Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Diorama - Vyzbrojování 1938 / Jirka Zelenka / 1:120 - HOTOVO
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ml407

PříspěvekZaslal: 10.8.2010 12:46 út    Předmět: Diorama - Vyzbrojování 1938 / Jirka Zelenka / 1:120 - HOTOVO Citovat

Ahoj všem.

Už při stavbě své poslední dioramy se mi hlavou honila spousta nápadů na další ?krajinku?. Rozměrově se bude pohybovat okolo formátu papíru A5. Dnešním vláknem zahajuji sérii diorám věnovanou pohraničnímu opevnění prvorepublikového Československa. Ve svých modelech bych se rád zaměřil na různé typy lehkých opevňovacích objektů, lidově zvaných ?řopíky?. Modely opevnění se čas od času od některého z kolegů modelářů objeví, já bych se na pevnůstky ale rád podíval trochu jinak. Na tomto i jiných fórech nebo v některých muzejích můžete vidět modely řopíků nebo jejich řezy s vnitřním vybavením. Nevím, jak vy, ale já zatím od nikoho neviděl model věnovaný výstavbě opevnění. A právě na tuto etapu dějin bych se rád zaměřil já. Určitě mám v plánu udělat model ?řopíku? ve vzhledu při bednění, armování (tedy pokládání výztuže), betonáži... Plány jsou to docela velké, uvidím, jak se nakonec zadaří (podkladů je poměrně málo ? nejvíc se dá zjistit přímo prohlídkou bunkrů, v archivech jsou bohužel jen zlomky původní dokumentace).

Zápletka

V polovině března 1938 nacistické Německo provedlo anšlus Rakouska. Tím se výrazná hrozba napadení republiky přesunula i k jižní hranici. Ředitelství opevňovacích prací díky tomu začalo v jižních oblastech republiky s překotnou výstavbou opevnění, jak ukázaly následující události, nebylo času nazbyt. Pro nedostatek času bylo realizováno spíše jen lehké opevnění sestávající podle vzhledu terénu sestávající z jednoho až tří sledů různých typů objektů vzorů 36 a 37.

My se momentálně ocitáme na přelomu července a srpna roku 1938 kdesi na pomezí Jindřichohradecka a Slavonicka u jednoho z bunkrů vzor 37 typ B ve druhém sledu obrany. ?Řopík? je již stavebně dokončený, nachází se v zalesněné oblasti. Situace v zemi západně od našich hranic je značně nepřátelská, při našem pohledu do krajiny právě armáda vybavuje pevnůstku bednami s municí. Na křižovatce lesních cest stojí kolona vojenských vozů, vojáci z nich vykládají muniční bedny a nosí je do bunkru. Na cestě stojí jeden nákladní vůz a jeden štábní. Bokem stojí odstavený další vůz (tak na 50%). Další vojáci u bunkru budují okop pro těžký kulomet...

Předpokládaná technika

Předběžně si dioramu představuji podle následujícího schematu. Po zkušenostech, jak se minule vzhled dioramy průběžně měnil mohu říct, že tento vzhled je zcela orientační.

A jaká technika se objeví? To je docela dobrá otázka. Zatím mám několik ?favoritů? na každou pozici na modelu.

Štábní vůz:
Praga AV, Škoda 903, Škoda Popular 420, Tatra 72 nebo Tatra 82 Štábní
Nákladní vůz s municí:
nejspíš Praga RV, případně Škoda 6L, Tatra 85, Tatra 92, Tatra 93
Nákladní vůz odstavený (pokud bude):
Tatra 82, Tatra 92

Vozidel ve výsledném výběru je na několik dioram. V té mé se objeví 2-3, výběr bude nejspíš podle toho, kolik podkladů se mi podaří sehnat k jednotlivých typům vozidel.

Podklady

Protože tato diorama bude ve stavu dokončeného ?řopíku? není se získáváním podkladů až takový problém. Pro stavbu využiji plánky a nákresy bunkrů z knižní edice Pevnosti. Další podklady jsem sbíral přímo v terénu. Před časem se v sekci Architektura rozpoutala drobná diskuze na téma kamufláže bunkrů. Řada dochovaných řopíků je dnes v barvě betonu. Původně měly být lehké objekty opatřeny různými kamuflážními schematy, pro nedostatek času se ale na zbarvení mnohdy nedostalo. Přináším několik schemat, na která můžete narazit v liniích řopíků mezi Slavonicemi a Novou Bystřicí. Kamufláže jsou tvořené pravidelnými i nepravidelnými barevnými poli různé velikosti, tvoří ji symetrické i asymetrické obrazce. Na mém bunkru bych rád udělal kamufláž připomínající vzrostlý les.

Nedaleko zříceniny hradu Landštejn je třeba i jeden objekt vzor 37 typ B, který je kamuflován jen ze strany vstupu, čelní střílna je v barvě betonu.

S technikou to bude o trochu horší. Předpokládám, že něco ?dodá? internet, podklady dál budu získávat ve VTM Lešany (kde některé vozy stojí v expozici) a v knihovně Armádního muzea na Žižkově. Všechny modely v dioramě budou tentokrát stavba od čistého archu papíru.

Práce

Předběžný plán práce na dioramě je postavit řopík, pak terén a nakonec osadit techniku, ke které ještě dávám dohromady podklady.

Aktuální situace ? bunkr je už poměrně slušně rozkreslen. Začal jsem patlat jednotlivé části, zatím mám zkompletovanou dvojici střílen bunkru.

To je pro dnešek vše.
Dle matematických zákonů platí nepřímá úměrnost - čím větší je měřítko, tím méně místa ve vitríně zbyde. A jak řekl klasik: "může se Vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat..."

Naposledy upravil ml407 dne 15.4.2011 13:36 pá, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoskaM

PříspěvekZaslal: 10.8.2010 13:35 út    Předmět: Citovat

Jeslti se budeš pouštět do takovýho diorámka, tak ti opravdu doporučuji zajet si k těm Slavonicím, mají tam toho strašně moc k dispozici a mohl by ses tam i velmi slušně inspirovat třeba řopíky chránícími hráz rybníku Protržený. Sice ti to sváže ruce co se týče rozmístění a terénu, ale kdyby jsi to využil, mohl by jsi postavit každý řopík zvlášt, ale také by jsi je mohl poskládat do obranné linie. A DOKONCE celá linie nebyla dostavně u silnice je bunkřík nedostavěn, takže si myslím INSPIRACE jako víno.
Lukáš

PříspěvekZaslal: 10.8.2010 18:42 út    Předmět: Citovat

Koukám, že s bunkry se nám tady roztrhl pytel. A je to dobře, tohle budu sledovat.

BTW: Co se týče kamufláže, zatím jsem nenašel žádný seriózní zdroj, ze kterého by se podávalo, že všechny nebo většina objektů měly být opatřeny maskovacím nátěrem. Na Boudě např. průvodce vykládá, že pomalování opravených řopíku v okolí neodpovídá původní skutečnosti. V podstatě totéž vykládal i ten týpek na Březince, tak nevím
JoskaM

PříspěvekZaslal: 10.8.2010 21:01 út    Předmět: Citovat

Co se slavonic týče, tak se měly barvit všechny...ale také měly být maskovány přes dráty natahanými větvemi....jenže přišel podpis a stavba byla z hodiny na hodinu zastavena.
čardáš

PříspěvekZaslal: 13.8.2010 15:26 pá    Předmět: reakce na Jirku Zelenku: Citovat

1) Dioráma z výstavby LO
?Řopík v bednění? a dokonce i pohled do ?bednění bez řopíku? jsou na několika fotkách v publikaci ?Ukradené pevnosti?.
Vnější bednění i s pracovní plošinou a rozmístěním násypek betonu - v ?Plzeňská čára? a ?Nadějný začátek se smutným koncem?.
Uspořádání staveniště už jsem v některé své knížce viděl, teď si nevzpomenu v které. Totéž rozmístění výztuže (armatury). Ale zkusím to najít.
Popis průběhu betonáže (svislé armování v bednění už před betonáží, vodorovné vkládáno až po položení a zhutnění 20cm silné vrstvy betonu) je v několika publikacích, předpokládám že aspoň jednu z nich máš k dispozici.
Co se týká plánovaných diorámat z výstavby LO ? trochu záleží i na období, kterému chceš aby model odpovídal. Mezi řopíky betonovanými v relativním klidu v r. 1937 a řopíky betonovanými v době bezprostředního ohrožení (konec léta 1938) jsou totiž rozdíly. Jak v konstrukci samotných bunkrů (rozdílné umístění výdechů ventilace), tak v technologii stavby (v době krize se omítala pouze čelní stěna aby ji bylo možné obeskládat kamenou rovnaninou a zahrnout záhozem - ostatní stěny zůstaly bez omítky. Při stavbě v r. 1937 se omítnul celý objekt a pak teprve následovaly terénní úpravy).
2) Dioráma na kterém aktuálně pracuješ:
Říkáš: červenec/srpen 1938, stavebně dokončený LO, Slavonicko/Jindřichohradecko.
Úsek Slavonice měl v daném období všechny objekty stavebně dokončené (betonáž už v r.37, část linie prochází lesem ? OK). Na Jindřichohradecku byla část objektů taky stavebně dokončená (celý úsek H-43), ovšem objekty v úseku H-43 byly v otevřeném terénu, ne v lese. V lese (i mimo něj) se na Jindřichohradecku začalo stavět až v r. 1938 (tzn. stavebně dokončené objekty trochu odlišné od Slavonic ? tedy pokud nějaké dokončené byly). Horší je to s navážením munice do řopíku. To totiž probíhalo až při obsazování řopíků posádkami. Tedy až při vyhlášení tzv. ostrahy hranic, což bylo v polovině září. Jistou výjimku představovaly řopíky na důležitých místech ? některé z nich měly totiž nouzovou posádku i v době míru. Řopík v lese by byl takovou výjimkou snad jen kdyby postřeloval nějakou důležitou komunikaci ? nikoli řopík v souvislém porostu. Taktéž budování okopu pro TK v době před mobilizací (23.9.38 ) odporuje realitě.

Naposledy upravil čardáš dne 13.8.2010 15:35 pá, celkově upraveno 3 krát.
čardáš

PříspěvekZaslal: 13.8.2010 15:29 pá    Předmět: reakce na jm9454: Citovat

1) Slavonice jsou super, tvoje doporučení k návštěvě nezbývá než potvrdit.
2) Postavit aspoň částečně věrohodné dioráma linie LO je obtížně řešitelné. Délka řopíku kolem 7m, typická vzdálenost k sousedním objektům je v lese kolem 200m. Při měřítku 1:100 je řopík sedmicentimetrová blecha ? a druhá je dva metry (!) od něj. I při určitém zkreslení (100m rozestup) je to metr.
3) Linie u Slavonic byla dle tebe nedostavěna ? tady POZOR! Úsek Slavonice byl v září 1938 stavebně ZCELA DOKONČEN. A velmi dobře i vybaven vnitřním vybavením a překážkami. Řopík u cesty (DNES je ve stavu odpovídajícím době těsně po betonáži) byl do tohoto stavu uveden teprve nedávno provozovatelem pevnostního skanzenu.
4) Říkáš, že všechny řopíky u Slavonic ?se měly barvit? (přesněji opatřit omítkou snižující nápadnost) ? naprostý souhlas. Navíc všechny řopíky úseku Slavonice v r.38 už takto ?byly nabarveny?. To, že měly být dále maskovány tzv. ?maskou? ? to je bohužel pro dioráma Jirky Zelenky (červenec/srpen 1938) passé. Maska se totiž na řopících prováděla až v době aktivace (obsazení armádou). Říkám bohužel ? mě osobně se totiž masky vzniklé vpletením maskovacího materiálu do drátěné sítě natažené šikmo dolů z hrany stropní desky velmi líbí. Pravdou je, že z takto maskovaného řopíku není prakticky nic vidět ? a pečlivost modelářova tak zůstává pro oko skryta. Crying or Very sad Jedině snad hypotetický stav řopíku u kterého dělostřelecká palba poničila levou polovinu masky (přes kterou jsou vidět konstrukční detaily objektu), zatímco pravá polovina s neporušenou maskou dokazuje účinnost takovéhoto způsobu maskování.
čardáš

PříspěvekZaslal: 13.8.2010 15:33 pá    Předmět: reakce na Lukáše: Citovat

Všechny řopíky měly být opatřeny maskovacím nátěrem. To je prostě fakt. Neznamená to ale, že všechny stavebně dokončené řopíky byly ?flekaté?. Do omítky se vždy přidávalo barvivo, které snižovalo nápadnost objektu a jeho citlivých částí (střílny, vchod, výdechy ventilace). Na severní hranici (Ostrava - Orl. hory) byl typický jednobarevný tmavý nástřik. Vhodně zvolené fleky byly samozřejmě účinnější, protože opticky rozbíjely charakteristickou siluetu řopíku a byly nápadnější než výše uvedené otvory, čímž je chránily před rychlým odhalením. Proč nebyly flekaté maskovací nátěry standartem nevím.
Flekaté maskování je natolik atraktivní, že ho někteří ?muzejníci? používají na svých objektech i přesto, že tam v r.38 prokazatelně bylo méně atraktivní jednobarevné. (viz i pěchotní srub OP-S-25)
JoskaM

PříspěvekZaslal: 13.8.2010 17:18 pá    Předmět: Citovat

Tak to je ale slovo do pranice...pěkně napsáno, díky..
čardáš

PříspěvekZaslal: 13.8.2010 20:17 pá    Předmět: Citovat

To co jsem napsal nebylo míněno jako konfrontační a je fajn, že to přesně takhle bereš.
Kdysi jsem taky lepil z papíru ? ale to už je dávno. A byly to ?sériové? kousky. Hlavně od Vyškovského.
Navrhnout a postavit si vlastní model je určitě prima zábava. Bylo by škoda, kdyby mělo takové dioráma nějaké nedostatky jen proto, že autorovi scházelo pár drobných informací.
Když se tak ještě jednou dívám na to jakou má představu Jirka tak mě napadá, že kdyby změnil ten červenec/srpen 38 za polovinu či ještě lépe poslední týden září, tak by do sebe zapadlo jak období, tak dovoz munice i budování okopu.
Činností které tehdy u LO probíhaly je dokonce podstatně víc ? střežení hlídkou (to občas i v době míru), ale navíc i montáž krycí masky a výstavba improvizovaných překážek. Rozpracování masky by umožnilo ponechat část objektu viditelnou zatímco zbytek má dokonalé maskování. Co se překážek týká tak připadá v úvahu pouze protipěchotní tzv. ?překážka přímé ochrany? ? v podstatě kružnice jdoucí po úpatí záhozu a obíhající boční a týlové stěny řopíku asi tak s třímetrovým odstupem (dobře patrná na některých dobových fotkách). Klasická překážka jdoucí před řopíkem (a ostřelovaná palbou sousedů) byla ve vzdálenosti asi 50m před pevnůstkou, což je pro dioráma moc.
Co je ještě problematické je ten les na straně jedné ? a druhosledová pevnůstka a TK na straně druhé.
V lesích se totiž kácely tzv. pozorovací a palebné průseky plus malá ?mýtina? kolem řopíku. Ale v září 1938 byly průseky AŽ NA NEPODSTATNÉ VÝJIMKY vykáceny pouze v prvním sledu ? druhosledový řopík je tedy zcela ukryt mezi stromy. Ve 2. sledu byl les pouze tzv. ?prosvětlen? ? byly odstraněny dolní patra větví a v příliš hustých porostech byla provedena částečná probírka stromů.
Použití TK v lese je nevýhodné, protože není využit jeho výkon. Dokonce i výkon LK byl zbytečně velký a to i v případě, že byl použit k palbě ze střílny (a tedy do průseku), kde měl možnost postřelovat větší prostor (ve srovnání s palbou mezi stromy). Jenže tehdy nebylo možné použít nic jiného než LK. Samopaly nebyly ve výzbroji čs. armády. A útočné pušky (zřejmě pro tento účel ideální) tehdy vůbec neexistovaly.
čardáš

PříspěvekZaslal: 13.8.2010 20:23 pá    Předmět: okopy a zákopy u LO Citovat

Pokud byly okopy (tzn. palebná stanoviště) pro kulomety v blízkosti řopíku budovány, pak to bylo v otevřeném terénu. Pár metrů vlevo od řopíku byl okop, totéž vpravo. Tyto okopy byly spojeny zákopem, který procházel těsně za týlovou stěnou pevnůstky. Bylo tedy snadné vyjmout LK ze střílen, vynést je do okopů a postřelovat nepřítele čelní palbou už na velkou vzdálenost. A způsobit mu už teď ztráty. V okamžiku kdy se už částečně oslabený nepřítel dostával před zátarasy ? tak se posádka přesunula do objektu a zahájila palbu do nich. Hezky je takové řešení vidět ve Svitákově ?Opevnění na Jindřichohradecku?.
V lesích byly běžné spíše zákopy obsazené pěchotou s puškami a ručními granáty. Ty byly v boji na krátkou vzdálenost (mj. i les) pohotovější než kulomety. Vedení trasy zákopů (i v blízkosti pevnůstek) viz už zmíněný Sviták.
Zákopy by budovány jako souvislá čára za zátarasy postřelovanými ze střílen LO - a samozřejmě nejen v lesích, ale i ve výše zmíněném otevřeném terénu.
ml407

PříspěvekZaslal: 6.9.2010 13:28 po    Předmět: Citovat

Po nějaké době totálního časového zaneprázdnění prací (večer jsem měl chuť akorát tak padnout a nic víc) jsem se konečně zase dostal k patlání bunkru. Děkuji za doporučení muzeí pro načerpání inspirace. Muzeum opevnění Slavonicka i Klášter II mezi Novou Bystřicí a Landštejnem jsem navštívil kvůli čerpání inspirace na přelomu července a srpna letošního roku. U Slavonic se dá určitě nabrat spousta inspirace. Jenom ten vz.37 typ B, co chci dělat tam mám pocit nemají. Jestli se nepletu, tak mají "jenom" objekty A a D, u hráze rybníka Protržený je pak typ E. Úvodem musím poděkovat Čardášovi za vyčerpávající informace o opevnění, které samozřejmě nemohu (a ani nechci) nechat bez povšimnutí. Budu rád, když budeš dál ?dozorovat? na stavbě mých dioram opevnění. Akorát mám trochu dilema s jednou věcí, o které jsi psal. Jak ve Slavonickém muzeu opevnění s bunkrem vz.37 typ A prvního sledu v zalesněném prostoru, tak v muzeu Klášter II nedaleko Nové Bystřice s bunkrem vz.37 typ B druhého sledu taktéž v lese mají umístěn těžký kulomet (u Slavonic s lafetou, na Klášteře provizorně umístěný). Teď tedy nevím, jestli provozovatel zejména muzea Klášter (p. Sviták, autor několika zmiňovaných publikací) má těžký kulomet jen pro názornost nebo zde byl originálně.

Takže... Zkusím to znovu se zápletkou.

My se momentálně ocitáme ve druhé polovině září roku 1938 kdesi na pomezí Jindřichohradecka a Slavonicka u jednoho z bunkrů vzor 37 typ B ve druhém sledu obrany. ?Řopík? je již stavebně dokončený, nachází se na okraji zalesněné oblasti. Situace v zemi západně od našich hranic je značně nepřátelská, při našem pohledu do krajiny právě armáda vybavuje pevnůstku bednami s municí. Na křižovatce lesních cest stojí kolona vojenských vozů, vojáci z nich vykládají muniční bedny a nosí je do bunkru. Na cestě stojí jeden nákladní vůz a jeden štábní. Bokem stojí odstavený další nákladní vůz (tak na 50%). Krom toho vojáci u bunkru budují okop pro kulomet a z připravených větví začínají budovat masku. Jako vzor pro masku použiji podobu maskování z jednoho z bunkrů v muzeu Slavonicka (já vím, v muzeu je maskování na objektu typu A a já dělám B, snad to ale moc vadit nebude).

Jaký je aktuální stav? Dávám dohromady vstupní prostoru do objektu. Zbývá mi udělat schůdek umístěný pod vstupním otvorem, vstupní mříž, nabarvit a slepit dohromady. Drobný náhled do postupu prací ukazují fotky.

Pro dnešek vše. Jirka Zelenka (ml407).
Dle matematických zákonů platí nepřímá úměrnost - čím větší je měřítko, tím méně místa ve vitríně zbyde. A jak řekl klasik: "může se Vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat..."
čardáš

PříspěvekZaslal: 7.9.2010 18:51 út    Předmět: Citovat

Ahoj Jirko!

Je fajn, že jsem tě tou záplavou informací a doporučení neodradil od stavby.

Ohledně použití TK v zalesněném terénu:
reagoval jsem na to, že jsi původně počítal s "...je již stavebně dokončený, nachází se v zalesněné oblasti .... vojáci u bunkru budují okop pro těžký kulomet...". Tam je nevhodné to spojení les/okop pro TK. Použití TK ve střílně která na rozdíl od okopu postřeluje průsek není protismyslné, zvlášť pokud je průsek dlouhý (přehledný, nezvlněný terén), případně pokud tento průsek kříží nějakou komunikaci.
Obecně jde ale o výjimečné řešení (myšlen TK ve střílně objektu vybudovaného v lese). Muzea u Slavonic (PAS) a Kláštera II mají dle mého názoru TK ve střílně pouze proto aby návštěvníci viděli lafetaci různých zbraní. Nevím přesně která střílna v PAS je TK vyzbrojena, obecně je v tomto prostoru velmi malá vzdálenost mezi LO, možnosti dalekého výstřelu mají vlastně jen střílny postřelující hladinu rybníka. V areálu Klášter II by se TK mohl uplatnit při postřelování komunikace Klášter/Landštejn, v tomto případě je možné nahlédnout do Svitákova Jindřichohradecka kde je u většiny jindřichohradeckých LO i stav výbavy a výzbroje v září 1938. Mrknu na to.

V každém případě to už pro tebe vůbec není rozhodující, protože tebou teď uvažovaná alternativa kdy se řopík nachází na OKRAJI zalesněné oblasti je pro umístění TK naopak velmi výhodná - a to i pro TK v okopu. Okraj lesa totiž znamená možnosti dobrého výstřelu do otevřeného terénu a zároveň dobré zamaskování pro jak v okopu umístěný TK, tak i čelní střílnu LO vz.37 typ B. Tohle jsem ti asi měl napsat dřív, jenže mi to nedošlo, sorry.

Proti tvé nové "verzi" zápletky není možné cokoli namítnout. Vše sedí. Vzhledem k výše zmíněnému si můžeš vybrat okop pro LK nebo TK. Maskování (nátěr) se řídil okolím objektu, takže klidně použij svislé pruhy a s tím že jsi je viděl na "áčku" a ty stavíš "béčko" - s tím si vůbec nedělej starosti. Na tvé fotce z PAS je vidět že výdech ventilace i vyustění GS je ve tmavém pruhu, což je výhodnější (nebylo dodržováno vždy).

Co je v tebou předchystané vstupní chodbičce nápadné (po dokončení modelu to ale možná nebude vidět) jsou velmi nízko posazené pancéřové dveře. Teď jsou v úrovni podlahy vstupní chodbičky (tzn. i podlahy interiéru), ve skutečnosti mají vždy poměrně vysoký práh - (teď píšu z hlavy) nějakých 35cm, výška samotných dveří je pak 150cm. Práh vchodové mříže je 65cm nad podlahou, při standartním výšce střílen 130cm nad podlahou a 65cm nad terénem je tedy práh mříže v úrovni terénu, samotná mříž má výšku 120cm. Otvor pro mříž máš tedy OK. Výšku prahu prověřím a dám vědět.

Zdarec!
čardáš

PříspěvekZaslal: 8.9.2010 18:20 st    Předmět: Citovat

Tak jsem to ověřoval.

Z originálních výkresů otištěných v "Plzeňské čáře" (edice Pevnosti) plyne:
Vstupní chodbička má půdorysné rozměry 65x65cm.
Pancéřové dveře mají práh opravdu těch 35cm vysoký, rozměr dveřního otvoru je 150x60cm, dveře jsou zapuštěné o 12cm (oproti vnější ploše prahu).
Práh mříže je 75cm (chybně jsem uváděl 65cm) vysoký, je tedy 10cm nad terénem. Rozměr otvoru pro mříž 120x60cm. Schody za mříží jsou u řopíku normální odolnosti dva. Vzniknou dá se říci ztenčením horní části prahu mříže. Mají nášlapnou plochu vždy 25cm (tloušťka týlové stěny je 50cm). Horní schod (práh mříže) je 75cm nad podlahou, dolní schod 35cm nad podlahou.

V "Plzeňské čáře" je B-80 - kompletně zakótovaný půdorys. Tak jako u ostatních výkresů jsou kóty nečitelně malé. Je potřeba použít lupu nebo (jako já) foťák a makro.

O vybavení konkrétních objektů na JM, tedy i Slavonického úseku, není nic známo (jakž takž jsou známy celkové počty dodané výstroje pro celou JM).
Co se týká Jindřichohradecka tak pěší pluk 29 dostal celkem 120 TK vz.37. Z nich 40 ks mělo polní lafetu, ty byly použity ve volném terénu. Dalších 12 ks bylo použito ve střílnách úseku H-43 Staré Město p. Landštejnem, protože z čáry zemská hranice/Vltava pouze zde byly lafety vz.37 a jiná možnost upnutí TK vz.37 do střílny nebyla. Sviták odhaduje, že zbylých 68 ks zůstalo nevyužito ve skladech - a že se pracovalo na výrobě nouzových úchytů TK do střílen.
Takže v žádném objektu areálu Klášter II nebyla v září 1938 lafeta s TK vz.37.
ml407

PříspěvekZaslal: 18.10.2010 13:56 po    Předmět: Citovat

Drobný posun v práci. Původně jsem doufal, že práce na dioramě bude utíkat rychleji. Nějak se ale nedostává času a elánu...

Celý bunkr je rozkreslený a připravený na postupné zkompletování.

Do stěn bunkru byly osazeny střílny. Snažil jsem se je nafotit, ale v běžném světle se příliš na fotce jejich struktura neprokreslila. Zkusil jsem je ještě přímo nasvítit ? není to nikterak ideální, ale přeci jen jsou lépe vidět.

Pár slov k technice. Na začátku září jsem se díky povolení od výstavní komise VHÚ dostal do Lešanského technického muzea nafotit si některé prvorepublikové nákladní vozy i z prostoru mimo návštěvnickou trasu. Jaké je resumé z focení pro dioramu ? do krajinky se dostanou dva střední nákladní vozy, a to Tatra 27b a Praga RV. Otevřenou otázkou je zatím pozice štábního vozu. V závěrečném kole výběru zůstala poslední trojice vozidel ? Tatra 57, Škoda 903 a Praga AV. Na všechny vozy mám snad dostatek podkladů, už jenom zbývá vybrat, do kterého z nich se pustím. Samozřejmě můžete vyjádřit svůj názor (takže opět jedno malé neoficiální hlasování)...

Jirka Z. (ml407).
Peterth

PříspěvekZaslal: 2.11.2010 9:36 út    Předmět: Citovat

Zajímací projekt, budu rozhodně sledovat Wink
Co se týče toho maskování, tak pro jindřichohradecko je rozhodně typičtější toto: http://www.papirove-modely.cz/phpsource/full-image.php?showfoto=85599 ,tedy kamufláž složená z malých skvrn čtyř barev.
pro slavonicko byla naopak typičtější pětibarevná, často s ostrými rohy polí: http://slavonicebunkry.cz/pevnosti/A-160%20%28%C4%8D.1063%29/01.JPG
právě ale v tom úseku PAS před Utrženým došlo k přemaskování na "lesní kamufláž", protože výše uvedené schéma bylo poněkud křiklavé (zvláště úsek 9-Jemnice a některé objekty úseku 1)... více v nové brožuře Jirky Duchoně "Opevnení na slavonicku", btw. se zde píše že ochranné masky se na slavonicku nepoužívaly, užívaly se smrkové větve zavěšené za oka na hrně stropu.
P.
http://www.borovany36.estranky.cz/
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

Přejdi na: