Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

T478.1 / Štefíno / 1:25 / Vývoj modelu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 18, 19, 20, 21  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Železnice / Railways
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
AmatER

PříspěvekZaslal: 9.8.2011 22:02 út    Předmět: Citovat

K tisku bílých obtisků: existuje technologie MicroDry, která umožňuje potisk obtiskovýho papíru nejen bílou, ale i stříbrnou a zlatou (což se asi na ceculi nevyužije), v ČR se tím bavilo kolem 5 lidí, všichni tiskli i na zakázku (ta ALPSka nebyla zrovna levná hračka)... Je to sice kusově dražší než klasický síto, ale funguje to i v extrémně malým množství řádu 1 exemplář. Asi bude stačit se poptat na "plasťáckým" modelfóru - kdysi takhle fungoval kamarád v Budějcích, ale nemám přehled.

Ale od základu: bílý model předpokládá, že modelář, který si ho opatřil, není takový pitomec, co si neumí udělat patřičný podklady (fotky, nákresy, poznámky) k tomu, aby z bílého papíru udělal napodobené barevné železo, tudíž pro něj nebude ani problém dát dohromady popisky, ať už walkaroundem, nebo studiem příslušného svazku téenžetky. Pokud by se součástí návodu stala i popisková kuchařka se závaznýma rozměrama, tvarama a umístěním dle normy, bude to pro patlala o to větší hračka. (Opačnýho extrému už jsme zde svědky byli, byť tak daleko nedošel...) A především o ten bílý model jde, aby byl patřičně variabilní a tu volbu umožňoval, když už svou bílou barvou o to, aby si z něj každý dělal, co chce, přímo křičí.

Nakonec o něco výše má Štefíno v náhledu z přípravy tabulek i číslo na 749ku, která ve strojovně nemá pegase, ale topnej altík...

V případě barevnýho modelu se nezanedbatelná masa patlalů uspokojí tím, že má kompletní modýlek český zamráči a nebudou zkoumat jaký, hlavně že je na tom čéesdé - ale je všeobecně jasný, že pár rozvracečů se s tím, že stříhačka má konkrétní předlohu v konkrétním stavu, neztotožní a bude vyrábět podle jiný předlohy a navíc to budou ještě publikovat na fóru, nejlépe formou paralelky Wink

PříspěvekZaslal: 9.8.2011 22:45 út    Předmět: Citovat

Víš, já se Tvorbě dekálů (na auta) věnuji, takže s výsledky z ALPS i z ALPS-OKI mám jistou zkušenost. Tato tiskárna se delší čas nevyrábí. A měla své problémy zejména s kvalitou pokrytí a se samotnou bílou barvou. Dnes takříkajíc dojíždí. Takže ano, ještě stále existuje možnost si takový tisk zajistit. Ale také platí, že tento tisk lze sice realizovat kusově, ale nákldy jsou mnohonásobně vyžší (cca 20x) než na běžný tisk.

Technologie sítotisku sama o sobě je kusově nevýhodná, náklady za kus rostou s počtem barev a výsledek je přímo úměrný schopnostem sítotiskaře. Ale při počtu cca 20 aršíků s popisy v jedné barvě se už jde dostat na dobrou výrobní cenu. Otázka zní? Bude tady těch 20 lidí co si koupí jednotný popis za výrobní cenu? Aspoň za výrobní cenu.

Ale taky vím, že existuje i jiná možnost tisku. A pokud vydržíš nějakou doba, tak uvidíš výsledek.

Máš pravdu, že do bílé verze se pravděpodobně pustí, přesněji ji zdárně dokončí jen zkušený modelář a našenec a ten si podklady dohledá. A poradí si se vším. A pokud bude color, tak stejně se najdou Ti co si upraví k "obrazu svému".
Myslím, že k tomuto tématu už není moc co dodat a v rámci celé konstrukce je jen jednoduchá epizoda.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
štefíno

PříspěvekZaslal: 9.8.2011 23:18 út    Předmět: Citovat

Ho ho hó, tak počkat. Já zas prst a vy celou ruku. Tabulku jsem udělal jednu, avšak bylo zde X lidí co prosili o více tabulek. A tak jsem udělal tabulku ČSD + tabulku druhé verze 749. Ovšem o X řadách nebyla ani zmínka. Jako já nevím. Podívej se na modeláře dnešní doby. Třeba gen-d. Na modelu si polovinu věcí udělá sám. Tak proč si modelář nemůže detaily odlišné u verzí taky udělat sám? Nevím. Přijde mi, že se tu řeší jedna a ta samá věc pořád dokola. Prostě se smiřte s tím, že bude jedna verze a hotovo.
Šandík

PříspěvekZaslal: 10.8.2011 12:00 st    Předmět: Citovat

vítek: Už to tu nebudu zaplevelovat. Štefíno se ostatně vyjádřil jasně, takže není o čem. Jen jsem chtěl napsat, že jsem ani na chvilku nemluvil o nějaké modelové nepřesnosti. Mluvil jsem o tom, že dost lidí by si asi chtěla postavit spíš ČSD verzi a že to chápu. Pokud bych se já osobně do téhle lokomotivy pustil (což z více důvodů asi neudělám), tak bych se taky rozhodně snažil o ČSD. Tak nějak se mi zdá, že k téhle lokomotivě víc patří. Ostatně, u architektury taky vždycky budu spíš pro původní stav, ne pro ten současný, který většinou jen komolí původní architektonický výraz. Ale to už sem vůbec nepatří. Díky za pochopení ;o)
Minor

PříspěvekZaslal: 10.8.2011 19:17 st    Předmět: Citovat

Nerad to připomínám ale radil bych přečíst si vlákno od začátku, Štefíno kreslí a staví model PRO SVOU POTŘEBU! A jestli je cedulka "růžová nebo zelená" by mu mohlo být docela fuk, myslím že je tady důležitá kvalita návrhu a zpracování modelu.
Takže: Štefíno, skvělá práce! Držím palečky ať se ti všechno daří aspoň jak doteď.
štefíno

PříspěvekZaslal: 10.8.2011 21:02 st    Předmět: Citovat

citace:
Nerad to připomínám ale radil bych přečíst si vlákno od začátku, Štefíno kreslí a staví model PRO SVOU POTŘEBU!

Minor: Já věřil, že se najde někdo jiný než já a napíše přesně to co si napsal ty. Je pravda, že teď už to není až tak pro svou potřebu, nicméně podstata zůstává stejná. Wink
jozkin
Moderátor

PříspěvekZaslal: 10.8.2011 22:38 st    Předmět: Citovat

Myslím, že verzií na označenie bude dosť a dosť - ale každý si bude musieť vybrať vlastnú a naozaj nemôžeme od štefína chcieť, aby nám nakreslil každý detail každej lokomotívy, ktorá niekde jazdila...

Zoberte si len všetky označenia železničných správ pod ktorými zamračené jazdili a jazdia: ČSD, ČD, ČD-Cargo, ŽSR, ŽSSK a ŽSCS a to ešte neuvažujem VÚKV, ktoré vlastní T478.1010 a prípadných iných menšinových vlastníkov...

Ďalšie komplikácie nastanú pri rôznych rokoch, kedy konkrétne kusy striedali depá, nátery, turnusové čaty, ale pokojne mohli prejsť z českých zemí na SVK alebo naopak (ešte za čias ČSD), takže možností by mohlo byť niekoľkonásobne viac než reálne vyrobených zamračených v ČKD.

Ďalšie rozdiely sú medzi jednotlivými sériami - napr. prototypy a overovacia séria sa líši aj podľa jednotlivých kusov... všetky majú oblé čelá, T478.1001 má unikátny čelný reflektor, T478.1002 má húkačky pri sebe, ďalšie už od seba, T478.1003-006 sú prakticky zhodné, ale T478.1007 má ako jediná oblé čelo a zároveň prelisované bočnice. Sériové stroje mali úplne iný čelný reflektor ako prototypy, či overovacia séria a ďalej sa ešte medzi jednotlivými sériami líšili počtom a usporiadaním vzduchojemov, počtom resp. výškou prelisov na bočniciach, nátermi a aj rôznymi unifikmi náterov (len samotný polomáčaný unifik mal niekoľko možností - červený celý vrch, sivá kabína s červenou strechou, sivá kabína so sivou strechou). a dokonca aj umiestnením tabuliek s číslom lokomotívy... Ďalšie komplikácie v náteroch sa dostavili po rozdelení ČSD na ČD a ŽSR, kedy ŽSR zaviedli prakticky pôvodný unifik, ale ČD ponechali voľnú ruku depám a rušňovým čatám...

Takže kto bude robiť konkrétny stroj z konkrétneho obdobia, bude musieť pamätať pri písaní popisiek na príslušné domovské depo, aktuálny unifikovaný náter (a individuálne úpravy), dátumy (resp. roky) revízií a podobne. Myslím, že nie je v silách jedného človeka, aby obsiahol všetky možnosti a popri tom sa venoval tomu, čomu by sám chcel. Kto bude chcieť vykurovací alternátor (749), balast (pôvodná 752, prípadne preznačené české 751 zo 752) bude musieť improvizovať Wink

Ďakujem štefínovi za to, že kreslí lokomotívu ČS produkcie, že ju poskytuje v ČB verzii na voľné stiahnutie a že uvažuje o jej vydaní.

Mimochodom, trochu ma prekvapuje, že ešte nikto nespomenul našu najväčšiu dieselhydraulickú lokomotívu T478.2001 resp. T478.4001 (nepliesť si s dvojkovými zamračenými a štvorkovými okuliarnikmi) - ale to je len rýpavá poznámka za okraj Razz

... normálne je vlastniť (viac) originál(ov)
Lepím preto, že ma to baví, tak ako ma to baví a to, čo sa mi páči.
V.E.N.A.

PříspěvekZaslal: 28.8.2011 22:45 ne    Předmět: Citovat

Modelář znamená taky hodně UDĚLEJ SI SÁM!!!

Štefíno very very very a pokračuj v tom jak to uznáš sám za vhodné Smile
Tahle "lokálka" nemá chybu Smile
štefíno

PříspěvekZaslal: 30.8.2011 11:38 út    Předmět: Citovat

Tak aby ste neřekli že nedělám, tak já teda dělám Very Happy Konečně jsem se dostal k pro mě nejatraktivnější části lokomotivy a že si ji vychutnám. A tak tady přináším první náhled na stavbu motoru. Dynamo zatím ve vývoji, chybí ještě detaily na krytu no a začal jsem tvořit rám motoru. Dále po dokončení bude následovat samotné tělo motoru a pak trubky trubky a zase jenom trubky Smile

štefíno

PříspěvekZaslal: 30.8.2011 13:56 út    Předmět: Citovat

Měl bych dotaz pro odborníky. V zadní části dynama je mřížování a pod ním tak nějak nevím co je. Podle mých fotek to vypadá jako nějaké lopatky, možná chlazení?

Jinak kdyby někdo měl fotku toho, jak vypadá přechod mezi dynamem a motorem, nezlobil bych se. Nějak jsem si zapoměl vyfotit. Díky za každý názor.
tata
Moderátor

PříspěvekZaslal: 30.8.2011 18:48 út    Předmět: Citovat

Ano máš pravdu každý takový Generátor (dynamo) ty lopatky má slouží ke chlazení neboli k odvodu teplého vzduchu .
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
štefíno

PříspěvekZaslal: 30.8.2011 18:57 út    Předmět: Citovat

Ano, už jsem to upravil, jak mi bylo porazeno. Takže lopatky jsem trochu vytočil. Nyní jsem začal pracovat na samotném motoru, takže zítra už screen, který by měl připomínat předlohu Smile
štefíno

PříspěvekZaslal: 31.8.2011 13:45 st    Předmět: Citovat

Rosteme jako z vody. Nyní už se postupně začínám připravovat na potrubí. Zorienovat se co kam vede je trochu oříšek. Jinak při troše hraní si s rendrem jsem konečně objevil ten, po kterém jsem tolik toužil. Takže motor alá Hal.

A zkusil jsem také vyrendrovat mašinu. No, trvalo to, ale PC to zvládlo.

štefíno

PříspěvekZaslal: 31.8.2011 17:26 st    Předmět: Citovat

Heh, námět na Dio Very Happy

PI

PříspěvekZaslal: 31.8.2011 22:56 st    Předmět: Citovat

Jestli uděláš i ten jeřáb, tak kupuju větší byt a jdu do toho ...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Železnice / Railways Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 18, 19, 20, 21  Další
Strana 19 z 21

Přejdi na: