Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

HMS ALERT 1777 / SHIPYARD / 1:96
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Radowan

PříspěvekZaslal: 2.5.2010 23:09 ne    Předmět: HMS ALERT 1777 / SHIPYARD / 1:96 Citovat

Zdravím. Jak jsem již avizoval, další kousek, který se budu snažit převést do 3D podoby, je HMS Alert. Předpokládám, že práce v suchém doku započnou někdy v polovině května.

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radowan

PříspěvekZaslal: 7.5.2010 20:55 pá    Předmět: Citovat

Krátce k historii lodě. Na vodu byl HMS Alert spuštěn 24.června 1777, hlavním úkolem lodí tohoto typu bylo hlídkování podél poštovních tras a boj s piráty a pašeráky.
Vybojoval zřejmě hodně bojů, ze střetu s Le Coureurem v červnu 1778 vyšel vítězně a zajal také předtím americkou loď Lexington v září 1777. Jeho vítězné tažení ukončilo až setkání s francouzskou fregatou Junon v červenci 1778.
Napáchal tedy plno úspěchů a je dobře že mu dostalo modelového zpracování...

Započaly první práce na modelu. Já podlepuji jednou vrstvou silného kartonu o váze cca 750g/m2 a tloušťce asi 1,1mm. Nyní jsem na rozdíl od Coureura zkusil podlepit Herkulesem najednou větší kus stránky, ale dle očekávání se zvlnil, tak jsem celý karton namočil pod vodovod, vyrovnal, vyválel a uvidím. V těchto věcech ještě nemám tu potřebnou rutinu a zkušenost.

Vojta Č.
Moderátor

PříspěvekZaslal: 7.5.2010 21:41 pá    Předmět: Citovat

To je vlnobití hned na začátku lodě Wink

Jinak Herkules je dobrý lepidlo i na tohle, občas mi nějaká horší tyčinka zaschla tak, že se to pak zase ulouplo.
Chce to (osvědčilo se mi) natahovat lepidlo na ten karton a roztahat hodně tenkou vrstvu nějakou špachtlí (ideálně funguje třeba neplatná kreditka Cool )

A nebo lepidlo ve spreji není špatně utracenejch cca 150 Kč.
Listy

PříspěvekZaslal: 8.5.2010 8:50 so    Předmět: Citovat

Já osobně přísahám na KORES v "rtěnkovém" provedení ( i když problémy s odlepováním se tu a tan objevily taky ). Jinak pokud chci mít něco po podlepení opravdu rovné používám tzv. sendvič, tzn. místo jedné vrstvy silného podkladu dvě tenčí - vzniklé tlaky během schnutí jednotlivých vrstev se víceméně vyrovnají. A hlavně zátěž, zátěž opravdu hodně zatížit Razz .
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JoskaM

PříspěvekZaslal: 8.5.2010 9:02 so    Předmět: Citovat

A za mě, zkus všechno. najdeš si nejlepší způsob...tak či tak at kores, sprej, nebo herkul, zatížení po slepení je základ. Další důležitá věc - žádné boule lepidla, toho musí být vždy tenká vrstva...(a když se ti začnou časem loupat žebra v trupu, to přeci nevadí...to už nikdo neuvidí.

Už do něj střihni...jsem zvědav.
martanek41

PříspěvekZaslal: 8.5.2010 12:56 so    Předmět: Citovat

Hlasuji pro KORES a sendvičový způsob. Dobrá velká zátěž je samozřejmostí. Osvědčilo se mi navíc obalení podlepovaných dílů na kartonu novinovým papírem. Stáhne to přebytečnou vlhkost. Smile

PříspěvekZaslal: 8.5.2010 13:23 so    Předmět: Citovat

Tak já mám osvědčený Herkules, je nejspolehlivější, Kores a podobná bezvodá lepidla se mi u starších modelů po čase projevila v lokálním oddělování podlepených větších ploch kvůli vzdušné vlhkosti, takže jsem zůstala u Herkulesu. Nanáším ho pomocí stěrky na houževnatý karton a na to pak položím podlepovaný díl, který je z líce naimpregnován acrylovým lakem. Když se to kvalitně rozetře do stejnoměrné tenké vrstvy, se zvlněním není žádný problém. Suším narozdíl od ostatních BEZ zátěže a to i u velikých dílů. Cool
Radowan

PříspěvekZaslal: 12.5.2010 18:01 st    Předmět: Citovat

Podlepil a vystříhal jsem žebra. Zkoušel jsem první sestavení nasucho, zdá se že bude opět honička s vodorovnými podélnými žebry, příčná žebra zatím sedí bez větších nepřesností. U Coureura jsem žebra před sestavením naimpregnoval ředěným herkulesem, tady to udělám taky, navíc zabrousím hrany žeber našikmo, což jsem prve neudělal. Oproti Coureurovi s 12 žebry jich má Alert 18, mohlo by to být znát na plynulosti obšívky. Práce půjdou trochu pomaleji kvůli pracovním povinnostem.

Jak jsem dříve mohl existovat bez řezací podložky, dnes nechápu. Cool

DORIS

PříspěvekZaslal: 13.5.2010 18:39 čt    Předmět: Citovat

Pěkne jedeš. S tím počtem žeber to nehraje až tak podstatnou roli ohledně plynulosti obšívky, krásně hladký "plášť" není problém docílit i s polovičním počtem žeber (oproti Shipyardu) třeba u 70cm dlouhého trupu, což mne příjemně překvapilo (viz Janova technologie). Je však potřeba použít mnohem silnější papír pro kostru, a po dvou vrstvách obšívky (též z houževnatého kartonu) nalepených do kříže a přebroušení, můžeš docílit již velmi pěkného a hladkého tvaru trupu, aniž bys použil tmel (viz můj Sovereign). Klidně napiš, pokud by Tě tento postup zajímal blíže. Rozhodně už jsi zkusil, jak to jde na předchozím modelu, tak to nyní budeš mít už jednodušší.
Radowan

PříspěvekZaslal: 26.9.2010 15:47 ne    Předmět: Citovat

Po delší odmlce způsobené hezkým počasím, pracovní vytížeností, dovolenými a nechutí cokoli lepit se opět vracím k modelu.

Nasucho sestavený trup.

Radowan

PříspěvekZaslal: 16.12.2010 22:31 čt    Předmět: Citovat

Dnes jsem položil první vrstvu obšívky trupu, až na dílčí nepřesnosti sedla celkem slušně. Je to jakýsi polotovar pro další úpravu, kterou udělám analogicky s Coureurem, nastříhanými pásky papíru. Vše se ještě srovná.

DORIS

PříspěvekZaslal: 17.12.2010 19:11 pá    Předmět: Citovat

Vypadá to dobře. Když lepíš ty pásky obšívky, vlepuješ mezi ně spojky, nebo to přilepuješ jen k žebrům? Mi se osvědčilo vlepovat mezi obšívkové díly spojovací pásky, které napomohou přesnému přilepení sousedních dílů obšívky. Navíc se to dost zpevní. Idea
Radowan

PříspěvekZaslal: 17.12.2010 20:09 pá    Předmět: Citovat

To mě taky napadlo, vzápětí, co jsem všechno nalepil. Použiju to u příštího modelu. Různými nepřesnostmi, ať už mými nebo vystřihovánky jsou první pláty obšívky spojeny většinou s jedním příčným žebrem a sousedním plátem, ale vyspraví to síť pásků z tenkého papíru, kterými to polepím.
Radowan

PříspěvekZaslal: 18.12.2010 14:10 so    Předmět: Citovat

Drobný posun kupředu, zpevněna první vrstva obšívky, poté natřena ředěným herkulesem, po zaschnutí se krásně vypnula, na druhém obrázku finální stav novinové skořepiny, je velmi pevná a téměř rovná. Potom přijde druhá vrstva obšívky z vystřihovánky. Novinový papír má minimální tloušťku, tak příliš nezvětší objem trupu, přesto se vyplatí řezat potom pásky obšívky s mírnou rezervou.

Na palubu položena fólie imitující dřevo. Patina teprve bude.

Radowan

PříspěvekZaslal: 20.12.2010 21:00 po    Předmět: Citovat

Hotové jsou polotovary děl, ještě budou vybaveny očky a nabarveny. Na to jak je Alert malej, je vyzbrojenej požehnaně. Ten rastr na podložce je 1cm.

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Lodě / Ships Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

Přejdi na: