U-boot typ XIV / DOM BUMAGI / 1:100 HOTOVO

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

U-boot typ XIV / DOM BUMAGI / 1:100 HOTOVO

Příspěvek od JoskaM »

Jak jsem říkal, potkáme se u krávy. Nejedná se o hanlivé označení, ale o vžité a normální označení, ano má tam ještě přízvisko...

Nic méně, o jaké plavidlo se jedná? Napoví kostra?
Obrázek Obrázek Obrázek

Děkuji za zapojení a uhádnutí, ano je jeto XIV, tedy mléčná nebo dojná kráva(Milchkuh) - jednalo o logistický projekt, jak zásobovat ponorky, které čekají konvoje. Byl to ztracený čas aby se ponorka vracela na základnu pro torpéda, palivo nebo potraviny. Proto byl z typu IXD odvozený typ, který mohl zásobovat vším tímto válčící stroje. Ponorka byla měla v sobě pekárnu, dokonce byla uzpůsobená na větší opravy naponorky přímo na moři. Výzbroj těchto ponorek byla velmi omezená, ponorka byla primárně určena pro zásobování, ne pro boj. Mělo být vyrobeno 24 kusů, ale bylo vyrobeno jen 10, další i ty rozestavěné byly zrušeny. Spojenci intenzivně pátrali právě po těchto ponorkách a tak byly všechny U-XIV potopeny.
TTD:
výtlak 1960t (typ IX cca 1200t a typ VII 870tun)
délka 67m
výzbroj 2x 37mm a 1x20 mm
posádka 53-60 mužů
rychlost na hladině 14 uzlů, pod hladinou 6 uzlů

Lehce upravený zdroj z WIKI: https://cs.wikipedia.org/wiki/Typ_XIV" onclick="window.open(this.href);return false;, kde je i výpis i ponorek, zařazení, velitelé a zničení.

Model mám i s lasery, hned po rozbalení zaujmou obrázky, jak malovaný, pak i možnosti kamufláže. Prakticky si můžete vybrat ze všech ponorek typu IX, jsou tu díly s rozdílnými znaky, různě barvená obšívka jak pod čárou ponoru (šedivá/červená) a také obšívka pod palubou (šedá/šedá s žilkováním) a tady mám drobnou prosbu:

Rád bych postavil typ U461, ale nikde, ani v modelu (wiki, U-boot.net, google)...nikde jsem nedohledal jak byla jaká ponorka kamuflovaná. Nemáte někdo potuchy?

Obrázek Obrázek Obrázek

Co se konstrukce týče, žebra jsou zdvojená, dokonce jsou zde i výplně jednotlivých ploch. Model počítá s tím že zaplavovací otvory bude modelář vyřezávat, jsou zde připravené kapsy. Díly mají tisk z obou stran stránky, žádné podlepování aby byl díl zbarven z obou stran, když to není nutné a díly výzbroje jsou hned vytištěny na tenkém papíru (cca 80-100g/m2). Takže vzhůru do stavby....
Naposledy upravil(a) JoskaM dne ned 13.9.2020 12:01, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Kráva / XXX / 1:100

Příspěvek od Kuba78 »

i-400

respektive, mel by to byt spise nemecky typ XIV ale ten se pokud vim nedela v 1:100.. leda by sis to zvetsil?
Fattal
Příspěvky: 35
Registrován: úte 19.2.2013 19:15
Bydliště: Parýž

Re: Kráva / XXX / 1:100

Příspěvek od Fattal »

I-400 to není, ta má úplně jiný tvar trupu. Toto je německý Typ XIV; minulý rok to vydalo Dom Bumagi
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Kráva / XXX / 1:100

Příspěvek od Kuba78 »

i402 byla prestavena na tanker a GPM ji dela v 1:200. nevedel jsem, ze XIV se dela 1:100.. tak me to trochu zmatlo. takze souhlasim s tebou, Dom Bumagi XIV.
Uživatelský avatar
Mimapnd
Příspěvky: 263
Registrován: ned 24.6.2012 9:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Kráva / XXX / 1:100

Příspěvek od Mimapnd »

Nebude to toto: https://sklep.gpm.pl/modele-kartonowe/o ... 0-sen-toku" onclick="window.open(this.href);return false;
Tusim si to Joska kupil v jednej z Numioviek.
Cus
M.
... ale asi nie, lebo ta kostra vyzera inak ako na gpm... vidiet,ze sa nevyznam vo vodnych onych.
Uživatelský avatar
pietro127
Příspěvky: 56
Registrován: sob 21.1.2012 12:43

Re: Kráva / XXX / 1:100

Příspěvek od pietro127 »

to bude toto -- > https://www.papermodel.com/pub/media/ca ... 91-001.jpg mám ju doma tiež sa na ňu chystám :)
Zdeněk
Příspěvky: 113
Registrován: čtv 13.10.2016 19:34
Bydliště: Hostomice pod Brdy

Re: U-boot typ XIV / DOM BUMAGI / 1:100

Příspěvek od Zdeněk »

Paráda !!!!! Budu sledovat !! Držím palce :):)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: U-boot typ XIV / DOM BUMAGI / 1:100

Příspěvek od JoskaM »

Tak po 4 měsících jsem se dokopal k nějakým fotkám. Nejsem úplně spokojený, kostra byla v pohodě, vystřihovánka poskytuje vyplně mezi žebra, což je takové...inu každý musí zkusit. Toto mě trvalo přes měsíc, prakticky každý večer 4 obdélníčky jsem tvaroval a lepil, pak bylo broušení.

Obrázek Obrázek Obrázek
A potah: 3 pásek od přídě je krátky a 4 jsem musel přestřihnout a tím dotvarovat. pak už to vcelku sedlo. U prostředního mi scházelo cca 1mm, který jsem dotřel. Počítám s lehkým oreznutím, tak aby od tohoto odvedla pozornost.
Připravuji už i palubu a boky, které už jsou vyřezané a zaretušované.
Obrázek
Zdeněk
Příspěvky: 113
Registrován: čtv 13.10.2016 19:34
Bydliště: Hostomice pod Brdy

Re: U-boot typ XIV / DOM BUMAGI / 1:100

Příspěvek od Zdeněk »

Zdravím Josko! No vypadá to pěkně ,budu sledovat. V mém podání bych to určitě tak opatlal že bych ten spodek přestříkal jelikož čistostavbu nějak ještě nemám zažitou. :lol: A nebo bych tam musel udělat minimálně tunu rzi, chaluh,škeblí a kdečeho :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: U-boot typ XIV / DOM BUMAGI / 1:100

Příspěvek od JoskaM »

Takže i já pokračuji, první poznatky z nepřesností:
potah je přesně dělaný tip ťop, takže když se podíváte na trup, uvidíte, že spodní a horní obšívka ne vždy úplně sedí, asi by pomohlo ubrousit žebra pod palubou tak o 1mm. O další milimetr mi nevyšla paluba, tedy byla delší - ale to mohlo být i mýma rukama. co určitě nebylo mýma rukama je žebro vodorovné žebro u ložisek šroubů - to je krátké (cca poloviční, já doměřoval až po osazení a pak doměřil a udělal ze zápasu. Dále nesedí umísění kruhu na zimní zahradě a obšívce věže, je posunutý cca o 2mm, opět není problém vyříznout a nahradit zápasem. Konstrukce kormidel je šílená, papírové osy jsem zavrhl a udělal uhlíkové, krom toho zadní vodorovné je nutné posunout asi cca o 3 mm dopředu. Přední jsem nechal vyhnuté dolů protože by se do oblouků nevešly.

A teď foto:
trup:
Obrázek
detail předních a zadních kormidel,
Obrázek Obrázek
a věž, nakonec jsem se rozhodl, že to bude typ U-461, která byla potopena 30.3.1943 v severním Atlantiku vedenou korvetním kapitánem Wolfem-Harro Stiebrem.
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: U-boot typ XIV / DOM BUMAGI / 1:100

Příspěvek od Shagrath »

To vypadá suprově. Parádní precizní práce.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: U-boot typ XIV / DOM BUMAGI / 1:100

Příspěvek od kaktusak »

Zatím ty nepřesnosti parádně maskuješ . Moc se mi to líbí .
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: U-boot typ XIV / DOM BUMAGI / 1:100

Příspěvek od JoskaM »

Díky kluci, prakticky ještě teď dolepím pacholata a věž na místo.... prakticky zbývá už jen popisek na stojan a pak kulomet a 2x dělo.
Vyfotím pro náhled, bude to piplačka. Foto s hotový kousky.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: U-boot typ XIV / DOM BUMAGI / 1:100

Příspěvek od JoskaM »

Tak poslední fází byly palubní zbraně, níže jsou nákresy, a náhled na díly. Už primárně jsou díly vytištěné na tenký papír - cca 80mg.
prakticky vše z papíru, ruličky v desetinách milimetru. Mnoho jsem jich nahradil uhlíkovými tyčkami, někdy obroušenými, ale jinak jsem se snažil vše užmoulat z papíru
Obrázek Obrázek

Do toho jsem oslovil Akiho a dnes mi dorazilo toto platíčko, tímto ještě jednou Akimu děkuji, neboť ta pavoučí síť - protiskluz a ovládací kolečka mě moc pomohly.
Obrázek

Kulomet 20 mm
Obrázek Obrázek Obrázek

Dělo 37mm
Obrázek Obrázek Obrázek

Co více napsat, ještě že jich bylo jen tak málo, bylo s tím opravdu velké patlání, o proti ponorce detailní až nepoměrně.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: U-boot typ XIV / DOM BUMAGI / 1:100

Příspěvek od JoskaM »

Obrázek

Zítra až bude sluníčko budou finální fotky. Nic méně tato ponorka je v pořádku v přístavu!
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“