Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

USS Gambier Bay / Halinski / 1:200
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bakulda

PříspěvekZaslal: 12.2.2011 23:20 so    Předmět: USS Gambier Bay / Halinski / 1:200 Citovat

Zdravím, rád by jsem Vám zde představil další model na kterém začínám pomalu pracovat. Protože mám opět čas a místo spíše na lepení drobných částí
než objemných celků, rozhodl jsem se, že si pomalu rozjedu další lodičku. Nicméně stále je pro mě stěžejní model HMS Glowworm a zde budou přispívat poskrovnu,
ale zároveň mi přijde škoda se s Vámi o ty vytvořené drobnosti postupně nepodělit.

Tento model jsem si vybral, protože jsem dostal chuť na nějakou tu "letadlovku" ale zároveň si zatím nevěřím na ty plnohodnotné (tím mám na mysli hlavně rozměry)
a jak zde psal Martanek41 - "Na téhle lodi není snad nic romantického - to je všechno jen plně podřízeno funkčnosti - ale možná právě proto je to hrozně zajímavý kousek."

vystřihovánka

formát B4
návod 1 strana jazyk ? PL
kresby 16 stran
díly 28 stran

TTD a "malinko" historie:

název - USS Gambier Bay, typ ? eskortní letadlová loď, třída ? Casablanca, kódové označení - CVE-73

Zahájení stavby 10.7. 1943 loděnice Kaiser, USA
spuštění na vodu 22.11.1943
uvedení do služby 28.12. 1943
vyřazení ze služby 25.10. 1944 - potopena

základní údaje

délka 156.1 m
šířka 19,9 m
ponor 6,3m
výtlak standardní 9570 t, plný 10200 t
rozměry letové paluby 144,5 m x 24,4 m

výzbroj

1x dělo 127 mm
16 × protiletadlový kanon 40 mm (8×II) - Bofors
20 × protiletadlový kanon 20 mm (20xI) - Oerlikon

letadla

12 x torpédový bombardér - TBM-1C Avenger
18 x stíhací letoun - FM-2 Wildcat

pohon

2× 5-válcový pístový motor Skinner uniFLOW
4x vysokotlaký kotel Babcock and Wilcox Express
2x parní turbína
2x lodní šroub
výkon 9000 hp
rychlost max. 20 uzlů
dosah 10240 námořních mil při rychlosti 15 uzlů

posádka

velitelé lodi kapitán Hugh H. Goodwin, kapitán Walter VR Vieweg
860 členů posádky

Bojové zkušenosti

Po absolvování logistických úkolů je loď zařazena do druhé podpůrné skupiny určené pro invazi Mariannas,
dále se zúčastnila kampaně Peleliu, aby svou krátkou kariéru zakončila v zálivu Leyte v bitvě Samar,
kde ji potopily japonské křižníky. Jedná se tak o jedinou letadlovou loď USA potopenou dělostřeleckou palbou.

zahájen japonský útok
Snímky jsou pořizovány z USS Kitkun Bay

Ostřelování Gambier Bay, na obzoru je vidět japonský křižník.

Gambier Bay vytváří za pomoci směsi z topného oleje kouřovou clonu

Ostřelování pokračuje

loď obdržela přímý zásah, nadále se snaží manévrovat

loď již obdržela několik přímých zásahů

loď se již nehýbe, je vydán příkaz k opuštění lodi, o minutu později Gambier Bay mizí pod hladinou...

PříspěvekZaslal: 12.2.2011 23:28 so    Předmět: Citovat

Zřejmě se stane tradicí, že první fotky ze stavby lodi budou mít společné téma - záchranné prostředky.
V budoucnu se bude jednat o 31 člunů, a zde je první ukázka na čem si právě ničím kukadla:

Ještě vyříznout přibližně 3500 čtverečků a zase se ozvu Very Happy

(Na druhý díl z levé strany jsem šel s novou technikou, ale nedopadlo to dobře, takže tento člun budu muset někam schovat) Embarassed

PříspěvekZaslal: 13.2.2011 10:47 ne    Předmět: Citovat

Vyborna volba! Konecne lietadlovka, navyse model od Halinskeho a v tvojich rukach to je zaruka kvality Smile .

Je len na skodu veci ze tak malo ludi sa ho rozhodne stavat (alebo sa aspon podelit so stavbou na modelarskych forach). Mozno aj to je dovod preco je tych plnohodnotnych lietadloviek na trhu ako safranu - vysoke naklady a slaby odbyt. Taka Enterprise (jedno ci z WWII alebo ta povojnova) alebo Akagi v 1:200 od Halinskeho to by bol klenot.

Zelam uspech a zabavu pri stavbe. Tie otvory v clnoch su dobra otrocina. Co takto vyrezat cele dno a nahradit ho pruzkami papiera zlepenymi do kriza (zrejme taka bola konstrukcia tej 'mreze' aj skutocnosti)?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoskaM

PříspěvekZaslal: 13.2.2011 11:18 ne    Předmět: Citovat

A co světluška? No budu tě sledovat a mám dobrou zprávu i por aro0 - já mám taky v plánu letadlovku, ale s ještě pohnutější historií.
Tak doufám, že brzy dostaneš na trup ať tě můžu obkouknout a sledovat jak na to. Přeci jen tady ta plocha je dooost velká.
martanek41

PříspěvekZaslal: 13.2.2011 13:15 ne    Předmět: Citovat

Vida, další lodička .... letadlovek je poskrovnu, těším se na postup ... Smile

PříspěvekZaslal: 13.2.2011 14:29 ne    Předmět: Citovat

No, rovnou ti přeji hodně štěstí a daleko víc trpělivosti...
Mohl bys sem dřív než to rozstříháš dát ukázku neslepené výzbroje? Rád bych se jí inspiroval při stavbě Essexu...
štefíno

PříspěvekZaslal: 13.2.2011 15:00 ne    Předmět: Citovat

Pěkný stůl, jsem zvěvav, jak se s tím popereš. Ikdyž už ted vím, že to bude nářez Smile
PS: Nechceš používat korunu? Ten desetník mě deprimuje, když vím, jak je malý Very Happy
Asiolo

PříspěvekZaslal: 13.2.2011 19:54 ne    Předmět: ... Citovat

Ahoj
Prosímtě čím vyřezáváš ty otvory v roštu ? já jsem na tyto věci skoušel , něco jako dlátko - želízko které jsem si nabrousil a tím vysekával jednotlivé strany ale pak mě napadlo že si an to příště skusím vyrobyt čtyřhran kterým bych to vyseknul najednou.
Nepřemýšlel jsi o něčem takovém ?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
štefíno

PříspěvekZaslal: 13.2.2011 19:56 ne    Předmět: Citovat

Shocked jo ahá, jsem si říkal ... hmm,záchraný člun ... a ono to má i dírky. Tak to je moc Very Happy
JoskaM

PříspěvekZaslal: 13.2.2011 20:36 ne    Předmět: Citovat

No je to síťovina, takže ideálně by bylo nařezat tenké proužky a ty pak slepit do kupy. Ale jeslti to bakulda dělá jako já, tak skalpel na špičku a jede se jak šicí stroj.

Naposledy upravil JoskaM dne 14.2.2011 7:22 po, celkově upraveno 1 krát.
bakulda

PříspěvekZaslal: 13.2.2011 21:12 ne    Předmět: Citovat

Díky všem za startovní podporu a teď to vezmu pěkně popořádku:

Arrow aro0 - určitě se zdá, že varianta nařezaných proužků je jednodušší, ale kdo to zkoušel záhy zjistí jak jsou veškeré nuance ve finále strašně vidět.
Každá desetinka +- u síly proužku přímo bije do očí a to samé platí při snaze o dosažení stejných mezer. Takže na pohled je varianta vyřezávání rozhodně lepší. Bohužel časově náročnější.
Ještě by byl problém s vlastním připevněním, protože rošt není na dně, ale uprostřed výšky člunu.

Arrow JoskaM - pokud si přečteš pozorně prvních pár vět v úvodu, dostaneš odpověď na otázku A co světluška?, zároveň by jsi měl z toho odstavce pochopit, že na trup se hned tak nechystám. Že já vůbec nějakou tu "omáčku" píšuRolling Eyes

Arrow Fart - "a daleko víc trpělivosti..." než??? Model Essexu výzbroj neobsahuje?

Arrow štefíno - k desetníku jsem si již vytvořil takřka citový vztah, takže žádná výměna nebude Smile

Arrow Asiolo - vyrábím to přesně jak píše Joska, zkoušel jsem variantu se zalomenou čepelkou skalpelu na potřebnou šířku, ale výsledek je právě ten lehce potrhaný rošt na fotce. Takže jsem se vrátil k osvědčenému "šicímu stroji"

Arrow JoskaM - Já Ti dám bakulu Exclamation Jinak to ve skutečnosti není síťovina, ale jsou to spojené pásky čehosi. Možná nějaké textilie.

PříspěvekZaslal: 14.2.2011 7:21 po    Předmět: Citovat

Jééé velká omluva. To víš horečka nejen sobotní noci. Mě na to pak kaktusák už upozornoval, že jsem blbě četl. Nic méně vím jak je to s mýcháním velkých modelů, tak ještě jednou omluva, já spěchal na ten text o historii.
A za to D s omlouvám a opravuji a doplňuji. Jinak spojené pásky čehosi křížem bývá aspoň u nás síť, ale ať nejsem uplně mimo mísu, zkoušel jsem naohýbat i injekční jehlu do čtverečku a s totálním neúspěchem.
bakulda

PříspěvekZaslal: 14.2.2011 7:57 po    Předmět: Citovat

OK, špatně jsem se vyjádřil, domníval jsem se, že máš na mysli síť tvořenou kulatým profilem. No a přiznám se, ohýbat jehlu by mě tedy nenapadlo Smile

PříspěvekZaslal: 14.2.2011 18:23 po    Předmět: Citovat

Myslel jsem ještě víc trpělivosti než štěstí Wink .
Essex sice výzbroj obsahuje, ale není to nic moc. 2 díly na kulomety Oerlikon + špendlík jako hlaveň nevypadá nijak extra...
A obdobně vypadá všechna výzbroj, letadla jsem už našel jinde.
Takže bych výzbroj rád upravil, proto stačí ukázka, abych věděl jak na to.
bakulda

PříspěvekZaslal: 20.2.2011 12:06 ne    Předmět: Citovat

Arrow Fart - tak jsem se konečně kouknul do sešitu a zklamu Tě, výzbroj není rozdělena jako např. u GPM, tzn. jednotlivé čtverce
a v něm kompletně rozložená zbraň. Zde jsou všechny díly pohromadě, tudíž bez rozstříhání by Ti to moc neřeklo. Takže časem.
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

Přejdi na: