Miniatur Wunderland Hamburg (duben 2019)

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Odpovědět
Tomas
Příspěvky: 201
Registrován: ned 22.1.2012 16:28

Miniatur Wunderland Hamburg (duben 2019)

Příspěvek od Tomas »

Nejen papírem živ je člověk ;-)

Tento výlet do Miniatur Wunderlandu alias (zřejmě) největšího modelového kolejiště na světě jsem chtěl podniknout už dlouho, ale pořád to nějak nebylo na pořadu dne, přišlo mi to "na otočku" už příliš daleko, ale nakonec to shodou okolností dopadlo teď v dubnu i díky možnosti si z Brna výrazně zkrátit cestu letadlem do Berlína a následně pokračovat vlakem.

Na Rajče jsem dal fotky, které jsme pořídili - je nutné dodat, že v reálu "na vlastní oči" je to prostě ještě daleko lepší, některé věci se nedají na fotkách pořádně zachytit a spoustu toho člověk neuvidí hned - my jsme se k večeru vzhledem k prodloužené otevírací době rozhodli ještě vrátit na cca 2 hodinky (je potřeba při odchodu si vyžádat razítko na ruku) a našli jsme zase další věci, které jsme prostě neviděli.

Galerie: https://minimodelcz.rajce.idnes.cz/2019 ... nd_Hamburg" onclick="window.open(this.href);return false;

Pokud by chtěl třeba někdo něco vědět, tak se klidně ptejte, plánuji také sepsat v nejbližší době takovou malé shrnutí tohoto výletu, pak sem dám odkaz

Za prohlídku stojí i samotný Hamburg, je to velmi zajímavé město, hlavně přístav a okolí byl zajímavý zážitek nebo i samotné okolí Wunderlandu, který sídlí v bývalých přístavních budovách (fotky mám zvlášť na FB).
martyn
Příspěvky: 110
Registrován: ned 12.8.2018 19:52

Re: Miniatur Wunderland Hamburg (duben 2019)

Příspěvek od martyn »

Mnoho krásných, detailně udělaných terénů. Paráda.
Ale jedna věc mě překvapila. Tvůrci vytvoří kolejiště do posledního detailu a pak to pohřbí úplnou blbostí !!!
Mnoho vlaků pohánějí elektrické lokomotivy, které mají sběrače dole !!!
Ponytail
Příspěvky: 31
Registrován: ned 11.12.2016 22:51

Re: Miniatur Wunderland Hamburg (duben 2019)

Příspěvek od Ponytail »

Máme také takovou atrakci v Holandsku: MiniWorld Rotterdam.

Website: http://www.miniworldrotterdam.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Ačkoli menší než Hamburk, je to určitě stejně krásné!
Tomas
Příspěvky: 201
Registrován: ned 22.1.2012 16:28

Re: Miniatur Wunderland Hamburg (duben 2019)

Příspěvek od Tomas »

martyn píše:Mnoho krásných, detailně udělaných terénů. Paráda.
Ale jedna věc mě překvapila. Tvůrci vytvoří kolejiště do posledního detailu a pak to pohřbí úplnou blbostí !!!
Mnoho vlaků pohánějí elektrické lokomotivy, které mají sběrače dole !!!
To je zajímavý postřeh, přiznám se, že toho jsem si nevšiml, až teď se na to na fotkám jdu podívat :-) Ono (nevím zda to bylo směrem "obchůzky" nebo je to tak u více návštěvníků obecně) člověk zjistí, že nakonec ty samotné vláčky ustupují do pozadí a spíš jsme se zaměřili na to ostatní okolo - hlavně je to pak vidět třeba v části sekce Itálie, kde je sice jedno obrovské nádraží a nějaké tratě, ale jinak se tam člověk spíš soustředí na ty ostatní stavby a jejich provedení. A kolem prostě jezdí vláčky. My jsme nejprve začali v té nejstarší části, kde je to spíš ta klasická modelová železnice s krajinou tak, jak to má i většina jiných kolejišť a pak je vidět ten vývoj - Rakousko / Švýcarsko už jsou řešené hodně i do výšky /hory přes dvě patra/, pak samozřejmě letiště, oblast Hamburku je zase řešena s důrazem na jednotlivé části / stavby města (samozřejmě včetně železnice a historického nádraží) - mimochodem je to skvělé, když pak člověk vyjde ven a velkou část té krajiny / města má "za rohem" hned v reálu - např. jsme ihned po Wunderlandu zamířili na vyhlídku do budovy filharmonie, která v modelovém provedení stála přes 300 000 Euro.... Ta oblast Hamburku se mi líbila hodně. Pak jsou pěkné Benátky, tam pochopitelně bez železnice úplně, je to taková samostatná část trošku "v koutku".
Nicméně, pokud se podaří naplnit plány na rozšíření expozice, tak to bude hodně velká "pecka" to co jsem si přečetl. V současnosti se staví Monaco a měla by navazovat francouzská Provence, ale to je ještě tak nějak v normě. Má následovat Anglie a to za (skutečným) kanálem...
Tomas
Příspěvky: 201
Registrován: ned 22.1.2012 16:28

Re: Miniatur Wunderland Hamburg (duben 2019)

Příspěvek od Tomas »

Ponytail píše:Máme také takovou atrakci v Holandsku: MiniWorld Rotterdam.

Website: http://www.miniworldrotterdam.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Ačkoli menší než Hamburk, je to určitě stejně krásné!
Vypadá to taky hezky, třeba bude někdy cesta tím směrem :-) Já jsem ještě zvědav na kolejiště ve Vídni, co má vyrůst (roste?) v Prateru i za podpory města. Jak to bude velké a jaké to bude ve srovnání s Královstvím Železnic v Praze, když to vlastně mají na starosti přímo oni tu stavbu. To by se snad mělo otevírat nějak ještě letos nebo na příští sezonu, pokud se něco nezměnilo.
martyn
Příspěvky: 110
Registrován: ned 12.8.2018 19:52

Re: Miniatur Wunderland Hamburg (duben 2019)

Příspěvek od martyn »

Ty hory jsou fantastické. A je fakt, že pak železnice se stává jen doplňkem krajiny.
Třeba toto je vyloženě paráda
https://www.youtube.com/watch?v=cL4rYW8-ob8" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=Va5lqs-KJFA" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
Příspěvky: 205
Registrován: pát 16.6.2017 14:19
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Miniatur Wunderland Hamburg (duben 2019)

Příspěvek od Jeňa Sova »

martyn píše:...Mnoho vlaků pohánějí elektrické lokomotivy, které mají sběrače dole !!!
Tak kdyby byly sběrače u troleje, oboje by se velmi opotřebovávalo a muselo se často měnit. Proto je mají dole...
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Miniatur Wunderland Hamburg (duben 2019)

Příspěvek od Kuba78 »

ze uz vystavu videlo spustu lidi z celeho sveta chapu, ze tam budou i nizke pocty takove exotiky jako nauru taky, ale tech 350 nepalcu to mi hlava nebere :-)

https://img36.rajce.idnes.cz/d3602/15/1 ... G_7842.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
martyn
Příspěvky: 110
Registrován: ned 12.8.2018 19:52

Re: Miniatur Wunderland Hamburg (duben 2019)

Příspěvek od martyn »

Jeňa Sova"

Tak kdyby byly sběrače u troleje, oboje by se velmi opotřebovávalo a muselo se často měnit. Proto je mají dole...

Nesouhlasím. Pokud postavíš troleje do stejné výšky nad celou tratí (dá se to) pak se zvedne sběrač tak, že se troleje nedotýká - vůle někde do 1 mm a vypadá to vcelku realisticky.
Samozřejmě že je to detail, kterého si většina lidí nevšimne, ale detaily dělají model modelem.
Nepálci čekali na loď a krátili si chvíli návštěvou výstavy :D

Mě zaujala modelová železnice v měřítku 1:450 :o Doslova nepochopitelný, do čeho už se dá nacpat motorek.
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Miniatur Wunderland Hamburg (duben 2019)

Příspěvek od Kuba78 »

martyn píše:Jeňa Sova"

Tak kdyby byly sběrače u troleje, oboje by se velmi opotřebovávalo a muselo se často měnit. Proto je mají dole...

Nesouhlasím. Pokud postavíš troleje do stejné výšky nad celou tratí (dá se to) pak se zvedne sběrač tak, že se troleje nedotýká - vůle někde do 1 mm a vypadá to vcelku realisticky.
Samozřejmě že je to detail, kterého si většina lidí nevšimne, ale detaily dělají model modelem.
Nepálci čekali na loď a krátili si chvíli návštěvou výstavy :D

Mě zaujala modelová železnice v měřítku 1:450 :o Doslova nepochopitelný, do čeho už se dá nacpat motorek.
350 nepalcu to uz je velka turisticka vyprava :-) ta 1:450 vypada suprove, akorat do konferencniho stolku..
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
Příspěvky: 205
Registrován: pát 16.6.2017 14:19
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Miniatur Wunderland Hamburg (duben 2019)

Příspěvek od Jeňa Sova »

martyn píše:Jeňa Sova"

Tak kdyby byly sběrače u troleje, oboje by se velmi opotřebovávalo a muselo se často měnit. Proto je mají dole...

Nesouhlasím. Pokud postavíš troleje do stejné výšky nad celou tratí (dá se to) pak se zvedne sběrač tak, že se troleje nedotýká - vůle někde do 1 mm a vypadá to vcelku realisticky....
Logicky. Pokud se nebude dotýkat, nebude se opotřebovávat. Ale to by bylo taky dost náročné a při tom množství je asi lepší jezdit se staženými. Popravdě si to nedokážu představit, jak dostat sběrače do stejné polohy a hlavně jak dostat troleje do stejné výšky. Ani na skutečné železnici není trolej stále ve stejné výšce. Navíc, mám pocit, že na MW nejsou troleje ve skrytých částech. Sice jsem si je taky prošel, ale už si nejsem jistý, je to pár let dozadu...
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Miniatur Wunderland Hamburg (duben 2019)

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj přátelé, jj toto místo je neuvěřitelné hlavně to letiště mají pěkně zmáknuté :shock: a co jsem se koukal Nepálců bylo 520 a ne 350, těch bylo Nigerijcu a nebo Keňanů ;)

Jakub.
Tomas
Příspěvky: 201
Registrován: ned 22.1.2012 16:28

Re: Miniatur Wunderland Hamburg (duben 2019)

Příspěvek od Tomas »

Podrobnější report (blog) z celé cesty - pro samotný MW můžete přejít pak odkazem přímo na příslušnou část článku:

http://minimodel.cz/akce/vylet-miniatur ... rg-4-2019/" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“