Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TK-208 / Adore Model / 1:200
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
aro0

PříspěvekZaslal: 16.10.2010 20:55 so    Předmět: TK-208 / Adore Model / 1:200 Citovat

Zdravim kolegovia modelari

Sledujem vase forum uz nejaky cas a kedze prave zacinam s novym modelom rozhodol som sa prispiet svojou troskou do mlyna. Ide o model sovietskej/ruskej ponorky Projekt 941 ?Akula? (Zralok), v krajinach NATO znamej ako trieda Typhoon. (Tu treba poznamenat ze casto dochadza k mylnej zamene s ponorkami Projekt 971 ?Schuka-B? kedze tato trieda je v NATO znama pod oznacenim Akula).

Kratka historia:

Projet 941 vznikol ako odpoved ZSSR na americku triedu SSbN 726 Ohio vyzbrojenu 24-mi balistickymi raketami Trident.

Specifikacia na novu triedu ponoriek bola vydana v r. 1972. Navrhom bola poverana konstrukcna kancelaria CKB Rubin v Leningrade pod vedenim hlavneho konstruktera S.N.Kovaleva. Sucasne s ponorkou bol v konstrukcnej kancelarii V.P.Makajeva vyvijany aj novy typ zbranoveho system D-19 s medzikontinentalnymi raketami RSM-52, znamymi tiez ako R-39. Rakety R-39 (v kode NATO SS-N-20 ?Sturgeon?) mozu byt odpalovane spod morskej hladiny, maju dosah 8300km a mozu niest az 10 nuklearnych hlavic, kazda s ekvivalentom 100kt TNT. Hmotnost a rozmery novych rakiet si vynutili netradicne usporiadanie ponorky. Oproti americkemu Ohio ich Akula nesie ?len? 20 a su umiestnene pred vezou medzi dvoma tlakovymi trupmi. Pred raketovym usekom sa nachadza oddelenie torped. Velitelsky usek sa nachadza pod vezou, po jeho stranach su umiestnene dve zachranne kapsuly ktore v pripade potreby mozu pojat celu posadku. V zadnej casti ponorky je motorovy usek ktoreho srdcom su dva jadrove reaktory. Toto ?katamaranove? usporiadanie prinieslo na jednej strane zvysenu bezpecnost a odolnost proti poskodeniu ale takisto znamenalo enormne zvacsenie vytlaku a rozmerov plavidla. Napriek podobnej dlzke ako Ohio ma Akula dvojnasobne vacsi vytlak, vdaka ktoremu je Projekt 941 bezkonkurencne najvacsou ponorkou v dejinach.

Akuly boli navrhnute na operacie pod ladovym prikrovom Severneho Ladoveho Oceana kde mozu lahsie uniknut stihacim ponorkam protivnika a v pripade potreby sa vynorit cez niekolkometrovu vrstvu ladu a odpalit svoj smrtonosny arzenal. Ich operacnou zakladnou je Zapadnaya Litsa na severozapade Ruska.

Z projektu 941 sa podarilo dokoncit 6 lodi, stavba siedmej bola prerusena kvoli rozpadu ZSSR. V sucasnosti zostavaju vo vyzbroji 3 (TK-208 ?Dmitri Donskoi?, TK-17 ?Arkhangelsk? a TK-20 ?Severstal?). TK-208 presla od r.1996 modernizaciou na standard 941UM a sluzi na testovanie novych rakiet RSM-56 ?Bulava-M? (NATO: SS-NX-32). Rakety ?Bulava-M? budu tvorit vyzbroj novej, menej ambicioznej triedy ponoriek Projekt 955 ?Borei?. Prave enormne naklady na vyvoj, produkciu a prevadzku 941-tiek boli jednym z klincov do rakvy ZSSR ktoreho ekonomika nedokazala dlhodobo financovat podobne megalomanske projekty.

Zakladne TTD:

Vytlak:
na hladine: 23 200 t
podhladinovy: 48 000 t

Rozmery:
dlzka: 170.0 m
sirka: 23.3 m

Max. ponor: 500 m

Pohon: 2 * 190 MW tlakovodne reaktory
2 * 37 MW parne turbiny

Vyzbroj: 20 * RSM-52
6 * 533mm torpedomety

Posadka: 170

Zopar linkov pre tych ktori chcu vediet viac:

http://en.wikipedia.org/wiki/Typhoon_class_submarine
http://www.atrinaflot.narod.ru/1_submarines/01_plarb_941/0_941.htm
http://englishrussia.com/index.php/2009/04/14/worlds-biggest-submarine/

K modelu:

Budem stavat TK-208 ?Czerwony Pazdziernik? od polskeho Adore Model, rok vydania 2002. Autor Slawomir Dreger sa pri nazve nechal inspirovat knihou T.Clancy-ho, na motivy ktorej bol nakruteny aj film. Nazov ?Cerveny Oktober? je vsak cira fikcia, ziadna z 941-tiek sa tak nikdy nevolala.

Vystrihovacka formatu A3 ma 5 cb +7 farebnych stran. Tvarovo vyzera verne, detaily vsak treba dorobit svojpomocne.

OK, dost bolo slov. Podme k samotnej stavbe. Zacinam trupom, ktory rozdelim na spodnu a vrchnu cast, zacinam spodnou:

Naposledy upravil aro0 dne 29.1.2011 19:06 so, celkově upraveno 2 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoskaM

PříspěvekZaslal: 16.10.2010 23:30 so    Předmět: Citovat

Uau, další ponořice, tak ať se dočkáme vysledku!
Kuba78

PříspěvekZaslal: 17.10.2010 18:40 ne    Předmět: Citovat

na kostru si dej bacha, aby se ti neroztahla pri podlepvani - me pak moc nesedela *** automatická cenzura slov ***.. koukni na moje stare vlakno kdyz sem to pred par lety stavel.
aro0

PříspěvekZaslal: 18.10.2010 22:24 po    Předmět: Citovat

to JoskaM: snad ano, aj ked pri mojom vrazednom tempe prace to tak skoro nebude.

to Kuba78: vdaka za radu, dobra praca, uz tomu chyba len to Ohio Smile . Na kostre boli zatial len male upravy. Ako bude sediet obsivka ma az tak velmi netrapi, tak ci tak planujem povrch upravit a zmenit farbu. Povodna siva tomu velmi nesedi, nehovoriac o tom ze sa nezhoduje odtien na jednotlivych sekciach. Chcelo by to nejaky 'gumovy' nater, uvidime.
JoskaM

PříspěvekZaslal: 19.10.2010 6:24 út    Předmět: Citovat

Gumový nátěr, no a co takhle guma ve spreji. Nedělám si srandu - firma RETECH.
Kuba78

PříspěvekZaslal: 19.10.2010 14:30 út    Předmět: Citovat

na konradusu jeden borec simuloval gumove panely na Kursku - cely ten metr a pul dlouhy valec oblepoval malickymi ctverecky..
aro0

PříspěvekZaslal: 19.10.2010 19:52 út    Předmět: Citovat

Ten povrch mi vrta hlavou uz dlho, mam par alternativ ale budem ich musiet vyskusat najpr na necisto a potom uvidim. Kazdopadne toto je este hudba dalekej buducnosti, ked sa k tomu dostanem dam vediet Smile .
aro0

PříspěvekZaslal: 25.11.2010 0:00 čt    Předmět: Citovat

Zdravim kolegovia,

hlasim maly pokrok pri stavbe, dokoncil som spodnu polovicu trupu. Samotna kostra bola v pohode, ale problem (aj ked len casovy) bola vypln. Rozhodol som sa pouzit karton (vrstveny i plny) narezany a zlepeny podla nasledujuceho postupu:

najprv som na karton obkreslil a vyrezal tvar prepazky (pre sekcie s premennym prierezom som pouzil vzdy vacsiu z dvoch):

vyrezane diely som zlepil do jednotlivych sekcii, na vytvorenie 90 stupnoveho uhla v troch osiach mi posluzila krabica od farieb a pravouhly hranol:

vysledkom boli samostatne sekcie, ktore som oznacil cislom a odlozil pre neskorsie pouzitie, v niektorych som musel vybrusit drazky pre stycnikove diely kostry:

skupinove foto po dohotoveni vsetkych sekcii:

ostavalo nalepit prepazky na pozdlzne diely kostry:

a vyplnit kostru pripravenymi sekciami (na najmensie predne a zadne oddelenia som pouzil plny karton):

Takyto postup zozerie dost casu (hlavne cloveku ktory sa modelarcine venuje par hodin do tyzdna Smile ) ale je to celkom zabava. Podobne zhotovim aj ostatne objemne casti modelu a potom bude nasledovat skuska ohnom-brusenie. Zatial som brusil len drazky a hrany na sekciach, ide to vcelku bezproblemovo.

Zatial dovi, ozvem sa zas po dohotoveni hornej sekcie (co pri mojej rychlosti prace bude asi az na buduci rok Smile )
tomas81

PříspěvekZaslal: 25.11.2010 18:27 čt    Předmět: Citovat

Zaujímavý postup. Sledujem s očakávaním.
JoskaM

PříspěvekZaslal: 25.11.2010 19:24 čt    Předmět: Citovat

No bude se to asi hůř brousit, ale jako dostupná výplň výborný nápad. Taky jsem rád, že se daří a staví se.
kaktusák

PříspěvekZaslal: 25.11.2010 20:20 čt    Předmět: Citovat

JoskaM napsal:
No bude se to asi hůř brousit . . . . . .

To bylo první co mě napadlo . Jsem zvědavý jak to broušení dopadne .
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
aro0

PříspěvekZaslal: 16.1.2011 17:36 ne    Předmět: Citovat

Zdravim kolegovia,

dokoncil som hornu cast trupu podobnym postupom ako spodnu. Nic vynimocne, ale kedze vrchnu cast raketovej sekcie som musel kvoli jednoduchsiemu pristupu vyrovnat este pred nalepenim ostatnych sekcii, skusil som brusenie. Islo to nad ocakavanie dobre. Vostinova struktura sa brusi fakt dobre, nie je velmi tvrda, ale ani velmi makka cize riziko prebrusenie je mensie.

Fotky:

nalepena hlavna pozdlzna prepazka+vyplnena a vybrusena raketova cast. Ako pomocka posluzila plastova kuchynska rezacia doska, na ktoru som prispendlil brusny papier. Ta nielen rozklada brusny tlak na vacsiu plochu ale kedze presahuje niekolko priecnych prepazok vyhnem sa prebruseniu jednej sekcie. Na poslednej fotke je sice nie prilis jasno ale predsa vidno rozdiel medzi vybrusenou hornou plochou a neobrusenymi bokmi:

a doplnene prepazky a dokoncene vyplnenie trupu:

V case pisanie tohto prispevku pokracujem v bruseni celeho trupu, ked ho dokoncim dam vediet.

Zatial sa majte.
aro0

PříspěvekZaslal: 26.1.2011 23:23 st    Předmět: Citovat

Nazdar,

dokoncil som brusenie trupu, slo to sice trochu pomaly ale casu dost..

Ako vidno korma este nie je hotova na 100 percent, dobrusim ju podla vodorovneho stabilizatora, ten je dalsi na rade.

zatial ahoj
JoskaM

PříspěvekZaslal: 27.1.2011 7:31 čt    Předmět: Citovat

No já si myslím, že dobré. Teď ještě jak bude sedět potah. sleduji.
aro0

PříspěvekZaslal: 14.3.2011 22:37 po    Předmět: Citovat

Zdravim,

konecne som dokoncil brusenie kormy:

a takisto stredovu zakladnu pre zvisly stabilizator a kryty lodnych skrutiek:

Cas potreby na vytvrdnutie tmelu a lepidla som vyuzil na prace na velitelskej vezi, o tom vsak neskor. Dalsie v poradi su kryty lodnych skrutiek a po dlhom case zacnem trup pokryvat obsivkou.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: