Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kostel Božího Těla, Slavonice / autorský model /1:150-HOTOVO
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rben

PříspěvekZaslal: 22.1.2011 19:22 so    Předmět: Kostel Božího Těla, Slavonice / autorský model /1:150-HOTOVO Citovat

S ohledem na nadbytek volného času jsem se vrhl na naučení Rhina (jak pro zábavu tak i pro profesní život). A protože mám rád papír, i když ruce mám na lepení celkem levé, tak jsem místo modelování nesmyslů a jejich následnému neužitku, zvolil tvorbu vystřihovánky. Prozatím bílé verze, možná dojde i ke kolorované verze, ale to neslibuji.

Historie (zdroj)
Kaple Božího těla (sv. Ducha)

Byla založena už roku 1280, jak dokládá zpráva inzerovaná v listině ze 1473. A dokládají to rovněž biskupské odpustky pro kapli Corporis Christi ve Slavonicích z roku 1292 a jejich potvrzení roku 1296 olomouckým biskupem. Zasvěcení kaple Božímu tělu bylo tehdy ojedinělým činem v Čechách.

Původně založená kaple z konce 13. století byla zřejmě ve stávajícím rozsahu, ale s nižší výškou klenby presbytáře a asi o obdélné, původně plochostropé lodi. Původní klenbu nesly oblé přípory s dolní částí ve tvaru na špičku postaveného kužele a stěny členily zalamované římsy. Při obléhání města husitský hejtman Jan z Vícemilic vypálil kostel, který byl na náklady města obnoven a nově vysvěcen už roku 1437 " presbytář byl zvýšen a nově zaklenut síťovou klenbou parléřovského typu (vzorem vysoký chór chrámu sv. Víta v Praze) a opraveny vnější zdi.

Už roku 1475 se připravuje dostavba kostela " byly slíbeny odpustky všem, kteří přispějí nebo se budou podílet na další stavbě kostela, který byl nově vysvěcen roku 1491. V této době za vlády uměnímilovného Jindřicha IV. z Hradce docházelo na jeho državách k přestavbám jednolodních kostelů ve dvoulodní dle rožmberského vzoru. Stavební huť, která patrně nejprve působila na stavbě kostela sv. Jakuba v Telči, pracovala poté v oblasti Slavonic: v kostele Božího těla byla loď nadstavěna a rozdělena osmibokými pilíři na dvoulodní prostor sklenutý pozdě gotickou hvězdovou klenbou (ve dvou středových polích) a křížovou obkročnou klenbou (ve čtyřech krajních polích), s novými vstupními portály. Klenební žebra se zasekávají přímo do pilířů a zdí, jsou tenká a sražená. Kromě vstupních portálů se zachovaly i kamenné menzy oltářů. V souvislosti se zaklenutím kostela byly k lodi přistavěny pultovou stříškou zakončené opěrné pilíře. Tehdy bylo upravováno také západní průčelí, do něhož byl zasazen pravoúhlý portál s přesekávanými pruty.

Ve druhé polovině 16. století se kostel stal protestantským pod názvem kostel svatého Ducha a zřejmě byla zřízena kruchta. Ve třetí čtvrtině 17. století byla přistavěna severní boční loď, dokončená roku 1677, a roku 1820 vznikla jižní Loretánská kaple.

Z interiérové výbavy je pozoruhodný rokokový poutní oltář božího Těla slavonického sochaře a řezbáře Jana Schauera z roku 1780, původně byl umístěn ve středu lodi před triumfálním obloukem, hlavní oltář je patrně raně barokní, s mladším hlavním obrazem Korunování Panny Marie z roku 1771 od F. L. Deisseingera. Na středu boční lodi je oltář sv. Floriána a sv. Rozálie s malovaným iluzivním pozadím. Pouze z historických zpráv víme o malbách na vnějších zdech kostela s náměty sv. Veroniky a sv. Kryštofa (1933 nahrazena mozaikou). Na vnější straně čelní zdi presbytáře jsou dosud patrné zbytky malby Panny Marie.

Už koncem 15. století se u kostela uvádí poustevna situovaná proti hlavnímu vchodu, kde dodnes stojí obytný dům. Byla zrušena až v roce 1786.

Zachovalo se:

obvodové zdivo i presbytář, původně s nižším zaklenutím s pětibokým závěrem a dvěma poli křížové klenby, které odděloval triumfální oblouk od původně asi plochostropé lodi

v presbytáři jsou částečně zachovány oblé přípory s dolní částí ve tvaru na špičku postaveného kužele nízko nad podlahou

Současnost :
V současné době je objekt v dezolátním stavu vyžadující rekonstrukci. V minulosti se snažila místní firma Stavební huť Slavonice s r. o. o zahájení záchranných prací. Vypracovala kompletní projekt včetně návrhů oprav, jejich rozsahu a ceně a poskytla i příslib památkářů, archeologů i restaurátorů o jejich účastí na opravě. Bohužel se narazilo na administrativu a nedostatek peněz.
Před pár lety byl dezolátní stav věže a zatékání tímto místem do objektu řešen kompletním odstraněním věže.
Lajcky řečeno. Přijel jeřáb, uvázal věž na hák a borec s motorovkou věž odřízl od krovu a jeřáb věž sundal. Otvor byl potom překryt krytinou (kupodivu ne kusem plechu). Věž byla odvezena na podnik města kde na venkovním prostranství je odstavena obalena plachtou. Pokud by nastala rekonstrukce, tak věž bude již nepoužitelná. Celá tato akce "záchrany" přišla na 200 tis. Kč.

Naposledy upravil rben dne 19.12.2011 14:05 po, celkově upraveno 2 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rben

PříspěvekZaslal: 22.1.2011 19:39 so    Předmět: Citovat

Prozatím jsem vytvořil toto. Následné rozložení jednotlivých částí, jejich tisk a lepení alfa verze bude následovat po domodelování věže, otvorů a terénu.

Zasekl jsem se teď, ale na konstrukci věže. Chtěl bych ji vytvořit z několika segmentů s jakoby s vodorovnou výstuhou v místě řezu. Bylo by to tak vlastně pár 'krabiček' položených na sobě. Nemám ovšem vůbec tucha, jak moc dopodrobna dělat jednotlivá zakřivení.
Proto se chci zeptat na návrh zkušených lepičů a lepiček jak na to.
- Takto vypadá ona věž (před jejím uříznutím městem a uložením na dvůr pod plachtu). Lepší pohled nemám.
- a takto návrh segmentů. Vrchní část bude jiná. Bude to kužel. Tento pohled mám z podkladů a fotkám moc neodpovídá tak budu upravovat.
Šandík

PříspěvekZaslal: 22.1.2011 22:05 so    Předmět: Citovat

Zajímavá předloha, gratuluju!
rben napsal:
Zasekl jsem se teď, ale na konstrukci věže. Chtěl bych ji vytvořit z několika segmentů s jakoby s vodorovnou výztuhou v místě řezu. Bylo by to tak vlastně pár 'krabiček' položených na sobě. Nemám ovšem vůbec tucha, jak moc dopodrobna dělat jednotlivá zakřivení.
[b]Proto se chci zeptat na návrh zkušených lepičů a lepiček jak na to.[/b

Asi bych uvažoval o dvou variantách, tedy pro zkušené a ty méně. Vyškovský by takovou věc řešil jako plochou oboustranou "kulisu", respektive dvojici "kulis" prostupujících se pod úhlem 90°. To by mohla být ta jednoduchá varianta.
Možnost, slepit to z několika "krabiček" zní zajímavě, ale hrozí problémy s geometrií. Asi by to chtělo nějak fixovat vůči ose, například nechat tu hrotnici prostupovat celou tou sanktusovou věžičkou (ocelový drátek, špendlík, jehla, obroušená špejle?) Možná udělat třeba osm žeber a na ně lepit jednotlivé části ve formě jakýchsi prstenců, přičemž čím přesněji se podaří tu křivku vystihnout, tím líp. A pozor na to, vaše překreslení té křivky je blbě! Její jednotlivé části jsou ve skutečnosti důrazněji probrané či naopak vypuklé! Celá ta křivka je totiž postavená na kontrastech konvexních a konkávních tvarů. Nezapomínejte, že to je baroko a to si s kontrasty a s expresivností velmi velmi rádo hraje... Kolik milimetrů vlastně má mít ten sankustník při přepočtu do měřítka?
rben

PříspěvekZaslal: 22.1.2011 23:46 so    Předmět: Citovat

Nad střechu vyčnívá 57mm a 'průměr' je 20mm. Momentálně laboruji nad přesnou metodou, kdy zkusím slepit přesný tvar. Pravděpodobně ale tvar zjednoduším právě na jednodušší a hranatější krabičky.

Co se týče tvaru, tak jak jsem již psal tak neodpovídá zkutečnosti. Je to část výkresu, který mám k dispozici a tvar tak budu trochu upravovat.
Šandík

PříspěvekZaslal: 23.1.2011 0:27 ne    Předmět: Citovat

rben napsal:
Nad střechu vyčnívá 57mm a 'průměr' je 20mm. Momentálně laboruji nad přesnou metodou, kdy zkusím slepit přesný tvar. Pravděpodobně ale tvar zjednoduším právě na jednodušší a hranatější krabičky.

To je škoda. To už je možná lepší ten "Vyškovského" obrys.
Ale aspoň bude co tunit ;o)
rben

PříspěvekZaslal: 23.1.2011 3:31 ne    Předmět: Citovat

Tak jsem splácal toto (výška 4cm). Kvalita nic moc a špička vypadá děsně, ale v téhle velikosti 1x1 cm asi nepůjde nic lepšího. Uvidíme co ještě vymyslím. Ještě by tam měl být špendlík s křížem o výšce asi tak 25 mm.

rben

PříspěvekZaslal: 2.2.2011 19:01 st    Předmět: Citovat

Postavená Alfa verze. Postavil jsem jen části pro ověření konstrukce. Proto nejsou slepeny všechny pilíře. Opakují se.
Poznatky:
- zkusím upravit konstrukci věžičky (sanktusníku), pravděpodobně budou dvě konstrukční verze
- upravení geometrie střechy nad presbytářem
- celkové upravení konstrukce střechy a přilehlých konstrukcí pro lepší manipulaci

Teď mě čeká úprava zmíněného, vytisknutí na 120tku papír a postavit beta verzi. Pak přijde na řadu konstrukce terénu a jeho sestavení.

PS: Omluvte kvalitu fotek, ale nic lepšího na focení nemám.

Šandík

PříspěvekZaslal: 2.2.2011 19:34 st    Předmět: Citovat

Pěkné, škoda toho sanktusníku.
krishniczka

PříspěvekZaslal: 4.2.2011 13:43 pá    Předmět: Re: Kostel Božího Těla Slavonice/autor. model/1:150 Citovat

rben napsal:

Zasvěcení kaple Božímu tělu bylo tehdy ojedinělým činem v Čechách.

Slavonice jsou ale moravské město, takže ty Čechy nejsou zrovna na místě...

moje modely na http://martinvisna.rajce.idnes.cz/Vyber_z_mych_modelu_-_ty_lepsi_-/
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 4.2.2011 14:23 pá    Předmět: Citovat

Slavonice? Landštejn? Jindřichův Hradec? Telč a Morava?... já nevím, ale vždy jsem jezdil do Slavonic jako do jižních čech. mají tam prima katakomby Maxímalně bych tvrdil, že je to na rozmezí, ale morava? Rolling Eyes

Je psano nad tím obrázkem v tom odkazu??: Mapa světa/ Česká republika /Jihočeský /Jindřichův Hradec

http://www.panoramio.com/photo/14046999
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
peetee

PříspěvekZaslal: 4.2.2011 16:33 pá    Předmět: Citovat

Jezdím do Telče každé léto a Telč je určitě na Moravě a tuším že i Slavonice .... Hradec by měl být ale už v Čechách ...ale nejsem místní ...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sorrow

PříspěvekZaslal: 4.2.2011 16:38 pá    Předmět: Citovat

Telč je v kraji Vysočina, Slavonice a Jindřichův Hradec v kraji Jihočeském.

Kdyby volby cokoliv měnily, byly by už dávno zakázané ...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vojta Č.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 4.2.2011 17:05 pá    Předmět: Citovat

Jenže kraje nemají nic společného s hranicí Čech a Moravy (která se vlastně k ničemu nepoužívá, po čemž se s oblibou vozí profesionální Moraváci). Podle téhle mapy jsou Slavonice těsně Morava. A je jedno, že leží v České Kanadě Laughing
http://dalsimoravak.bloguje.cz//img/morava-k.u.-2.gif
old_Mr_Grim
Moderátor

PříspěvekZaslal: 4.2.2011 17:08 pá    Předmět: Citovat

No to bych řek že jsou to ještě Čechy Smile
Jinak ten kostelík je krásně situovanej s pěknou křížovou cestou a ŘOPíkem Very Happy
Na hotovej model se těším, zatím to je parádní

PříspěvekZaslal: 4.2.2011 20:12 pá    Předmět: Citovat

Tak jako rodák se pokusím odpovědět takto:
Z historického hlediska (s ohledem na hraniční kámen) leželi Slavonice na Moravě. Nyní patří pod Dačice a ty pod Jindřichův Hradec a ten pod Jihočeský kraj. Osobně si přivlastňuji označení Čechomoravák Smile

krishniczka napsal:
rben napsal:

Zasvěcení kaple Božímu tělu bylo tehdy ojedinělým činem v Čechách.

Slavonice jsou ale moravské město, takže ty Čechy nejsou zrovna na místě...

Historii jsem pouze citoval z externího zdroje. Autor se pravděpodobně mýlí a v té době se Slavonice nacházely na Moravě. I když o Slavonicích na Moravě jsem se dočetl až ze zápisů ze 14-5 st.
Vzhledem ke složitosti určování historických hranic bych Slavonice zasadil na pomezí Čech a Moravy.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

Přejdi na: