Toja / Tojáček

Papírové modely a vystřihovánky mají hodně dlouhé historické kořeny

Moderátoři: JOK, Standa F.

Odpovědět
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Toja / Tojáček

Příspěvek od Honz88 »

Vzpomínáte si někdo na tyto časopisy? Jen matně si vybavuju, jak mi je máma kupovala, když jsem chodil tak do 1. a 2. třídy. Bylo v nich hodně vystřihovánek. Co si pamatuju, častým tématem byly telefony. Lepil jsem třeba telefonní budku, starý telefonní přístroj, nějakou servisní Avii českého Telecomu částečně i s interiérem. Ale vzpomínám si i na pěkný model vodního jeřábu nebo plno hlubokých obrázků. Vybavuje se mi, že nejdříve vycházel Toja i Tojáček současně, Toja měl o něco větší formát. Později vycházel už jen Tojáček, který posléze poklesl na pouhou přílohu Ohníčku.
To je vše, co dnes o těchto časopisech vím a na co si pamatuju.
Vybavuje si někdo ještě tyto časopisy a nemá někdo nějaké jejich fotografie nebo modelů z nich? Rád bych si trochu oživil paměť.
JOK
Moderátor
Příspěvky: 60
Registrován: pon 5.12.2011 18:46

Re: Toja / Tojáček

Příspěvek od JOK »

Ano,
časopisy To=Ja a Tojáček opravdu kdysi v devadesátých létech vycházely. Poslední fází jejich "východu" byla fůze s Ohníčkem Což se ukázalo, že ani upadající Ohníček nezachránilo a i tomu pak odzvonilo tuším v roce 2002.
Ve všech "Tojkách" se objevovali víceméně ale spíše více jednoduché šmikačky. Někdo si třeba vzpomenete na výtvarnici Lucii. která prostřednictvím vystřihovacích diorámat seznamovala čtenáře s domácí i světovou historií. Nebo hluboké obrázky s českými hrady a zámky od Martina Boudy. Vrcholem byl model na pokračování - pohled do interiérů hrad od sklepa až po střechu. Kdyby se to všechno postavilo na sebe, vznikl by krásný mrakohrad:-))
Tolik jen zběžně.
JoK
Uživatelský avatar
B@F
Příspěvky: 170
Registrován: pon 23.1.2012 15:50
Bydliště: Louny / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Toja / Tojáček

Příspěvek od B@F »

Pro ilustraci:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pohledem do historie / Historic paper models“