Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Renault 1911 / R. Vyškovský+P. Blecha - ABC / 1:32 - HOTOVO
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Malá dopravní technika / Small vehicles, cars
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 25.4.2011 22:20 po    Předmět: Renault 1911 / R. Vyškovský+P. Blecha - ABC / 1:32 - HOTOVO Citovat

Název modelu: Renault 1911
Autoři: Richard Vyškovský a Pavel Blecha
Vydal: ABC č. 18 / roč. 13 (vyšlo 8. 6. 1969)
Měřítko: Neuvedeno, cca 1:32
Rozsah: 0,9 str. A4
Počet dílů: 29 fyzických
Autorský kód modelu: BV.0 03
Další info:
- 3. model autoveteránu tandemu Blecha-Vyškovský v ABC.
- Zkonstruováno podle "angličáku" Matchbox řady Models of Yesteryear, kód Y-2B z pol. 60. let, který je v měřítku 1:40.
- Vystřihovánka je zjednodušena - neobsahuje rezervní kolo.
- Vystřihovánka již obsahuje (poprvé u této autorské dvojice) návodnou kresbu (je to opravdu prvotina - na návodce chybí označení několika dílů a držáky předních reflektorů a samotné reflektory č. 12+13 tam nejsou ani nakresleny) - takže postupem času vynikající návodné kresby R. Vyškovského mají svůj prapočátek v tomto strohém pravoúhlém promítání:

Sahám po dalším 100 let starém voze, je jím v pořadí 3. počin pánů "BV" v ábíčku. Byla to tehdy požehnaná doba pro papírové veterány, přímo zlatý věk grotesky - mezi čísly 12 a 23/13 jich vyšlo pět. V 15. ročníku bude podobná veteránská vlna: oldtimery vyjdou hned 4 ve čtyřech po sobě jdoucích číslech (č. 16-19/15).
Arch. Vyškovský si znovu ke kreslícímu prknu postavil tuzexový angličák, a tak opět vznikl model podle modelu:

Na stole by mi měl vyrůst nějaký takovýto kostitřásek - vlevo je originál z depozitáře arch. Vyškovského, snímek vpravo jsem si vypůjčil od kolegy Radka Valeny:

Na první pohled je zřejmé, že se autorům nepodařilo udržet to, co jim u modelů techniky občas vytýkám - proporčnost, poměry délek a velikostí. Tvar modelu celkově jistěže sedí, ale celkový dojem se posouvá - od elegantního, otevřeného roadsteru k takové opravdu lehounké karikatuře sebe sama:
- přední blatníky jsou příliš vysoko nad koly;
- přední kola by potřebovala posunout ždibec dopředu;
- vůbec nesedí šířka toho osazení (zřejmě chladiče) mezi krytem motoru a kolmou zasklenou stěnou (na návodné kresbě výše je to poměr šířek dílů 4 a 5): Zatímco u matchboxu je poměr šířky krytu motoru k osazení 6, u vystřihovánky to je 3,2 => to osazení je příliš široké. Rozhodl jsem se ho trochu přistruhnout (na kompromisní poměr 4,2).

Originál jistěže vlastním, hned pro zichr 3 kusy, aby bylo možno si vybrat co nejlepší soutisk, což u jemných kreseb pánů "BV" byl často ničitelský faktor:

Opět jsem přikročil k odstranění dobové reklamy z nevinného oldtimera - mýdlo ZENIT muselo být sice vzrušující, ale rozpustil jsem jej do věčných kanálů. I přes pečlivý výběr co nejlepšího originálu bylo nezbytné obtáhnout jemné, tiskem slité čáry ...

Následoval laser-tisk na "stošedesátku" a hurá na to ... Wink

Tady je jasný důkaz, že lepit o Velikonocích je cypina - člověk je celý takový připit -ý a -omělý. Po nalepení krytu motoru jsem se stoickým klidem zjistil, že jeho zadní plocha, na kterou přijde kolmá stěna se sklem a "osazením", není vůbec kolmá k šasi Confused.
I vytáhl jsem z vrecka vreckový nožík a provedl veskrze jemné namordování ... ani tykadélko motýla bych nepoškodil ... nakonec to teda povolilo ... ještě že jsem lepidlo nenapatlal na celou styčnou plochu, ale jen v bodech ... Confused

Navazujícím celkům bude nutno rovněž lehce "domluvit", aby si trochu rovně sedly tak, jak mají - zatím přiloženy na sucho (mám už taky sucho v krku) ...

Naposledy upravil Standa F. dne 5.6.2011 22:41 ne, celkově upraveno 2 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
acespace

PříspěvekZaslal: 30.4.2011 10:36 so    Předmět: Citovat

SUPER
opět to vypadá na další koncert restaurátorské autodílny
StandaF-OldMobilesWink
r.valena

PříspěvekZaslal: 1.5.2011 19:20 ne    Předmět: Citovat

no paráda, těšim se až to bude Very Happy Very Happy Very Happy .
Ten můj bude proti tomu pěkná ostuda Very Happy .
dokončeno : http://www.papirove-modely.cz/user/index.php?showuser=r.valena + další dva pytle modelů
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 1.5.2011 21:45 ne    Předmět: Citovat

Děkuji, pánové,
zas taková sláva to ale není - zápasím s přesností jak mol s biolitem a znovu musím poznamenat, že pokud si tuhle hračku chtělo slepit bejby před 42 lety aspoň trochu koukatelně, užilo si opravdu fest Wink.
Na chvilku jsem o víkendu vytáhnul tenhle matlung a patlazeug a přiheftnul jsem na místo hlavní celky karosérie včetně sedaček a zadního (zřejmě) kuférku. Angličák má na horní ploše kufru takové hezké vystouplé osazení (víko?), na stříhánce želbohu chybí - plocha je čistě hladká ...

(... dcerky poznamenaly, koukaje mi přes rameno na monitor, že to je hezký sněžný skútr. Bystrá děvčata. Po mně.)

Naposledy upravil Standa F. dne 6.8.2013 15:15 út, celkově upraveno 1 krát.
makr

PříspěvekZaslal: 5.5.2011 14:46 čt    Předmět: foto Citovat

Aha, dcerky...
Já si už myslel, že tu první velkou fotku s nástrojem přítele "Mesra" jsi Stando fotil svou třetí rukou Laughing
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 15.5.2011 19:16 ne    Předmět: Citovat

Nejprve lepím o Velikonocích, teď zase při hokeji - no, chyb tam bude asi jako gólů v české a ruské brance Cool - takže jen drobný pokrok - doplněny přední svítilny (z nich je vyříznut nějaký ten "vzduch"), zadní držáky blatníků (rovněž "odvzdušněny") a zatím jen jeden blatník - se skalpelem v ruce bylo nebezpečné odskakovat, mávat ploutvemi a furt řvát "Džegrrr!!! Eli!!! Pleky!!! Rolins!!!" - takže jsem tohoto nebezpečného počínání záhy nechal:

Blatník je podlepen zeleným papírem - rub blatníků není ve stříhánce řešen, což je nemožné takto ponechat.

Ta zelená na celém modelu se retušuje velmi blbě - jednak se značně liší díl od dílu (na stránce barevnost místně velmi kolísá) a jednak se dost liší podle osvětlení - takže retuš je správná jen v polovině května, kolem 17. hodiny při soumraku, polojasno (v jiném období roku a v jiný čas, nedejbože při nějaké trapné zářivce, na tento model určitě nekoukejte. Opakování stejné světelné situace bude opět za 318 let - to přinesu model na výstavu Cool).
pipiroha

PříspěvekZaslal: 15.5.2011 19:27 ne    Předmět: Citovat

Standa F. napsal:
Opakování stejné světelné situace bude opět za 318 let - to přinesu model na výstavu.

Co když nebude výstava Question Laughing Very Happy .

Hotovo: VV 100, Zetor 7745, Citroen Jumpy 3x
Ve stavbě: The Brilliant Spider, Březina
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 29.5.2011 22:00 ne    Předmět: Citovat

Po nalepení i druhého blatníku mi konečně plně docvaklo, co mi na tom modýlku vzhledově nejvíc vadí - příliš zvednuté přední blatníky nad koly ...

Vycházelo mi to stejně jako na prastarém originálu od RV (předchozí foto). Takže nezbylo než vzít nůžky, kýbl na krev a provést držákům blatníků chirurgický facelifting Confused ... na prvním snímku je upraven pouze pravý blatník (na obr. je vlevo), na 2. snímku jsou sníženy již oba blatníky:

Přidundán ještě volantek ...

... no a příště bych to už měl snad dorazit - zbývají koléčka. Původní placatky si malinko zesložitím, jako obvykle ... Wink

Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 5.6.2011 22:26 ne    Předmět: Citovat

... takže dopižláno, dopatláno, domastěno a další pestrý sranda-vehiklík je redy for šou:

(To moaré, čili rušivé pruhy viditelné hlavně napředku, v reálu na modelu nejsou vidět. Digiťák je ale zachytil - někde na cestě skener-laser print-foto-úprava snímku to ovšem vylézá Confused.)

Takže jak to pravil pan architekt Vyškovský kolegům v práci na sklonku 60. let, když nemohli sehnat kýženého angličáka? Proč si ho nevyrobíte sami? Z čeho?!? No z papíru! Cool

A ještě malé diorámátko Smile - kdo pozná, odkud jsem čmajznul pozadí, vyhrává hlasité pochvalné mručení (... ty postavičky oděné do starodávných šatů - to jsou excentričtí, lehce připití britští turisté, těch si nevšímejte Cool) ...

Zbývá dodělat drobný podstaveček ... a finito - další kousek z raného dětství zopakován a tentokrát dokončen Wink.
Šandík

PříspěvekZaslal: 6.6.2011 1:29 po    Předmět: Citovat

Moc pěkné, blahopřeji velmi a upřímně. To pozadí je samozřejmě z takového toho diorámatu, nazvaného šalomounsky prostě jen "Náměstí v 16. století", nebo tak nějak. V podstatě by se to dalo odvodit i bez znalosti toho konkrétního kousku ;o)
Lukas1975

PříspěvekZaslal: 6.6.2011 7:58 po    Předmět: Citovat

Příjde mi to jako by jsem ty domečky vyděl na náměstí v Telči Very Happy Jinak k tomu to auto pásne jako prd.. na nočník Wink
History73

PříspěvekZaslal: 6.6.2011 14:09 po    Předmět: Citovat

Nádherný veteránek,jak taky jinak v podání standy.
A jak už psal lukáš,také mi to připomíná náměstí v telči,jn mne zaráží ten kostelík.Ten nevím esli tam je.

http://patlalov.myminicity.com/
http://patlalov.myminicity.com/env
http://patlalov.myminicity.com/sec
pipiroha

PříspěvekZaslal: 6.6.2011 14:20 po    Předmět: Citovat

Pěkný kousek-libí se i mě ačkoli tak staré veterány moc nemusím Laughing .
K pozadí: Nemám páru...jsem pod parou... Laughing

Hotovo: VV 100, Zetor 7745, Citroen Jumpy 3x
Ve stavbě: The Brilliant Spider, Březina
Vojta S

PříspěvekZaslal: 8.6.2011 20:20 st    Předmět: Citovat

Gratulace k dokončení,pěkný veteránek!
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 9.6.2011 22:40 čt    Předmět: Citovat

Děkuji všem, pánové,
za vaše slova i architektonické sondy Cool - takže pochvalné mručení vyhrává ... Šandík Smile. Ano, to pozadí je skutečně z kubelovánky Náměstí v 16. stol. z ABC č. 17/25 ...

Dodělán tedy ještě piedestalek ...

... a autýtko mohu přidat k ostatním kámošům do Malého technického muzea ... Cool

Až bude zase chuť, přijde na řadu další kostitřas Wink.

Naposledy upravil Standa F. dne 11.6.2011 19:34 so, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Malá dopravní technika / Small vehicles, cars Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: