SU-100 / WAK / 1:25

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

SU-100 / WAK / 1:25

Příspěvek od Ričmond »

Ahoj přátelé,
jak jste si již někteří mohli všimnout na facebooku, pustil jsem se do dalšího kousku (ANO, šestého... ). Po té lepící pauze mám uplně neskutečnou chuť lepit a hlavně pocit, že bych to měl všechno dohnat, tak se s tím budete muset smířit :D Ale slibuju, že další už začínat nebudu.

Zvažoval jsem Ferdinanda a Spidovu tatru, ale oba modely se na foru už parádně lepí tak jsem šáhl zase po něčem co tady není (aspoň tím přispívám :D )

Model mi už nějakou dobu ležel ve stojánku na záchodě a dost často jsem ho študoval. Od WAKu jsem zatím nic nelepil, ale od začátku mne zaujalo celkové zpracování. Prostě takový ten pocit jakože to musí prostě sedět, to půjde samo. Takže včera ráno na záchodě jsem udělal rozhodnutí, snad mi bude odpuštěno :D

Rozsah: 11 stran s díly (průběžně počítám), 4 strany na měkkém papíře k podlepení (převážně žebra, pár barevných dílů a něco z koleček),5 stran návodovek, 1 strana návodu s historií
Psaný návod - není to takový ten osekánek, píšou tam i důležité věci, navíc někoho konečně napadlo připojit anglický překlad.
Návodovky super, logické a vypadá že je zde vše.
Grafické zpracování - paráda. Navíc pro mně zajímavá egyptská písečná kamufláž, kterou mám mnohem radši než zelené...
Celkové zpracování - paráda, velmi detailní.
Problematické části modelu (mantlet, hlaveň, obliny, vypouklé díly) jsou ve vystřihovánce rovnou 2x
Papír - u drobných dílů to bude problém, je hodně tvrdý.
Pásy - to bude kapitola sama o sobě, jsou dva druhý článků, které se spojují na střídačku a ten první je ze 14 dílků a druhý je snad z 18ti dílků.

Počet dílů
Závěsy: 300
Kola: 770
Pásy: 3100
Zbytek modelu:530
Celkem: 4700 + šrouby a matky, které nepočítám

Tak dožvatláno, tak pojďme na samotný model.
Náhled na šmiknu:

Obrázek Obrázek

Kostra
-podlepuji chemoprenem, chce se to s ním naučit pracovat (stěrkovat a nic nezamatlat), ale odmění se okamžitou použitelností a nikdy nic nezkroutí, takže mi podlepení, vyřezání a slepení kostry zabralo asi 6 hodin
-kostra je neskutečně bytelná, už jenom rozebrat ji po složení na sucho byl problém, dokonce jsem chvilku přemýšlel pouze o přetření spojů lepidlem. Prostě drží jako ďas, chce si to ale dopředu zkusit čím se začne, v podstatě se musí na velké středové žebro navléct všechny ty příčné, pak ty dva hladké podélníky, zavřít to bočníma žebrama a pak podlahou.
-šikminy jsem nahrubo řízl nožem a pak celou kostru přebrousil
-je to moje nejoblíbenější práce z celého modelu

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Ričmond dne pon 28.1.2019 19:40, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: SU-100/WAK/1:25

Příspěvek od Ričmond »

Dneska po příchodu z práce jsem se pustil do obšívky. Neskutečně to odsýpalo a tady je výsledek:

Základní díly obšívky
-na vybroušenou kostru to sedlo parádně
-lepil jsem od předního plátu, pak střechu, zadek a postupoval dolů, aby se případná chyba vysčítala směrem kde to nepůjde vidět. Nakonec jsem pouze asi o 1mm zkracoval spodek vany, což je za mě luxus
-retuš - mně přijde OK, Zdeňovi se zdá tmavá hnědá, takže na zítra svolám doma valnou hromadu a možná ještě zesvětlíme :D
-chybí ještě pár drobných dílků, u obšívky je myšleno fakt na všechna zákoutí a žádné místo kostry se nemusí zamalovávat.

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Na poslední fotce je vidět jediné "slabší" místo kostry, tam co budou blatníky. Když se chytnu modelu za boky, tak se mezi žebry mají tendenci trochu prohýbat, proto doplním ještě nějaký kartonek do mezer po stranách (i bez toho funguje parádně, ale taková ta jistotka..)
Obrázek

Zatím jsem nadšen.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: SU-100/WAK/1:25

Příspěvek od Ričmond »

Dneska rychlá ochutnávka - část kukaně velitele a pravý blatník - zatím bez lemů a zvýraznění spojů. Vše parádně sedí a to jak geometricky tak graficky.

ObrázekObrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Na příště dochystám blatníky, nějaké deklíky a pomalu se vrhnu na kolečka.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: SU-100 / WAK / 1:25

Příspěvek od Ričmond »

Tak dopoledne se mi podařilo nahodit i druhý blatník a doplnit jejich lemování a doplnil jsem poslední kousky obšívky za kabinou. Ty lemovací pásky u blatníků co přiléhají k trupu by podle mě zasloužily trochu podlepit, takto se tam dost ztrácí.

Také jsem narazil na první chybku, v blatnících je označen zářez pro ty vnější svislé pásky, správně je ta kratší varianta a u druhého blatníku jsem ten zoubek seřízl do ztracena..
Obrázek

A tady nějaké fotečky, začíná to dostávat tvar. Já jsem se chtěl pustit do podvozku, ale vzhledem k tomuže část modelu kvůli které špatně spím je dělo a mantlet asi začnu tam, když to nedopadne ať nemám kola... Přikládám návodovku pro ilustraci.

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Ričmond dne pát 25.1.2019 14:45, celkem upraveno 1 x.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: SU-100 / WAK / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Paráda ;)
Budu bedlivě sledovat. Kdysi jsem o této samohybce uvažoval, ale asi bych býval zvolil klasickou zelenou.
Zatím to vypadá luxusně, takže se těším na pokračování.
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: SU-100 / WAK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Mantlet a dělo jsou přesně ty věci, které mi zabraňují mít tento stíhač v archivu. Když jsem tím listovat tak mi úplně popadala hrůza. Jsem zvědav, jak se s tím popasuješ. Jinak zatím moc pěkná práce a bedlivě sleduji.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: SU-100 / WAK / 1:25

Příspěvek od Ričmond »

Díky kluci :)

:arrow: Markulin: zelenou mám ještě 85-ku, já se zase snažím zelené co nejvíce vyhýbat, nemám ji moc rád a špatně se mi retušuje.
:arrow: Shagrath: uvidíme jak to dopadne, sám jsem zvědavý.

Tak a já měl volné odpoledne a počítal jsem, že touto dobou budu postovat hotové dělo... No místo toho je zda následující.

Waku Waku, co to za šotka? :D

- trochu se nám rozházelo číslování, písmenka vždycky sedí ale číslo je jinak. Psané návody jsou také ok. Vystřihovánka končí dílem 57, dílky značeny do 60, vše se to asi nějak posunulo.
Důležité je, že v návodovkách je to správně.
- je hezké, že hodně dílů z děla a jeho okolí je ve vystřihovánce rovnou dvakrát, bude to opravdu těžká partie. No bohužel zrovna díl ze kterého mám celkem respekt je 1x ve správné hnědé a 1x trochu jiné hnědé. U dílů vedle sebe to tak patrné není, ale když se to porovná s okolní hnědou na horním plátu je to patrné, takže snad ho dám na poprvé.

Obrázek Obrázek

Tak uvidíme jak to půjde, pokud to bude jenom číslování tak ještě ok, nejhorší bylo že jsem hromadu času strávil hledám dílků ve vystřihovánce a prolezl jsem ji asi 30x než mi došlo že by to nemuselo sedět s popiskama. Tak držte palce :D
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: SU-100 / WAK / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Tak tohle by mě na 100% odradilo od lepení . Držím palce chlape .
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: SU-100 / WAK / 1:25

Příspěvek od yvan »

Ta grafika je velice podařená, určitě lepší než zelená. Ovšem tou věží se mi to začíná líbit ještě víc, zvlášť když ti to zatím tak parádně sedí.

Já bych se bál té hlavně.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: SU-100 / WAK / 1:25

Příspěvek od Tomáš S. »

Ričmond píše:...takže snad ho dám na poprvé...
Tak to zkus nejprve na té co barevně nesedí, ne? ;)
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: SU-100 / WAK / 1:25

Příspěvek od Ričmond »

:arrow: Kaktusák - ano,normálně by mě to odradilo taky, ale celkový dojem z modelu zatím značně převyšuje jeho nedostatky - naštěstí seděla písmenka a opravdu to jenom bylo posunuté o pár čísel vedle..

:arrow: Tomáš S. - ano, jde si to zkusit na té co barevně nesedí, spíš mi šlo o to, že to moc nejde udělat 2x a pak si vybrat.. Prostě na ostrý díl máš 1 pokus, ten druhý je jako trénink na kopii, kterou pak nejde použít. Třeba hlavně jdou regulérně uválet dvě a pak si můžeš vybrat.

Tak jsem ušoulal hlaveň. Každopádně pro jistotu zkusím smotat i tu druhou, kdyby třeba dopadla lépe ať si můžu vybrat. Tahle ale bude určitě použitelná :)

Nebyla to sranda, délka hlavně je 14cm a papír je tvrdý jako prase. Uvažoval jsem o rozvrstvení, ale měl jsem strach že v tak velké ploše by se mi to nepovedlo rovnoměrně a bylo by to pak ještě horší.
Takže naslinit, na houbičce chytit základní tvar nejdřív skalpelem, pak na menším štětci hlaveň stáhnout na menší průměr než má mít, na větším štětci naladit přesný průměr, natupo slepit a na štětci vyválet na stehně.
Jinak kdyby někdo chtěl hlaveň soutruženou za málo peněz, tak plochý štětec č. 8 od Koh i nooru je na milimetr stejný :D

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: SU-100 / WAK / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

No abych to upřesnil , přehozené písmenka by mě až tak nevadili . Ale já bych prostě neslepil ty díly , které se lepí s pásků a má z nich vzniknout koule . V mém podání by to byl patvar .
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: SU-100 / WAK / 1:25

Příspěvek od old_Mr_Grim »

Tahle pixla už se mi hodně dlouho válí na předních pozicích adeptů na další šmiknu do který se pustím. Z mantletu mám ale taky hrůzu a proto ho zatím přeskočily jiné modely :D
Každopádně jsem zvědavej, jak se s tím popasuješ. zatím ti to jde skvěle.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: SU-100 / WAK / 1:25

Příspěvek od Ričmond »

:arrow: Kaktusak - aha, tak to jsem špatně pochopil.

:arrow: old_Mr_Grim - já myslím, že s tvýma rukama se toho bát nemusíš :)

Tak pojďme na první část mantletu. Na to že to je pár dílků a pár žeber dalo to zabrat. Stačí ale slepit pár letadel od Hala a můžete se vesele pustit do ruských tanků :D

Nejdřív základ:
Obrázek Obrázek

A pak první (a jednodušší část mantletu). Bohužel jsem se u toho trochu zapomněl s focením...
Postupoval jsem následovně. Na slepenou kostru (doporučuji trošku zmenšit obvod žebra 52H) jsem vylepil obšívku. Již tady to bylo relativně použitelné, ale řekl jsem si, že využiju toho, že je to ve vystřihovánce 2x - takže hotový díl jsem napustil lepidlem, vybrousil do hladka. Pak jsem vzal rezervní díly ve šmikně, spodní stranu vybrousil na maximum smirkem (abych co nejvíc eliminoval nárůst tloušťky a ať se s tím lépe pracuje). Díl 53 jsem rozstříhal na jednotlivé pásky a postupně lepil na kopulku.

Výsledek je zde:
Obrázek Obrázek Obrázek

Drobnému nárůstu tlouťky dílu jsem se neubránil, chybu je potřeba směřovat do "červené zóny", tam bude ještě takový ten kšiltík a celý ten spoj nepůjde vidět:
Obrázek

No a cvičná na sucho na tanku:
Obrázek

Tak do mě, ale rovnou říkám že vyhazovat to nebudu :D a jdu si hrát s "chobotničkou" (proč chobotnička, to uvidíte příště).
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: SU-100 / WAK / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Já jsem teda ten poslední , který by měl kritizovat , ale pokud mám hodnotit , tak si myslím , že slepené je to dobře . Nic bych nevyhlazoval ty pásky stejně budou vidět . Ale co si myslím tak , že by to chtělo o hodně světlejší retuš . Potom by ty pásky tak nebili do očí .
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“