K-141 KURSK / FLY MODEL / 1:100 / HOTOVO

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

K-141 KURSK / FLY MODEL / 1:100 / HOTOVO

Příspěvek od kaktusak »

Tuhle potvůrku jsem si chci slepit už hodně dlouho . Konečně nastala vhodná konstalace a proto jsem se pustil do této ponořice .

Trochu historie

K-141 Kursk byla ruská ponorka třídy Oscar , pojmenovaná po městě Kursk . Plavidlo bylo součástí Severní flotily ruského námořnictva a operovalo zejména v oblastech Severního ledového oceánu . Kursk se potopil 12. srpna 2000 s celou posádkou . Nikdo ze 118 členů posádky nepřežil .

Stavba ponorky začala v loděnicích u Severodvinsku v roce 1992. Na vodu byla spuštěna v květnu 1994 a formálně byla převzata do služby 30. prosince téhož roku . Kursk se byl poslední ponorkou třídy Antěj ( v kodu NATO Oscar II) S rozměry 155 m na délku a 4 podlažími se jednalo největší útočné ponorky , které kdy byly zkonstruovány . O plavidlech této třídy se tvrdilo , že jsou ? nepotopitelné ? pro svůj dvojitý trup .

Kursk hrál důležitou roli v arktické oblasti . V roce 1999 Kursk uskutečnil úspěšně špionážně - průzkumnou misi ve středomoří , kde sledoval lodě 6. flotily válečného námořnictva Spojených států během války v Kosovu . Velitel ponorky Gennadij Petrovič Ljačin se pak po návratu do Ruska stal národním hrdinou.

Námořní cvičení v Srpnu 2000 se mělo stát největší akcí tohoto druhu od rozpadu Sovětského svazu . Zahrnovalo 4 útočné ponorky a vlajkovou loď flotily Petr Veliký spolu s řadou menších lodí . Jako součást cvičení vypálil Kursk 2 slepá torpéda proti křižníku Kirov . V 11:28 místního času vysoce koncentrovaný peroxid vodíku sloužící pro pohon torpéda , prosákl zdí v torpédovém pouzdře . Peroxid reagoval s mědí a mosazí v torpédometu a způsobil řetězovou reakci vedoucí k explozi . Výbuch o mohutnosti rovnající se explozi 100 až 250 kg TNT poslal Kursk ke dnu . K další explozi došlo o 135 s. později . Výbuch odpovídal explozi 3 až 7 tun TNT a s největší pravděpodobností se jednalo o výbuch 7 torpédových hlavic .

Základní technická data

Výtlak : 13 400 t ( na hladině )
18 000 t ( pod hladinou )
Délka : 155 m
Šířka : 18,2 m
Ponor : 9m
Pohon : 2x OK-650 přetlakové vodní reaktory
2 parní turbíny -2x 190 MW
Rychlost : 18 uzlů ( na hladině )
30 uzlů ( pod hladinou )
Dosah : do 1000 m
Posádka : 130
Výzbroj : 4x 533 mm torpédomet
2x 650mm torpédomet
24 x protilodní řízená střela P-700Granit
24 x torpédo Štval
28 x konvenční torpédo

Obrázek


Něco k vystřihovánce


Měřítko : 1 / 100
Autor : Piotr Turalski
Rozsah : 20 A3 vystřihovánky na křídovém papíře a 17 A3 na měkkém papíře
Návod : Ax43 pérovek

Protože zastávám názor , že mě lepení musí bavit tak jsem si zakoupil laserové žebra . Řezání žeber mě opravdu nebaví . Je toho pěkná hromada a to 19 A3 laserů .

Bývá zvykem s prvním příspěvkem přidat i první počin na samotné stavbě . Můj první počin ke stavbě byl výroba pracovního stolu , kde budu rovnat kostru ponorky . Je to vlastně kus dřevotřísky , která je vyztužená ,aby byla rovná .

Obrázek
Obrázek Obrázek

Průběh dosavadní stavby je možné vidět zde :

http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... php?t=8885" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil(a) kaktusak dne čtv 4.7.2013 15:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: K-141 KURSK / FLY MODEL / 1:100

Příspěvek od kaktusak »

Konečně se mi podařilo učinit nějaký posun vpřed . Jsou hotovy spodní a boční stabilizační křidýlka ( nevím jak se to přesně jmenuje ) . Zatím jsou nastříkány zakladní barvou a až přijde jejich čas dostanou finální odstín . Musím ještě dodělat horní " směrovku " a přední křidýlka . U bočních křidýlek byl díl , který se lepil na hranu - na kraj křidýlka - o 1cm kratší . Ještě že to přebarvuji .

Protože mě čekají nějaké zdravotní lapálie tak další posun je zatím v nedohlednu .

Obrázek
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: K-141 KURSK / FLY MODEL / 1:100

Příspěvek od štefíno »

To vypadá jak z plastu =D
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: K-141 KURSK / FLY MODEL / 1:100

Příspěvek od JoskaM »

Ono to půjde uvidíš, budeš pomalu lepit čtverečky a stejně sežere kupa času.
Uživatelský avatar
V.E.N.A.
Příspěvky: 304
Registrován: sob 21.1.2012 14:33
Bydliště: Vysoké nad Jizerou (Krkonoše)

Re: K-141 KURSK / FLY MODEL / 1:100

Příspěvek od V.E.N.A. »

Nechci bejt za rejpala ale příčiny potopení této ponorky nejsou známy na 100%. To co uvádíš je jedna z mála možností :-(
Každopádně nenech se vyrušit a pokračuj. Rád poberu tvé zkušenosti ze stavby.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: K-141 KURSK / FLY MODEL / 1:100

Příspěvek od kaktusak »

V.E.N.A. píše:Nechci bejt za rejpala ale příčiny potopení této ponorky nejsou známy na 100%. To co uvádíš je jedna z mála možností :-(
Ano máš pravdu těch verzí je víc a asi i víc pravděpodobnějších . Já jsem napsal tu oficiální .
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: K-141 KURSK / FLY MODEL / 1:100

Příspěvek od mahdy »

Zajímavé.... jenom nechápu, jak to dokážeš jednou rukou :?:
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: K-141 KURSK / FLY MODEL / 1:100

Příspěvek od kaktusak »

mahdy píše:Zajímavé.... jenom nechápu, jak to dokážeš jednou rukou :?:
Rameno je v háji , ale od lokte je ruka pohyblivá tak to celkem jde . Další operace bude až za měsíc tak můžu ještě lepit .
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: K-141 KURSK / FLY MODEL / 1:100

Příspěvek od štefíno »

Další operace bude až za měsíc tak můžu ještě lepit .
Tak hlavně aby to ve finále bylo OK ;)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: K-141 KURSK / FLY MODEL / 1:100

Příspěvek od kaktusak »

Zbylé výškovky a směrovky , nebo jak se to jmenuje v základní barvě .

Obrázek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: K-141 KURSK / FLY MODEL / 1:100

Příspěvek od Brzdič »

Paráda, ta lakýrničina se nezapře. :)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: K-141 KURSK / FLY MODEL / 1:100

Příspěvek od kaktusak »

Takže začal jsem obšívku horní věže . Nevím jak se to ostatním kolegům podařilo udělat bez nějakých viditelných vad . U mě je to prasečina . Věž viděli na vlastní oči Yvan a bedatruhlář a říkali to samé . Já se utěšuji že to stejně celé přijde polepit gumou a tam už přestane sranda . Já tohle beru jako takovej spodní pomocnej plášt , který nepůjde vidět . Nic méně mě to neomlouvá . Na fotce je vidět , kterak jsem zhotovil imitace mříže ze sítky do oken . Kabina bude prosklená a taky chci udělat věž co možná nejvíc " otevřenou " .
Opisuji s tohoto vlákna . http://www.cardarmy.ru/forum/viewtopic.php?t=1604" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázek¨Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: K-141 KURSK / FLY MODEL / 1:100

Příspěvek od JoskaM »

Vzhledem k tomu, že to půjde polepit, tak to tolik nevadí..ted můžeš oměřit jak to má vypadat.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: K-141 KURSK / FLY MODEL / 1:100

Příspěvek od kaktusak »

Přidávám ještě fotky celé věže . Tady to sedělo dobře . Jedinný problém na věži byl druhý pás od předu .

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
V.E.N.A.
Příspěvky: 304
Registrován: sob 21.1.2012 14:33
Bydliště: Vysoké nad Jizerou (Krkonoše)

Re: K-141 KURSK / FLY MODEL / 1:100

Příspěvek od V.E.N.A. »

Kolik bude potřeba těch kostiček? :-D
Já bych to tak nehrotil když na plášť budeš dávat tu gumu. Za mě dobrý :-)
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“