Stavostroj P-50N / Ripper-Works / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
freeper
Příspěvky: 138
Registrován: úte 3.1.2012 20:10
Bydliště: skoro Ostrava

Stavostroj P-50N / Ripper-Works / 1:32

Příspěvek od freeper »

Když jsem vybíral další model, chtěl jsem něco celkem jednoduchého, něco u čeho nebudu muset moc přemýšlet a budu moci lepit na etapy s přestávkama. Do oka mi padl přívěsový podvalník P-50N.
Jeho 26 kol to přesně splňuje. Navíc se mi hodí jako zápřah za tatru 815 8x8 VT popřípadě za AV-15. Model budu opět přebarvovat. Celou konstrukci chci patřičně zesílit, protože počítám do budoucna s patřičným nákladem. Na VT jsem se dříve pořádně vyřádil, takže i tento podval projde menší kůrou za účelem přiblížení realitě.

Foto originálu:
Obrázek Obrázek

Přiznám se, že tento podvalník jsem kdysi začal stavět už jednou, a letěl do koše. Zvlnila se mi hlavní plocha plošiny, stejně jako je na obálce modelu. Tentokrát jsem to nenechal náhodě a jako základ ložné plochy jsem použil plastovou výstražnou tabulku, na kterou jsem oboustrannou páskou nalepil díl z vystřihovánky. Patřičné části jsem nahradil slzičkovým papírem. Zadní čelo podvalu je komplet nové.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Když jsem si ověřil, že tento postup je schůdný začal jsem se věnovat kolům.

Jelikož jsem nesehnal laserem řezaný dezén, tak jsem si nakreslil vlastní a postupně vyřezávám a množím kolečka. U dezénu jsem se inspiroval u resinového modelu MMK, je trochu hrubší než na skutečném podvalu, ale moc mu to sluší. Vnitřní části bočnic dělám bombírované. První prototyp kola jsem natřel barvou, ještě se bude muset opracovat.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
vašekh
Příspěvky: 754
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Stavostroj P-50N / Ripper-Works / 1:32

Příspěvek od vašekh »

Paráda. Stavba se mě líbí a bude to zase tuning. Mám za sebou 40 koleček k M1000. Ještě že jsem nemusel řezat dezény. :-)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Stavostroj P-50N / Ripper-Works / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Ta ložná plocha bude neprůstřelná :D . Na druhou stranu je to super nápad . Tohle budu sledovat . At se daří .
Uživatelský avatar
freeper
Příspěvky: 138
Registrován: úte 3.1.2012 20:10
Bydliště: skoro Ostrava

Re: Stavostroj P-50N / Ripper-Works / 1:32

Příspěvek od freeper »

Díky.

K té plastové tabulce, překvapilo mě jak dobře se to opracovává, možná lépe naž karton. Pevnost je oproti papíru někde jinde a nekroutí se to vlhkem. Nevýhoda je, že je třeba používat vteřinové lepidlo, Herkules na tom nedrží. A vzhledem k tomu, že bych na podval rád posadil T-72 (mám vyhlédnutou T72M1 od answeru), která je o trochu širší než podval a bude sedět na vnějších hranách, tak je to asi lepší volba než papír.
vašekh
Příspěvky: 754
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Stavostroj P-50N / Ripper-Works / 1:32

Příspěvek od vašekh »

T 72 M1 je širší jen pásama. Mělo by to být tak, že by ti měli středy pásů sedět na podvalu. Tedy vlastně napínací kola. Proto to armáda nechce na tomto podvalu vozit. Za prvé je to vysoké na najetí a pak nemá to rozšíření. Většinou se na nich už vozí jen BVP. Tanky vozíme my. :-)
A nebo námět na dioramko :-) Když nejezdí vlaky....
https://www.youtube.com/watch?v=FEObx7hox8A" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
freeper
Příspěvky: 138
Registrován: úte 3.1.2012 20:10
Bydliště: skoro Ostrava

Re: Stavostroj P-50N / Ripper-Works / 1:32

Příspěvek od freeper »

Máš pravdu, je širší jen pásama. Ale i tak bude model sedět ve slabém místě podvalu. Tím myslím v jeho papírové formě.

Jinak moje představa je asi takováhle:
Obrázek
vašekh
Příspěvky: 754
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Stavostroj P-50N / Ripper-Works / 1:32

Příspěvek od vašekh »

Myslím si, že se vůbec nemusíš bát toho, že by se podval zlomil. Od toho tam jsou ty boční příčníky, kvůli tuhosti. Souprava je to parádní.
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Stavostroj P-50N / Ripper-Works / 1:32

Příspěvek od Shagrath »

Tak tohle bude velká paráda. Kola naprosto parádní. Budu pozorně sledovat
vašekh
Příspěvky: 754
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Stavostroj P-50N / Ripper-Works / 1:32

Příspěvek od vašekh »

Tady máš odkaz jak se vozí tanky teď pro armádu. Je tam vidět i právě P 50N s BVP
https://www.youtube.com/watch?v=iu-nrOPYsXM" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Stavostroj P-50N / Ripper-Works / 1:32

Příspěvek od VašekS »

Parádní práce zatím.
Budeš přibližovat realitě i systém řízení náprav? ;)
Uživatelský avatar
freeper
Příspěvky: 138
Registrován: úte 3.1.2012 20:10
Bydliště: skoro Ostrava

Re: Stavostroj P-50N / Ripper-Works / 1:32

Příspěvek od freeper »

Vašekh :
díky, pěkné video. Je mi z toho ale trochu smutno, když vidím, že si naše armáda musí najímat civily na převoz své techniky.

VašekS :
Ne to nebudu. :) Snad bych to dal, kdybych ten podval kreslil od nuly. Takhle by to bylo peklo.
Ale chci dodělat alespoň kosti co drží nápravy, vylepšit uložení listových per a udělat novou oj.
vašekh
Příspěvky: 754
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Stavostroj P-50N / Ripper-Works / 1:32

Příspěvek od vašekh »

Armáda to nechce vozit i kvůli získání povolení k přepravě. a to co oni s tím ujedou za hodinu tak my jsme s tím o 60km dále. Další aspekt jsou úspory PHM a další a další věci. Nechtějí pořizovat novou techniku jako tahače a podvali kvůli 12 kusům bojeschopné techniky. :-)
Odpovědět

Zpět na „Vojenská technika“