Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bn2t Freudenstein / Modelik / 1:25 / PARALELKA
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Železnice / Railways
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Martinus

PříspěvekZaslal: 13.8.2010 17:44 pá    Předmět: Bn2t Freudenstein / Modelik / 1:25 / PARALELKA Citovat

Po neplánovaném odskočení do Architektury nastal čas pokračovat v "Bobříkovi". Stav zatím vypadá takto, stále zbývají 4 kategorie:

Jednoduchým sečtením hotových modelů lze zjistit, že tohle bude moje jubilejní 10 stavba na tomto fóru a ta by měla být něčím výjimečná. Oslavím to tedy prvním "polákem" Very Happy Popravdě bude to spíš můj druhý polák, ale ten první zhruba před 22 lety moc nedopadl. Prostě to bude první polák po návratu k papírákům Wink

Od začátku jsem měl naplánováno, že v kategorii Železnice budu lepit motorák M152.0 od L. Šléšky. Čím víc jsem si ale na slovenském fóru prohlížel fotky tohoto modelu, tím víc se mi líbil. Až mě to zviklalo a k svátku jsem si ho nechal nadělit Wink Osobně tuto mašinku považuji za nejhezčí polský model vůbec, slepená vypadá úžasně. Otázka je, jestli tak bude vypadat, i když ji slepím já Very Happy Uvidíme...

Jak jsem zde již psal, nejradši stavím modely, které zde ještě nebyly k vidění. V tomto případě o tom nemůže být řeč - když započítám i slovenské fórum, tak je to patrně nejprofláklejší polský model vůbec Wink Což v tomto případě ale nevadí, naopak. Stavba modelu je výborně zdokumentovaná, jsou označeny chyby a je vyzkoušeno, že model je slepitelný vcelku bez problémů. Na první polský model prostě idylka.

Rád bych sem napsal něco o předloze modelu, ale nemůžu - nevím o ní totiž vůbec nic Razz Hlavní je, že to na poličce dobře vypadá Wink

Ke stavbě samotné jen 3 poznámky:
a) přebarvování je sprosté slovo
b) laserem pálené doplňky jsou hned tři sprostá slova najednou Wink
c) nýtovací pistole je připravena

Stavba bude zahájena tradičně - v co nejkratším možném termínu Wink

Naposledy upravil Martinus dne 14.11.2010 17:17 ne, celkově upraveno 2 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Col.P

PříspěvekZaslal: 13.8.2010 19:29 pá    Předmět: Citovat

Už se teším na stavbu, bez prebarvování a laseru to bude zajimavé ..... můžu se zeptat kde se dá sehnat ta sada na ty nýty ?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martinus

PříspěvekZaslal: 13.8.2010 19:36 pá    Předmět: Citovat

Já jsem ji objednával zde. Mimochodem jsem si ji taky nechal dát k svátku, spolu s tímto modelem Cool Ale lepit už budu sám Very Happy
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Swab

PříspěvekZaslal: 14.8.2010 17:41 so    Předmět: Citovat

pěknej bopřík a co kategorie Kuriozity...nebude???....
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radek Bitter

PříspěvekZaslal: 14.8.2010 19:14 so    Předmět: Citovat

Swab napsal:
pěknej bopřík a co kategorie Kuriozity...nebude???....
Jestli to Martinus slepí, stejně jako jeho první polský model, tak bude mít kategorii KURIOZITY + ŽELEZNICE dohromady Laughing
Doufám, že bude mít více štěstí a dokončí tak dobře rozjetou akci - OD KAŽDÉHO JEDEN MODEL Wink
JoskaM

PříspěvekZaslal: 14.8.2010 19:21 so    Předmět: Citovat

No jeslti je tvé jméno Martin, tak to máš svátek až někdy v zimě ne?? posledně jsi se moc nevyznamenal zatím co na můj svátek byly závěje a vánice až hamba (PS - Já jssem Josef Laughing ) - takové drobné OT. Laughing Laughing
Martinus

PříspěvekZaslal: 14.8.2010 20:11 so    Předmět: Citovat

Ještě jsem do toho ani nestřihl a už tady mám skoro polovinu stránky příspěvků Shocked
Takže musím popořadě Wink
Kategorie Kuriozity - nevím, původně jsem chtěl, teď zase ne... Jeden nápad mám už od začátku, uvidím podle nálady.
Rád bych tu lokotku slepil "o něco líp" než tu loď, takže doufám, že ji moderátoři na konci nepřesunou do kuriozit a zůstane pěkně tady Very Happy Rozhodoval jsem se mezi dvěma poláky,víc jich v archívu nemám a zatím ani přikupovat neplánuju. Uvidím jak dopadne tohle. Ten druhý model je z kategorie "Letecká a kosmická technika", ale mašinka je nesrovnatelně jednodušší. Když jsem viděl tvary a hlavně velikost některých žeber, dělalo se mi nevolno Very Happy Tam už by byla pravděpodobnost přesunu do kuriozit vysoká Wink

Ale ke stavbě, začal jsem nečekaně podlepením dílů Cool Zatím jen díly na rám (no i jiné tam jsou...) Jako karton 1mm vyzkouším strojní lepenku a uvidím, jak mi to s ní půjde. Pokud moc ne, vyzkoušel bych "sendvič" od Patera. Karton 0.5 => krabice na dort. A jako Bristol používám zbytky z modelu Chrám Svaté Barbory, mají přesně 0.2 mm Wink

Provedl jsem první pokus a namíchání té červené barvy (z temper). Zatím to není ono, možná by to stačilo na retuš slabých hran papíru (díl na fotce je s tím zaretušován), ale na kartonu 1mm to bude vidět... Musím to zkoušet dál:

Prozatím v dílu nejsou otvory 2.5 mm, nic takovýho jsem totiž doma nenašel - jen svářecí dráty 1 a 2mm. Když tak budu muset použít špejli.

Chci se zeptat, jestli jsem dobře pochopil podlepování - na této fotce, všechny dílky najednou nalepím na karton 0.5mm, z druhé strany přilepím ten červený protikus a vyříznu?

OT: a svátek mám opravdu 11.listopadu Wink
Radek Bitter

PříspěvekZaslal: 14.8.2010 20:21 so    Předmět: Citovat

S tím podlepováním, máš pravdu.
Vložíš mezi to karton 0.5mm.
Mám pocit, že na lomové hraně je někdy znázorněn, oblouček se šipkou.
Něco jako slepit k sobě.
Martinus

PříspěvekZaslal: 17.8.2010 12:20 út    Předmět: Citovat

Dnes se mi podařilo kvalitně si označkovat podložku OLFA Rolling Eyes A to jsem si ještě na Freudenstein podložku otočil na palcovou část, která byla netknutá... Na vyrážení děr používám uříznutý a do ostra zabroušený svářecí drát daného průměru, pak kvalitní bac hamr a plastovou podložku:

Ta získává na důležitosti zejména v té chvíli, kdy si ji tam člověk zapomene pod ten papír dát Embarassed

No nic, z jedné strany Olfy mám památku na Vyškovského Tatru z Dakaru (kapka vteřinového lepidla poté odříznutého žiletkou => díra) a z druhé strany mám teď památku na Freudenstein.

Pokračoval jsem vyřezáním částí na rám, zde v surovém stavu, tj. bez zabroušení a retuše:

Tu červenou barvu na retuš se mi ani na druhý pokus nepodařilo uspokojivě namíchat. Zkusil jsem teda skočit s jedním červeným dílem do místního modeláře, jestli tam náhodou nemají nějakou akrylovou barvu od Agamy - ale vůbec jsem v to nedoufal, byla by to náhoda. Paní to napřed prohledala, řekla že nemá, pak to prohledala ještě jednou a našla tuto zázračnou flaštičku:

Má potřebný odstín bez míchání, navíc výborně kryje. Retuš té nejvíc problémové barvy mám teda vyřešenou Cool

Pak už nic nebránilo zabroušení a zaretušování dílů na rám:
Aikom222

PříspěvekZaslal: 17.8.2010 14:21 út    Předmět: Citovat

Ahoj, tak už se začínáš rozjíždět Smile to já už pomalu finišuji Twisted Evil
S tou barvou jsem problém neměl, náhodou sem ji našel ve svých vodovkách Cool

Hodně štěstí do dalšího progresu Wink

Rozpracované: M4A3 Sherman, M25 Dragon Wagon
Martinus

PříspěvekZaslal: 19.8.2010 12:37 čt    Předmět: Citovat

Díky za přání, já zase gratuluji ke skoro dokončení hezké mašinky Wink Už bych nejradši taky finišoval, ale když se podívám na vlákno vedle - těch dílů co ještě zbývá. A tolik možností to zkazit Twisted Evil
Popravdě já jsem barvu na retuš ve vodovkách ani nehledal - dle mých (skromných) zkušeností vodovky nemají takovou krycí sílu, aby dokázaly karton 1mm dobře zaretušovat.

Už mě přestávalo pomalu bavit dávat se fotky 2D podlepených placek, takže konečně dnes první foto 3D celku. I když pro první dvě fotky to ještě neplatí Very Happy

U toho dílu jsem pocítil, že poláci na to jdou trochu jinak:

Z druhé strany se na něj lepí protikus, podlepený kartonem 1mm. Pořád mi nebylo jasné, proč ten vyfocený díl přesahuje na každé straně o 1mm. Myslel jsem, že jde o nějakou rezervu, která se má po přilepení prostě uříznout. A to mi potvrdily i fotky ostatních stavitelů této mašinky - většina to opravdu uřízla. Už jsem málem taky řezal, ale šel jsem to ještě jednou zkontrolovat, až jsem narazil na fotku od blackangela. To se má naříznout a ohnout Exclamation Z české školy jsem zvyklý na označování ohybu šipkou Rolling Eyes

Dál jsem vyzkoušel vyřezávání kulatých tvarů v kartonu 1mm. Na následující fotce jsem horní díl vyřezal komplet skalpelem, když jsem si rovné čáry naříznul řezačem podle pravítka. Oproti spodnímu má lepší zakulacení, ale zas je tam problém s kolmostí řezu - skalpelem to zatím nedokážu udržet... Spodní díl jsem zkusil jinak, řezačem jsem ho oříznul rovně ze 4 stran a pak skalpelem "oklofal" ty rohy. Zakulacení je tady horší, ale zas ty rovné řezy jsou kolmé. A teď si mám vybrat Smile Nejlepší bude, naučit se řezat skalpelem kolmo Wink

Slepil jsem dohromady základ rámu. Ona ta konstrukce na "zámky" má něco do sebe, je to poměrně přesné a dobře sestavitelné. Daní za nezkušenost jsou na tomto rámu ty kostrbaté vnitřní otvory na přední části. Ve skutečnosti tu kostrbatost mají na svědomí dva nepřesně vyřezané díly nalepené na sebe, jak se překrývají, tak to vypadá takto. Díly jsem napřed komplet vyříznul a pak nalepil na sebe, to byla chyba. Příště to udělám tak, že vyříznu pouze obvody, slepím díly k sobě a pak teprve vyřežu vnitřky. Myslím, že situací "měl jsem to udělat jinak" mě u tohoto modelu čeká ještě víc Wink

Už se pomalu připravuju na nýtování, nikdy jsem kornajsny nepoužíval, chci se zeptat, jaká tloušťka papíru je na výrobu nýtů nejlepší? Dál by mě zajímalo, jaká je na to vhodná podložka - tvrdá, měkká? A poslední dotaz - jak ten nýt dostanu na model? Napadá mě nabodnutí na jehlu, ale nebude to pak vidět?

Čas stavby - 14 hodin
Aikom222

PříspěvekZaslal: 19.8.2010 13:51 čt    Předmět: Citovat

Ahoj, no abych řekl pravdu tak sem to taky uřízl Laughing

K nýtům - normálně sem koupil červený a černý barevný papír 80g, a slepil dva k sobě, žádná věda, a bohatě to stačí Wink
Nýtky jsem lepil tak, že sem si nanesl lepidlo na ty předtištěné tečky na modelu, a pak sem si na prst nabral nýtky a naplácal je tam, a pinzetou upravil, aby byly přesně na té tečce na modelu. Normálně když máš na podložce ty nýtky šáhni na ně a zůstanou ti na ruce jak kdyby přilepené Wink
Nýtky jsem vypichoval normálně na podložce OLFA, sice tam po vypichování zůstaly kolečka, ale vem to čert Twisted Evil

Snad to pochopíš, nevím jak jinak bych to vysvětlil Confused

Rozpracované: M4A3 Sherman, M25 Dragon Wagon
Brzdic
Moderátor

PříspěvekZaslal: 19.8.2010 16:19 čt    Předmět: Citovat

Já taky nýty vysekávám na podložce a vždy se mě díry po chvíli zacelí. Wink Mám OLFU.

Když nanáším nýty používám dřevěný párátko, na místo kam nýt přijde, dám kapku lepidla a pak nasliněnou špičkou na párátku vezmu nýt a přiložím na místo. Jednoduchý a rychlý.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bakulda

PříspěvekZaslal: 19.8.2010 16:32 čt    Předmět: Citovat

Pokud nýty napíchneš na jehlu, po nalepení to bude vidět! Já používám pouze pinzetu.

PříspěvekZaslal: 20.8.2010 12:27 pá    Předmět: Citovat

Díky všem za rady, kde já bych byl bez tohoto fóra - stříhal bych nůžkama, vyřezával žiletkou a lepil klovatinou Very Happy

Dnes jsem se věnoval spíš přípravám na další postup. Nedalo mi to a vyzkoušel jsem dělání nýtů. Na radu ivana t ze slovenského fóra jsem použil papír 160g, vzal tu největší kornajsnu a na Olfě to zkusil vytlačit. Nýty zůstávaly zabořené v podložce a byl problém je dostat ven. Navíc ty díry tam mám ještě teď Smile Zkusil jsem teda ten zelený plast a na tom to jde dobře. Tyhle nýty jsou ale moc velké, bude to chtít menší. Rovnou jsem vyzkoušel i přenášení nasliněným párátkem - bez problémů. Ale jedna věc je jistá - tohle bude hrozná piplačka Shocked

Začátek stavby ukázal, že vyřezávání tvarů ze strojní lepenky 1mm je pro mě vcelku problematické - třepí se, zlomil jsem na tom jednu špičku skalpelu, při vypichování tam zůstává špička skalpelu zabořená a nejde ven atd. Zkusil jsem tedy vychvalovaný Paterův karton. Udělal jsem ho ze tří výkresů 0.3mm a Samo měl naprostou pravdu - 3*0.3 mm + Kores je přesně milimetr Wink

Té posuvky si nevšímejte, má za sebou pár let ve strojírenském provozu Surprised

Samozřejmě jsem neriskoval originální díl, z (opět nepoužitelné) záložní kopie jsem vytiskl díl náhradní:

A dělá se s tím opravdu o dost líp Very Happy Dokonce i kolmost řezu je lepší, ale prostor ke zlepšení stále zůstává Wink
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Železnice / Railways Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 1 z 7

Přejdi na: