Laserová řezačka

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Laserová řezačka

Příspěvek od Danda87 »

Dobrý den všem, poradil byste mi někdo laserovou řezačku pro občasné vyřezávání dílů? Materiál balsa, překližka 4mm a papír. Takže nejběžnější. Net jsem prošel, nabídka je ale...... No, prostě to, že mi něco připadá fórové neznamená, že to nefunguje, no. Jde o zkušenosti, takže Vás žádám o názor. Je to opravdu na občasné řezání a počítám s náklady tak do 12000 kč. Formát 200x300, 300x300. Dík, Dan.
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od Danda87 »

Koukal jsem na Zoneway ZW41, Totem S 40W a L3DT Gravi 303005500. Asi bych se rozhodoval mezi nimi, máte někdo konkrétní zkušenosti s některým typem?
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od Danda87 »

Tak odpovědi jsem se nedočkal, ale podle juknutí si myslím, že nejsem jediný, kdo to řeší. Řeknu tedy, co jsem udělal a zjistil já sám. Po zvážení více či méně nedostatkových informací, jsem se rozhodl koupit něco, s čím se naučím dělat a nebude mi až tak líto, když to nepoběží jak chci, nebo v horším případě odkráčí do kopru. Rozhodl jsem se tedy pro TOTEM S 5,5W. řezací výkon nic moc, ale stačí na prořez slabšího kartonu a perfektní gravírování :shock: hořlavých :shock: materiálů. V současné době jsem ve fázi pokusů a zklamaný tedy nejsem. Pálené obrazy jsou čisté a ostré, gravírka poslouchá na slovo. Zatím jsem trochu mimo s nastavováním laserové hlavy do výchozí polohy - trvá déle - ale po nastavení najede při každém opětovném spuštění na stejnou pozici. Problémy byly při načítání ovládacího programu a driveru. Výrobce to dodává na paměťovce, ale soubory byly poškozené a stránky výrobce nefungovaly. Takže pokus a omyl ale dobrý, dílo se podařilo.
Co se týká prořezávání materiálu, tak jak jsem psal - karton ano, v pohodě, ale rychle pálit, třeba na 3 průjezdy. Zvládne i 4mm překližku na 4 průjezdy, ale není to nic moc, lehce až středně opálené okraje nevypadají dobře. Objednal jsem slabší překližku a uvidím, jak se to bude chovat na 1mm, 2 a 3mm bříza, topol a buk. To je zatím všechno, ale po dalších pokusech se zase ozvu. Pochopitelně se chystám vyzkoumat i řezání různých kartonů. Ty musím dojet koupit, tak až to bude aktuální, popíšu.
Pokud je tento můj názor a postřeh z nějakého důvodu zbytečný nebo nepatřičný - třeba objevuju Ameriku - klidně to napište. Nechám toho. Jen jsem nabyl dojmu, že to zajímá víc lidí. Tak zatím, Dan.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od JoskaM »

Ne jen dávej, zní to dobře. klidně dej fotky.
Osobně zkušenosti nemám vůbec..
Uživatelský avatar
Charlie
Příspěvky: 41
Registrován: úte 31.1.2012 9:08

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od Charlie »

Taky jsem na to zvědavý, o něčem podobném uvažuji také. Takže každou informaci vítám.
Uživatelský avatar
pietro127
Příspěvky: 56
Registrován: sob 21.1.2012 12:43

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od pietro127 »

tu sme lahko rozoberali tému laser -> https://papermodelers.sk/viewtopic.php? ... 5&start=20

posledny prispevok a celá druha strana
Minor
Příspěvky: 71
Registrován: stř 25.1.2012 3:48
Bydliště: Kyjov

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od Minor »

Co jsem si kdysi zjišťoval tak levnější lasery s nižším výkonem mohou mít eliptický průměr paprsku a to může způsobovat zkreslení vypáleného objektu. Opal by se dal vyřešit snad ofukem nebo přidání pracovní desky/mřížky (hneycomb ). Jsem taky ve stadiu pokusů tak snad nemlžím ....
tabycz
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 25.11.2021 15:47

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od tabycz »

Přesně tak. Jen směle do toho…
Saskardin
Příspěvky: 116
Registrován: pát 24.4.2020 17:36

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od Saskardin »

Určite dávaj tipy, som zvedavý hlavne na rezanie kartónu. Napríklad si chcem vyrezať z vystrihovačky diely, ktoré treba podlepiť, priamo z 1 mm kartónu. Stránku naskenujem a... čo ďalej? V tomto som absolútny amatér.
LuboK
Příspěvky: 6
Registrován: sob 28.12.2019 8:56

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od LuboK »

Mám doma 5,5W a zatiaľ sa s ňou len učím. Je to klasika z ali, zatiaľ bez úprav, len základné nastavenie krokov. Na "rezanie" používam soft od https://lasergrbl.com/. No stále hľadám ako to čo najlepšie nastaviť. Skús si ten soft stiahnuť a vyskúšaj vložiť súbor aby si videl čo všetko sa tam dá nastaviť a čo bude nakoniec vyrezané. Skús si rôzne nástroje konverzie a sleduj čo sa mení na výsledku.
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od Danda87 »

Zdravím všechny, po nějaké době se opět ozývám. Řadou pokusů jsem se nakonec dostal k rozhodnutí zakoupit silnější verzi laserové hlavy. 5,5 W není málo, no ideálně na gravírování a já potřebuji řezat, takže jsem pořídil 40W hlavu s možností zaostření. Vyzkoušel bezpočet materiálů a způsobů. Překližky, plasty, papíry. K čemu jsem došel - měkké a pórézní materiály jsou v pohodě. Balza, měkké dřevo jako topol, smrk a jejich překližky do 4mm síly se dají dobře a ostře vyřezat, pokud nejde o droboť pod 3mm. Papíry - modelářský a technický kalibrovaný karton 0,5 - 3mm jde vyřezat velice dobře a přesně a to včetně drobností a detailů. Čtvrtky vykazují díky bělení a tvrdosti opal v krajích. Krabicový karton je naprosto super, do síly 2mm je řez vlasový a jde to rychle. S plasty je problém. Plexi to neřeže, jen prosvítí a nataví od podložky. Po nanesení barvy se dá gravírovat ale zas dá práci to vymýt. Neprůsvitné plasty to řeže, nebo spíš odtavuje ale není to nic moc. Kdybych to měl shrnout, tak pro mě, pokud budu papírově modelařit s občasným použitím doplňkových modelářských materiálů, je to ideální věcička. Nezávislost a čisté řezy. Navíc si vytvořím co chci. Ale kdyby si to chtěl pořídit někdo na náročnější materiály - modelářské překližky, dub, buk, plexi a kovové folie - tak bych doporučil spíš CO laser. Nevyjde o tolik dráž a ani nezabere o moc víc místa. Až zpracuju fotky, tak sem zkusim nějaké dát. Zatím se mějte dobře. Dan.
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od bigpetr »

Díky za užitečné informace, jsem zvědav na fotky.
Danda87
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 26.12.2019 21:35

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od Danda87 »

Jak jsem už psal, objednal jsem si Totes S. Přišlo to v tomto stavu, plán na složení super a samotné skládání nebylo nic složitého.
Obrázek
Po zprovoznění jsem zkoušel na překližku, co jsem měl doma. Byly to SVG a JPG soubory a dopadlo to nad očekávání.
Obrázek, Obrázek, Obrázek
Pak jsem zkoušel kartony a další materiály. Strom života je na pohlednicovém kartonu 0,5mm z jedné strany hlazeném, ta kolečka jsou rozličné překližky a kartony objednané jako modelářské, kočka je na 1mm flexi překližce.
Obrázek, Obrázek, Obrázek
Pak už přišel na řadu silnější laser a bylo to o poznání lepší. Stojan na tužky je na 3mm flexi, pak je tu na 1mm kartonu překresleného kus plánu - jen na zkoušku. Fascinuje mě vlasový řez, tady bohužel není k vidění :roll: .
Obrázek, Obrázek, Obrázek, Obrázek
Dajsí 3 věci jsou na 4mm topolové překližce. Většina je vlastní tvorba, takže to sem sem snad můžu dát. Co není moje je volně dostupné.
Obrázek, Obrázek, Obrázek
Zkoušel jsem i dýhy a intarzie, vychází to moc dobře. Dýha je 0,6mm a 0,8mm.
Obrázek
No a nakonec hlavní důvod, proč se tím vůbec zabývám. Vyřezané a slepené lafety, tedy zamýšlený užitek. Ty tmavé jsou moje a ty světlé jsou z origo doplňků od výrobce stavebnice. Od té doby ( i když je to jen pár dní ) už jsem toho udělal víc, ale tímto prozatím fotky končí. Snad tento popis k něčemu byl, neumím moc vysvětlovat, spíš ukazuju, co jsem dělal a proč, tak snad se to někomu bude hodit. Podle reakcí to ale vypadá, že snad jo.
Obrázek, Obrázek, Obrázek, Obrázek
Uživatelský avatar
Robert Blaschke
Příspěvky: 156
Registrován: pon 14.3.2016 15:52

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od Robert Blaschke »

Ako je to so smradom z rezania?
Je to možné prevádzkovať aj v bytovke v kuchyni?
Kovi
Příspěvky: 72
Registrován: pon 11.1.2021 18:57

Re: Laserová řezačka

Příspěvek od Kovi »

Danda87 píše:Zdravím všechny, po nějaké době se opět ozývám. Řadou pokusů jsem se nakonec dostal k rozhodnutí zakoupit silnější verzi laserové hlavy. 5,5 W není málo, no ideálně na gravírování a já potřebuji řezat, takže jsem pořídil 40W hlavu s možností zaostření....
Ahoj,

děkuji za pěknou recenzi, kdy bych Tě při té příležitosti rád požádal o to, jestli bys neuvedl i nějaké informace o pořízení této řezačky, tedy, kde jsi ji kupoval, za kolik to bylo, v jakém stavu došla, případně zmiňovaný dokup oné 40 W pálící hlavy... apod.

A jelikož jsem v této oblasti naprostý laik, tak jsem se chtěl zeptat, v jaké prostředí ji používáš, jakou pod tím máš podložku proti propalu a hlavně na princip, tzn. uděláš si scan nějakého obrazce, to pak přes nějaký SW nahraješ do té řezačky a ona to již vyřízne automaticky?

Děkuji za odpověď :)
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“