Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sovereign of the seas 1637 / 1:96 / autorský model
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 21, 22, 23  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Asiolo

PříspěvekZaslal: 30.5.2010 20:50 ne    Předmět: ... Citovat

Tak jo, těší mě že máš zájem o zdokonalení se v tom v čem můžu poradit.
Pokut teda potřebuješ aby plastiky byly ohebné pak je nejvhodnější je vymačkávat z toho modurytu.
Jka jsi sama psala- je potřeba formu vymyzat , třeba tím olejem.
Moduryt snadno naneseš a vmáčkneš do všech míst formy, přičemž si vlhčíš prsty vodou aby se nelepil. Potom , já teda celek ponořím do vroucí vody a povařím do takového stavu ohebnosti jak potřebuji. Vařím i s formou.
Myslim že i péct se to dá neboť lukaprénová forma snese vyšší teplotu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
DORIS

PříspěvekZaslal: 31.5.2010 7:43 po    Předmět: Citovat

Taky jsem ráda, že mohu počítat s Tvou pomocí a radami, sochaření se mi dost zalíbilo, ale nejsem v tom zatím tolik zkušená. U Sovereignu je těch soch a plastik obrovské množství, budu zkoušet různé způsoby a technologie, a co bude vypadat nejlíp, pro to se nakonec rozhodnu. S těma formičkama jsme ráda, že jsi mne ujistil v přesvědčení, že to tak půjde dělat. Modurit každopádně zpracovávám mokrými prsty nebo pod vodou, jinak to ani nejde. První kousky zkusím už brzy, docela jsi mi s tím nasadil brouka do hlavy. Budu nakonec vyměňovat některé sošky na Vicy, tam je každá jiná, takže to budu řešit bez formiček, ale víc si s tím pohraju. První sošky jsem dělala bohužel na suchu pouze mokrými prsty nebo pinzetou a nebylo to ono. Později jsem už tvarovala pod vodou a to se ukázalo jako lepší řešení. Mohu případně ubrat i počet vrstev barvy, aby byly sošky o něco výraznější, i když jak jsem psala, ten uhlazený styl se mi zalíbil. Spíš půjde o věrohodnější tvar postaviček. No zkusím to, hodím sem fotky a uvidíme, co z toho bude nejlepší. Cool
Alin

PříspěvekZaslal: 31.5.2010 9:13 po    Předmět: Citovat

Něco přihodím....
Co se týče separace odlitku od formy, přímo v balení lukaprenu je separátor, jen má bohužel separační účinky i na následně nanášenou barvu, takže díly je třeba fakt dobře odmastit

Materiál na odlitky může být ledajaký. Sám mám vyzkoušený resin, epoxydové pryskyřice, šílenou alchymistickou směs sádry,jemných pilin a vodního skla. Pokud má být dílec elastický (třeba při potřebě nalepení na oblý úsek trupu) je vhodný i onnen lukapren nebo řídký silikon.

Čiré epoxydové pryskyřice se dají před litím i obarvit např. dřevěnou moučkou, zlatým nebo stříbrným práškem nebo různými barevnými pigmenty. Nesmí se to ale přehnat, jinak vznikne hmota podobná sklenářskému tmelu. Výsledný odlitek není na 100% barevný (zlatá a stříbrná vypadá spíše jako hodně zašlý bronz nebo železo) ale lépe se to pak barví.

Do lukaprenových forem se dá lít i cín, páč , jak bylo již zmíněno, snese vyšší teplotu.

Jako materiál na formy se nechá použít lukapren, silikon,sádra atd. Záleží na tvaru odlitku. Model z negativním úkosem ( zjednodušeně třeba květináč, který má horní hrdlo menší než dno-s toho hlínu v celku nedostanem) do sádry nebo jiných pevných směsí neformovat.

Při odlévání řidkých směsí je dobré formu poklepávat, aby se z odlitku uvolnily bubliny (u dvoudílných forem jde použít i vysavač, který vtokem vzduch vysaje-mám na hubici napojenou tenkou hadičku s kapačky a tím opatrně na malý výkon odsávám)

Reliéfy a basreliéfy jsou snadno odlitelné v jednodílné formě alá bábovka s otevřeným vrškem. U složitějších tvarů jako jsou skulptury, děla a podobně je třeba použít vícedílnou formu s vtoky(tudy lijeme) ,výfuky(tudy uniká vzduch z formy při lití) a nálitky(pokud je dílec větší, nálitek eliminuje vzduchové bubliny, měl by být umístěn na nejvyšším místě modelu a při lití by se v něm měl objevit materiál odlitku)

V tomto topiku na foru plasťáků je vidět něco kolem lití dílů:
http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=59&t=7764

A tady něco o dvoudílných formách, takový základ:
http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=3311
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DORIS

PříspěvekZaslal: 31.5.2010 18:04 po    Předmět: Citovat

Alin: Děkuji moc za zajímavé tipy a rady. Modelforum znám, taky z tama čerpám rozumy a nápady, jak na to. Postupně vyzkouším technologie a materiály, které zde uvádíte a uvidím, jak mi to půjde a jaký bude výsledek. Postup svých prací zde také uvedu, třeba se to zase bude hodit někomu z vás. Sochaření budu po troškách zkoušet, na Vicy se chystám vyměnit pár sošek a do podzimu se v tom určitě zacvičím, abych pak začala s početnou výzdobou na Sos.
Tento týden dokončím Victory, zbývají jen doplňky, s nimiž už nepotřebuji urgovat, takže práce na Sovereignu se brzy zas rozjede. Projekci dílů trupu mám skoro dokončenou, doufám, že budou pasovat bezchybně, jako ty stávající.Cool
Asiolo

PříspěvekZaslal: 1.6.2010 19:47 út    Předmět: ... Citovat

Ahoj
Tak musím bohužel konstatovat že cena zlata se nám nedávno zvedla . Zvedla se cena zlata všeobecně kuli kryzi atd.
Koukal jsem do nabídek firem a zjistil jsem že tam nemaj ceny páč je rozvažujou. Přibližně bych odhadoval zvíšení tak o 3-400,- podle druhu zlata
Nicméně pořád si myslim že se to vyplatí protože odhaduji že jedna knížka vystačí tak na 3 lodě typu Victori...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
DORIS

PříspěvekZaslal: 2.6.2010 18:11 st    Předmět: Citovat

Hmm, i tak díky za info. Uvidím, co a jak budu řešit, nejdříve se musím ještě pořádně zacvičit na samotném tvarování sošek. Mám nyní pár zajímavých motivů, které budu chtít vymodelovat a osadím je místo některých sošek na Vicy.
martanek41

PříspěvekZaslal: 5.6.2010 10:40 so    Předmět: Citovat

Nemusíme se až tak pedantně držet předlohy DORIS, udělej si jednu sošku podle sebe - zasloužíš si to.
Myslím si, že řezbáři dělali na originálu také živé předlohy Smile

PříspěvekZaslal: 20.6.2010 17:59 ne    Předmět: Citovat

martanek41: Děkuji za milá slova, moc si jich vážím! Udělala jsem, co bylo v mých silách, a jsem ráda, že jsem se rozhodla některé sochy nahradit hezčími.
Mám přislíbený kvalitnější fotoaparát a udělám nové fotky. Práce na HMS Victory dnes doběhla k cíli a model je oficiálně hotov. Od zítřka budu pokračovat na Sos a snad mi výjde alespoň tak dobře, jako dnes dokončená Vicy.

martanek41

PříspěvekZaslal: 20.6.2010 19:24 ne    Předmět: Citovat

Achich ouvej ..... Shocked Shocked Shocked

NÁDHERA
Moderátor

PříspěvekZaslal: 21.6.2010 22:12 po    Předmět: Citovat

Sice jsem si říkal že nic nenapíšu ale stejně musím. Je to úctyhodné, ale problém vidím ve 2 věcech. Jedna je použití folií ale to je o vkusu ale druhá je to světlo. Už jsem kdysi psal že v noci zapal svíčku a budeš mít náhled jak by to mělo svítit. Tobě to svítí příliš silně. Jinak se ti to povedlo. Sám si přiznám že nevím jestli bych to zvládl v tak krátkém čase a v tvé kvalitě. A pravděpodobně nezvládl. Víc se vyjadřovat nebudu.
DORIS

PříspěvekZaslal: 22.6.2010 7:37 út    Předmět: Citovat

Děkuji za komenty a ohlasy k mé práci. Když jsem s Vicy před cca devíti měsíci začínala, taky jsem netušila, jak to zvládnu, ale jak šly týdny, práce mne bavila čím dál víc i díky podpoře přátel a radám odborníků z oblasti lodí. Mám svůj styl stavby modelů, fólie používám stále raději z mnoha důvodů, ale zároveň i víc barvím a patinuji. Osvětlení modelu je na fotkách trochu zkreselné, to už jsem též kdysi psala, že fotoaparát dělá větší kontrast světlých a tmavých míst. U zdroje je však přidám potenciometr a světlo lze regulovat, takže LEDky i žárovičky svítí rázem jako bludičky..... Když však fotím interiér kajut nebo potřebuji ostřejší fotky, potřebuji maximum světla, aby vynikly detaily v kajutách, takže musím výkon zesílit.

Plný výkon:

Po zeslabení II. a III stupeň:

Numi, věřím, že bys to taky zvládnul postavit, není to nic nezvládnutelného a jak se říká s jídlem roste chuť. Já jsem si nyní na sebe nachystala řádné břemeno v podobě Sovereignu, který považuji za nejnáročnější model, který se mi dostal do rukou. Stavba Victory mi však přinesla spoustu poznatků a díky spolupráci s dalšími modeláři a znalci lodí jsem se mohla dostat tam, kde jsem dnes. Když porovnám Vicy třeba s Bellonou, je to dost vidět.

Victory versus Bellona:

No konec povídání, tento týden rozjíždím práci na Sos, takže budu podrobně referovat o jejím průběhu krůček za krůčkem.
DORIS

PříspěvekZaslal: 14.7.2010 9:26 st    Předmět: Citovat

Tak jsem si pečlivě prostudovala všechny podklady a nasbírala jsem notnou dávku odvahy se pustit do úpravy - zatím přídě. Též jsem si rozkreslila korektní polohu všech střílen a až na tři vyřezená žebra to bylo bez problému. Vytvořím nové (už potřetí Twisted Evil ) díly boků, které budou mít rozmístění střílen krásně stejnoměrné s přihlédnutím k plánům. Výrazné řezání mne čeká i na zádi, která je úplně mimo a nikdy by to nevyšlo dle zamýšlené původní podoby lodi. Holt plány od Mantui jsou naprosto nerealistické vůči dochovaným podkladům o vzhledu lodi a čeká mne spousta práce, abych Sos ztvárnila co nejvěrohodněji.
Příď po úpravě

Snížila jsem kloun a budu dělat rovnou palubu - o tu výšku snížím i přední část dolní bočnice se střílnami, půjde to bez problémů. Zároveň jsem vyřezala první žebro a klounovou palubu, zbytečně by komplikovaly další práci.

Nové bočnice se správným rozmístěním střílen:

DORIS

PříspěvekZaslal: 14.7.2010 16:05 st    Předmět: Citovat

A třetí patro....

DORIS

PříspěvekZaslal: 15.7.2010 10:42 čt    Předmět: Citovat

Levobok mám v hrubé stavbě dokončen, nyní připravuji vnitřní prostory kostry na pravoboku a budu osazovat bočnice. Toto bude náročnější, protože musím 100% trefit souměrnost, takže mne čeká milion měření a přiměřování....... Postupuji jinak než u Victory, lafety budu osazovat až později, aby byly přesně vycentrovány za otvory střílen, a taktéž červené rámečky střílen příjdou na řadu až po položení poslední vrstvy obšívky - bude to mnohem čistější provedení ač náročnější na přesnost a trpělivost.

Projekci dílů dělám jednak podle plánů a všech relevantních zdrojů a zároveň to částečně přizpůsobuji kostře. Trochu mi pomáhá i plastový model od Airfixu pro 3D představivost (je na některých fotkách trochu vidět v pozadí). Výšky a parametry bočnic odměřuji od nejvyššího patra, ale lepím je od spodu. Používám cca 1mm hrubý houževnatý karton, díly sestavuji z menších celků, což přispívá ke snadnějšímu tvarování a dopasování. Vše se bude brousit a impregnovat, než na to položím další vrstvu, která už bude hladší a pěknější. Na tu pak příjdou fólie a barvy. Zatím mi to vcelku sedí, ještě budu dumat nad zádí, protože bych ji ráda udělala mírně zaoblenou, zda by to bylo reálné. Na modelu od Airfixu je placatá, v některých zdrojích též, ale už jsem viděla Sos právě i s jemně zaoblenou zádí (ale skutečně je to jen nepatrné) a to by se mi právě líbilo na mém modelu. Tady ještě počkám, co na to řeknou odborníci.
DORIS

PříspěvekZaslal: 17.7.2010 22:17 so    Předmět: Citovat

Dnes jsem dokončila hrubou stavbu pravoboku. Změřila jsem i souměrnost trupu a je skoro 100%, provedu ještě nepatrné korekce a připravím lišty pro osazení palub, zadního panelu a příďové stěny (omlouvám se za laické názvy, budu se snažit postupně naučit korektní názvosloví Wink ).

Takto připravený trup bude přebroušen a kompletně polepen další vrstvou obšívky z kartonu o tloušťce cca 1mm. Současná hmotnost modelu dosahuje přibližně 2kg a je velmi pevný.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 21, 22, 23  Další
Strana 2 z 23

Přejdi na: