Laserová řezačka

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od Danda87 »

Dobrý den, vypalovačku jsem pořídil od zeleného skřeta. Cenově byla v tu chvíli nízko a měli ji prakticky ihned na výdejně. Balení je bezvadné, tuhý karton s pěnovou výplní, kóje skoro na každou součást. Složení bylo jednoduché a asi za hodinu bylo hotovo. Problém byl s ovládacím programem - soubor dodaný výrobcem byl poškozený. Ale z netu se dal pohodlně stáhnout ten samý. Nemám u sebe paragon, ale platil jsem asi 7,200 kaček. 5,5W laser bez optiky, Totem S. Tu 40W hlavu jsem kupoval bazarovou za 2400 kaček ale skoro nepoužívanou a to hlavně proto, že jsem se zatím nějak nesmířil s objednáváním ze zahraničí. Komu to nevadí, je lepší objednat z číny. Nebo z jejich evropského skladu, výjde to o mnoho levněji než od místních překupníků. SW používám Laser GRBL, jednoduchý a spolehlivý program, ještě se mi nestalo, že by se seknul, nebo něco udělal jinak. Je možné do něj nahrát jpg. nebo jiný obrázek a vektorizovat ho, no nepoužívám to. Data si dělám vlastní a už se ani nesnažím někde něco stahovat. Hodně stažených věcí je tvořeno chaoticky a při vypalování se tak i chovají - 2x i 3x na stejné místo, neuzavřené křivky, obří můstky atd atd.
Vypalovačku (gravírku) mám v dílně mimo obytné prostory a popravdě i tak uvažuju o nějakém odvětrání. Nějaké lehké gravírování by se doma dalo snést, řezání už ne a když se dělá překližka ... Mlha přede mnou, mlha za mnou. Teda skoro, ale ta mlha tam je. I papír umí páchnout a kouřit.
A nakonec ta podložka, no dá se koupit voštinový rám určený spešl pro vypalovačky a v rozměrech podle potřeby. Protože mě odradila cena tech rámečků, koupil jsem v " když nevíte coby " 25x50 cm embosovaný hliníkový plech a 25x50 ocelový voštinový plech a udělal z nich podložku. Celková cena 300 kaček a funkce na jedničku. Když dělám větší věc, tak si hold vypálím čárku do dřevěné podložky, ale při pracovní ploše 30x30 cm to nedělám moc často.
Ještě k těm datům - pokud potřebuji vypálit přesné tvary podle plánu, oskenuju jeho potřebnou část, sken přenesu do grafického programu a tam ho do puntíku obkreslím. Zjistil jsem ( neříkám ze je to svatý, jestli někdo znáte jinou 100pro možnost vektorizace s možností dalších úprav tak dejte vědět ), že jedině tak dojdu k uspokojivému výsledku.
Tak to je asi všechno. Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od JakubSDK »

A co třeba tento stroj??
https://www.dum-zahrada24.cz/dum-zahrad ... ka-40W-CO2

A nebo tento kousek:https://thunder-laser.cz/portfolio/thun ... r-nova-24/

Nemám s tím žádné zkušenosti, jen mi to přijde atraktivní s pohledu komplexnosti..
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od Danda87 »

To už je jiná liga. Lidi na to přecházejí po nabytí zkušeností nebo z potřeby. Cenově ( v některých případech) to není o moc víc než u optiky, no setkal jsem se s tím, že u levnějších modelů brzo odešla trubice a nová je téměř polovinou ceny přístroje. Faktem je, že vypalování je rychlejší a všestrannější. Dá se dělat i akryl a plexi a pokud se nepletu, tak řez je čistší. Na vlastní oko jsem to neviděl. Rád bych :D.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od JakubSDK »

Právě proto je třeba pro mě atraktivní, pokud něco pořídím, tak ať to stojí za to.. Životnost trubice je druhá věc a záleží na kvalitě od 2000tisic hodin víš a cena také od 4000 a víš. Spíš jde o to, jestli si chce člověk pálit a hrát si jen tak pro svou potřebu, nebo postupně obohatit trh, případně modeláře o své výrobky, samozřejmě jde i o kvalitu řezu nebo gravírování..

Mě třeba nadchla tato: https://www.cncworld.cz/laserov-plotr-c ... p-149.html cena je tedy trochu jiná ale jak říkám, když už, tak už ;)
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od Danda87 »

I když jsem to tady začal s tím, že si řeknem něco o začátcích musím říct, že máš pravdu. Jde o to, co kdo zamýšlí a kdybych chtěl dělat něco víc než doplňky pro svoji potřebu, šel bych asi do něčeho po čem koukáš i Ty. Jsou to skvělý mašiny a už by to v nich frčelo.
Kovi
Příspěvky: 72
Registrován: pon 11.1.2021 18:57

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od Kovi »

Zdravím,

děkuji moc za recenzi, mě osobně toho poměrně dost přinesla, jelikož jsem se s takovou aparaturou ještě nesetkal... Já o té řezačce přemýšlel právě z pohledu toho, že mám spoustu modelů, co bych chtěl postavit, ale už nemám tolik času to vše stihnout, takže jsem si chtěl časově vypomoci... :)
Kovi
Příspěvky: 72
Registrován: pon 11.1.2021 18:57

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od Kovi »

Hezký den Dando,

jen jsem se chtěl zeptat, jak uvádíte, že když chcete něco přenést k vypálení třebas z vystřihovánky, tak že to musíte nejprve naskenovat a poté do puntíku obkreslit, tak pokud vezmeme třebas "obyčejné" žebro z lodi o rozměrech cca 200 x 100 mm, kolik Vám to tak zabere času?

A takto obkreslené části poté můžete různě poskládat - srovnat na vypalovaný materiál, aby se tam toho více vešlo?

A poslední dotaz, jak Vám to pálení s odstupem času jde? :)

Hezký den přeje Kovi.
Uživatelský avatar
Sranki
Příspěvky: 204
Registrován: pát 25.10.2013 11:47

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od Sranki »

Nevieta nahodou z akeho papiera sa rezu dezeny na laserovej rezacke?
Neviem taky papier nikde zohnat.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“