Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

IJN Fuso / Halinski / 1:200
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
freeper

PříspěvekZaslal: 24.8.2010 0:24 út    Předmět: IJN Fuso / Halinski / 1:200 Citovat

Ahoj, zdravím všechny na tomto fóru!
Úvodem Vám chci všem poděkovat za to že jste mě nakopli k tomu abych začal zase lepit. Forum sleduju už asi 3 roky a za tu dobu mi pod rukama vzniklo pár modelů ať už vlastní konstrukce nebo zakoupených. Rozhodl jsem se s váma podělit o stavbu IJN FUSO od Halinského. Bude to moje první loď, takže prosím o shovívavost.

Model samotný netřeba představovat, Marťánek ho zde uvedl perfektně. Už když jsem sledoval jeho stavbu, model se mi strašně líbil. Nakonec jsem asi před dvěmi měsíci neodolal a poprosil jsem svého polského kolegu, aby mi model koupil z e-shopu od Halinského. Vyšlo to levněji než kdybych ji koupil u nás a měl jsem ho doma za 4 dny. Za cenu 200zl (cca 1300 Kč) mi za 4 dny přistál na stole balíček s Fusem a s Bf110G2. První dojem byl skvělý, těžký sešit v lesklé obálce působil impozantně. Cca týden, trvalo než jsem sehnal kartony na podlepení, nějaké podklady, drátky, vytvoření záložní kopie atd.

Na modelu pracuji už asi 2 měsíce, zatím je hotový trup (bez drobností) a v součastnosti pracuji na komínové sekci. Ze začátku stavby mám jen málo fotek, takže jen telegraficky. Stavbu jsem začal trupem.

Kostru jsem vyztužil podobným způsobem jako Marťánek, žebry z 2mm lepenky.

Obšívka sedla celkem dobře. Čekal jsem mnohem větší pohromu. Někde u pokládání horní vrstvy paluby jsem si zadělal na problém na který jsem přišel až u lepení barbet. U 5. barbety mi u horní paluby chybělo skoro 2 mm. Vyřešil jsem to použitím zál. kopie. ze které jsem si vytvořil nové olemování barbety a přelepil jsem jím chybějící místo.

Z další stavby už mám fotek více, takže až je zpracuju přidám fotky ze stavby komínu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoskaM

PříspěvekZaslal: 24.8.2010 6:46 út    Předmět: Citovat

Ahoj, no tak to je nástup. Určitě ti ale písnu, aby sis dal větší pozor u detailů, to ti pak udělá celou loď. Vypadá to, že v obšívce vznikají spáry, u té barbety ti lišty lezou tak všelijak.

Jinak teda velké sousto. Tak ať se daří.
štefíno

PříspěvekZaslal: 24.8.2010 14:09 út    Předmět: Citovat

No, znám i lehčí lodičky na první pokusy, nicméně pereš se s tím dobře. Jak psal kolega, obšívka ti místy nesedí jak má, trochu se s tím mazli Wink
freeper

PříspěvekZaslal: 24.8.2010 22:12 út    Předmět: Citovat

Díky za názory i za kritiku. Vím že to není stoprocentní ale jsem s obšívkou vcelku spokojen. Ta lišta u barbety mě trkla až po upozornění. Podle návodovky sice má pokračovat kousek dále okolo barbety ale né až tak daleko. Ještě ji zkrátím. Podle fotek na netu ji někteří i odstranili úplně.

A teď k dalšímu postupu. Následující fotky obsáhnou asi 3 týdny stavby. Celá komínová část rostla hodně pomalu a byla radost sledovat jak je stále členitější. Začal jsem samotnou špičkou komínu a pokračoval směrem dolů k nástavbě. Drátek na olemování beru z rozpleteného el. kabelu.

Další krok byl stavba plošina pro světlomety.

a samotné světlomety

Postupně jsem dodělal také všech 14 ks 25mm dvojčat. dvě jsem použil, ostatní šly do krabičky

celkem 4 pozorovací stanoviště, dvě do krabičky

druhá plošina pro světlomety

A následovala dlouhá kompletace. Komín je hotový až na antény radaru, podpěry střeleckých plošin a schůdky k palubě. To dodělám až před přilepením k palubě.

Tímto jsem vyčerpal dosavadní postup a příště už aktuální stavba.
Tomáš B.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 25.8.2010 0:15 st    Předmět: Citovat

Pěkně si s tím hraješ, lodičkáři mají teda trpělivost Wink
davule23

PříspěvekZaslal: 25.8.2010 4:17 st    Předmět: Citovat

Další blázen... Přeju pevný nervy.
martanek41

PříspěvekZaslal: 25.8.2010 9:13 st    Předmět: Citovat

Zdravím dalšího sebevraha .... Laughing ... no, ale já to přežil, takže doufám, že ty také.
Přeji hlavně pevné nervy, Mount Everest trpělivosti a kvalitní židli .... Wink

PříspěvekZaslal: 25.8.2010 12:12 st    Předmět: Citovat

Zatím jedeš jako drak, ale jak papírové díly, tak i dráteničina by chtěla trochu pečlivější přístup, každá stupačka
jinak velká, žebříky spíš vypadají jako dřevěné na chalupě na půdu, a všechna spojení drátků máš strašně velká.

PříspěvekZaslal: 25.8.2010 16:26 st    Předmět: Citovat

Dovolte mi připomínku také k těm žebříkům a zábradlí.Nejsem sice pravý papírák, mám však několik vystřihovánek modelů lodí, takže se do toho určitě brzy pustím.Jinak jsem pro funkční modely.Na svých modelech si nechávám takové věci jako je zábradlí, žebříky, schody atd. leptat od p.Sobotky,(www.Hauler.cz) kde za A5 nedám víc než 300,- což si myslím, že se určitě vyplatí, když už si ten dotyčný tak hezky vyhrál s věží.Jinak dobrá práce, hlavní je vydržet.Kdyby mi někdo poradil, jak umístit fotku poslal bych několik fotek.Ahoj Pepa
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
štefíno

PříspěvekZaslal: 25.8.2010 21:02 st    Předmět: Citovat

Souhlasím s baxikem. Jelikož mám známosti, tak si taktéž budu nechávat u kolegy leptat doplnky jako zábradlí, žebříky ...prostě dráteničinu . Myslím, že to za to stojí.
freeper

PříspěvekZaslal: 25.8.2010 23:09 st    Předmět: Citovat

Mě osobně leptané díly k papírákům moc nesedí. Přijdou mi příliš dokonalé vzhledem ke zbytku modelu.
V modelu se počítalo s žebříky v podobě potištěného papírového pásku, což by bylo moc kontrastní vzhledem k okolní ?drátovně?. Příčilo se mi to tam nalepit, takže jsem si začal vyrábět vlastní z drátku. Délka každé příčky je asi 1,5mm. S tím se pracuje velmi špatně, nedalo se to ani chytit do pinzety a úsilí neodpovídalo výsledku. Začal jsem příčky dělat okolo 5 mm dlouhé a po slepení celého žebříku jsem je pak skalpelem zarovnal. Kvůli pnutí při řezání jich stejně několik upadlo a musely se dolepit dodatečně. Tady asi vznikly ty rozdíl v délce. Stačí jen naklonit jinak skalpel. Ale zkusím si dát větší pozor.

Ohledně spojů : po zkušenostech se stavbou jsem začal všechny spoje drátků po zaschnutí ještě znova jistit sekundovým lepidlem. S celým kompletem se při stavbě neustále manipulovalo a některé spoje povolily.

Taky moc nevěřte těm fotkám, je to jako lupa. Vlastní oko toho odhalí podstatně méně než foťák. Na modelu dělám z 90% večer a v noci takže fotím u lampičky, na nejširší ohnisko, bez zoomu, ze vzdálenosti asi 10 cm. Výsledná fotka celého komínu v rozlišení cca 800x600 je na monitoru asi 1,5 větší než skutečnost. Asi sem začnu dávat horší fotky. Very Happy
Když si model prohlížím ze vzdálenosti okolo 20 cm, tak už většina spojů není tak vidět. Osobně mě asi nejvíce štve, že barva kterou používám na natírání drátků vypadá na fotce úplně jinak.

Včerejší a dnešní stavba: Sestavil jsem dvě boční nástavby které přijdou přirazit ze stran ke komínu. Šlo to rychle protože kostry a drobnosti jsem měl připravené z dřívějška. Momentálně si připravuju díly pro 8ks 25mm trojčat.

sarmen

PříspěvekZaslal: 25.8.2010 23:29 st    Předmět: Citovat

Ahoj,

Na začátek ses tedy opravdu nešetřil, klaním se tvé rychlosti Wink
Jen jedna věc mi přijde s odpuštěním čuníkovská, a to ty dráty co vedou vertikálně vzhůru po komínu, podle obrázku to vypadá na drát v kuse bez napojování, s tím sis jako s vzhledotvorným prvkem moch dát tu práci a pořádně je narovnat. Žebřík je hard detail, ten bych ti nezazlíval, ale tohle ano.

Setrvej, vytrvej, budu sledovat s radostí stavbu a pozorovat jak se zlepšuješ Wink

Naposledy upravil sarmen dne 26.8.2010 0:06 čt, celkově upraveno 1 krát.
bakulda

PříspěvekZaslal: 25.8.2010 23:55 st    Předmět: Citovat

Asi mě budeš mít za rejpala, ale když jsi nám tak pěkně vysvětlil z jaké vzdálenosti se musí koukat na model,
"aby to pěkně vypadalo", mám další dotaz - ty fleky co tu vidíme všude kolem je originál tisk, ujetá retuš, stín?
Hlavně neříkej, že to je spodek a stejně tam nebude vidět Smile

PříspěvekZaslal: 29.8.2010 22:46 ne    Předmět: Citovat

Bakuldo : Je to orig. tisk a ujetá retuš. Ale víc mě štvou jiné fleky co vidět půjdou. Smile

na fuso nastoupila tlupa kominíků a měnily se "stoupačky". Doufám, že to modelu prospělo.

Dělat stoupačky poprvé byly fuška, podruhé těžko popsat. Pokud mě chytne ještě nějaký podobný záchvat tak zkusím vylepšit i ty žebříky.
bakulda

PříspěvekZaslal: 30.8.2010 13:54 po    Předmět: Citovat

freeper napsal:
Pokud mě chytne ještě nějaký podobný záchvat tak zkusím vylepšit i ty žebříky.

Určitě to zkus, byla by škoda nechat je takto.
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 1 z 8

Přejdi na: