Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ruční kárka / 1:25 / vlastní model / HOTOVO
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Malá dopravní technika / Small vehicles, cars
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PI

PříspěvekZaslal: 14.8.2011 23:07 ne    Předmět: Ruční kárka / 1:25 / vlastní model / HOTOVO Citovat

Na úvod pro ty, kdo sledují kategorii "Železnice" - na své ostatní dítka jsem se nevykašlal, jenom mě prázdniny zavály do míst, kde jsem měl jen počítač, takže jsem konečně dotáhnul do konce jeden ze svých úletů - model ručního vozíku, který je k vidění v areálu zahradní železnice v Drásově - http://www.feldbahn.ic.cz/ .
Jednak se mi tahle kárka líbí a hodí se k čemukoliv od roku 1900 až dodnes (jako antikvita) a druhak jsem si chtěl vyzkoušet, jestli dokážu dát dohromady vlastní model.

Naposledy upravil PI dne 29.9.2011 18:13 čt, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PI

PříspěvekZaslal: 14.8.2011 23:20 ne    Předmět: Citovat

Několik večerů padlo na překreslení do Corelu (nevěřil bych, jak dokáže perspektiva deformovat rozměry ...).

Vozík je vlastně jednoduchá prkenná krabice osazená na podvozek vyrobený ze dřeva a továrních kovových prvků.

Pro vlastní vozík jsem použil 0,8mm prkénko balzy. Díly jsem vyřezal podle tištěných předloh, zasadil jsem je do připravených šablon a rozřezal na "prkna". Prknům jsem strhnul hrany jemným smirkem a v šabloně slepil zpět dohromady.

Takto jsem zpracoval dno, čela a boky. Na podélníky jsem osadil šrouby a úchyty os (pro šťouraly - matice jsou skutečně čtvercové a na vyčnívající konce šroubů jsem už neměl morálku).

Na dno jsem shora přilepil kornajsnou (10) vyseknuté "hlavy vratových šroubů" a zespodu osadil podélníky.

Pak jsem přilepil čela a boky. Na hrany jsem nalepil plechové pásy - hlavičky hřebíků jsem vytlačil kornajsnou (4). Nakonec jsem přilepil osu.

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PI

PříspěvekZaslal: 14.8.2011 23:26 ne    Předmět: Citovat

Tím skončila ta část stavby, u které jsem věděl, jak na to. Loukoťové kolo prvnímu pokusu odolalo - loukotě jsou zbroušeny do oválu, což se mi nepodařilo v 1:25 zopakovat.
Proto jsem ovál opticky nahradil vrstvami papíru.

Naposledy upravil PI dne 18.8.2011 11:15 čt, celkově upraveno 1 krát.
PI

PříspěvekZaslal: 18.8.2011 11:14 čt    Předmět: Citovat

Stavba obvodu kola: nachystal jsem si šablonu středu kola. Kolem ní jsem nalepil vnitřní prstenec (samozřejmě ne k šabloně ...) a přes něj přetáhnul vložku. Po obvodu vložky jsem přilepil vnější prstenec, celek uzavřel z obou stran dvěma prstencovými čely.

Protože se jedná o obvod loukoťového kola, nalepil jsem ještě zvenku "ocelovou" obruč a zevnitř další pásek (imituje prohnutí originálního kola).
Vzniklý prstenec je překvapivě pevný.

Aleš Harazím

PříspěvekZaslal: 18.8.2011 17:38 čt    Předmět: Citovat

Laughing Taková volovina a je z toho super modýlek Laughing Wink .
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PI

PříspěvekZaslal: 18.8.2011 23:17 čt    Předmět: Citovat

To Aleš: jo jo, já jsem expert na ptákoviny ...

Konečně jsem sehnal drát na osu potřebného průměru - velká kancelářská sponka. Namotal jsem kus papíru na drát a napustil sekunďákem. Mě se lépe pracuje, když je pásek papíru delší a během stavby ho zkrátím. Ze vzniklého válečku jsem nařezal potřebné kousky.
Náboje jsou osazeny pomocí šroubů a matic, ale zjistil jsem, že matice o průměru 0,6mm jsou pod mou rozlišovací schopností, takže jsem je nahradil vyseknutými kolečkami

Náboje jsem osadil na kola - slepoval jsem vše na ose, abych zajistil její správnou polohu. Až poté jsem náboje uzavřel čely. Přilepil jsem osu kárky.

PI

PříspěvekZaslal: 18.8.2011 23:18 čt    Předmět: Citovat

Následovaly konstrukce naspod vozíku. Tady pomohly šablony a napouštění sekunďákem.

Drobeček je prakticky hotový (až na držáky konstrukce plachty, které budu muset nařezat ze zelené injekční jehly a na barvu).

Mám vše předchystané na to, aby to byl publikovatelný model. Bude o něj zájem?
Aleš Harazím

PříspěvekZaslal: 18.8.2011 23:23 čt    Předmět: Citovat

Je to nádhera Laughing ,ale kde máš tu závlačku Twisted Evil ! Která má bějt v náboji kola!!! Evil or Very Mad Twisted Evil Wink
Aleš Harazím

PříspěvekZaslal: 18.8.2011 23:28 čt    Předmět: Citovat

A kde jsou ty trubičky na rohách sajten. Evil or Very Mad :twisted:Jo a řetěz proti šlohnutí Laughing Laughing Laughing . Wink
PI

PříspěvekZaslal: 18.8.2011 23:29 čt    Předmět: Citovat

Trubičky budou, závlačku si mohou případní zájemci osadit sami.
Aleš Harazím

PříspěvekZaslal: 18.8.2011 23:30 čt    Předmět: Citovat

Laughing Laughing Laughing
Robert Blaschke

PříspěvekZaslal: 19.8.2011 8:19 pá    Předmět: Citovat

Super, bomba, paráda! Very Happy
Ešte to natrieš niečím?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PI

PříspěvekZaslal: 19.8.2011 11:59 pá    Předmět: Citovat

Dodal jsem držáky tyčí plachty (z injekční jehly) a nafotil za denního světla.

Pokusil jsem se o závlačky, ale tak malé jsem je nedokázal vyrobit (tak, abych byl spokojený). Do lakovny půjde vozík až poté, co dokoupím ředidlo ...

Při srovnání s fotkami originálu mám dojem, že jsem ložnou plochu udělal asi moc úzkou. Ve vystřihovánce bude rozměr upraven podle skutečnosti.
Robert Blaschke

PříspěvekZaslal: 19.8.2011 12:25 pá    Předmět: Citovat

PI napsal:

Při srovnání s fotkami originálu mám dojem, že jsem ložnou plochu udělal asi moc úzkou.

Jojo, fotky sú dobrá referencia, ale zmerať si to in natura ešte lepšia Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PI

PříspěvekZaslal: 26.8.2011 12:29 pá    Předmět: Citovat

Takže jsem zjistil originální šířku korby (skoro dvojnásobná Sad ) a upravil podle ní slepovánku.
Je ke stažení na http://papermodelers.sk/viewtopic.php?f=93&t=3687 .
Časem přebourám i model.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Malá dopravní technika / Small vehicles, cars Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

Přejdi na: