Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 


ŽLEBY / Milan Bartoš / 1:165 / BETA Test
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TEO
Moderátor


Založen: 12.3.2007
Příspěvky: 1187
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: 5.7.2010 8:57 po    Předmět: ŽLEBY / Milan Bartoš / 1:165 / BETA Test CitovatStředověký hrad, o kterém pocházejí první písemné zmínky z roku 1289, nechal postavit nejspíše Jindřich z Lichtenburka. Je však pravděpodobné, že hrad je staršího založení a že jeho počátky sahají do poloviny 13. století. Další známou majitelkou zdejšího hradu byla Anežka ze Žleb, od níž hrad odkoupil roku 1356 český král a císař Svaté říše římské Karel IV. Tehdy se Žleby staly královským majetkem, který byl následně zastavován různým držitelům. Před rokem 1377 měl Žleby v držení Markvart z Vartenberka, po jehož smrti roku 1396 zde seděl Štěpán z Opočna. Rok na to byl však zavražděn a na jeho místo přešel jeho bratr Jaroslav z Opočna. Roku 1401 hrad získal Jindřich Lacembok z Chlumu a o rok později byly Žleby zastaveny Oldřichu z Hradce.
Od roku 1406 patřil hrad známému kutnohorskému mincmistrovi Petru Zmrzlíkovi ze Svojšína. Roku 1421 Petr Zmrzlík zemřel a panství bylo zastaveno Haškovi Ostrovskému z Valdštejna a na Detemicích. Dalším majitelem byl od roku 1436 Jiří z Dubé a Vizmburku a po něm byly Žleby zastaveny Janu z Janovic, který je roku 1483 předal manželovi své dcery Anežky, Janu Spetlemu z Prudic.
Od roku 1510 na hradě vládli Jan a Diviš Žehušičtí z Nestajova a po nich od roku 1522 rytíř Kuneš Bohdanecký z Hodkova. Po něm roku 1555 zdědil zástavní právo jeho syn Adam Bohdanecký z Hodkova a po jeho smrti roku 1562 zde vládla jeho vdova Alžběta z Nestajova na Žlebech, která roku 1575 Žleby prodala Václavu Chotouchovskému z Nebovid.
Od roku 1615 patřilo žlebské panství Heřmanu Černínovi z Chudenic a jeho manželce Marii ze Svárova. Roku 1622 Heřman Žleby vyměnil za Andělskou Horu s Karlem z Lichtenštejna a ještě téhož roku byly Žleby prodány Františkovi a Filipovi z Magni. Roku 1629 panství koupil Jan Trčka z Lípy, kterému byl majetek zkonfiskován pro nejrůznější provinění proti císaři a Žleby byly dědičně předány hraběti Leonardu Helfridovi z Meggau. Po jeho smrti roku 1634 majetek přešel na jeho dcery a ty ho roku 1662 prodaly Janu Františkovi z Kaisersteinu.
Roku 1723 Žleby odkoupil hrabě Karel Jáchym Breda, ale již o dva roky později panství vlastnil rytíř Karel Richard ze Schmidlinů. Roku 1730 panství koupil hrabě František ze Schönfeldu, po jehož smrti roku 1737 všechen majetek zdědila jeho dcera Kateřina, která se provdala za Jana Adama z Auerspergu. Kateřina roku 1754 zemřela a vše odkázala svému manželovi. Jan Adam se po smrti své první ženy znova oženil, ale i jeho druhé manželství bylo bezdětné, takže po jeho smrti roku 1795 panství přešlo na jeho synovce Karla.
Také Karlovo manželství zůstalo bez dětí a Žleby připadly roku 1811 jeho bratranci Vincencovi, který se oženil s princeznou Gabrielou Marií z Lobkovic. O rok později Vincenc zemřel a až do roku 1832 a do zletilosti syna Vincence Karla se o panství starala vdova Gabriela Marie. Vincenc Karel si vzal za manželku princeznu Vilemínu z Colloredo-Mansfeldu a na ni také přešlo žlebské panství roku 1867, kdy Vincenc Karel zemřel. Roku 1877 převzal panství Vincencův syn František Josef a po něm Žleby zdědil poslední mužský potomek z rodu Auerspergů, kníže Ferdinand, který roku 1942 zemřel. Panství převzala Marie z Trauttmansdorfu a držela je do roku 1945, kdy byl zámek zestátněn.
Text převzat z oficiálních webových stránek zámku ŽLEBY. Taktéž fotografie vyhledány na webových stránkách


_________________
PATLU ZDAR!!!
Nová Galerie


Naposledy upravil TEO dne 5.7.2010 15:48 po, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TEO
Moderátor


Založen: 12.3.2007
Příspěvky: 1187
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: 5.7.2010 9:29 po    Předmět: Citovat

Model tohoto zámku nebude žádný drobeček. Ke stavbě bude potřeba i velkých archů strojní lepenky k podlepování, ale i pro konečné umístění na podložku.

Základním stavebním prvkem tohoto modelu je kamená terasa, na které bude stát hlavní zámecký komplex. Překreslené části základny jsou nalepeny na strojní lepence tl. 2 mm a následně vyřezány. U horní plochy základny je potřeba aby byla nad podložkou v určité výšce. Zde dochází k vytvoření konstrukce, se kterou dosáhneme oné požadovaná výšky a zároveň dosáhneme efektu pevné plochy bez propadání se v prostředních partiích.Po dokonalém zaschnutí lepidla u konstrukce jsem se mohl vrhnout k lepení kameného opláštění terasy. Rovné plochy jsem zpevňoval podlepením lepenkou tl. 0,5 mm.U stěny s goticky klenutými výklenky jsem zvolil metodu lepení výklenků na tupo. Aby se mi tato stěna nebortila, opět jsem podlepoval, tentokrát jsem ale použil strojní lepenku tl. 1 mm, když jsem si tvar výklenků vyříznul zhruba tak o 1 - 2 desetinky větší než je na samotném díle. Vzniklo mi tak osazení pro samotné výklenky.Po nalepení všech stěn k základně následovalo i lepení terénu. Zde mi ale vůbec nevadí, že se mi místy terén zvedá. V konečné fázi úprav bude celý model nalepen na podložce i s realisticky upraveným terénem.
_________________
PATLU ZDAR!!!
Nová Galerie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cocoZaložen: 6.9.2008
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: 7.7.2010 0:30 st    Předmět: Citovat

Perfektní Teo, můžu zde zadat odkaz na mé stránky? Tohle je tvoje vlákno, tak bych rád tvůj souhlas.
Čočkin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza PZaložen: 17.7.2009
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: 7.7.2010 1:01 st    Předmět: Citovat

Velice zajímavé, jsem zvědav, jak budou Žleby vypadat hotové Wink . Jestli budou "jakoby z oka vypadly" skutečným Žlebům Wink . Držím palce Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TEO
Moderátor


Založen: 12.3.2007
Příspěvky: 1187
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: 7.7.2010 22:10 st    Předmět: Citovat

Coco, není žádný problém do tohoto vlákna dát odkaz na Tvé stránky. Můžeme klidně přepracovat první můj příspěvek, aby tam bylo napsáno něco málo o modelu i s daným odkazem tak, aby to bylo vše před tou první velkou fotkou samotné předlohy.

Ještě podotknu, že model lepím v plné složité verzi. Nyní něco málo k dalšímu postupu stavby. Dokončil jsem lepení s dalšího odstavce návodního textu. V něm bylo popsáno sestavení vstupní brány s věžičkou. Zatím mám na modelu odpracováno 22 hodin.

Do pláště brány jsem si vlepil na podlepení díly ze strojní lepenky tl. 1mm. Ty jsem si upravil tak, aby jejich výška dosahovala k místu, kde se bude lepit terén na horní ploše brány, dále místo pro přilepení dílu průjezdu jsem vyříznul tak o 1 - 2 destinky milimetru větší než je samotný tvar na plášti brány. Zde mi opět vzniká osazení pro snadné přilepení dílu průjezdu, kdy nemusím použít pomocné chlopně.Na horní plochu takto vzniklé brány jsem nalepil sílu zdi cimbuří.Na hodně dílech ve vystřihovánce se opakuje autorova přezdívka.Dále následovalo slepení věžičky a propojovacího schodiště s bránou. Zde se asi nejspíš pokusím využít služeb přítele lasera, a zábradlí k tomuto schodišti pokud to půjde nechám vyřezat. Pro vyzkoušení jak na sebe díly pasují, jsem ale musel i tuto formu schodiště slípnout a odzkoušet. Na střeše věžičky je opět plná verze cimbuří. Pro přesné slícování otvorů pro okna a dveře, jsem jejich ostění ještě před vyříznutím otvorů nalepil na plášt věžě v placaté podobě a následně vyříznul.

Zde je již brána i s věžičkou přiložena bez lepení na sucho k základní desce modelu.


_________________
PATLU ZDAR!!!
Nová Galerie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cocoZaložen: 6.9.2008
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: 7.7.2010 23:25 st    Předmět: Citovat

Máš to perfektní, až budou stránky funkční připojím odkaz, ale konkurovat ti nemohu.
Čočkin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brzdic
Moderátor


Založen: 20.9.2006
Příspěvky: 2379
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: 8.7.2010 9:38 čt    Předmět: Citovat

Velmi se mě líbí, že textura je vždy větší než místo na které se má přilepit díl. Tím pádem odpadá strach že vám budou svítit bílé místa pod dílky.

Jinak TEO jedeš. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ADZaložen: 26.8.2009
Příspěvky: 125
Bydliště: Prostějov

PříspěvekZaslal: 8.7.2010 11:54 čt    Předmět: Citovat

model to bude pěkný, ale na těch fototexturách doufám ještě zamakáte. Jak je vidět, tak jste tam občas namalovali stíny. Bylo by to fajn, kdyby nebyly jak podle pravítka, ale kopírovaly by svým okrajem zakřivení povrchu na který dopadají. Na přechodu břečťanu a zdi naopak stín chybí, což je nepřirozené a vypadá to hodně ploše. Další připomínku bych měl ke skále. Buďto přizpůsobte texturu tvaru modelu skály, nebo naopak. Je divné, když zjevná prohlubeň na textuře je vymodelovaná jako výstupek. Jako je třebas tady:


Byla by škoda odbýt takový model špatně udělanou texturou Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TEO
Moderátor


Založen: 12.3.2007
Příspěvky: 1187
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: 8.7.2010 14:01 čt    Předmět: Citovat

Tak zrovna tato skála bude udělaná znova z modelářské hmoty, aby tento terének vypadal reálněji. Doplněno to bude posypek a snad i nějakým keříčkem.

V zájmu modelovosti a slepitelnosti se musí kolikráte odpustit a tolerovat takto vzniklé terénky. Osobně bych tedy nechtěl lepit skálu s kdejakým výstupkem a proláklinou.
_________________
PATLU ZDAR!!!
Nová Galerie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TEO
Moderátor


Založen: 12.3.2007
Příspěvky: 1187
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: 11.7.2010 10:38 ne    Předmět: Citovat

V dalším odstavci návodního textu bylo zpracování věže s portálem z jižní strany zámku. Zde jsem opět využil možnosti podlepení dílu portálu strojní lepenkou tl.1mm tak, aby jsem následně mohl sílu zdi gotického klenutí nalepit na tupo. Bystré oko zdejších pozorovatelů si jistě všimne malé chybičky při sestavování portálu, kterou jsem hnedle mohl opravit pomocí hodně ostrého skalpelu. Lepení věže má stejný postup jako předešlá, takže její focení jsem vynechal až k sestavenému celku.

Následovat bude stavba obvodu zámku, která je rozdělena do několika stavebních bloků, jež se budou lepit samostatně a v konečné fázi přijdou pospojovat dohromady i s nádvořím. Takže z apár dní opět na viděnou. Odpracováno 27,5 hodiny
_________________
PATLU ZDAR!!!
Nová Galerie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JanOZaložen: 11.12.2007
Příspěvky: 143
Bydliště: stále stejné

PříspěvekZaslal: 17.7.2010 12:52 so    Předmět: Citovat

Mám prosím dotaz: Ty konstrukce z kartonu/lepenky jsou součástí vystřihovánky nebo je to vlastní nápad? Jestli to jsou šablony jako u Ještědu, které je třeba přenést na karton/lepenku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TEO
Moderátor


Založen: 12.3.2007
Příspěvky: 1187
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: 18.7.2010 21:26 ne    Předmět: Citovat

Konstrukce z lepenky nalepená pod základní deskou je potřebná. Není součástí vystřihovánky a jsou to je nařezané pruhy. Její tvar i složení ploch je individuální, jen je nutné dodržet výšku horní plochy základny od plochy stolu, která je autorem předepsaná. Já jsem tvar výstuh zvolil podle fotek autorského modelu, které mi dodal Milan Bartoš co by autor tohoto modelu.
_________________
PATLU ZDAR!!!
Nová Galerie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TEO
Moderátor


Založen: 12.3.2007
Příspěvky: 1187
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: 22.7.2010 22:37 čt    Předmět: Citovat

Někteří z Vás si určitě na grafikovi všimnuli, že jsem u tohoto modelu něco málo přeci jen lepil. Poslední dny co je stále takové vedro se mi patlat ani moc nechce. Ale i přes vysoké okolní teploty jsem se dokopal k dokončení dalšího celku popsaného v návodním textu. Tímto celkem a zároveň i dominantou samotného zámku je Velká věž.

Ostění i samotná okna jsou ve věži zapuštěna.Na střechu je osazen cihlový komín s krásnou hlavicí.K tělesu věže je přistavěn plášť vnějšího schodiště. Zde jsem si pomohl udržet geometrii vlepením pomocných žeber.Střecha věže je opatřena třemi arkýřovitými věžičkami.


_________________
PATLU ZDAR!!!
Nová Galerie


Naposledy upravil TEO dne 25.7.2010 20:16 ne, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Honza PZaložen: 17.7.2009
Příspěvky: 75

PříspěvekZaslal: 23.7.2010 1:04 pá    Předmět: Citovat

Jen taková otázečka.. Vyjde to jako celá vystřihovánka do obchodů? Např do knihkupectví? Docela se mi to začíná líbit a rád bych do toho někdy v budoucnu taky střihl:-)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TEO
Moderátor


Založen: 12.3.2007
Příspěvky: 1187
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: 25.7.2010 17:47 ne    Předmět: Citovat

To Honza P: autor tohoto modelu má v plánu jej vydat. Kdy a za jakých okolností to bude, mi není známo.

Od posledního reportu jsem opět trošinku popojel. Slípnul jsem dvě části, a to Malou a Východní věž.

Součástí Malé věže je balkon se zábradlím, kde se mi přímo nabízelo vyřezání vzduchu. Těchto detailů na modelu je ještě dosti.Při lepení jednoduché verze modelu, je dost detailů na jeho částech jen namalována. U této složité je možno tyto detaily slepit v plastické podobě, tak jako i vikýře na střeše malé věže. Kompletní střechu jsem si jen tak na sucho položil na horní část cimbuří, abych se mohl pokochat jak bude věž zhruba vypadat.Cimbuří ač je to tak trochu proti logice, má sklon stříšek směrem dovnitř ke střeše.
Východní věž jsem započal lepením její horní části se střechou.Dále jsem si připravil dva průchody. Při jejich lepení jsem použil stejnou metodu jako při lepení hlavní brány. Plochy jsem si podlepil lepenkou tak, abych pak na ně mohl na tupo přilepit jejich lomený podhled.Na plášť věže jsem nalepil ostění, u kterých jsem následně vyřezal otvor pro okna. Plášť jsem vytvaroval a slepil dohromady. Do takto vytvořeného válce jsem na svá místa nalepil okna. Na toto tělo věže jsem nyní mohl nasunout předem zhotovenou střechu a přilepit oba průchody.
Pomalounku mi přibývají části modelu a tak jsem si je na sucho poskládal na místa základní nosné části modelu. Podle návodního textu na mě čaká připravení si dalších terénních prvků a jednotlivých obvodových zdí zámku. Bude to ještě fuška. Zatím mám na tomto modelu odpracováno 57,5 hodiny.


_________________
PATLU ZDAR!!!
Nová Galerie


Naposledy upravil TEO dne 25.7.2010 20:15 ne, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Architektura / Architecture Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 1 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com