Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dioráma - Výstavba silnice / 1:300
Jdi na stránku 1, 2  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Frantisek Sochor

PříspěvekZaslal: 16.8.2006 19:12 st    Předmět: Dioráma - Výstavba silnice / 1:300 Citovat

Když jsem přemýšlel co bych mohl udělat jako další miniboxový model napadla mne myšlenka vytvoření mimoúrovňové křižovatky. Lépe řečeno její výstavby. Začal jsem shánět podklady. Nejprve jsem si chtěl opatřit potřebnou dokumentaci sám, pak jsem ale narazil na internetovou stránku http://www.ceskedalnice.cz, kde je mnoho obrázků, vizualizací a videí z celé silniční sítě v ČR. Nález této stránky mě utvrdil v tom, abych se pustil do stavby.
Původně jsem měl v záměru postavit model konkrétní křižovatky, ale po prostudování a přepočítání rozměrů z výkresů do určeného měřítka (jako výkresy mě posloužily mapa na internetu se zapnutou fotomapou) vycházely rozměry podložky minimálně na 2 x 2 m! Což, jistě sami uznáte, je nerealizovatelné. I kdyby se toto ?monstrum? udělalo rozebíratelné, kdo by se s tím tahal po výstavách. Rozhodl jsem se tedy zachytit stavbu centrální části, která je reprezentována stavbou mostu a přilehlých nájezdových komunikací. Model v tomto provedení nemá nikde skutečnou předlohu (alespoň myslím). Jednotlivé komponenty (např. železniční most) však reálný podklad mají.
Model je zhotoven na podložce ze sololitu o rozměrech 70 x 70 cm a tloušťce 5 mm. Na tuto základnu byly nalepeny desky pěnového polystyrenu, které byly hrubě opracovány do budoucího konečného stavu.
Nejprve byly na celou plochu nalepeny desky polystyrenu o celkové tloušťce 2 cm. Toto umožnilo jít s terénem pod úroveň zprovozněné části silnice.
Po celkovém zaschnutí (asi 3 dny) pod zátěží z knih bylo možno přistoupit k modelaci terénu. Na hrubé opracování se hodí odlamovaní nůž. Polystyren je lepší řezat, protože při řezání se tolik nedrolí. I tak bylo všude plno lepících bílých kuliček. Jemnou modeláž krajiny jsem dokončil pomocí smirkového papíru. Tam, kde jsem měl v plánu udělat udusanou hlínu jako podklad budoucí silnice jsem použil sádru. Po vytvrdnutí jsem obrousil nerovnosti, které vznikly při jejím nanášení na podklad.
Po hrubém dokončení terénu následovalo osazení bočnic zhotovených z kartónu o tloušťce 3 mm. Ten byl z jedné strany polepen samolepící tapetou. Musel jsem ještě mírně upravit tvar terénu, aby dobře kopíroval bočnice.
Dalším krokem ve stavě terénu bylo vytvoření travnatých ploch pomocí průmyslové vyráběného travnatého koberce. Výška ?trávy? je 1 mm což je v měřítku 1:300 30cm. To odpovídá neudržovanému okolí českých silnic a dálnic. Abych vyřízl budoucí tvar co nepřesněji použil jsem pauzovací papír, který jsem položil na terén a obkreslil potřebný tvar. Takto vytvořenou šablonu jsem položil na travnatý koberec a potřebnou část jednoduše vyřízl. Jemné nedostatky jsem doladil pomocí samostatných ?chlupů? upevněných pomocí dispersního lepidla na podklad.
Tráva byla hotova. Stačilo už jen znázornit navezenou zeminu. Nejprve bylo nutno terén vyrovnat tak, aby se na něm nenacházely velké terénní nerovnosti. Plochy, které představovaly nasypanou a rozhrnutou zeminu jsem znázornil pomocí hrubé krupice. Plochy jsem potřel silnou vrstvou dispersního lepidla a hojně posypal. Po zaschnutí jsem celý model vysál vysavačem.
Krajina dostávala už definitivní tvář. K nabarvení terénu jsem použil bílý Primalex, který nám doma zbyl po malování a tónovací barvy hnědých a béžových odstínů. Povrch, kde měla být zemina jsem celý natřel jedním odstínem a ještě do mokré brvy jsem přidával naředěnou hnědou, žlutou a šedou temperu. Aby přechody nebyly tak zjevné rozetřel jsem barvu do okolí. Tím jsem docílil různorodé barevnosti zeminy, tak jako ve skutečnosti. Po úplném zaschnutí barev (do druhého dne) jsem ještě nabarvené plochy posypal rozdrcenou barevnou křídou v různých odstínech hnědé a pomocí štětce ji zatupoval do povrchu. Budoucí cesty se zesvětlily přidáním bílé křídy. Použitím křídy dostala ?zemina? charakteristický prašný charakter. Pro zpestření byla na některá místa nanesena statická tráva, která napodobuje zvolna rostoucí plevel na neobdělávané půdě.
Výrobu sloupů pro silniční most jsem zahájil rozkreslením jejich pláště na 0,5 mm silný kartón. Slepené sloupy jsem potřel vteřinovým lepidlem, přebrousil jemným smirkovým papírem a natřel šedou temperou stínovanou bílou křídou. Rozestavené sloupy byly vytvořeny podobným způsobem. Z papíru je vytvořen plášť pilíře dráty jsou zapíchané do vlhké sádry a po jejím zaschnutí jsou ještě zality vteřinovým lepidlem.
Nastal čas osadit do terénu techniku. Použil jsem samozřejmě především stavební stroje vydané v ABC, které byly zmenšeny do daného měřítka. V hod mi také přišla možnost stáhnout si modely různé techniky z internetových stránek www.minibox.webz.cz. Díky hoši.
Některé součásti diorámy jsem si sám kreslil ? železniční most, kontejnery na nářadí, tunel pod silnicí, svodidla.
Doufám, že jsem vás článkem neznudil a dočetli jste ho až sem a také, že jste našli inspiraci pro další stavbu diorám. Pokud by byl jste měli nějaký dotaz mohl bych připravit podrobnější povídání na dané téma. Přeji vám hodně modelářských úspěchů.

Při stavbě došlo k vážné dopravní nehodě. Podle výsledků vyšetřování je viníkem prudký poryv větru vanoucí z otevřeného okna. Nehoda si vyžádala pouze pomačkaný papír.
20

Tak to je zatím vše.

Naposledy upravil Frantisek Sochor dne 4.8.2011 14:08 čt, celkově upraveno 4 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vlcacka

PříspěvekZaslal: 16.8.2006 19:18 st    Předmět: Citovat

Františku, tvoje povídání a fotky jsou fascinující, přemluv modem ať nezlobí a posílej další fotografie, vypadá to na krásný projekt! Držím palce ať se vše daří. Shocked Shocked Shocked
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
yvan

PříspěvekZaslal: 16.8.2006 19:27 st    Předmět: Citovat

Perfektní článeček a stavba vypadá nádherně. Hned jak to pude, přihoď další Wink
Tomáš B.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 16.8.2006 19:34 st    Předmět: Citovat

Tak to je brutal, moc pěkné, Tlsekač. A ať tě ten modem poslouchá Twisted Evil
Jinak vítej mezi námi takto postiženými
Vlcacka

PříspěvekZaslal: 16.8.2006 21:17 st    Předmět: Citovat

Frantisek Sochor napsal:
Je to odemě tsková malá mystifikace. Model už je několik dní na světě. Byl jsem s ním na soutěži v policejním muzeu na Mistrovsví miniboxů. Tam obsadil 1. místo v kategorii seniorů.

To nevadí, fotky stejně šup sem! Smile Já jsem na vyhlašování miniboxů nebyla. Embarassed A samozřejmě také gratuluji!

Naposledy upravil Vlcacka dne 16.8.2006 21:30 st, celkově upraveno 1 krát.
Krčmoň
Anonymní

PříspěvekZaslal: 16.8.2006 21:24 st    Předmět: Citovat

Tak to gratuluju k umístění. A těším se na ty fotky Wink
Tomáš B.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 16.8.2006 21:27 st    Předmět: Citovat

Taky gratuluju k umístení no a o tech fotkach sem už psal. Jeď modeme jeď Laughing
Krčmoň
Anonymní

PříspěvekZaslal: 17.8.2006 11:53 čt    Předmět: Citovat

Tak to je fakt přímo úchvatné, škoda že sem se tam nepodíval Confused Crying or Very sad
Byl jsem jen o pár metrů vedle Sad
blekota

PříspěvekZaslal: 17.8.2006 14:49 čt    Předmět: Citovat

Sqvělá práce, bezvadně rozmístěná technika, výborný nápad Shocked
Akorát by to ještě chtělo postavičky dělníků a byla by to superbomba Wink
Krčmoň
Anonymní

PříspěvekZaslal: 17.8.2006 15:01 čt    Předmět: Citovat

blekota napsal:
Sqvělá práce, bezvadně rozmístěná technika, výborný nápad Shocked
Akorát by to ještě chtělo postavičky dělníků a byla by to superbomba Wink

To by Ti dělníci byli fakt pěkně malí Very Happy
blekota

PříspěvekZaslal: 17.8.2006 15:17 čt    Předmět: Citovat

Zas tak malí by nebyli, při 1:100 to máš cca 1,78cm. To se podle mě dá, vžsyť byli i figurky k MPR a ty byly 1:160 ( pokud se nemýlím) Wink
Daniel

PříspěvekZaslal: 17.8.2006 15:31 čt    Předmět: Citovat

V měřítku 1/300 by to bylo cca 6mm a to je tak práce pro laser Confused
Tomáš B.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 17.8.2006 18:10 čt    Předmět: Citovat

Ale to je v 1:300 Wink
Tomáš B.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 17.8.2006 18:11 čt    Předmět: Citovat

Nebylo tady nic a nejaednou sem bylaž třeti co na to měřítko 1:100 reagoval Embarassed
blekota

PříspěvekZaslal: 17.8.2006 23:18 čt    Předmět: Citovat

Sorry všem, nějak jsem to 1:300 přehlídl. Rolling Eyes Wink
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Diorámata a miniboxové krajiny / Diorama Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

Přejdi na: