Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jagersky

PříspěvekZaslal: 6.6.2011 11:10 po    Předmět: Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150 Citovat

Tak mám zase chuť sa vrhnúť na trochu väčší projekt - na Stavovské divadlo sa už nejakú dobu chystám, ale chcem ešte dokončiť veci, čo mám rozrobené (robota Mecha pre syna a Sbor českých bratří od O.Hejla), ale v krátkej dobe sa na to dám. Mám dojem, že tu na fóre, túto stavbu ešte nikto neprezentoval. Viem o jednom Švédovi, ktorý toto divadlo postavil opačne, t.j. dovnútra dal balkóny, apod., ale ja sa budem radšej držať pôvodnej predlohy Very Happy Trochu sa bojím toho tvrdého papiera, ale snáď to pôjde tvarovať. I keď sa jedná len o jednu budovu, model je pomerne rozsiahly, má 12 strán formátu B4 a obsahuje 653 jednotlivých dielov, takže to bude pekný "macek". Modely som si zadovážil 2, takže v prípade nepozornosti si môžem potrebný diel okopírovať a použiť. Len pre zaujímavosť - tento model bol posledný model architektúry, ktorý R.Vyškovský vydal v Albatrose (v r.1991), následne vydavateľstvo produkciu (bohužiaľ) papierových modelov zastavilo a žezlo prebrala firma R.Vyškovského ml. ERKOtyp, ktorý ale poslednou dobou stagnuje tiež....ale to je do iného vlákna.
Takže tu sú na začiatok aspoň nejaké fotky, ako obálka a model vyzerá:

jagersky

PříspěvekZaslal: 7.6.2011 14:41 út    Předmět: Stavovské divadlo (R.Vyškovský, 1:150, Albatros 1991) Citovat

Tak som dnes strihol (resp. zarezal) do modelu.
Stavba začína naryhovaním a vyrezaním hlavných nosných stien budovy, do ktorých sa potom prilepia okná a dvere, a že ich bude požehnane...
Dnes som teda stihol akurát naryhovať všetky steny (len naryhovanie chlopní pre okná zaberie kopec času, nehovoriac o tom, že ma už z toho bolí ruka - naryhovať hrubý "Albatrosácký" papier nie je žiadna sranda!) a vyrezať iba niektoré diely. A tu je výsledok mojej dnešnej práce:

stop_r

PříspěvekZaslal: 7.6.2011 17:42 út    Předmět: Citovat

Ale vyzera to na celkom dobry kvalitny papier... ja ked vidim niektore majstrove vystrihovacky zo 70tych, 80tych rokov, je mi do placu..

A este som Ti chcel povedat ze si barbar hovado !!! Smile Taky pekny vzacny model si tu len tak vystrihovat ked ja nemam doma ani jeden !! Smile

Peclivo sledujem Smile

Človek je hodný slova umelec keď ho začnú vykrádať, napodobňovať a kopírovať.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Howkey

PříspěvekZaslal: 7.6.2011 18:29 út    Předmět: Citovat

Je to fotkou nebo ta barva omítky je tak nažloutlá? Takhle vypadal kostel Panny Marie Vítězné před renovací. Ve skutečnosti ty kostely jsou krásné bílé s vzorkem omítky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jagersky

PříspěvekZaslal: 7.6.2011 19:03 út    Předmět: Citovat

stop_r napsal:
A este som Ti chcel povedat ze si barbar hovado !!! Smile Taky pekny vzacny model si tu len tak vystrihovat ked ja nemam doma ani jeden !! Smile

To vieš, tieto 2 kusy ma stáli krv a pot na Aukre - každý ma vyšiel asi na 800,-, ale keďže som vedel, že si ho chcem zlepiť, tak som išiel do dvoch kusov, aby som mal jeden do archívu. Podobný plán mám aj s Rožmberkom (mám doma 1 ks), ale vzhľadom na to, že sa jedná o TUZE raritu, pokiaľ nezoženiem druhý kus, asi do neho nestrihnem (urobil som si síce z neho jednu kópiu, ale z laserovky sa to leskne ako psie..., takže to asi tiež lepiť nebudem).
jagersky

PříspěvekZaslal: 7.6.2011 19:08 út    Předmět: Citovat

Howkey napsal:
Je to fotkou nebo ta barva omítky je tak nažloutlá? Takhle vypadal kostel Panny Marie Vítězné před renovací. Ve skutečnosti ty kostely jsou krásné bílé s vzorkem omítky.

Nie je to chyba svetla, model má fakt takúto žltú "omietku". Pán Vyškovský určite niektoré modely farebne "upgraduje", aby boli lákavejšie pre oči Smile, napr. veža v Pise, ktorú som pred vyše rokom lepil, má tiež bohatšie farebnejšie podanie ako v skutočnosti (v originále je takmer celá mramorovo biela). Mne to ale nevadí, takto sa mi to celkom páči.
Honza S.

PříspěvekZaslal: 7.6.2011 19:31 út    Předmět: Citovat

Budu tiše sledovat, taky mám jeden nepostavený kousek a chtěl bych do něj (asi až v důchodu Very Happy ) stříhnout
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jagersky

PříspěvekZaslal: 26.6.2011 19:17 ne    Předmět: Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150 Citovat

Dnes som konečne dokončil Sbor českých bratří od O.Hejla, tak sa už budem môcť naplno venovať divadlu. Pri stavbe Sboru som občas čas vypĺňal tým, že som ohýbal a lepil chlopne, na ktoré sa budú lepiť okná, a že ich je požehnane (76!). A to ich ešte nemám ani všetky hotové. Tu je aspoň náhľad, ako to zatiaľ vyzerá:

jagersky

PříspěvekZaslal: 6.7.2011 20:57 st    Předmět: Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150 Citovat

Zdravím všetkých. Ono to vypadá, že sa flákam, ale úvod stavby je zatiaľ pekne zdĺhavý a monotónny. Po vyrezaní všetkých okenných a dverových chlopní na jednotlivých stenách, ich ohnutí a zlepení nasledovalo vystrihnutie 91 okien, ktoré sa na príslušné chlopne prilepili z rubu.

Po zaschnutí nasledovalo vyrezanie, retuš a prilepenie 63 kusov doplnkov = rámov okien, ríms a pilastrov (stĺpov), v tomto prípade na lícovú stranu stien. Doplnky vyzerajú asi takto:

Potom 24 hod. schnutie pod záťažou (na dop. autora) a výsledok je asi takýto:

jagersky

PříspěvekZaslal: 6.7.2011 21:02 st    Předmět: Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150 Citovat

Nasledovať bude ďalšia monotónna práca - naryhovanie, vyrezanie, spracovanie a prilepenie 30 dvojokien , ktoré sa po spracovaní vlepia sem

Tu je detail jedného z 10 dielov, do ktorých sa okná budú vlepovať:

Honza P

PříspěvekZaslal: 7.7.2011 11:12 čt    Předmět: Citovat

Jj, Stavovské divadlo, to jsem kdysi také stavěl. Moc Ti držím pěsti, aby se Ti povedlo Wink Nevím jak ty, alá já to měl na docela dost silném kartónu, takže malé dílky šly s těží slepit Sad Ať se dílo daří! Wink
jagersky

PříspěvekZaslal: 7.7.2011 11:16 čt    Předmět: Stavovské divadlo Citovat

No práve, toho kartónu sa trochu bojím, ale zatiaľ to ide. Akurát dnes som sa trochu popasoval s tými malými okienkami - faktom je, že sa to dosť blbo ohýba, človek musí dosť pritlačiť pri rýhovaní, až sa bojí, že prefikne papier Smile Ale snáď to zvládnem. Díky za solidaritu Very Happy
Honza P

PříspěvekZaslal: 7.7.2011 11:26 čt    Předmět: Citovat

Není zač Wink Možná zrovinka u Stavovského divadla to měli dát na tenčí karton. A velké plochy by se podlepily (např. střecha,..). To by bylo lepší. Nj, co se už dá dělat... Crying or Very sad
jagersky

PříspěvekZaslal: 10.7.2011 20:29 ne    Předmět: Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150 Citovat

Uf, takže 30 dvojokien, resp. 60 okien, je hotových i s retušou. Dali zabrať, čo sa týka nielen počtu, ale ako som už predosielal hlavne pri ohýbaní toho "kartónu".

Takto vyzeralo ich spracovanie:

A toto už je 60 okien (resp. 30 dvojokien-ako chcete Smile) pripravených k vlepeniu do fasády:

jagersky

PříspěvekZaslal: 10.7.2011 20:35 ne    Předmět: Stavovské divadlo / Albatros 1991, R.Vyškovský / 1:150 Citovat

Vyrezanie otvorov pre okná vo fasádach:

A kompletných 10 fasád po vlepení všetkých okien. Na prvej zľava som už vyhol chlopne k prilepeniu na samotnú stenu (to je tiež fuška, celé sa to točí a ohýba do vĺn, takže to bude "zábava" vlepiť to do steny, aby to bolo aspoň trochu rovné...):

Tu je detail, aby bolo vidieť, čo mám na mysli:

A nakoniec pohľad na steny, do ktorých sa budú fasády aj s oknami nakoniec vlepovať:

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 1 z 7

Přejdi na: