Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vodní jeřáb (chobot) / vlastní stavba / 1:25
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Železnice / Railways
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Valášek

PříspěvekZaslal: 1.8.2010 20:59 ne    Předmět: Vodní jeřáb (chobot) / vlastní stavba / 1:25 Citovat

Vodní jeřáb (Chobot) / vlastní stavba / 1:25

Vodní jeřáb takové konstrukce, která se u nás běžně používala (pohraničí s Německem bylo vždy tak trochu vyjímkou), nám v papírovém modelovém provedení chybí, a tak se o něj pokusím.

Začínám si hrát s programem Google SketchUp a jako procvičovací oběť jsem si zvolil něco, co mám takřka denně na očích a hlavně přístupné. Jde o železniční vodní jeřáb (zvaný chobot) - zařízení sloužící ke zbrojení (doplnění) parní lokomotivy vodou.

Podrobně nejen o tomto zařízení pojednává HANK ve svém tématu Modely výtopen parních lokomotiv - úvod http://papirovemodelarstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=5761

Měřítko jsem zvolil 1:25 - to ať se mi to dobře lepí a pasuje k MODELIKům a ANGRAFům. Modelem mi stojí vodní jeřáb, který unikl modernizaci při stavbě železničního koridoru. Nachází se v železniční stanici Hranice na Moravě na místním posunovém kolejišti zvaném lokál. Stál u místní malé výtopny, kterou semlel čas. Nyní je tedy "chobot" s popelovou jámou malou vzpomínkou na parní provoz. Sloužil ke zbrojení lokomotiv na posunu a možná i z tohoto důvodu je menšího vzrůstu a lehce odlišné konstrukce. HANK by možná mohl vědět přesnější typ.

Oproti standartním vodním jeřábům je jeho hlavní část provedena z kónické neboli zužující-se ocelové trubky a ohyb horního tubusu je poněkud ostřejší, než u jeho vzrostlých bratrů.

Pro kvalitní papírový model je potřeba co nejpřesnější dokumentace. Very Happy

Provedl jsem lehký nástřelný pokus o ohnutou papírovou trubku (bez zúžení) a myslím si, že to půjde, počet dílků ohybu ale zvětším.

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jozkin
Moderátor

PříspěvekZaslal: 1.8.2010 22:09 ne    Předmět: Citovat

Tak na túto stavbu sa teším Wink
Výsledok svojho tvorenia poskytneš aj nám ostatným, alebo ostane niekde v útrobách Tvojho disku?

Je to len hypotéza, ale teoreticky mohol tento vodný žeriav vzniknúť aj prestavbou nejakého staršieho vodného žeriavu - preto tie odlišnosti. Pôvodne sa totiž používala iba taká sústava ohybných trubiek pri ktorej ale bol problém s manipuláciou a hlavne boli náročné na presnosť zastavenia lokomotívy. Chobot (nálevná časť) bola vyvinutá tuším až za prvej republiky.

... normálne je vlastniť (viac) originál(ov)
Lepím preto, že ma to baví, tak ako ma to baví a to, čo sa mi páči.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hank

Bydliště: přes víkend Doksy u Mácháče, v týdnu Litovel na Hané, občas celý svět :-)

PříspěvekZaslal: 1.8.2010 22:29 ne    Předmět: Citovat

Přesně jako to píše jozkin. Choboty konstrukce shodné s unifikovaným Spitznerovým vodním jeřábem se za první republiky dosazovaly na stojany původních vodních jeřábů, které byly stavěny podle vlastních normálií jednotlivých soukromých drah - čili každej pes jiná ves. V Hranicích tedy konkrétně šlo o ferdinandku neboli Severní dráhu císaře Ferdinanda, německá zkratka KFNB.

Někde v útrobách svého archlívu mám dokonce kopii výkresu normálie vodního jeřábu KFNB včetně jeho přestavby na typ Spitzner. V nějakou rozumnější denní dobu se k tomu vrátím.

zdraví
hank
Tomáš B.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 2.8.2010 9:15 po    Předmět: Citovat

Jako modeláři mi to nic neřekne, ale pobavil mě komentář ke tvému nákresu. Já jen doufám, že se budeš pěkně řídit předlohou a vršek otevírání ventilu (doufám, že se dá pochopit to, co myslím) vytvoříš taky tak zprohýbaný.
Valášek

PříspěvekZaslal: 2.8.2010 22:56 po    Předmět: Citovat

Pokud výsledek mého hraní si bude co k čemu, samozřejmě jej dám k volné dispozici.

No a co se týče kola pro ovládání ventilu, je pravda už trochu unavené. Ale má na to nárok, neboť na místě stojí již hooodně dlouho. Ke všemu ještě stoupla cena šrotu a magneťáci berou vše, co není pořádně přivařené.

Pokusím se je však vytvořit rovné. Když se ale nezadaří, mám se alespoň na co vymluvit.

hank

Bydliště: přes víkend Doksy u Mácháče, v týdnu Litovel na Hané, občas celý svět :-)

PříspěvekZaslal: 3.8.2010 20:48 út    Předmět: Citovat

Valášku, pošli mi prosím SZ s e-mailovou adresu, kam ti mohu poslat výkresy vodních jeřábů KFNB.

zdraví
hank
Valášek

PříspěvekZaslal: 4.8.2010 15:46 st    Předmět: Citovat

Práce ve SketchUpu mi jde pomalu. Pořád se učím a spíše tápu, ručně bych to měl mnohem dřív. Ale ty obliny vlastního "chobotu" a ohyb trubky o 180 stupňů bych od ruky asi nedal.

Zatím mám nakreslený skoro celý podstavec.

Sorrow

PříspěvekZaslal: 4.8.2010 16:46 st    Předmět: Citovat

Tak nevypadá to špatně. Akorát na tý první fotce druhá vodorovná čára odspodu - zdá se mi to nebo na ní máš vlevo i vpravo nějaký čáry navíc ? Aby to pak při rozkladu nedělalo hovadiny ... Ale možná se pletu a je to jen ve screenshotu - jen se mi to tak jeví ...
Valášek

PříspěvekZaslal: 7.8.2010 0:28 so    Předmět: Citovat

Na modelu ve SketchUpu je vše v pořádku, čáry navíc vznikly v řetězci: vyexportování pohledu do PNG - převod do jpg - uložení na server.

Pracoval jsem na horním ohnutí o 180 stupňů. A jelikož v originále se tubus zužuje, chtěl jsem to dodržet. To jsem si ale nas... do hnízda !!! No ale už je to hotovo, byť to pro mne byla fuška.
Valášek

PříspěvekZaslal: 12.8.2010 22:55 čt    Předmět: Citovat

Vrátil jsem se z Rakouska a chystám se do Polska, takže času moc není.

Již zmíněný ohyb trubky, kterého jsem se obával více než vlastního chobotu, je zkreslen, pro zajímavost zde dávám obrázky vnějšího potahu i průběhu ručního rozkladu do plochy pomocí pluginu UNFOLD.

Minor

PříspěvekZaslal: 19.8.2011 23:50 pá    Předmět: tak jeden 1:45, už se staví .... Citovat

návrh ještě v době přípravy

A skoro hotový...
Valášek

PříspěvekZaslal: 27.8.2011 17:12 so    Předmět: Citovat

Tvůj chobot vypadá na měřítko 1:45 velice dobře. Jen se mi trochu nezdají proporce lampy na horním oblouku - jako kdyby byla trochu zmáčknutá - domnívám se že buď by měla být vyšší nebo užší.

Bylo by zajímavé viděl model buď čistě v bílé barvě, nebo v barvách dle skutečnosti. Vězeňský mundůr mu moc nesluší (i když ho v průběhu konstrukce také používám.)

Začátkem srpna jsem si říkal, že bych se "svému" chobotu měl zase věnovat - mám malé zpoždění. Ale koneckonců je to teprve rok ... Smile
Minor

PříspěvekZaslal: 29.8.2011 0:01 po    Předmět: Citovat

Všechny části jsou už v podstatě nachystané, jen si sednout a ukapávat vteřiňáku... To pruhovaný "pyžamo" se mi taky nelíbí, ale zase to pomáhá udržet línie, tak ve finále budou jen 4 čáry ( pomocné značky ). S těma proužkama mne napadlo, jak by modely vypadaly v markingu ála perokresby z verneovek ...
Chobot je hodně zjednodušený, průřez není "kruh" ale šestnáctiúhelník, snad to bude dostatečné pro modelovost i sestavitelnost. Jak to bude hotové pověsím výsledek a bude-li někdo chtít tak přidám i šmikajdu.
Filip M.

PříspěvekZaslal: 29.8.2011 15:09 po    Předmět: Citovat

Skvělé!!! Jak vidím, tak už jsi nám to ukázal. Vypadá to dobře
hank

PříspěvekZaslal: 3.9.2011 13:38 so    Předmět: Citovat

Minor: Jestli to budeš nabízet ke stažení, hlásím se jako zájemce.

zdraví
hank
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Železnice / Railways Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: