Curtiss Tomahawk IIB / Halinski / 1:33 HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Curtiss Tomahawk IIB / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Jsemm tady s dalším postupem, schyluje se k zakapotování trupu v přední části. Dal jsem do kupy kostru čumáku a komplet vrchní i spodní obšívku. Stačilo některá žebra malinko přelíznout a dopasovat a na sucho vše sedí :)
Zde obšívka

Obrázek Obrázek

Nejtěžší prací bylo natvarování "nádechů" a "výdechů" chladičů. Celky 21 a 20. Nádechy jsou opravdu výživné, z jedné strany kruhový průřez a z druhé strany průřez nepravidelný do všech možných tvarů - od obloučků až po čistou rovinu :) K natvarování a udržení tvaru při kompletaci slouží pomocná žebra K6 a K7, která se po finální montáži na celek odšmiknou.

Obrázek Obrázek Obrázek

Výdechy v zadní části ještě musím trochu poladit, aby to při kompletaci ladilo oku.

Obrázek Obrázek

Příště snad fotky hotového trupu, možná i s křídlem.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Curtiss Tomahawk IIB / Halinski / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

Perfektní. :)
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Curtiss Tomahawk IIB / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Brzdič: dík za podporu, ale pořád je co zlepšovat, však uvidíš dále :)

Tak jsem to všechno sešrouboval. No není to ideální, ten přechod mezi kabinou a motorem je holt takovej nepovedej. No co už :cry: pořád se mám dost co učit.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ale jinak teda éro je jako předloha hodně koukatelný.
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Curtiss Tomahawk IIB / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Tak zase kousek popoletíme, spáchal jsem součástky na ocas. Oblíbené výškovky a směrovku :)

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Curtiss Tomahawk IIB / Halinski / 1:33

Příspěvek od VašekS »

Máš to moc pěkný.
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Curtiss Tomahawk IIB / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

VašekS: děkuji, snažím se :)
Tak po nějakým času, zase pár fotek ze stavby. Zamakal jsem na čumáku, kde přibyli výfuky, (proč jsou tyhle všechny tyhle stíhačky dvaanáctiválce :twisted: ty výfuky, to je fakt radost :D ) zbraňový systém a ta velká roura uprostřed je co? :) Tipuju sání do motoru? Dále jsem pokračoval kompletním osazením ocasních ploch a všude jsem doplnil díly zakrývající napojení křídlo/trup. Jo a taky jsem tam přišrouboval základ podvozku.
Vše je na fotkách zde:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Curtiss Tomahawk IIB / Halinski / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

Moc pěkný. finiš se blíží. :)
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Curtiss Tomahawk IIB / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Brdzič: ano, finiš se blíží, už vidím přistávací dráhu :)

Protože je letiště nadohled, zkompletoval jsem podvozek přední i zadní. Kolečka jsem podle návodu trochu zbrousil, takže Tomahawk už se postavil na vlastní nohy :)
Zbývá teda dodělat kokpit, překryt kabinky, anténa apod. Chtěl bych to stihnout do vánoc, nebo aspoň do konce roku. :roll:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Curtiss Tomahawk IIB / Halinski / 1:33

Příspěvek od rybak »

Paráda.

Jinak jak jsi se ptal, co je ta velká roura uprostřed, tak to je na chlazení, jak motoru, tak oleje.
http://wjaworski.pl/blog/p-40/0102-09.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.airwar.ru/image/idop/fww2/p40b/p40b-2.gif" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. zkusíš ještě udělat pneumatiky matné?
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Curtiss Tomahawk IIB / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

rybak: moc pěkný obrázky, děkuji za ně. S dovolením sem jeden vkládám.

Obrázek

Ty spodní velký roury uprostřed jsou opravdu k chladičům, je to tak popsaný i v návodu.
Já myslel tu rouru nahoře na čumáku, mezi kulomety. To je tedy skutečně sání vzduchu do motoru. Na tom obrázku je to pěkně vidět, vede to ke karburatoru. Taky je tam pěkně popsáno, na co jsou tu plnicí otvory za kabinou - přední palivo, zadní olej; plnění kyslíku bude zřejmě z pravé strany.
Další věc co mne tam zaujala je, jak je tam pěkně vidět mechanizmus sklápění podvozku.
A poslední věc - chápu to dobře, že listy vrtule se dají naklápět? To jako v závislosti na rychlosti? Omlouvám se za takovýto dotazy, ale já o letadlech a létání nevim vůbec nic, jen se mi líbí to stavění modelů :)

Co se týče pneumatik - nabarvil jsem je načerno, bohužel lesklou barvou :roll: Tak jsem to následně přetřel ještě barvou Rubber black a myslel jsem, že to bude dobrý. No není to uplně ono :D asi bych to musel zkusit malinko přebrousnout...
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Curtiss Tomahawk IIB / Halinski / 1:33

Příspěvek od rybak »

Naklápění listů vrtule je krásně vidět na tomoto videu:
https://www.youtube.com/watch?v=Iprf3AOnus0" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=J7Rs6sCHN4s" onclick="window.open(this.href);return false;

Takže ano, dají se naklápět a je to jak píšeš v závislosti na rychlosti. Rovněž se naklopení používá při vzletu.
jenčik
Příspěvky: 324
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Curtiss Tomahawk IIB / Halinski / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Ahoj všem,
konečně můžu říct - letadlo přistálo, mám hotovo. Velice povedený model, bez nějakých zádrhelů, tak jak je u Hala zvykem. Konečná hmotnost 71g. Stavbu jsem si užil, tak doufám že se bude líbit. Děkuji všem sledujícím za připomínky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nakonec ještě foto spolu se Spitfirem

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Leteckou techniku ještě neopouštím, již brzy jsem zpátky. Jen naložím o trochu víc nákladu a pořádně roztáhnu křídla :)
Naposledy upravil(a) jenčik dne sob 7.1.2023 18:26, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Curtiss Tomahawk IIB / Halinski / 1:33

Příspěvek od rybak »

Super. Těším se na bombarder
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Curtiss Tomahawk IIB / Halinski / 1:33 HOTOVO

Příspěvek od silverman »

Paráda! Velká gratulace k dokončení.
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Curtiss Tomahawk IIB / Halinski / 1:33 HOTOVO

Příspěvek od Vojta S »

Parádně slepeno! Gratulace.
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“