Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

HMS Glowworm / GPM / 1:200
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 33, 34, 35  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bakulda

PříspěvekZaslal: 25.6.2010 18:04 pá    Předmět: HMS Glowworm / GPM / 1:200 Citovat

Zdravím, protože tato kategorie je dosud mojí tvorbou neposkvrněna, je na čase to změnit!

Z provozních důvodů, kdy mohu více času pracovat na malých, lehce přepravitelných částech, než na objemném tanku A7V, jsem se pomaličku
pustil do mé první a doufám že ne poslední kocábky. Díky mé nulové zkušenosti s lodním stavitelstvím myslím, že není potřeba hned stříhat
do těch nejsložitějších modelů co nám papírový trh nabízí a tak začnu sbírat zkušenosti na méně rozsáhlém modelu. Samozřejmě je na prvním
místě dokončení A7Véčka, až poté se práce v docích rozjede naplno.

Výběr právě tohoto modelu byl ještě ovlivněn dvěma okolnostmi:

Arrow lodí britského královského loďstva tu je jako šafránu
Arrow vzhledem k probíhající stavbě německého těžkého křižníku Admiral Hipper kolegy Štefína je to jasná výzva

vystřihovánka

Arrow formát A4
Arrow návod 1 strana jazyk ? PL, EN, DE
Arrow kresby 6 stran
Arrow díly 9 stran

tisk ostrý, barvy jasné, pohoda Smile

TTD a "trocha" historie: (myslím, že si tato loď pár řádek rozhodně zaslouží)

název - HMS Glowworm (světluška), typ ? torpédoborec, třída ? G, kódové označení - H92

Zahájení stavby 15.08.1934 loděnice John I. Thornycroft & Company Ltd. ve Woolstonu, Velká Británie
Spuštění na vodu 22.07.1935
uvedení do služby 22.01.1936
vyřazení ze služby 08.04.1940 potopen v Norském moři

základní údaje

délka 98.45 m
šířka 10,06 m
ponor 3,78m
výtlak standardní 1,345 t plný 1,854 t

výzbroj

4x120 mm (4xI)
8 × 12.7 mm (2×IV)
10 × torpédomet 533 mm (2×V)
2x vrhač hlubinných bomb

pohon

3x 3-bubnový kotel Admiralty
2x parní turbína Parsons
2x šroub
výkon 34000 hp
rychlost max. 36 uzlů
zásoba paliva 470 t
dosah 5530 námořních mil při rychlosti 15 uzlů

posádka

kapitán lodi nadporučík Gerard Broadmead Roope

mírová - 145 členů
válečná - 9 důstojníků + 140 poddůstojníků a námořníků

Glowworm v rozbouřeném moři, pravděpodobně na začátku druhé světové války

Torpédoborec byl uveden do provozu v meziválečném období a původně sloužil v Středozemním moři. Měl krátkou, ale úspěšnou kariéru ve druhé světové válce.
8.4.1940 eskortoval s třemi torpédoborci Greyhoun, Hyperion a Hero bitevní loď Renown a doprovodné minolovky, plující k vyčištění vstupu do
přístavu Narvik od min. Po nehodě, kdy jeden člen posádky spadl přes palubu se Glowworm opozdil za ostatními loděmi. Přibližně v 8:30 dostal
víceadmirál Whitworth zpávu od Glowwormu, který v 7:59 hlásil kontakt s dvěma nepřátelskými torpédoborci. V té době byl Renown asi 260km od
Glowwornem udané pozice. Renown a Greyhound se otočili a nasadili potřebný kurz při maximální možné rychlosti. Další zprávy z Glowwormu
hovořili o souboji s velkou německou převahou. Poslední pocházela z 8:55. Od té doby až do konce války nebyl osud torpédoborce a jeho posádky známý.

Dva torpédoborce, o kterých mluvila zpráva ze 7:59 byli součástí německých sil, které objevila britská letadla o den dřív, 7.4.1940,
ale z důvodu špatného počasí s nimi ztratili kontakt. (Na 9.4.1940 byla stanovena invaze do Norska, vylodění krylo silné seskupení,
které kromě jiných tvořili i bitevní křížníky Gneisenau a Scharnhorst, těžký křižník Admiral Hipper a větší množství torpédoborců.)
Asi v 7:10 hlídky na Glowwormu zpozorovali německý torpédoborec Z 18 Hans Ludemann, po identifikaci a dvou salvách z britské lodě
se německý torpédoborec stočil a dal se rychlostí 35 uzlů na ústup. Krátce na to došlo ke kontaktu s další německou lodí,
torpédoborcem Z 11 Bernd von Arnim, který byl poškozen vlnobitím. Došlo k přestřelce, ale ani jedna loď nebyla zasažena.
Němec však vyslal signál hlavnímu seskupení. Na pomoc byl vyslán těžký křižník Admiral Hipper, který se plavil nedaleko.

těžký křižník Admiral Hipper, rok 1939

V 8:57 došlo ke kontaktu a identifikaci. Vzhledem k drsnému počasí, rychlosti a dalekonosným dělům Hippera se nadporučík Roope
rozhodl postavit křižníku a bojovat. Hned první salva z 203mm kanónů Hippera zasáhla velitelský můstek Glowwormu.

Ten odpálil salvu tří torpéd, kterým se ale Hipper vyhnul. Glowworm inkasoval řadu zásahů z těžkých děl Hipperu a začal hořet.
Nadporučík Roope si uvědomil, že je jen otázkou času, než se jeho loď potopí a rozhodl se ještě pro jeden pokus o zničení protivníka.
Vydal rozkaz o položení kouřové clony, za kterou se ukryl. Hipper zaplul do oblak kouře a začal hledat britský torpédoborec. Ten se
však nečekaně vynořil z kouřové clony a směřoval co nejvyšší možnou rychlostí přímo na německý křižník.

Glowworm se rozhodl taranovat německou loď, narazil do její přídě, kde vytvořil asi 40 metrovou díru ve vnější obšívce a pancéřovém plášti.
Nárazem došlo k fatálnímu poškození torpédoborce. Po vyhlášení rozkazu k opuštění lodi a po otevření zaplavovacích ventilů se hořící Glowworm
převrátil a potopil. Pouze 31 ze 149 členů posádky přežilo, z nichž ovšem ještě dva zemřeli další den na otravu z nafty a byly pohřbeni do moře.
Kapitán Hipperu Hellmuth Heye nařídil vylovení přeživších námořníků které trvalo více než hodinu.

Nadporučík Roope byl naposledy viděn na konci jednoho z lan vhozeného na záchranu z křižníku. Bohužel kombinací velké vlny a naprostého
vyčerpání Roope lano pustil a spadl zpět do vody, poté ho již nikdo neviděl. Se zajatci bylo zacházelo s respektem a uznáním.
O týden později bylo 29 mužů vysazeno ve Wilelmshavenu a zbytek války prožili jako váleční zajatci. Šlo o první akci v druhé světové válce,
kdy bylo uděleno nejvyšší britské vyznamenání - Viktoriin kříž, který obdržel in memoriam velitel Glowwormu nadporučík Gerard Broadmead Roope.
Rozhodnutí udělit toto vyznamenání bylo částečně ovlivněno zprávou kapitána Hellmutha Heye z lodi Admiral Hipper,
kterou zaslal na britské úřady prostřednictvím Červeného kříže, kde popsal statečnost a odvahu velitele Roopa při nerovném souboji obou lodí.
zdroj: Moře v plamenech

Hledání podkladů a přípravu tohoto vlákna jsem si řádně užil, a teď se jde lepit.
Zatím to budou opravdu drobnosti, jako například záchranné kruhy.

Moderátor

PříspěvekZaslal: 25.6.2010 18:17 pá    Předmět: Citovat

Excelentně zpracovaný začátek, tohle bych chtěl taky ovládat. Wink

Těším se na stavbu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kuba78

PříspěvekZaslal: 25.6.2010 18:57 pá    Předmět: Citovat

jeste bych doplnil, ze dle vice pramenu se traduje ze potapejici se poskozeny glowworm jeste vypalil z bezprostredni blizkosti posledni salvu z predniho dela a tim docilil jedineho zasahu Hipperu. Skutecne statecny cin britskych namorniku z dob kdy jeste na morich a ve vzduchu vladl duch cestneho boje.
bakulda

PříspěvekZaslal: 25.6.2010 19:27 pá    Předmět: Citovat

Brzdič - díky, já bych zase rád ovládal úroveň zpracování Tvých modelů.

Kuba78 - díky za poznámku, snažil jsem se, ale zřejmě jsem nepročetl úplně všechny zdroje.

PříspěvekZaslal: 25.6.2010 20:57 pá    Předmět: Citovat

Paráda, pak můžeme sehrát bitvu Twisted Evil
Kuba78

PříspěvekZaslal: 25.6.2010 22:34 pá    Předmět: Citovat

As the ships collided, Admiral Hipper suffered major damage, with a large underwater gash in her bow. With the two ships locked together, Glowworm fired one last shot at point-blank range into the Hipper

http://en.wikipedia.org/wiki/HMS_Glowworm_(H92)

After ramming the Hipper, Glowworm drew clear, but received another close range salvo from the Hipper to which the single gun, commanded by Petty Officer Walter Scott responded.

http://www.historyofwar.org/articles/weapons_HMSGlowworm.html
bakulda

PříspěvekZaslal: 9.7.2010 6:39 pá    Předmět: Citovat

Člověk by si myslel, že na zrcadlově obrácených žebrech není co skazit Evil or Very Mad
Takhle jsem si tedy seznámení s modely GPM nepředstavoval.

Takže momentálně jsem v rozpoložení s tím seknout, ale určitě časem "vyčichnu".

PříspěvekZaslal: 9.7.2010 10:46 pá    Předmět: Citovat

Teď to stojí položit si otázku, které žebro je správně, to dole, nebo to nahoře. Tuhle situaci ti teda nezávidím a já se těším, že zase předvedeš krásnou stavbu.
štefíno

PříspěvekZaslal: 9.7.2010 11:48 pá    Předmět: Citovat

Dotáááz. Čím to podlepuješ? Mě se stalo to samé, když jsem podlepoval lepidlem, které obsahovalo vodu. Se mi to roztáhlo o 5 mm a pak mi nesedla obšívka...viz. vlákno Aero od Alina Confused
bakulda

PříspěvekZaslal: 9.7.2010 18:10 pá    Předmět: Citovat

Vše podlepeno Koresem, lepidla na bázi vody jsem již dávno vyloučil.

PříspěvekZaslal: 9.7.2010 18:28 pá    Předmět: Citovat

jo jo tady se dá očekávat zase něco luxusního Shocked Shocked
odloženo:SA-6 KUB ANGRAF
hotovo : e 514 a mnoho dalších
-------------------------------------------------------
"Bijte je pražákéééé, hanba Sparta!"
vlada761

PříspěvekZaslal: 17.7.2010 21:22 so    Předmět: Citovat

Jestly ti to pomuze, tak my vcera prisel model teto lodi a delka obou dilu je 130 mm.
štefíno

PříspěvekZaslal: 17.7.2010 22:57 so    Předmět: Citovat

No vida, tak kde bude chyba?
bakulda

PříspěvekZaslal: 18.7.2010 5:18 ne    Předmět: Citovat

Díky, já mám jak originál tak zálohu 130mm a 131,5mm. Ten delší je ješte ze strany budoucího kýlového žebra mírně vyboulený. Trochu blbost, že?

PříspěvekZaslal: 18.7.2010 11:01 ne    Předmět: Citovat

Hmm, tak to je divný. Já jsem tuhle lodičku před pár lety taky lepil, a dokonce i slepil (to vlákno tu ještě někde bude), ale žádný větší problém jsem nezaznamenal. Tedy zaznamenal, ale za to jsem si mohl sám. jak se ti to takhle natáhlo, to teda netuším. Každopádně ale nezoufej. Jsou to "jenom" ty boční výztuhy, takže na přesnost trupu by neměli mít vliv. Já bych sestavil kostru mimo těch boků, a pak to tam dopasoval. I když ty proseky budeš muset zvětšit, aby ti vyšli na žebra, tak to nevadí, až zaschne lepidlo, tak to podrží. Tahle kostra je naštěstí malá, to se nechá ohlídat.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 33, 34, 35  Další
Strana 1 z 35

Přejdi na: