Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Šípův model Prahy podle Langweilova modelu

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pohledem do historie / Historic paper models
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mikuláš

PříspěvekZaslal: 14.8.2010 19:43 so    Předmět: Šípův model Prahy podle Langweilova modelu Citovat

Ve zprávách na ČT byla v sobotu 14. srpna zpráva o tom, že jedna rodina vystavuje na zámku v Kostelci nad Černými lesy papírový model, zachycující Prahu v 1. polovině 19. stol., který vytvořil jejich dědeček/pradědeček.

Byl vystaven (zatím) jen o víkendu 14. a 15. srpna 2010!

Pan Rudolf Šíp (technický úředník v Kovoslužbě) se narodil v Drážďanech 3. září 1906. Zemřel 19. prosince 1977 v Praze. Většinu svého života prožil na Královských Vinohradech v Praze. Rád se procházel Prahou a obdivoval ji. Chodil do různých muzeí, kam s sebou vodil i svoje vnučky Kačenku a Alenku. Jednou se s nimi vypravil do Muzea hlavního města Prahy podívat se na Langweilův model Prahy - "domečky", jak se modelu začalo v rodině říkat. Vnučka Kačenka prosila dědečka, aby jí také takové domečky udělal. A tak dědeček začal s výrobou. Zpočátku jen domečků pro vnučky, potom ale podle dostupných map a publikací začal tvořit model staré Prahy podle Langweila. Oproti Langweilovu modelu je Šípův model postaven ve větším měřítku - 1:420. Pan Rudolf Šíp jeho stavbě věnoval necelých 12 let života až do své náhlé smrti. Se stavbou modelu mu pomáhal i jeho syn Josef Šíp - vytvořil zeleň a sochy na Karlově mostě. Zeť pana Šípa, pan František Skrčený zase obstarával kovové konstrukce pro vytvoření svahů pod Pražským hradem. (dle stránek http://sipuv-model-prahy.webnode.cz/ )

Naposledy upravil Mikuláš dne 17.8.2010 19:27 út, celkově upraveno 2 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Standa F.
Administrátor

PříspěvekZaslal: 14.8.2010 22:05 so    Předmět: Citovat

Díky za info, Mikuláši - takzvaně mrkám na drát ... co všechno mají lidi doma ... pane jo ... Shocked
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bh69

PříspěvekZaslal: 15.8.2010 11:46 ne    Předmět: Citovat

to je neuvěřitelný - a bez počítače a bez digitálního foťáku Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mikuláš

PříspěvekZaslal: 15.8.2010 13:50 ne    Předmět: Citovat

Zajímavé je, že Langweilovi i panu Šípovi trvala stavba téměř stejně (11 let v prvním a 12 ve druhém případě). Vzhledem k tomu, že úmrtím tvůrců byly v obou případech přerušeny práce, předpokládám, že i Šípův model není zcela dokončený (?).

Mimochodem, kromě samotného modelu mě včera čekalo snad ještě větší překvapení v podobě vlastníků - jakmile se na obrazovce objevilo spojení Pecháček a Kostelec, okamžitě jsem si vzpomněl na bývalého spolužáka, který tam bydlí. Svoje podezření (či domněnku), že se na obrazovce objevil jeho mladší bratr, jsem si mohl ověřit právě díky jejich stránkám. Oba dva jsou zachyceni při měření, nutném k výpočtu měřítka. Nikdy se mi o tomto rodinném pokladu nezmínil! (Na druhou stranu je pravda, že jsme spolu na škole byli jen rok).

Nelenil jsem a ještě včera jsem napsal na adresu na jejich stránkách. Věřím, že se mi Štěpán ozve a že se mi podaří zjistit nějaké další zajímavosti k tomuto dílu. Pokud něco zjistím, určitě vás s tím seznámím. (Zajímal by mne třeba postup stavby, pokud se řídil originálem, tak zda k němu měl pan Šíp přístup apod.)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mikuláš

PříspěvekZaslal: 13.12.2010 20:17 po    Předmět: Citovat

Takže Šípův model je od minulého týdne k vidění v Praze - v Království železnic u Anděla.

http://sipuv-model-prahy.webnode.cz/news/od-7-prosince-je-model-trvale-vystaven-v-kralovstvi-zeleznic-na-smichove-/

http://www.kralovstvi-zeleznic.cz/aktuality-a-akce/sipuv-model-prahy.html
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Pohledem do historie / Historic paper models Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: