Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vlečka / 1:45 - HOTOVO
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Listy

PříspěvekZaslal: 15.3.2011 22:15 út    Předmět: Vlečka / 1:45 - HOTOVO Citovat

Přiznám se, že jsem dlouho váhal, jak vlastně začít. Původně jsem chtěl svou reportáž otevřít odvážnou filipikou proti MINIBOXŮM, ve které bych to pořádně nandal všem těm, kdož navzdory svému pokročilému věku zaplevelují náš milovaný obor lepením krabiček, zavzpomínal na svou první účast na soutěži ( a na diskusi s modeláři kde jeden z pořadatelů nejprve označil dioráma za ?královskou disciplínu? a já pak musel přihlížet, jak je mé úžasné dílo postavené dle zásad vyčtených z odborné literatury zašlapáno několika nenápaditými a na první pohled přeplácanými škatulkovými krajinkami Rolling Eyes ) a na své předsevzetí, že nespočinu v klidu, dokud tu nesmyslnou představu že papírové dioráma = MINIBOX nevyženu z hlav váženého patlastva. Jak už to vypadalo, že se podaří, neboť variací na téma Malá skála, Nádraží Petrovice a Tramvajová křižovatka se na soutěžích a výstavách ( alespoň v seniorské kategorii ) objevovalo stále méně, zatímco ?seriózních? staveb, z nichž některé mohou s úspěchem konkurovat plastikům stále více. A nakonec - s jakým utrpením jsem nyní nucen sledovat, jak se karta obrací a ty prokleté ?krabičkové krajinky? opět zažívají svou renesanci, což se jasně projevuje i na tomto fóru, kde počet vláken presentujících dílka v měřítku 1:300 resp.1:250 zdaleka převyšuje ty ostatní.

Pak jsem si ale znovu přečetl název této sekce, zavzpomínal na těch pár opravdu pěkných miniboxových kreací, které jsem za poslední léta měl tu čest vidět ( jen namátkou ? Přehrada, Stavba dálnice, Betonárna ) a došlo mi, že přezíravost vskutku není na místě a uznání si zaslouží zejména ti, kdo se místo přešlapování na místě nebojí zapojit vlastní invenci a konstrukční um a přece jen posouvají tento svébytný obor dál. Nicméně mé rozpaky nad tím, že spousta bezesporu dobrých modelářů se spokojuje s lepením krabiček, namísto toho, aby stavěli ?něco pořádnýho?, zůstávají. Wink A protože stará moudrost říká, že pokud chceš aby bylo něco uděláno pořádně, nejlíp ( si to ) uděláš sám, přicházím nyní s presentací svého nejnovějšího počinu při jehož stavbě bych chtěl uplatnil zásady a postupy s jejichž pomocí bych se opět rád o krůček přiblížil k tomu, co já sám chápu pod pojmem ?dospělá modelařina?.

Tak tedy, jak už jsem předeslal na jiném místě, mělo by toto dioráma spojovat dvě mnou oblíbená témata: železnice a průmyslová architektura. První část zastupuje dvojice vozidel již dříve presentovaná v sekci železnice ( TKr 55 + Ci 203 ). Důstojný rámec pro její presentaci by mělo vytvořit prostředí evokující tovární dvůr s rampou pro nakládku a vykládku zboží, část plotu s vjezdovou bránou popř. ještě nějaká ta nádrž či tank. Otázka, jestli může parní lokomotiva vjíždět do průmyslového objektu, v němž se pracuje s technologiemi vyžadujícími CO2 neboli oxid uhličitý, již byla na tomto fóru řešena ? může Exclamation
Základní nákres situace tak, jak byla původně naplánována:

A tady už ve skutečné velikosti, za použití konkrétních vozidel ( asi nepřekvapí, že jsem se musel poněkud uskromnit ? musím se přece vejít do přepravní krabice ):

Statické objekty jsem začal budovat od továrního plotu, který je tak jako ve skutečnosti seskládán z jednotlivých segmentů.

Základní materiálem je ?polský? ( tedy od polského prodejce na soutěži získaný ) kartón ? sice měkký ale silný a se skvěle drsnou strukturou povrchu:

Typický příklad, jak z minimálního úsilí získat maximální efekt: barveno emailem AGAMA odstín ?beton?, držáky z drátku 0,5mm a ?ostnáč? z leptů ( další úlovek z E-day ). Patina ? tempera a strouhané pastely:

Stejný postup použitý u vjezdových vrat:

Apropo ? nevíte náhodou někdo, jestli se i v Polsku pro označení uzavřené trati používají takové ty modrobílé čtvercové značky?

Naposledy upravil Listy dne 14.4.2011 17:10 čt, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AmatER

PříspěvekZaslal: 16.3.2011 11:11 st    Předmět: Citovat

určitě ne.

Spíš návěst odpovídající naší už nepoužívaný uzávěře koleje (viz vrata od boudy, je to ta černobílá návěst vlevo - no, spíš černorezavá Wink ) nebo přímo stůj (ten červený obdélník s bílým orámováním).

Polský návěstní systém je hodně blízký starým německým návěstím.

PříspěvekZaslal: 16.3.2011 13:20 st    Předmět: Citovat

Třeba Ti něco z toho pomůže: http://www.aries.com.pl/grzegorzj/kolej/signals.html
Mahdy

PříspěvekZaslal: 18.3.2011 18:59 pá    Předmět: Citovat

Jenom když vidím ten začátek, tak slintám. Tuto stavbu budu sledovat. Bude to bomba, už se těším na pokračování a konečný výsledek.
Martin Happy

PříspěvekZaslal: 18.3.2011 19:43 pá    Předmět: Citovat

Máš to pěkné až na ten jadrnej začátek proti miniboxům, řeknu bez obalu, nemám to rád. Prostě každej dělá něco jiného a dělá to proto, že se mu to líbí. Tak proč lidem spokojeným s miniboxy vnucovat jiné choutky.

Jinak konkrétně u dioram máš trochu pravdu, že krabičky , jsou někde jinde, než tvé diorama. A že když někdo nalepí jeden sklad, k němu koleje, na něj 2 vagony a vedle jednu Avii, tak to neni nic moc. Ale třeba právě ta stavba dálnice od Franty Sochora je moc hezká. A tam opravdu nejsou krabičky o tom, že by si ulehčoval práci, protože to měl vymakané i tak. A už sem na výstavě viděl i krajinu, kde měly modely 1:300 plastický podvozek a nebyly jen krabičkou.

Ještě jednou tedy opakuji, že zvé diorámko vypadá slibně, moc se mi líbí. Jen příště neutočit na ty miniboxy Wink

"Bez charakteru a slušného chování se nelišíme od opic, proto to vypadá, jak to vypadá"
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky MSN Messenger
mike 000969

PříspěvekZaslal: 23.3.2011 8:27 st    Předmět: Citovat

Zatím hezký, kdy bude pokračování? Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Listy

PříspěvekZaslal: 3.4.2011 13:57 ne    Předmět: Citovat

Na úvod dalšího příspěvku malá poznámka a také poděkování Martinovi Wink . Nebýt tebe, už jsem si začínal zoufat, že ty moje traktáty nikdo nečte! Jistě jsi pochopil, že v tomto případě nemělo jít o aroganci ani přezíravost vůči ?krabičkám?. Souhlasím s tebou, co se týká zvyšující se úrovně - za léta obrážení soutěží a výstav jsem viděl spoustu skvělých MINIkousků, z nichž některé jsou zpracovány natolik detailně, že to ještě před nedávnou dobou nebylo standardem ani u dvaatřicetin Shocked . Ostatně tvoje poznámka, že dnes už asi nestačí přilepit na desku domeček, dvě autíčka a kus kolejí, svědčí o tom, že jsi pochopil, kam svým příspěvkem mířím. Chtěl jsem si prostě trošku zaprovokovat, cílem ovšem nebylo tupit ?miniboxaře?, jako spíš vyhecovat ty, kdo třeba váhají, zda si troufnout na něco jiného ( neříkám lepšího ), aby se nebáli vrhnout do práce a o její výsledky se pak s námi na tomto místě podělili a aby skutečně platilo: dioráma = NEJEN minibox Exclamation

Ale teď už pojďme ke stavbě ?Vlečky?. Železniční část mám za sebou, přišla řada na architekturu. Vzhledem k omezenému prostoru jsem zvolil řešení, které kdysi tak proslavilo ruského knížete Potěmkina, tedy tzv. reliéfní kulisu. To znamená že z baráčků je zpracovaná jen viditelná přední část. Při návrhu konečné podoby budov jsem vycházel jednak z pozorování ( vhodných objektů je naštěstí u nás na Kladně ještě stále dost ), jednak z vlastních zkušeností, získaných během , přiznávám že nijak dlouhého, působení v oblasti průmyslu strojírenského. Základní situace vypadá asi takto: velká budova výrobní haly, ústící dvoukřídlými vraty na nakládací rampu, k ní přiléhající přístavek pro administrativní zázemí nebo příruční sklad nářadí a spotřebního materiálu ( taky vás jako učedníky posílali do výdejny s kýblem pro pět litrů komprese? Rolling Eyes ) a objekt ukrývající ve svých útrobách nákladní výtah se strojovnou v nejvyšším podlaží, přístupnou z vnějšího ochozu. Základním materiálem je klasický 2mm kartón:

Ta okrová plocha pokrývající část budovy haly je výsledek malého experimentu, spočívajícího v pokusu napodobit drsnou omítku hrubým smirkovým papírem ( okoukáno ze stránek kolegů železničních modelářů ). S tímto materiálem ( použil jsem největší dostupnou hrubost tedy 40 ) se dají dělat skutečné zázraky, třeba napodobit omítku otlučenou či navlhlou a odpadlou. Pokus byl natolik úspěšný, že jsem, i když to nebylo původně v plánu ) ?nahodil? i zbývající stěny.

Původně jsem chtěl smirek obarvit, ale pak jsem si řekl, že ten odstín mi vlastně docela vyhovuje. Podtrženo sečteno: smirkový papír je báječný materiál, dostupný a levný ( paklík 12 listů různé drsnosti mě vyšel v BAUMAXU na bratru 30,-Kč ). Jedinou nevýhodou je, že při jeho řezání ( zásadně z rubové strany ) nám čepelky doslova tají pod rukama. Takže postaveno a omítnuto vypadá průčelí takto:

Když už jsme u použitého materiálu. V nově otevřené prodejně papírnictví a školních potřeb mě hned padl do oka tenhle vlnitý kartón ? v dostání v několika barvách, mimo jiné i kovově šedá a přímo jak pro mě dělaná stříbrná!

Opravdu krásným materiálem, který nejen skvěle vypadá, ale taky se s ním výborně pracuje, jsou tyto polystyrénové výlisky pro ztvárnění dlažby ( nebo snad zdi ), zakoupené ve ?vláčko-shopu?. Nevyžadují už ani barvení, snad s výjimkou jemné patiny. Bohužel komfortu odpovídá i pořizovací cena ?

Naproti tomu klasickým ?domado? fíglem je použití husté síťoviny z kuchyňského cedníku ( TESCOMA á 25,-Kč - srovnatelný materiál z leptů je cca 10X dražší ). Osvědčila se už na ochozech okolo plnícího zařízení cisterny:

No, a pak už je to taková ta domácí klasika ? kartón, balza ( podpěry stříšky nad rampou ), dráty ( potrubí, kabely, žebřík ), polystyrénové profily ( zábradlí ), barveno modelářskými barvami ( rampa, vrata, ventilace ), temperou i vodovkami. No a co by to bylo za tovární budovy bez pořádného zakouření a zaprášení. Mnou používaná metoda roztírání nastrouhaného pastelu, se pro smirkovou omítku ukázala jako ne zcela vhodná. Pastel se mezi zrny těžko roztírá, klasického efektu tzn. ?nevýrazné šmouhy postupně do ztracena? lze dosáhnout opravdu těžko. Na několika místech to opravdu těžce nevyšlo Confused , naštěstí se mi podařilo největší škody odstranit roztupováním skvrn vlhkou houbičkou. Po pravdě jsem z toho moc dobrý pocit neměl, ale několik pohledů na fasádu skutečně zašlých a drsným vlivům vystavených domů mě přesvědčilo, že jsem to snad až tak moc nepřehnal ?

Col.P

PříspěvekZaslal: 3.4.2011 15:16 ne    Předmět: Citovat

Čumím jak puk Shocked Zatím perfektní práce, jediné co bych ještě trochu upravil je ten beton u nakládacích dveří, oproti tem domům je jen ušpiněný. Trochu bych ho omlátil nebo aspon popraskal... zub času dělá svoje
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PI

PříspěvekZaslal: 3.4.2011 17:17 ne    Předmět: Citovat

Připojuji se ke chvále - je to nádherné. Jen mi taky přijde ten beton strašně nový ...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Listy

PříspěvekZaslal: 6.4.2011 17:36 st    Předmět: Citovat

Asi takhle jo ? Razz

štefíno

PříspěvekZaslal: 6.4.2011 18:38 st    Předmět: Citovat

Bez komentáře Very Happy
Col.P

PříspěvekZaslal: 6.4.2011 18:47 st    Předmět: Citovat

Listy napsal:
Asi takhle jo ? Razz

Dokonalé....
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hank

Bydliště: přes víkend Doksy u Mácháče, v týdnu Litovel na Hané, občas celý svět :-)

PříspěvekZaslal: 6.4.2011 20:01 st    Předmět: Citovat

Já do toho nechci moc rejpat, protože se mi to taky líbí, ale taková betonová rampa by určitě měla na hraně po celém obvodu ocelový "vingl" (= úhelník) aspoň 50x50, možná i víc. V tomto stavu taky řádně rezavý. A beton, jehož oddrobení jsi na té hraně naznačil, klidně může být oddrobený i pod tím vinglem.

A jestli se z té rampy nakládají vagóny nebo náklaďáky, mohl by tam někde ležet nebo stát opřený o zeď plát "slzičkového" nebo žebrovaného plechu (ne hladkého, protože to by za mokra bylo na rozbití huby), který se položí do dveří vagónu, aby se po něm mohlo jezdit rudlíkem nebo paleťákem nebo válet sudy nebo já nevím, co se tam má nakládat/vykládat. Na některých rampách byl takový plech připevněný napevno pomocí pantů a do vagónu nebo na ložnou plochu náklaďáku se jednoduše překlopil a když se tam o své manipulační čety a/nebo závozníky jó dobře starali, měl ten plech na bočních hranách i uši, aby ho bylo snadno za co vzít "do teplejch".

zdraví
hank
PI

PříspěvekZaslal: 6.4.2011 20:25 st    Předmět: Citovat

... až budu velkej, tak to taky budu umět ... Shocked Shocked Shocked
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JoskaM

PříspěvekZaslal: 6.4.2011 20:29 st    Předmět: Citovat

Tebe a brzdu nemá cenu komentovat, ale mě se na těch prasklinách na betonu něco nelíbí, jsou jako by nesmyslné...nelogické praskliny. Nevím jak to popsat, že jsou si podobné - obě odspodu nahoru, a přes celý průřez? - Ten vingl může a nemusí být. Možná by pomohl.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

Přejdi na: