Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

K-141 KURSK / Fly model / 1:100
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dali33

PříspěvekZaslal: 21.4.2011 20:42 čt    Předmět: K-141 KURSK / Fly model / 1:100 Citovat

K-141 KURSK / Fly model / 1:100

V let 70 minulého století pod dohledem R.R.Pustyncewa a I.L.Bazanowa začal projekt No.949,tak se označil projekt ponorky třídy OSKAR I. Tyto ponorky měly nahradit ponorky z 60 let třídy ECHO. OSKARY jsou víceúčelové ponorky, určené především pro úkoly zaměřených proti útočným leteckým skupinám. Jejich taktika byla zaujmutí správné pozice na předpokládané trase a zaútočení na letadla nepřátel salvou raket. Díky výbavě mohutného arzenálu zbraní (podvodních) mohla bojovat také s ponorkami nepřátel, dostupnými výkonnými zbraněmi ofenzívními (obranných). Díky nepřetržité práci ruských inženýrů nad modernizací konstrukce, a vlastně v tomto dúsletku začal projekt No.949A - ponorky třídy OSKAR II.

Na začátku let 90. Flotila Ruské Federace měla ve výzbroji 9 ponorek třídy OSKAR II. Stavba další, 10. ponorky s číslem ocasním K-141 začala v roce 1992 a spuštěna na vodu v květnu 1994, kdy dostala jméno KURSK. Ponorka od října 1994 byla činná v uskupení Západní Flotily.
OSKAR II jsou největšími ponorkami na světě ve své třídě, i velikostí převyšují ponorky určené pro přepravu balistických raket. Z důvodu velikosti jsou na 3. místu ve Flotile Ruské Federace, za ponorkami třídy TYPHOON a BOREY (BOREY ještě nezařazeny do výzbroje). Flotila USA disponuje ponorkami třídy OHIO s velikostí porovnatelnou s třídou OSCAR II. Všechny tyto ponorky jsou strategické s nosiči balistických raket a jaderným pohonem.

Technicko-taktické data ponorky K-141 KURSK a stejně tak přesný postup stavby patří i dnes mezi přísně tajné dokumenty. Známé jsou pravděpodobně data o výzbroji a konstrukci pro ponorky třídy OSKAR II. Základní výzbrojí je 24 protilodních raket SS-N-19 SHIPWRECK (ruské označení P-700 GRANIT). Raketa SS-N 19 o hmotnosti 7000Kg a délce 10m a která může nést konvenční bojové hlavice o hmotnosti 750Kg nebo hlavice jaderné se sílou výbuchu 500Kt, raketa má tvar letadla o rozpětí 2,6m. Když se raketa nachází v silu (odpališti) je složena a samočinně se rozkládá po opuštění sila. Mohla být vystřelována z ponoru, co zmenšovalo možnost odhalení při a po útoku. Mohla být zaměřována na přímo nebo pomocí aktívního radaru od 20 do 550km. Ponorka má 4 torpédomety kalibru 650mm a 4 kalibru 533mm. Další výzbroj pro boj s plavidly jsou dva druhy raket (SS-N-15 a SS-N-16) které byly naváděny inerciálně (pomocí soustavy gyroskopu), ty byly vystřelovány z torpédových komor. Ponorky této třídy mohly být vybaveny mořskými minami v množství 32ks. Trup o síle 70 - 90 mm, je postaven za slitin titanu, a tento materiál není magneticky vodivý, tudíž nezpůsoboval magnetické anomálie jako trup ocelový. Celý trup je ještě opatřen gumovými deskami, aby tlumily vlny tvořené hydrolokátorem nepřítele. Snižuje také možnosti lokalizace hydroakusticky a zneviditelňuje ponorku pro detektory, co má velký význam v pasívní obraně. Trup je pravděpodobně rozdělen deseti vodotěsnými stěnami a to od přídě takto:
1. část torpedová
2 a 3. centrála velení
4. ubytování
5. tato část rozdělena na 2 sekce kde se nachází 2 reaktory stojící v řadě
Dále pak za sekci s odpališti raket se trup ostře svažuje a končí v konvenční křížové ocasní zádi kde je:
6, strojovna
7 a 8, turbíny
9, elektromotory a baterie
Takto postavený trup dovoluje operovat v hloubkách do 600m a bezpečný ponor je o něco více než 1000m. Konstrukce trupu ponorek třídy OSKAR II je naprojektována tak, aby odolala útoku dvou společně vyslaných torpéd s konvenčními hlavicemi.

Osudný a černý den KURSKU jistě každý zná a myslím si, že je zbytečné psát.

TECHNICKÁ DATA K-141 KURSK :
DÉLKA - 154m
ŠÍŘKA - 18,2m
VÝŠKA - 9,2m
POSÁDKA - 107 osob (48 důstojníků)
VÝTLAK NA HLADINĚ - 13 400t
VÝTLAK V PONORU - 24 000t
RYCHLOST NA HLADINĚ - 16 uzlů
RYCHLOST V POVORU - 32 uzlů
PERYSKOPY: pozorovací abojový

POHON:
- 2x reaktory VM-5 PWR výkon 380MW každý
- 2x parní turbíny GT3A o výkonu 98 000hp
- 2x sedmilopatkové lodní šrouby

VÝZBROJ:
- 24 protilodních raket typu SS-N-19 Shipwreck
- 4 torpédové komory kal.650mm - 4 torpédové komory kal.553mm
- rakety SS-N-16 Stallion průměr 650mm (hlavice konvenční o váze 300kg nebo jaderná o síle 200kt s dosahem 100km)
- rakety SS-N-15 Starfish průměr 533mm (s dosahem do 45km)
- torpéda kal. 650mm s turbínovým pohonem na tekuté palivo
- torpéda kal. 533mm s elektrickým pohonem
- 32 mořských min

Toto je překlad z modelu K-141 KURSK, FLY MODEL no 142/2003. Jde o můj překlad tudíž omluvte kvalitu.

První foto vložím v nejbližší době, po boji s polštinou už nemám sílu.

Naposledy upravil dali33 dne 22.4.2011 22:59 pá, celkově upraveno 3 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoskaM

PříspěvekZaslal: 21.4.2011 20:49 čt    Předmět: Citovat

Wau další ponořice! Kaktusáku, tak co! to je motivace.
A tobě držím palce.
dali33

PříspěvekZaslal: 22.4.2011 19:43 pá    Předmět: Citovat

Tak jak jsem slíbil tak taky provádím, zatím toho moc není.

JoskaM

PříspěvekZaslal: 22.4.2011 21:25 pá    Předmět: Citovat

Tak foto zatím nic moc. Laser, nebo ruční práce?
dali33

PříspěvekZaslal: 22.4.2011 22:33 pá    Předmět: Citovat

Určitě ruční práce s laserem by byla půlka modelu hotova už od výrobce tak si s tím člověk aspoň trochu hraje, pěkně to peru na balzu. Krasně se to piluje a ubývá to jedna radost. Je to moje první ponorka a vlastně i první model této velikosti, takže za každou radu budu vděčny.

Naposledy upravil dali33 dne 15.6.2011 21:47 st, celkově upraveno 1 krát.
JoskaM

PříspěvekZaslal: 23.4.2011 7:31 so    Předmět: Citovat

NO tyhle modely mají vždy nějaké záludnosti a lepení potahu je to nejdůležitější. Koukni k aroOvi na Akulu, a nebo musíš Bombardovat kaktusáka, aby přihodil zase nějaké foto, prý už má Kurska z poloviny vyplněného pěnou - tedy pěnovým polystyrenem jak mu tady říkáme. A nebo (nechtěl jsem vytahovat hned svoje ponorky) na mé ponorky I a X (nebo Waltra). Další možnost je vyplnit trup jako třeba bakulda na Glowwormovi (pujčím si fotku, bakuldo, ano?). prostě doplníš trup širšími pásky a tím znásobíš počet žeber.

Časová investice do plnění trupu se ti vrátí právě v potahování a následných manipulacích.
Poslední bod budou asi lepší fotky, z tvé fotky není ani poznat, že podlepuješ balsou Wink .
štefíno

PříspěvekZaslal: 23.4.2011 9:26 so    Předmět: Citovat

Jsem si četl nějaké texty o nehodě Kursku a musím říct, že bych radši byl vojákem na frontě než námořníkem v ponorce.

Jinak ať se dílo daří Wink
aro0

PříspěvekZaslal: 23.4.2011 11:29 so    Předmět: Citovat

tak zda sa ze ponorky sa stavaju na tomto fore novou modou Smile.

A suhlasim s tebou co sa tyka vyrezavania rebier rucne. Je zaujimave ze prave rebra sa daju kupit laserom palene a pritom ide o tie najjednoduchsie diely. Jasne ze treba rezat presne, trva to niekedy dlho (ale vobec nie prilis) a bolia z toho ruky, ale co na tom, o tom to predsa je. Skor by som uvital sady laserom palenych detailov. Rezanie takych divocin ako predviedol Bakulda na zachrannych clnoch pre Gambier Bay to vedia len majstri a zas ked sa to nevyreze tak to uz nema to caro.

Drzim palce nech sa dari.
kaktusák

PříspěvekZaslal: 23.4.2011 12:32 so    Předmět: Citovat

Koukám , že v tom nejsem sám . Zdravím kolegy ve zbrani . Pokud vše dobře dopadne tak i já bych měl každou chvíly dodat nějaký postup .

Já jsem si našetřil na leserové doplňky a nemůžu si stěžovat . Hodně to ušetří práci . Jsem docela hodně zaneprázdněn tak jsem to ocenil .

Ještě jeden návrh . Bylo by docela zajímavé vidět tuhle naši flotylu někde na výstavě . Co vy na to ?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JoskaM

PříspěvekZaslal: 23.4.2011 13:26 so    Předmět: Citovat

Bych měl postavit co nejdříve U-XXI, ať víte z čeho ty vaše kocábky vyrostly. Ale o historii a následovnících typu U-XXI až později. Ale to co píše aroO, je pravda, Však taky u jedné kocábky je to nabízeno a asi to využiji- laserové doplňky. Už Teď bych bez zábradlí byl jak bez ruk Laughing .
dali33

PříspěvekZaslal: 26.4.2011 9:37 út    Předmět: Citovat

No udělat takovou subdoutníkovou párty to zní lákavě. Jen nevím jak bych toho macka někam dostal. Už teď přemýšlím do jakého tubusu ji pak zavřu aby jí nenechavci nechali napokoji a taky ten vlezlý všude přítomny prach mně štve, snad na něco kápnu.

A vůbec Kaktusáku jak se ti s ní manipuluje?
kaktusák

PříspěvekZaslal: 26.4.2011 18:18 út    Předmět: Citovat

No já jsem trénoval na Kursk při lepení rakety Titan . Podle mě ta manipulace nebude zas tak špatná . Ted je to v pohodě - protože se zase nemá zas až tak co rozbit - a až se udělá obšívka tak se trup odloží a bude se dělat věž zvlášt , alespoň tak to mám naplánované . O ten trup se nebojím z důvodů , že ho budu polepovat Gumovými čtverečky .
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dali33

PříspěvekZaslal: 27.4.2011 11:13 st    Předmět: Citovat

Já mam v plánu taky polep ale ne gumou nechám si vyříznout čtverečky laserem, protože řezat je ručně by mně asi dostalo. Už jsem se domlouval s Teem no a tento nebo příští týden budu nit první na test tak uvidím jak to bude vypadat. Chtěl bych ještě otevřít prostor pro nakládaní torpéd a možná i torpédomet, ale to je všechno hudba budoucnosti. Jelikož mám doma 2letou holčičku tak ta práce moc nejde.
A tady je pár odkazů na další stavitelů:

http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=10491&postdays=0&postorder=asc&start=0

http://www.cardarmy.ru/forum/viewtopic.php?t=1604
aro0

PříspěvekZaslal: 28.4.2011 8:29 čt    Předmět: Citovat

no to sme tu uz traja co budu robit 'stvorceky'. Bude to zaujimave porovnanie
dali33

PříspěvekZaslal: 28.4.2011 19:20 čt    Předmět: Citovat

aro0 napsal:
no to sme tu uz traja co budu robit 'stvorceky'. Bude to zaujimave porovnanie

Už si začal nebo se taky duševně připravuješ tak jako já? asi 2měsíce jsem kolem něj chodil a špekuloval co a jak.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

Přejdi na: