VK 4501 (P) Tiger Porsche / WAK / 1:25

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Odpovědět
Askhael
Příspěvky: 131
Registrován: ned 10.5.2015 18:23
Bydliště: Moravskoslezsko

VK 4501 (P) Tiger Porsche / WAK / 1:25

Příspěvek od Askhael »

Tak jsem se konečně odhodlal střihnout do svého prvního poláka. Výběr padl na můj oblíbený stroj - tank Tiger.
Něco o stroji:
PzKpfw VI Tiger (P) - jiný název - VK4501(P) Porsche Typ 101, byl německý prototyp těžkého tanku z druhé světové války. Prototyp vozu byl postaven v roce 1942, ale nikdy se nedostal do sériové výroby. Tank byl 9,54 metru dlouhý, 3,4 metru široký a byl poháněn dvěma motory Porsche Type 101 TRM, každý o výkonu 310-320 HP. Byl vyzbrojen 1 kanónem KwK 36 L / 56 ráže 88 mm a 2 kulomety MG 34 ráže 7,92 mm. Váha 60 tun.
Tiger (P) byl vyvinut pro potřeby německých pozemních sil jako nový těžký tank schopný bojovat se sovětským T-34 na velké vzdálenosti. Jeho hlavní výhodou na bojišti měla být mohutná palebná síla a velmi silné pancéřování. Prezentovaný vůz byl specifickým vývojem projektu VK3001 (P) a oproti němu měl mimo jiné zřetelně zesílený čelní pancíř. V průběhu polních testů se ukázalo, že Tiger (P) má velmi nedostatečně vyvinutou konstrukci, vysoce odolnou proti poruchám a vyznačuje se nízkou pohyblivostí v terénu. Jedním z hlavních problémů bylo použití dvojité pohonné jednotky, která měla tendenci se přehřívat a zadírat. Nakonec se Tiger (P) nedostal do sériové výroby a prohrál konkurenci s vozem vyráběným závodem Henschel. Za zmínku stojí, že vyrobené podvozky pro Tiger (P) byly použity pro výrobu stíhačů tanků Ferdinand (Sd.Kfz. 184).

Nadhled na samotnou vystřihovánku včetně laserů a pásů
Obrázek Obrázek

Kostru modelu mám hotovou, vše sedělo, uvidím jak sedne obšívka. Zatím to nasucho vypadá v pohodě, tak snad to půjde. K tomu bych měl dotaz na zdejší borce, jak lepit obšívku, nanášet lepidlo bodově, nebo na celou plochu? Nezkroutilo by se to potom?

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: VK 4501 (P) Tiger Porsche / WAK / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Já na laserovanou obšívku lepím většinou tyčkovým lepidlem, herkulesem jen bodově nebo hrany. Ten materiál je nasákavější než klasická strojní lepenka.
Toptop
Příspěvky: 380
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: VK 4501 (P) Tiger Porsche / WAK / 1:25

Příspěvek od Toptop »

Já používám lepidlo ve spreji původně určené na ubrouskovou metodu.
https://kreativni.prostor.cz/odif-lepidlo-na-decoupage/

Výhodou je, že se nevsakuje, tudíž se nic nekroutí a nekrabatí. Navíc lze díly slícovat opakovaně, není nutné dát to na první dobrou.
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 630
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: VK 4501 (P) Tiger Porsche / WAK / 1:25

Příspěvek od Vojta S »

Ahoj, vypadá to dobře. Já bych obšívku lepil také tyčinkovým lepidlem a velké plochy bych ani nenatíral celé i toto lepidlo dokáže pokroutit.
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 147
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: VK 4501 (P) Tiger Porsche / WAK / 1:25

Příspěvek od OrasM »

Tak na stavbu tohto modelu som veľmi zvedavý. Práve som si tento model napísal Numimu do sběrky. Za mňa je to určite dobrý výber modelu a hlavne je to neopozeraná predloha.
Askhael
Příspěvky: 131
Registrován: ned 10.5.2015 18:23
Bydliště: Moravskoslezsko

Re: VK 4501 (P) Tiger Porsche / WAK / 1:25

Příspěvek od Askhael »

Tak jsem tady s dalším postupem. Obšívka je i s blatníky na místě. Nakonec jsem ji lepil tyčinkovým Herkulesem v kombinaci s normálním červeným. Vše sedělo, jen přední část pod dělem jsem musel odřezat, přebývalo mi cca 1 mm, ovšem to bylo myslím spíše mýma rukama.

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Zatím jsem nenarazil na žádný problém s číslováním, nebo chybějícími dílky, všechno sedí, takže spokojenost stavba mě opravdu hodně baví...

OrasM - dobrá volba ;)
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 147
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: VK 4501 (P) Tiger Porsche / WAK / 1:25

Příspěvek od OrasM »

Zistil som že v "sběrce" sme už dvaja čo chceme práve tento model. :D
Ja som si tento objednal ako prvý s laserami a ďalšími doplnkami. Tak sa teším že všetko sedí. Zatiaľ parádna robota ;)
Kovi
Příspěvky: 72
Registrován: pon 11.1.2021 18:57

Re: VK 4501 (P) Tiger Porsche / WAK / 1:25

Příspěvek od Kovi »

Již jsem nechtěl kupovat další model, páč už sbírku nestihnu postavit, ale když jsem viděl Tvé podání tohoto modelu, tak jsem neodolal :)

Pěkná práce:)
Askhael
Příspěvky: 131
Registrován: ned 10.5.2015 18:23
Bydliště: Moravskoslezsko

Re: VK 4501 (P) Tiger Porsche / WAK / 1:25

Příspěvek od Askhael »

Něco málo zase přibylo. Vypadá to jako děla :lol:

Obrázek Obrázek

Zatím stále platí to, že vše sedí. Model se staví dobře. Příště se ozvu asi až s hotovými koly 8-)
Askhael
Příspěvky: 131
Registrován: ned 10.5.2015 18:23
Bydliště: Moravskoslezsko

Re: VK 4501 (P) Tiger Porsche / WAK / 1:25

Příspěvek od Askhael »

Narazil jsem asi na první chybu - špatně očíslované pláště kol. Díly 81a jsou ve skutečnosti díly 81b.

Obrázek Obrázek


Sestavil jsem dvě kola pro jistotu, jestli vše sedí
Obrázek

Teď když vím že vše sedí, tak si již vše nachystám dopředu a pak sestavím všechna pojezdová kola najednou
Obrázek

P.S. Nevíte někdo kde sehnat matice ivantovky?
Askhael
Příspěvky: 131
Registrován: ned 10.5.2015 18:23
Bydliště: Moravskoslezsko

Re: VK 4501 (P) Tiger Porsche / WAK / 1:25

Příspěvek od Askhael »

Ahojte. Jsem tu s dalším postupem. Podařilo se mi dokončit kola. Mým hlemýždím tempem to sice trvalo, ale mám to konečně za sebou. Nyní je na řadě osazení komponentů kol a kol samotných na korbu tanku a pak pásy, aby už Tigr stál konečně na svých...


Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1055
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: VK 4501 (P) Tiger Porsche / WAK / 1:25

Příspěvek od rybak »

Nádhera
Askhael
Příspěvky: 131
Registrován: ned 10.5.2015 18:23
Bydliště: Moravskoslezsko

Re: VK 4501 (P) Tiger Porsche / WAK / 1:25

Příspěvek od Askhael »

rybak píše:Nádhera
Děkuji. Momentálně mám rozdělané pásy (které ještě nevím jak budu barvit - jsou to lasery a ještě jsem to nikdy nedělal), ale práce stojí, berou mě záda, tak u toho nemůžu sedět :(
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“