Obrázek Obrázek Obrázek

Nedostek obr.28
Obrázek

Konečné sestavení obr.29,30,31
Obrázek Obrázek Obrázek

Pro dnešek vše, tak zatím ;)
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: AM General Hummer/Bestr/1:35/Návod pro začátečníky ;)

Příspěvek od JakubSDK »

ModelCollector píše:Kamarádi model jsemtotálně pokazil :-(
Ahoj a kde se stala chyba??? Nějaké obrázky??
ModelCollector
Příspěvky: 21
Registrován: pon 26.9.2022 8:19
Bydliště: Zlín- Malenovice

Re: AM General Hummer/Bestr/1:35/Návod pro začátečníky ;)

Příspěvek od ModelCollector »

Zkoušel jsemto sestavit na sucho. Mám to dokousané a vůbec jsem nepochopil ohyb ani lepení....
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“