Právě je úte 15.10.2019 5:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 23.7.2019 23:49 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Příspěvky: 952
Bydliště: Uherský Brod
Na další tvoji stavbu jsem se těšil a bedlivě ji od začátku sleduji! Zatím to máš opravdu krásně zpracované, co se týče modelářského řemesla. Jen bych přispěl drobnou faktickou poznámkou k blištivým tlumičům. Takto jak je máš, tlumiče nikdy nevypadaly - nikde nebyla vidět lesklá část - pístnice. Ta byla schovaná uvnitř. Respektive pod horní částí - krytem (to co máš teď šedé). Tělo pístu je dolní část. Celý tlumič pak byl v jedné barvě - v tvém případě v šedé.

Dvě fotky z reálu:

Obrázek Obrázek

Takhle to vypadá přímo ve fabrice fungl nové:
Obrázek

Takhle samostatně:
Obrázek

Popřípadě detail konstrukce v průžezu cca zde:
https://www.autoantikvariat.cz/katalog/ ... -tatra-815

A co se týče měchů, tak s těmi je to v reálu také složitější, takhle jsou většinou jen při úplně plném nafouknutí (například těsně po sklopení nákladu). Nicméně pro potřeby modelu je to asi nejvhodnější a ty jsi je zpracoval z papíru úplně neskutečně! (ovšem jak píše Vašek, občas se hodí i o-kroužky, u nich je výhoda rozdílné - opravdu gumové - struktury). Nejčastější poloha takto vzduchem odpružených náprav (při stání vozidla na placu), je takto propadlá. Až po nastartování a nafoukání vzduchu jsou kolmé k silnici.

Obrázek

(Ovšem já osobně bych taky stavěl model v nafoukaném stavu)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 24.7.2019 20:21 
Offline

Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Příspěvky: 125
Bydliště: Českokrumlovsko
Děkuji za konstruktivní kritiku a poučení. Uvidím co s tím půjde dělat. Měchy musím nechat tak jak mám, ale ty tlumiče zkusím ještě upravit - je pravda, že jsem se nechal trochu unést. Musím se podívat, jestli půjdou sundat i bez větších škod. Pokud ne, tak už s tím tentokrát nic neudělám, ale rád se poučím do další stavby. Za každou novou informaci jsem vděčný.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.7.2019 21:18 
Offline

Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Příspěvky: 125
Bydliště: Českokrumlovsko
Ahoj,

nakonec jsem se rozhodl tlumiče předělat. Lesklé částí jsem barevně upravil. Sice jsem nechytl úplně stejný odstín jako má zbytek modelu, ale asi to furt vypadá reálněji než stříbrné plochy. Děkuji za upozornění

Obrázek Obrázek


Ještě k těm O-kroužkům, máte vyzkoušené nějaké rozměry, které k tomu opravdu sednou?

Opět mám hotové dva číselné celky. Jedním z nich jsou blatníky (10) a druhým tělo motoru (11).


10 - přední blatníky

Opět i tato část se lepí velmi dobře. Zajímavá je konstrukce a vše do sebe krásně sedí. Já nejdříve slepil líc s boky a až následně doplnil rubový díl 10d. Důležité je si pohlídat stínování horní a zadní části blatníku. Blatníky zatím nejsou přidělány na rám. Plánuji je napevno přidělat až s kabinou, abych mohl případně dorovnat mezery a rovnoběžnost. Držet je budou plastové profily o průměru 1,6 mm. Plánuji si také zhotovit všechny držáky (přední i zadní blatníky) najednou, abych měl všude stejný barevný odstín.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek11 - tělo motoru

Další velký celek, který mě čeká bude motor. Abych dodržel označování jednotlivých číselných celků, tak zatím přidám pouze tělo motoru. Jeho konstrukce je poměrně jednoduchá. Pár dílů je třeba podlepit. S motorem jsem žádný problém neměl. Je důležité nejdříve nasucho vyzkoušet rubové díly - například díl 11d je třeba malinko zúžit (toto snadno vznikne mírnou nepřesností lepení).

Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek

Pro dnešek je to vše. Nyní mě čekají dva celky "doplňků" motoru, snad vše půjde vše bez problémů dále.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 2.8.2019 13:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Příspěvky: 567
Bydliště: Písek
Stále velice pěkné.
Ty O kroužky je vždycky třeba poměřit. K dispozici je hafo rozměrů : https://eshop.rubena.cz/o-krouzky/c-2214/
Já mám výhodu, že tu máme docela dobře zásobenou prodejnu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 21.8.2019 21:18 
Offline

Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Příspěvky: 125
Bydliště: Českokrumlovsko
Ahoj,

i přes malou tvůrčí krizi, jsem opět malinko pokročil. Dnes nezvykle odprezentuji celkem 4 stavební prvky, ale u většiny něco málo chybí. Dodělávám totiž motor s výfukem a nemám zatím hotové roury.

12 - olejová vana + doplňky motoru

Tato přední část motoru se skládá ze 4 různých válečků, olejové vany a držáků motoru. Celkem jsem u tohoto celku nenarazil na větší problém. Osvědčilo se mi nejdříve na motor přilepit olejovou vanu a až následně díl 12a a na něho válečky. Olemovaný díl 12a totiž může mít o desetinku jiný rozměr (vyřezání dílu) a když jsem si nasucho nejdříve zkusil umístit tento díl a potom přidat vanu, tak byla křivá a nelícovala s motorem. Přilepil jsme teď vanu a následně jemně upravil díl 12a tak, aby přesně zapadl do prostoru nad vanou. Na motor jsme zatím nepřilepil jeden váleček (abych ho neurval), nemám přilepené držáky (jsou hotové, ale zatím bokem) a nemám hotový vývod z olejové vany

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


13 - kompresor, řemenice, alternátor

Dalším celkem byla "zadní" část motoru. Ppět pár válečků, dále několik hranatých dílků. Zde jsem se hodně pral se stíny, naštěstí to nebude vůbec vidět takže to není tak to není tak velký problém . Pozdě jsem si všiml, že je mám rozhozené a prioritou bylo co nejlépe schovat spoje válečků. Jako klínový řemen jsem nepoužil nit, jak je v návodu, ale slabý proužek černého papíru.

Obrázek Obrázek

14 - sání

Velice zajímavý celek. Trubice nasávacích traktů problém nedělají. U přípojky dílů 14e a 14f jsem díly dle návodu podlepil, ale stejně jejich spojení bylo o něco tenčí, než díl 14g. Já zvolil variantu olemovat díl 14e dílem 14g a následně vlepit druhý zbývající díl. Určitě by také bylo možné díl 14g upravit před lepením na finální tloušťku spojených dílů 14e a 14f. Zde mi zatím chybí výfuky. Rozhodl jsem se je nedělat placaté a papírové.

Obrázek Obrázek

15 - nádrž, výfuk, ...

Palivová nádrž a bedna na nářadí jsou dle mě poměrně snadné díly. U čel palivové nádrže jsem opět bojoval se stíny - na některých dílech jsem jim na chuť nepřišel. Následoval tlumič výfuku, u kterého jsem měl menší nehodu. Když jsem hotovou koncovku chtěl na vnitřní straně nabarvit načerno, tak se v jenom místě barva propila skrz. Koncovku jsem tedy malinko zkrátil. Úplně spokojen s ní však nejsem, ale nic hrozného to také dle mě není. Držáky nádrže, bedny či výfuku zatím nejsou přilepené. Zde mi chybí dodělat výfukovou rouru 15z

Obrázek Obrázek

Díly nepřilepené na rám

Začínají se mi zde množit díly, které je možné přilepit na rám vozidla. Do příštího reportu připevním vše co půjde - zejména motor a další doplňky rámu, u kterých nehrozí snadné odlomení.

Obrázek Obrázek


Co říci závěrem dnešního dílu? Neustále bojuji se stínování, ale někdy fakt hodně - až mi to malinko dokáže otrávit práci. Na hotových modelech je to různě a na některých místech člověk neví, kde vlastně stín má být.

Příště již budou zelené díly. V 16. celku jsou kanystry a na ty jsem zvědav. Také budu muset namíchat barvu na retuš zelených dílů. Nezadržitelně se blížím ke kabině, která začíná celkem 20.

Aktuálně také pracuji na výfuku, první ochutnávka rozpracované první verze, uvidím jak to dopadne...

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 24.8.2019 7:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Příspěvky: 567
Bydliště: Písek
Dobře jedeš.
Pěkný výfuky. ;)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.9.2019 23:13 
Offline

Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Příspěvky: 125
Bydliště: Českokrumlovsko
Ahoj,

hlásím se s dalším postupem.

Na úvod resty z minulého reportu:

14 - výfuk

Dodělal jsem výfukové vedení díl XX. Na jeho konstrukci jsem použil plastové trubičky o průměru 2 mm (vycházel jsme z papírového proužku, jeho šíře je také cca 2 mm. Nad svíčkou vše naohýbal pomocí kartonových šablon a lepil dohromady. Následně pomocí tmelu vytmelil spoje, papírovými proužky naznačil spojky a vše přestříkal nejdříve základovkou a následně hnědou barvou. Hledal jsem ve své zásobě barvu, která by se i dle předlohy hodila a nebyla moc lesklá. Nakonec jsem vybral Tamiya XF-68 NATO Brown.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

15 - výfuk

Tak u této části jsem si hodně zanadával, pořád někde malinko chybělo. Nakonec se mi povedlo potrubí z drátku namodelovat a přilepit na své místo. úplně jsem nevěděl, jakou zvolit pro potrubí barvu. Ve vystřihovánce je díl světle šedý, někde na internetu je šedý a u jiných modelů hnědý jako první část výfuku. Nakonec jsem zvolil tmavší šedou barvu.

Obrázek Obrázek

Kompletace hotového

Sklad náhradních dílů byl stále větší, tak jsem se pustil do kompletace. Na rám jsem přilepil stupačky, bednu na nářadí, palivovou nádrž a výfuk. Vše řádně zajistil a nechal proschnout. Následně jsem k motoru přilepit držáky a vlepil motor do rámu. Výfuky na motoru jsou malinko delší a o nějakou desetinku by mohl motor ještě níže, ale snad to nebude nikde vadit - nejsou to milimetry. Ještě nejsou přilepené blatníky, protože ty chci přidělat až bude hotová kabina, abych udržel tvar a návaznost.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


Dále jsem zhotovil dva číselné celky. První zelené díly, kterými jsou kanystry a dále jsem pokračoval hrazdou za kabinou. Šlo o dva poměrně jednoduché celky.

16 - kanystry, čerpadlo zvedání kabiny

První zelené díly, ke kterým jsem se při chronologické stavbě dostal jsou 4 kanystry. Nejdříve jsem pomocí tempery - zatím jsem vždy používal vodovky, tak uvidím jak velký je to rozdíl - namíchal potřebný odstín. Kanystry se lepí docela dobře a nenarazil jsem u nich na žádný větší problém. U čerpadla jsem trochu narazil u dílu 16i. nejdříve jsem díl slepil rub a líc tak jak je, tedy čtvereček. Moc se mi to nezdálo, podíval jsem se na pár hotových modelů a nakonec jsem ze čtverečku vyřízl pouze ohraničený tvar - snad je tato varianta správně.

Obrázek Obrázek

Obrázek

17 - hrazda za kabinou

Dvě chybičky v označení dílků v návodné kresbě, ale nic co by mělo způsobit zásadní problém v lepení. U vzduchového filtru mi malinko chybí naznačení umístění bočních čel, abych byl přesnější, myslím tím jak má být filtr natočen, aby seděla trubka sání nad kabinou. Hrazda se stavěla opravdu dobře a vše sedělo. Pouze na šikmých bočních vzpěrách mi mi přišlo, že je prohozená na horní straně bílá ploška pro přilepení vodorovné vzpěry (levý a pravý díl). Tento fakt však ničemu nevadí a stejně není nic vidět.Hrazda krásně sedí i na rámu a nikde nevznikla mezera, což je opravdu super. Ještě mi chybí dolepit spoj pro vzduch, ale chci nejdříve nechat vše proschnout, abych si hrazdu neurval.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


Aktuální podoba

Některé díly ještě nemám na rámu přilepené, kvůli riziku urvání (nosič kanystrů, blatníky), některé tam opět nemám přilepené, protože se mi při manipulaci povedlo dílek odlomit (pravá stupačka). naštěstí bez sebemenšího porušení dílu či rámu.

Obrázek


Omlouvám se za kvalitu fotek, ale foťák mi přestal automaticky zaostřovat. Příště mě čekají série 18 (zadní nárazník + světla) a 19 (tažná zařízení a další doplňky rámu) - potom už následuje kabina, která bude samozřejmě s interiérem.

Uvidím však, jak to půjde časově. Dovolená je fuč a navíc se blíží Vánoce -> Dcera si napsala o dřevěný zahradní domeček a Ježíšek potřebuje pomoc s jeho výrobou :D. Můj plán dolepit tatru ještě v roce 2019 asi neklapne.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 19.9.2019 6:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Příspěvky: 681
Bydliště: Praha
Ahoj, máš to parádní.

Ta hnědá výfuková barva je za mě super, osobně bych to udělal stejné minimálně po tlumič a možná i celé.
Díry na blatníky by podle mě zasloužily dočistit, protože jinak to máš hezky čisté ;-)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Přejít na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz