Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sovereign of the seas 1637 / 1:96 / autorský model
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 21, 22, 23  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DORIS

PříspěvekZaslal: 27.5.2010 17:11 čt    Předmět: Sovereign of the seas 1637 / 1:96 / autorský model Citovat

Ahoj všichni!
Před časem jsme se rozhodli společně s mým kolegou, Janem 100, že se pustíme do této nádherné lodičky. Jedná se o jednu z nejkrásnějších plachetnic, jaké kdy brázdily moře, a protože jako papírový model ji zatím nikdo nevydal, oba ji budeme stavět jako vlastní projekt a zároveň to bude paralelka, jíž odhadujeme na cca dva roky.
Práce na Sovereignu již započala, Jano má se stavbou vlastních modelů již rozsáhlé zkušenosti a sám si je navrhuje. Pro mne je to něco nového, ale přiznám se, že se na tuto stavbu moc těším. Jsem velice poctěna, že mohu stavět Sovereign spolu s ním a spolupracovat i s dalšími špičkovými modeláři a odborníky přes lodě.
Tolik na úvod a nyní již k samotné předloze a stavbě:

Předloha modelu - výzdoba zádi

Model bude postaven kompletně z papíru v měřítku cca 1/96, doplňky, stěžně a pod., budou z jiných vhodnějších materiálů. Rozsáhlou sochařskou výzdobu budu řešit podobně jako na Victory použitím moduritu, ten se mi osvědčil. Nebude chybět ani osvětlení zadních kajut a luceren.

Naposledy upravil DORIS dne 10.1.2011 20:27 po, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DORIS

PříspěvekZaslal: 27.5.2010 17:21 čt    Předmět: Citovat

Předloha trupu - takto bych ho chtěla ztvárnit na svém modelu:
http://www.modelforum.cz/download/file.php?id=433025&mode=view
http://www.modelforum.cz/download/file.php?id=434064&mode=view
http://www.modelforum.cz/download/file.php?id=434065&mode=view

Počátky stavby

Příprava kostry pro položení obšívky:

První a druhá vrstva obšívky:

Na posledních záběrech je trup již přebroušen, jeho hmotnost přesahuje 1 kg.
Příprava bočních dílů trupu:

Po dokončení Victory se práce na Sovereignu rozjede na plné obrátky.
štefíno

PříspěvekZaslal: 27.5.2010 18:27 čt    Předmět: Citovat

No teda . To zase bude klenot Smile . Jsem rád, že si se vrátila sem na CPM Wink
martanek41

PříspěvekZaslal: 27.5.2010 19:11 čt    Předmět: Citovat

Welcome back DORIS Smile

No, nebudu muset jezdit slintat na Slovensko .... budu to mít hned při ruce Wink

PříspěvekZaslal: 27.5.2010 20:01 čt    Předmět: Citovat

Děkuji přátelé!
Také se těším na Vaše špičkové modely, rozhodně s nimi pokračujte i na SK fóru, ať můžeme všichni obdivovat, co dokážou Vaše zlaté ručky! Cool
Stavbu Sos prezentujeme s Janom 100 i na modelforu, kde jsme ve spojení s vynikajícími odborníky i modeláři, hlavně s Kapitánem KL., který má fenomenální znalosti o lodích a už s Vicy mi hodně pomohl k dokonalejšímu výsledku. Jeho pomoc je pro mne nepostradatelná i při stavbě Sos, díky němu mám nyní mnohem větší zájem o realistické ztvárnění modelů, než tomu bylo dřív, kdy prioritou byla hlavně estetická stránka. Podklady a plány Sos mám díky Janovi 100, který se tady ke mně zanedlouho připojí se svým dílem.
Letos bychom rádi zvládli trup, nejvíce se těším na výzdobu a stovky zlacených sošek a plastik, které tuto loď zdobily v období její kariéry.

Pro ty, kdo jsou zvědaví, jak mohou vypadat sošky z moduritu přikládám malou ochutnávku, nač se tolik těším při stavbě Sos:

Na Vicy jsem se v tom docela zacvičila, takže teď už to bude naostro.
lupiklv

PříspěvekZaslal: 28.5.2010 7:18 pá    Předmět: Citovat

Není tohle už náhodou sochařina nebo řezbařina ? Laughing Question
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DORIS

PříspěvekZaslal: 28.5.2010 8:13 pá    Předmět: Citovat

Dá se říci, že ano. U plachetnic byla často bohatá výzdoba, takže není to vůbec marné toto řemeslo alespoň trochu ovládat. Dříve jsem dělala plastiky čistě jen z papíru, který jsem vrstvila přes sebe a následně zalévala karosářským plničem a pak lakovala nebo zlatila akrylovou barvou. Toto však mělo omezené použití a pro některé velmi jemné plastiky nebo 3D sochy, takže jsem hledala lepší řešení. No a modurit (nebo také modelit) se ukázal jak ideální. Tvaruji ho pod vodou pomocí dvou pinzet, teplota vody umožní zvýšit nebo naopak snížit tvárnost tohoto materiálu. Dokončené sošky a plastiky pak umístím na silikonový papír a celé to dám do trouby, kde se to peče při teplotě kolem 130°C. Hotové sošky jsou i nadále mírně ohebné, je však potřeba trefit tu správnou dobu, kdy je vytáhnout z trouby. Na mém modelu Victory (ztvárnila jsem ji v jedné z původní podob z počátku kariéry, kdy ještě měla nádhernou a bohatou výzdobu) je těchto ozdobných elementů několik set.

Kromě soch se mi modurit osvědčil i pro ztvárnění jídel, která jsou na stolech v zadních kajutách Vicy, takže u tohoto materiálu už asi zůstanu.

U Sovereignu je výzdoba velice početná a rozmanitá na celém trupu včetně zamýšlených detailů v kajutách i na palubě, takže tam se bude moci člověk vyřádit.
Asiolo

PříspěvekZaslal: 28.5.2010 9:21 pá    Předmět: ... Citovat

Ahoj
Musím uznat že tvé zaujetí a píle je opravdu na vysoké úrovni.
Já jakožto kamenosochař a restaurátor bych měl nějaké výhrady k promodelovanosti některých sošek ale plně uznávám že v tomto měřítku a hlavně při takovém množství to celkově držíš na dobré úrovni.
Skromně bych si dovolil ti navrhnout ještě další materiály , je to např.- epoxidový dvousložkový tmel ze kterého se také dá úspěšně modelovat avšak ten tvrdne na vzduchu s to 24 hodin. Nicméně po velmi dlouhou dobu je možnost stále modelovat a upravovat , v čase se stává tužším a tak za 4h. umožní lépe to co v první hodině není dost možné.
Další věc na zvážení by myslim bylo kdybys sošku namodelovala v sochařské hlíně a pak ji odlila ze sádry nebo epoxidu.

Pak mě napadlo že když už se tím takhle zabýváš tak by to už opravdu chtělo zlatit pravím zlatem.
Není to nic náročného a zlato seženeš snadno.
Jsou tu 2 možnosti - jednodužší a reálnější bude zlacení na mat
složitější a těžší na udělání bude zlacení na lesk
Pokut bys měla zájem dám ti kontakt na obchod s pozlacovačskýmy potřebamy.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
DORIS

PříspěvekZaslal: 28.5.2010 10:02 pá    Předmět: Citovat

Ahojky, děkuji moc za zajímavé náměty a rady.
Propracovanost sošek bych chtěla ještě zlepšit, u Vicy to byl jakýsi pokus a skutečně v tom měřítku to byla docela zabíračka - na fotkách jsou sošky podstatně větší, než je realita, na lodi se jeví většina z nich jako miniaturky. Viz třeba zde v poměru k lodi a jejím součástem:

Ten epoxidový tmel mne ale docela zaujal, bylo by to určitě vhodné pro 3D sochy, kde bude více-stupňové tvarování - Sovereign má na přídi jezdeckou sochu, která bude vyžadovat ještě lepší technologii výroby, a nejen tato socha.....
Na to zlacení mám též kontakt, to ještě zvážím i kvůli ceně. Ono ta akrylová barva je celkem dost identická, trvanlivá a má jednu obrovskou výhodu - ve více vrstvách zalije i drobné vady, které na soškách zůstávají - třeba otisky prstů aj. Nicméně odhaduji, že k výzdobě se odstanu asi až na podzim a tak je dost času zkoušet všechno možné, aby pak výsledek byl dokonalý.
Ještě jednou moc děkuji za zajímavé tipy, jak na sochařinu, vyzkouším to.
Asiolo

PříspěvekZaslal: 29.5.2010 6:52 so    Předmět: ... Citovat

Tak jo
Pořídit pomůcky a materiál na zlacení není zas tak náročné.
A myslim že u tebe Doris by s to jen vyplatilo.
Tak 1 knížka zlata , obsahující 24 plátků 8x8xcm = 450-600kč podle druhu
Pokladací štětec = 200-400 podle velkosti
Mixtion - pokladací fermež , prostředek k nanesení na povrch na kterýý se zlato lepí = 150 kč lahvička
Řezací polštářek si vyrobíš sama z prkýnka a jelenice
Nůž na krájení plátků z nože na dorty
Zprašovací štětec nahradíš jiným jemným štěcem
Co se týká vlastnosti tvé zlaté barvy zalévat povrch , tak právě s tím mám trochu problém . Tvé sošky na mě působí jako polité medem. A to prosím nemyslim barevnost ale jaksi slitý povrch a rozechvělost hmot které mají být naopak jasné , dostatečně objemné a pevné.

Osobně si myslim že vůbec nejlepší by pro tvé modelování byla ta sochařská hlína.Má totiž pro modelování nejlepší vlastnosti + dostatek , dostatečně titěrných špachtliček = kvalitní promodelovanost.
Hlína totiž dobře umožňuje přidávání a odebírání hmotiček dle libosti , přesně drží jí vnucený tvar.....
Atd. atd. dál už nebudu šířit , jen kdybys měla zájem rád se podělím o další skušenosti.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
DORIS

PříspěvekZaslal: 29.5.2010 8:55 so    Předmět: Citovat

Díky moc za náměty a rozpis všeho, co bude potřeba pro zlacení. Mohl bys mi prosím ještě říct, jak se chová ta modelářská hlína po vytvrdnutí? Je to pružné, nebo se ohýbáním v jemných částech sošek poškodí?
Co se týče zalití sošek barvou, tady musím konstatovat, že to bylo záměrem a takto jsem to chtěla, líbilo se mi to na jiných modelech. Wink Navíc to měřítko.... Třeba sochy postaviček v zábradlí jsou jen necelých 5mm vysoké, jednorožec pod boční galerií má na délku sotva centimetr atd. V reálu jsou sošky opravdu titěrné a vypadají lépe, než na fotkách, kde je zkreslují odlesky zlaté barvy a mnohem větší velikost. Je ale fakt, že fotky odhalí spoustu nedokonalostí a to je naopak dobré pro vylepšování takto odhalených míst.
U Sovereignu už budu zkušenější, takže mohu zkusit vytvořit dokonalejší tvary sošek, spousta z nich je mnohem větších, než ty na Vicy. Rozhodně budu ráda za jakékoliv náměty i připomínky, aby pak výsledek byl co nejlepší. Nemám se sochařinou skoro žádné zkušenosti, vyloženě jsem to zkusila a zalíbilo se mi to.
Časem budu předělávat i Bellonu, právě ohledně výzdoby a taky barevné úpravě dřeva na jejím trupu.
jano100

PříspěvekZaslal: 29.5.2010 21:56 so    Předmět: Citovat

Takže zdravím všetkých,

občas tu ptikvitnem, ale toto je prvý väčší projekt, ktorý tu poprezentujem Very Happy

U mňa to začalo takto

potom pokračovalo takto

a takto aj ostalo. Je vidieť, že Doris je Dáma, a s modelom sa hraje, zato ja vôbec k hrubej stavbe nemám takúto úctu.
Momentálne Doris dokončuje Victory, ja Mary Rose ( iné vlákno ),
o chvíľu sa obaja vrhneme na túto krásavicu.

Keby sa chcel niekto pridať - bude nám potešením.

Jano
DORIS

PříspěvekZaslal: 29.5.2010 22:46 so    Předmět: Citovat

Ahoj Jano!
Mám velkou radost a je mi ctí, že mohu s Tebou spolupracovat na tomto parádním projektu, už se těším, jak se stavba rozjede. Odhaduji, že do konce června (nejpozději) budu mít Vicy kompletní, de facto loď samotná je až na pár drobností dokončena, zbývají už jen doplňky.
Sovereign budu stavět co možná nejvíc dle dobové dokumentace, během června už budu dělat na lafetách pro dolní paluby a připravovat díly trupu.
Budeš dělat i osvětlení?
Asiolo

PříspěvekZaslal: 30.5.2010 11:22 ne    Předmět: ... Citovat

Ahoj
Takže k té hlíně - je to hlína sochařská a jako každá hlína když vyschne tak stvrdne , zmenšéí oběm a popraská. Takže tohle není cesta.
Já to myslel tak že z hlíny vymodeluješ , v přestávkách přikrýváš vlhkým hadrem aby to nevyschlo a po vymodelování odleješ .
Tak že z lukoprénu uděláš formu na ten model z hlíny a do takové formy odleješ ze sádry , z epoxidu a nebo i vmáčkneš moduryt.
Já totiž vím že moduryt totiž nemá tak dobré modelovací vlastnosti jako má hlína .
Pokut se ti na té lodi oběvuj víc sošek od jednoho druhu pak jistě uvítáš když od té jedné budeš mít formu. A to nejen sošky ,jde tam i o jiné zdobné prvky jako jsou různé rámečky a ornamenty že ?
DORIS

PříspěvekZaslal: 30.5.2010 17:26 ne    Předmět: Citovat

Ahojky!
takže takto to je, díky moc za vysvětlení, s těmi formami je to super nápad, tohle budu potřebovat, neboť na Sos je řada totožných motivů a plastik, které musí vypadat identicky. Co bys, prosím, doporučil jako ideální materiál pro odlévání do těch formiček? Modurit se mi dost lepil, ale možná, kdyby se formička přestříkla silikonovým olejem, tak by to šlo. Co Ty na to? Jde mi hlavně o jednu vlastnost, kterou má právě modurit - a to, že po upečení zůstává ohebný a neláme se, což je obrovcká výhoda. Jinak jeho formování je někdy pakárna, u některých sošek mi to vyšlo poměrně dobře, hlavně ta hlava na přídi Vicy byla podle mých představ.

Uvažuji, že pokud se mi budou sošky dařit lépe, některé z Vicy vyměním - ty na zádi jsem dělala jako první a některé by se opravdu daly udělat lépe.
Takže díky moc za tipy, budu ráda, když mi cokoliv poradíš nebo i zkritizuješ, nechci průměrnost, Sovereign chci postavit co nejkvalitněji.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 21, 22, 23  Další
Strana 1 z 23

Přejdi na: