Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Šikmá věž v Pise / ABC / Richard Vyškovský / 1:150
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jardik

PříspěvekZaslal: 26.7.2010 0:47 po    Předmět: Šikmá věž v Pise / ABC / Richard Vyškovský / 1:150 Citovat

Tak mi to nedalo a po Karose jsem se pustil do dalšího modelu...

Jindy si dám alespoň nějakou přestávku, ale tentokráte jsem po úklidu mého modelářského Eldoráda rovnou usedl za stůl a včera kolem půl dvanácté zastřihl...vlastně zařízl Smile Původně jen pro rozjezd, abych si to nerozmyslel a zase neskočil po něčem co má kola. Nakonec mne od tohoto rozjezdu vyrušilo světlo a zpěv ptactva - inu, bylo táke půl páté ráno Very Happy (ani nevím jak se mi to povedlo)...Ale zpět na začátek...

Model vyšel v ABC na pokračování v roce 2003...od čísla 2 až po číslo 9. už tenkrát jsem se na něj moc těšil ale dle doporučení návodu jsem čekal až se mi postupně sejdou všechny čáti věže. Pamatuji si to jako by to bylo včera, ak jsem se těšil na každý daší díl. Všech 8 čísel se sešlo a ze stavby tenkrát taky Confused ...tak byla věž uložena mezi dalšími Ábíčky a čekala na svoji příležitost. Ta se málem dostavila, když jsem měl v plánu si věž vzít jako prázdninové lepení, ale i tentokrát jí vystřídalo něco jiného. A čas dále běžel. Po té mi prošla prsty nesčetněkrát, ale vždy se stejným výsledkem, opětovným uložením. Někdy v loni, při třídění a prolézání modelů ABC, jsem na ni opět narazil a pokusil se složit všech 8 čísel..ale ouha, čísla 4 se mi nějak nedostávalo. Po hledání na aukru a po kamarádech se mi náhodou doslova svalilo k nohám, když na mne vypadlo v garáži z roztžené krabice..SLÁVA!!! Smile Dal jsem si jej stranou s tím, že dám vše dohromady a snad se do ní konečně pustím. Ale jelikož jsem měl rozlepeno něco jiného, stavba byla opět odložena na neurčito...A máme tu Červen, 2010...že by snad konečně?? Dodělám Šku a dám se do toho...číslo 4 rychle nalezeno, ale po únorové rekonstrukci bydlení nějak nenalézám zbytek ,no to snad ne...po prolezení všeho možného a pomalém vzdávání se nakonec zbylých 7 čísel objevilo a konečně bylo vše pohromadě...První krok jsem postoupil rozebráním a seřazením návodů a listů s díly. Je jasno, v červenci to vypukne...vypuklo, ale místo na začátku až skoro na konci Very Happy Ška se mi nějak protáhla...Ale ta už má své místo ve vitríně a věž se po dlouhých sedmi letech konečně přesunula na stůl...a aby na něm vydržela, neoddaloval jsem ničeho a zařízl Wink

No..dosti již bylo nostalgie, šup k modelu... Wink

Pár čísel o předloze na začátek (obšlehnuto z ABC Wink ):

Položení základního kamene - 9. srpna 1173
Začátek stavebních prací - 1174
Dokončení šestého poschodí - 1284 (výška 48 metrů)
Umístění zvonů - 1370 (výška 58 metrů)
Odhadovaná váha - 14 000 tun
Průměr v dolní části - 15,54 metrů
Obvod v dolní části - 48,6 metrů
Odklon od kolmé osy v roce 1990 - 4,5 metru
Odklon od kolmé osy v roce 2001 - 4 metry
Točité schodiště - 294schodů
Stavební sloh - vrcholná ukázka románského stylu

Model: Autorem je mistr Richard Vyškovský, měřítko 1: 150...rozsah je 13,5 strany dílů ( udáváno 925 papírových, 207 ze špejlí 5 os ze špendlíků ), 7 a kousek návodu + 3 strany povídání o předloze v ABC...mimochodem zajímavé počtení, je fajn, když už něco stavím o tom i něco pořádného vědět Smile

Tak a teď už hurá na stůl...prozatím jsem vynechal přípravnou část a to namotávání sloupků na špejle (musím opatřit, na tohle nejsem zásoben Very Happy ) a pustil jsem se dle návodu do nejvyššího patra...

U dílu č.1 mi nějak nejde do hlavy zbarvení technických chlopní...jedna je šedá, zbytek žlutý... a šedá dle číslování a návodu patří do žlutého zdiva...nu což, je to jedno, jsou stejné a není z nich nic vidět...další problém bylo, že chlopeň č.2 mi nějak nevycházela na místo, zkrátka jsem to buď nepochopil nebo je moc velká Confused Náprava byla jednoduchá...šmik Wink

Stereotip???Jakej, kde??? Very Happy

Tady bych jen upozornil, že při vyřezávání výklenků v díle č.1 (nejmenší obloučky) je dobré si poznačit polohu, kam příde nalepit díl 6* Narozdíl od dalších je atipcký a po označení polohy nebudete muset spekulovat jako já...správná poloha je první výklenek v pravo od osy,,C,, Wink (díky bohu za komix na duhé straně, dle kresby jsem určil polohu já)...takže od teď už vše pečlivě označovat Smile

Postupoval jsem dále vlepením všech výklenků do pláště a spojením vnitřní a vnější stěny...musím říct, že tuto operaci jsem si opravdu užil...někdy bych chtěl mít zase prsty jako dítě Very Happy

Pro případné následovníky bych nadhodil svůj postup...Jako první jsem spojil pláště na díle č.9 (střední výklenek)...po té jsem dolepil díl č 8. (největší výklenek) a to tak že nejprve rovné chlopně a po jejich usazení na místo jsem dorovnal a dopasoval oblouk...no a tak dále 9., 8., 9., 8., až do konce a pak spojit posledním dílem 9 a je vyhráno...takhle to zní celkem jednoduše Very Happy

Pokračoval jsem uzavřením vršku věže...tady jsem se trochu zapotil...dle návodu jsem vše připravil a sestavil...první problém nastal při oblepování dílů č.16 (,,podlaha,,) díly č.18...někde mi prostě chyběl necelý milimetr dílu (dokonce i na druhý pokus Confused )...oprava stále jednoduchá, kousek papíru a barva...šup... Wink

A tady již připraveno ke kompletaci...fáze těsně před problémem č.2...Vrchní sestavu jsem zespodu raději začernil,..Mourisone promiň, moc vidět tam nebude ale přece... Wink

A po sesazení na patřičné osy jsem začal s přilepováním vnitřní části kruhu...jelikož byl trochu šišatý, dorovnával jsem jej postupně a lícoval hrany až najednou...ouha, jak to je jenom možně?? Opět mi buď kus dílu dole chybí nebo nahoře přebývá...zkrátka se mi nedařilo za žádnou cenu oblepit celý průměr Confused ...pokus o demontáž vršku dopadl destrukcí...sice jsem sestavu zachoval v použitelném stavu, ale rozhodně to neylo ono a bylo by to znát...co teď??vzdát se??NIKDY!!!....Nebo alespoň né teď...

Kdysi se mi povedlo dovézt několik modelů z Ábíček a dost velká část věže je mezi nimi...potřebné díly naštěstí také...takže jsem si vršek slepil ještě jednou, do otvoru ve věži umístil z kartonu vyrobené kolečko, kterým jsem si obvod krásně dokulatil a pokusil se lepit znovu...absolutně nechápu jak, ale na druhý pokus se podařilo vše sesadit...ale i tak se mi zdá že je to až moc ,,ťip ťop,,...

Důvod by mohl být jedině v postupu...zatímco poprvé jsem lepil od vybrané osy postupně kolem do kola, tak na podruhé jsem si sestavu usadil na rysky, částečně přilepil a po té dolepil vždy polovinu mezi osami...no..nevím...

Každopádně se nakonec podařilo, ještě jsem prolepil vnější obvod a pro jistotu jsem celek odložil pod zátěž proschnout...

Tak to by bylo prozatím vše za posledních, nebo vlastně prvních 24 hodin...i se sepsáním Wink ...pěknou dobrou noc a brzy na shledanou... Wink

Naposledy upravil Jardik dne 26.1.2012 12:37 čt, celkově upraveno 3 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Knox
Moderátor

PříspěvekZaslal: 26.7.2010 1:21 po    Předmět: Citovat

Krásný začátek. Jen tak dál Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
stop_r

PříspěvekZaslal: 26.7.2010 14:41 po    Předmět: Citovat

Jupii konecne ju tu niekto stavia.. Smile

Človek je hodný slova umelec keď ho začnú vykrádať, napodobňovať a kopírovať.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jagersky

PříspěvekZaslal: 26.7.2010 17:41 po    Předmět: Šikmá věž v Pise Citovat

Ahoj!

Zdravím a prajem Ti pevné nervy a pevnú ruku. Ja som tento model dokončil minulý rok pred Vianocami ako darček manželke Smile V apríli t.r. sa dokonca aj umiestnil na Chodove. Škoda, že ja nemám fotky zo stavby - ľutujem toho, ale posledné modely už dokumentujem (práve mám rozrobený Tower Bridge, tak ho na fórum asi v krátkej dobe dám aj s fotkami). Doležité je podlepiť si jednotlivé kruhové poschodia - ja som to riešil kartónom 1 mm, o mnoho lepšie sa potom pripájajú jednotlivé arkády. Tie Tvoje úvodné problémy (aby sedel kruhový podorys) plne chápem, je to o nervy, keď to máš celé natreté lepidlom usporiadavať jednotlivé arkády tak, aby všetko sedelo na milimeter presne (v tej chvíli lepidlo schne rýchlosťou svetla Smile Ale ver mi, na tomto modele sa každá, aj milimetrová nepresnosť kruto vymstí, preto bacha na to, aby sedeli všetky lajny (A na A, B na B, C na C a D na D), pretože potom sa to celé otočí a je to....Mne sa to trochu vymstilo pri záverečnom usadzovaní stĺpov, ale malými úpravami sa to celkom dalo skorigovať. Pripájam 3 fotky z dokončenej stavby:
, ,

Takže držím palce do zdárneho dokončenia tohoto náročného modelu, a hlavne mnoho trpezlivosti pri zostavovaní stĺpikov.
Maroš
Lukáš

PříspěvekZaslal: 26.7.2010 18:43 po    Předmět: Citovat

I když domečkář nejsem, tohle jsem postavil.Pro mne nebyly řádnou zkouškou trpělivosti ani tak sloupy, jako ty obloučky nad nimi.. Jinak jak píše jagersky, hlavně si hlídej geometrii. Ať se daří.
JoskaM

PříspěvekZaslal: 27.7.2010 6:23 út    Předmět: Citovat

Jak píše Lukáš a před tím jagerský, pro manželku a nedomečkář....já teda začal sloupkama, jestli si pamatuju, je jich něco kolem 250?? Říkal jsem si, že když zvládnu je, tak už zvládnu i zbytek.
sheldon

PříspěvekZaslal: 27.7.2010 11:45 út    Předmět: Citovat

Tohle jsem taky lepil. Přesně v době kdy to vycházelo, tehdy mi bylo 12 let. Stavba je to opravdu náročná na přesnost a trpělivost, neuvěřitelně stereotypní, hlavně dělání sloupků. Tehdy jsem si zapisoval, jak dlouho jsem model stavěl a nakonec to vyšlo na nějakých 71 hodin.
Sloupy se mi nepodařilo zkompletovat moc dobře, hodně jich není přilepeno kolmo Very Happy (prostě to nějak nepasovalo) , ale i tak jsem s tímto modelem spokojen.
Jardik

PříspěvekZaslal: 27.7.2010 13:23 út    Předmět: Citovat

Díky za ohlasy...S tou geometrií to zase nebudu přehánět, měla by přeci jen být trochu nakřivo Very Happy

Ale teď vážně...geometrie a obvzláště u tohoto modelu je Alfa i Omega...zatím se daří, vršek nikam neutíká a ani se nic nekroutí...tak doufám že to tak vydrží...pomalu se posunuji do 6 patra tak snad půjde vše bez problémů...

Když to tady tak pozoruji, myslel jsem si že se do tohoto modelu moc lepičů nepustilo...zde na foru je pouze Lukášův a v galerii na papírové-modely.cz jestli se nepletu je věž od Jagerskyho...Ale jak koukám přeci jich jen pár vyrostlo Smile Ale to je dobře, protože model je to opravdu krásný...určitě stojí za tu námahu a překousnutí trochy toho stereotipu Wink (Se mě to kecá, když na sloupky jsem ještě nesáhnul Laughing )

Počáteční tempo se teď trochu sníží, ale doufám že brzy dodám nějaký postup a fotky ze stavby... Wink
r.valena

PříspěvekZaslal: 27.7.2010 20:45 út    Předmět: Citovat

držim palce ke stavbě . Jsem rád ,že to tu ukazuješ od začátku stavby , protože se na to taky časem chystám a jenom jsem nikde neměl inspiraci . To mě pak vždycky nakopne ,když vidím ,jak to hezky roste Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
dokončeno : http://www.papirove-modely.cz/user/index.php?showuser=r.valena + další dva pytle modelů
Jardik

PříspěvekZaslal: 3.9.2010 20:06 pá    Předmět: Citovat

Přeji pěkný páteční večer...dovolená a letní radovánky jsou za námi, tak se kouknem jak je na tom model...no, jak...je to s ním pěkně nahnutý Very Happy Very Happy Very Happy

Arrow r.valena: Díky moc Wink Tak doufám že dnešní dávka povídání a obrázku tě opět inspiruje, ikdyž teď roste trochu pomaleji Smile

Po návratu jsem byl asi tak nedočkavý, až se zahrabu do odstřižků ( tedy do odstřižků věže, na dovče jsem zaháněl papírový absťák Fábií WRC Wink ) až se mi jednoho odpoledne podařilo přehlédnout na autě vosu a efektně jsem jí rozmázl dlaní...bohužel se mi to nepovedlo dostatečně a hmyzí predátor mne obdařil paradním zásahem pod ukazovák pravé ruky, jenž se během pár hodin stal lehce rozměrnějším a méně šikovným. Do rána druhého dne jsem mohl počet tři ukázat vztyčením pouhých dvou prstů Confused Very Happy

Ale k posledním dnům jsem se vrátil k rozměrům původním a tak už ani na funkci nenesu žádné následky ( a na funkci rostlináře už vůbec ne Wink ) Tak dosti už řečí, pojďme se podívat co je na stole nového Wink

Pokračoval jsem dále dle návodu, stavbou ,,podlahy,, 7. patra...
(Zde jsem narazil na drobný, ale naštěstí nijak zásadní problém - nesedla mi kresba na spoji dílů)

Pod sestavu jsem si zhotovil z kartonu výztuhu,aby se podlaha při dolepování pilířů a ochozu nekroutila...

Jelikož při zkusmém sesazení obou celků mi stěny úplně neseděly na svých místech a bylo potřeba je lehce ,,umravnit,, zhotovil jsem si přípravek pro jejich usazení...

Pokud by někdo postupoval podobně, tak ,,odpad,, který vyřežete z kružnice nevyhazujte, po drobné korekci rozměrů se výborně hodí k vyztužení a dotvarování jednotlivých pilířů Wink
...a tady už sestava po imlantaci všech výstuh a šablony...

Před slepením jsem ještě zabarvil místo pro přilepení mříže, ve které jsem dle doporučení v návodu vyřezal vzduch...

Po té jsem do výstuhy v podlaze vsadil vyříznutý střed, aby se mi podlaha během lepení neprohnula či nezkroutila...a zde už vše pohromadě a po vyndání pomocných přípravků ( Demontáž šablony je trochu pracnější, je třeba jí velmi opatrně roztříhat nebo rozřezat uvnitř věže a po částech vyndat vnitřkem ven)

Další prací bylo přilepení ochozu...výklenek u jednoho z piliřů jsem zbavil chlopní a díky výstuze v podlaze jsem jej dolepil k celku na tupo...nejprve jsem měl po zkušenosti ze začátku drobné obavy jak bude vše pasovat, ale ve výsledku vše dosedlo přímo na chlup přesně Wink

Po této operaci jsem celek lehce zatížil, nechal proschnout a v mezičase si začal připravovat díly pro stavbu 6. poschodí Wink

Takže to by bylo pro dnešní večer asi vše, půjdu se zase chvíli věnovat nějaké napínavé a nesterotipní práci na modelu...

Zoubek, zoubek, zoubek, oblouček, zoubek, oblouček, zoubek.... Twisted Evil
Tomáš B.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 4.9.2010 0:52 so    Předmět: Citovat

Držím palce, ať se s těmi zoubky popereš co nejlépe. Já tento model zkoušel stavět v době vydání a tou dobou byly moje modelářské schopnosti ubohé. Vzniklo horní pokrocené patro a pak vše letělo do koše. Nedávno jsem tento model sehnal znovu a jednou třeba až v důchodi si jej chci postavit, proto budu pozorně sledovat tvou stavbu.
patlal1

PříspěvekZaslal: 7.9.2010 9:41 út    Předmět: Citovat

Ahoj. Pekná práce. Pozorne sleduju a drzim palce at se podarí.
Jardik

PříspěvekZaslal: 13.9.2010 9:40 po    Předmět: Citovat

Takže pěkný den všem, mám tu pro ty z vás kteří stavbu sledují další postup...

Ale ještě než začnu, tak bych rád poděkoval všem za reakce a držení palců...díky moc Wink

Práce na 6. patře šly velmi pěkně od ruky, takže v podstatě za jedno odpoledne byl základ poschodí hotov...oproti obdobné práci v patře nejvyšším byla toto téměř procházka růžovým sadem (více místa na prsty a značně ,,rozumnější,, Very Happy počet oblouků)..zde pozor při kompletaci na správné umístění jednotlivých sil zdi - jsou označeny písmeny a dle os má každá své danné místo. Wink Takže teď to celé ještě zatočit, spojit a je to (opět to zní krásně a jednoduše)

Mezitím co jsem nechal sestavu proschnout jsem se připravil k další operaci, připojení podlahy...v této fázi jsem poodbočil od návodu, který nás vede trochu jinak než jsem postupoval já. Celá změna spočívá vlastně jen v jíném pořadí kompletace sestav. Takže jsem nejprve usadil zdi 6.patra na jeho podlahu, kdy jsem nejprve přilepil rovné částí stěn, následně jsem dolepil vnější obvod zdi a nakonec vnitřní (tady jsem krásně využil změny v postupu a mohl zdi krásně dotvarovat ze vnitř - dle návodu by měly stěny být již připojeny k nejvyšší části věže a tudíž shora uzavřeny) Po té jsem dolepil detaily do útrob oblouků a pokračoval dále dolepením vrchní části poschodí...

Při kompletování jsem si i zde pomohl kruhovou šablonou vloženou do středu věže a navíc pro zpevnění a udržení co nejpřesnějšího kruhového tvaru vložil mezi vnitřní a vnější část výzthu z kartonu...(Výztuha je pouze na sucho vložena a posazena na vrcholky oblouků) Wink

Ale při pohledu shora a zkusmém přiložení vrchní části nebyl tvar ještě ideální a korekce ze vnitř už zde možná nebyla, doladil jsem obvod asi 4mm širokým páskem stejného kartonu, který jsem stočený vložil mezi stěny a jeho ,,utažením,, (stejně jako při výrobě kol pro auta) krásně dotvaroval stěny do kruhu...

Ještě doplním, že při použití tohoto postupu je vhodné konec pásku, který se bude dotýkat pláště seříznout či zbrousit do ztracena, jinak by byl z venku patrný hrb v místě začátku pásku Exclamation Wink

A tady už celek po dotvarování a připravená vrchní část (opět zesílená kartonem pro větší pevnost)

Doplněné stěny stropu 6. patra a uzavření nejvyššího poschodí jeho vrchním dílem...(prostor mezi osami B-B má být přenesen na rub dílu a má vyznačovat místo přilepení dílu 96 - spodek výklenku. Po sesazení mi ale ono místo vyšlo přesně na druhé straně osy ,,C,, .Jak je to možné netuším, systém os A-A, C-D je dodržen. Ale ve výsledku to vůbec nevadí, takže pokud by to někomu vrtalo hlavou a začali jste s hrůzou zjištovat kde jste udělali chybu, můžete se tohotoť ušetřit Wink

V mezičase jsem se pustil do další práce a tou bylo sestavení 1. arkatury...Pesimista by mohl namítnout, že je to práce stereotipní a nudná, já si optimisticky u každého obloučku říkám že mne zde alespoń nemá co překvapit Very Happy

Hotová arkatura a všechny celky ještě každý zvlášť...

A tady už arkatura přilepená k vrchní části (opět počin na vlastní pěst) jinak sedla opět přesně, nic nechybělo ani nepřebývalo Wink

A tady už 6. a 7. patro společně...

Takže to by bylo pro dnešek opět vše, je na čase vytvořit další postup...

Brzy nashledanou... Wink

Naposledy upravil Jardik dne 26.1.2012 12:56 čt, celkově upraveno 2 krát.
Jardik

PříspěvekZaslal: 16.9.2010 20:00 čt    Předmět: Citovat

Dobrý večer...

Tak zase malý posun vpřed...Jelikož po spojení 6. a 7. patra mi na stole už nic nezbylo, vrátil jsem se k restíkům v návodu a připravil jsem si pro oddech trochu drobotě...

Takže prvních 12 ,,tréninkových,, Smile sloupů, něco málo kolem nich a také díly pro stavbu sedmi zvonů...

No a to je prozatím vše, pokračování zase příště Wink
Jardik

PříspěvekZaslal: 19.10.2010 21:35 út    Předmět: Citovat

Pěkný večer...

Tak po delší době přidám zase pár řádků a fotek, práce na věži se konečně opět pohnuly Wink

Abych navázal tam kde jsem minule přestal, zde jsou hotové zvony...

Sloupy, zvony a spol. jsem odložil stranou do krabičky a přemýšlel co dál...Dle návodu na mne teď čekalo zhotovení následujících pěti pater. Nu, dobrá tedy. Rozhodl jsem se že si nejprve připravím díly na všechna poschodí, provedu přípravu a pak budu lepit až se ze mě bude kouřit Smile

Takže takhle nějak by mělo vypadat jedno patro v placaté podobě (bez 30-ti sloupků)

A pak s ním pěkně šup do obálky... Wink
Není toho moc, ale pětkrát po sobě se to přeci jen nastřádá...ale co, obálky jsou plné, teď ještě podlepit podlahy kartonem, počkat až se zahojí puchýře a otlaky od skalpelu a konečně zase otevřu lepidlo Twisted Evil

Při přípravě jsem narazil na problém a tím byla rozdílná barva tisku na jednotlivých částech zdiva věže. Konkrétně v 1. a 2. patře. V prvním patře které je celé tak trochu ,,do červena,, by se to ještě nějak přejít dalo, ale v patře druhém je rozdílná pouze jedna polovina zdi a to už bije do očí opravdu hodně Confused

Naštěstí díky zbytkům z ABC se naskytla možnost jednoduché nápravy. Na opravu 2. patra jsem použil lehce upravenou část ,,holé,, stěny ze zásob, do které jsem z původního dílu vlepil na patřičné místo chybějící výklenek...

Oprava 1. patra byla ještě jednoduší, zde se daly použít stěny jiného patra (teď už bohužel nevím kterého) bez úprav, pouze stačilo vzájemě prohodit osy ,,C,, a ,,D,, aby byla zachována správná poloha výklenku... Wink

Problém s barvou asi nebude ojedinělý, měl jsem k dispozici dva výtisky a u obou to bylo stejné. Pokud má někdo díly v zásobě jako já ,je to výhoda, pokud ne, nezbyde než si udělat kopii dílů a ty po té takto ,,naroubovat,,.

Takže to by bylo prozatím vše, pokračování zítra Wink
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

Přejdi na: