Obsah fóra Papírové modelářství CZ Obsah fóra Papírové modelářství CZ
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

ISS + raketoplán Endeavour / L.Badalec / 1:100
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Letecká a kosmická technika / Aircraft, space ships
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
yvan

PříspěvekZaslal: 19.7.2010 13:55 po    Předmět: Citovat

Nádhera. Kosmická technika mě nikdy nijak zvlášť nebrala, ale když sem sledoval projekt jak postupně vycházel v abc, tak mě to hodně chytlo. Detailnost a propracovanost s grafickou precizností v malém měřítku u neokoukaného projektu. Seš dobrej. Oživils to skvěle a kdyby se jednou celá ISS sešla pohromadě, byl bych další v řadě zájemců. Držím palce, jen tak dál Exclamation

V tom skladování je problém, nejlepší by to bylo pověsit do vitríny a pojistit proti pohybu, aby se to neomlátilo o stěny Rolling Eyes
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
koppik

PříspěvekZaslal: 17.10.2010 23:28 ne    Předmět: Quest - Airlock Citovat

Quest - Airlock

Předloha:
-Jedná se o přechodovou komoru, která umožňuje výstup do volného kosmu až dvěma kosmonautům v amerických (EMU), nebo ruských (Orlan) skafandrech.
-Modul je dlouhý 5,5 metru a maximální průměr činí 4 metry.
-Byl vynesený na palubě raketoplánu Atlantis během mise STS-104 v roce 2001.
-Na vnějším povrchu jsou umístěné dvě nádrže s kyslíkem a dvě s dusíkem.

Model:

- autor: Koppik
- měřítko: 1:100
- rozsah: 1x A4

Konstrukce:
Konečně jsem zprovoznil tiskárnu a mohl se vrhnout na dokončení Airlocku. Modul zatím nevybarvuji, to také bude platit pro následující přírustky. Konečné texturování si nechám až úplně nakonec aby to bylo vše alespoň trochu jednotné.

Samotný modul už prošel závěrečnými beta testy a je již ve finální podobě (tedy až na již zmíněnou texturu). Je vytištěný z části na 160g a z části na 120g papíře, avšak 120g je celkem dostačující. 160ku budu používat asi jen na příhradovou konstrukci, kde je větší požadavek na tuhost a "rovnost"

V uplynulém mezidobí jsem nezahálel a obohatil svůj kosmický park o další Sojuz tentokráte v mezinárodní kamufláži. Tady je tedy Airlock, připojen na svém místě k portu Unity, vlevo na na Zarji je připojen nový Sojuz

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
koppik

PříspěvekZaslal: 19.10.2010 23:34 út    Předmět: Z1 "Hlava příhradové konstrukce" Citovat

Z1 "Hlava příhradové konstrukce"

Předloha:
-Nosník Z1 se používal jako dočasná ukotvovací pozice pro nosník P6 a solární panely
-Obsahuje agregát silového gyroskopu (control moment gyroscope - CMG), elektrické vedení, komunikační zařízení a dva plazmové kontaktory navržené k neutralizaci statické elektrické energie stanice
-Nosník Z1 je nepřetlakový, ale obsahuje dvě přípojná místa spojovacího uzlu CBM (Common Berthing Mechanism) pro lehká připojení a datovou komunikaci
-Na nosníku je nainstalovaná anténa určena k primární komunikaci se Zemí v pásmu "Ku"
-V současné době nespojuje žádné elementy. Jsou na něm nainstalovány pouze gyroskopy, komunikační zařízení a plazmové kontaktory

Model:
- autor: Koppik
- měřítko: 1:100
- rozsah: necelá A4

Konstrukce:
- Tenhle "drobeček" byl větším oříškem než Airlock. Jak jsem tak procházel fotky nebo díly jiných autorů, nebyl jsem příliš spokojen s provedením, takže jsem celý model navrhl komplet podle svého. Včetně průřezů do útrob.
- Celý vývoj mi zabral dohromady 2 dny poctivé práce a odříkání, včetně stavby jednoho beta kusu a jednoho konečého (na fotografiích).
- Až na titěrnost některých skříněk to šlo celkem od ruky, dokud nedošlo na vyžezávání otvorů do papíru podlepeného na 1mm v horní části, 2x stačilo Smile
- Z fotek je patrné, že jako správný ekolog jsem zrecykloval již nepotřebný poklop Unity,
- na Airlocku jsem stejně vycházel z rozměrů těch originálních poklopů, takže škoda práce a papíru. Jenom jsem z něj strhnul jednu svrchní vrstvu, která tvořila "plastickou" texturu, aby to lépe chytlo
- Nicméně s výsledkem jsem docela spokojen a až na dovybarvení povyžuji jeho vývoj za dokončený
- Další na řadě bude nosník P6, pro který jsou na nosníku Z1 patrné 4 čtvercové díry né náhodou připomínající rozměry pro zasunutí zápalky Wink

koppik

PříspěvekZaslal: 21.3.2011 0:04 po    Předmět: P6 - nosník příhradové konstrukce Citovat

P6 - nosník příhradové konstrukce

Zdravím po delší době všechny vesmířany!
Z té příhradové konstrukce se vyloupl daleko větší oříšek než jsem čekal. Strašně dlouho jesm se nemohl rozhodnout, jakou formu celá příhradovina dostane. V zásadě jsem se pral se třemi požadavky. Bohužel dva z nich vždy vylučují ten třetí...

1. Maximální podíl papíru - vyhnout se balsovým trámečkům
2. Vzhled - nechci aby to vypadalo jako miniboxové krabičky
3. Šílenost provedení úměrná výsledku - čili, aby se u toho člověk nezbláznil a neupižlal

Myslím, že jsem nalezl vhodný kompromis, však posoudíte sami.

- Po delším zkoumání fotek a vizualizací celé ISS jsem bohužel zjistil, že nosník se bude na modul z1 připojovat pootočen o 90° oproti mému předpokladu, takže z1 ještě půjde pod "skalpel" - časem
- stavba je celkem nenáročná, největší práci dá vyřezávání příhradových dílů, síla papíru se rovná tloušťce 3x tvrdého výkresu + 120g se samotným dílem,, dohromady cca 1mm. (na betakusu nemám všechny prořezané. Nechtělo se mi s tím zbytečně pižlat, protože jsem nevěděl jestli to celé nepoletí do koše... naštěstí vše sedlo nádherně.

- větší oříšek budou fotovoltaické panely, jež se připevní na horní část nosníku. 34cm na každou stranu!!
- tady ještě trochu váhám, jak to vůbec zrealizovat. Skutečné panely jsou tak tenké, že se dají v pohodě srolovat. Váhám tedy jestli je mám nechat poze ze dvou vrstev papíru, či jim trošičku vypomoct podlepením, ale jak tak koukám na ostatní modely P6, tak asi půjdu cestou silnějšího podlepení na úkor "autentičnosti"

- co se týče již nainstalovaného radiátoru, tak pozorným možná neunikne že v počátečních fázích výstavby ISS se na tomto nosníku nacházely celkem 3 kusy. Ve finále však na nosníku zůstane pouze tento jedinný, takže zbylé radiátory dodělám až na ně příjde řada. Jsou však stejné, takže ctrl+c ... Wink

- v brzké době musím zajít pro smrkové trámečky 2mm abych mohl vystužit střední nosník fotovoltaických panelů, na tyhlety "potvůrky" jsou i špejle krátké Shocked

- no a konečně nějaké fotky ze stavby...

- na závěr ještě pár fotek z prosincového přeletu nad modelářskou výstavou

štefíno

PříspěvekZaslal: 4.4.2011 20:57 po    Předmět: Citovat

Pěkná práce. Jen si tak říkám, že jako celek to bude dost křehké ne? Už když se spojí 3-4 moduly tak se to člověku rozpadá pod rukama, natožtak pokud to bude celá ISS.
tata
Moderátor

PříspěvekZaslal: 4.4.2011 21:22 po    Předmět: Citovat

Super jen jak píše štefíno by to chtělo asi nějakou kostru (podstavec)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
koppik

PříspěvekZaslal: 5.4.2011 17:02 út    Předmět: Citovat

Díky, díky,,

No, podle toho jak se vyvíjí rozměry tak neuvažuji o podstavci ale o něčem ve formě závěsu Wink (hlavní osa modulů svisle dolů a příhradová konstrukce vodorovně) protože tohle bych opravdu neměl kam postavit.

A co se týče toho samovolného rozpadu,, s příhradovou konstrukcí nebude problém ta se navlače na několik smrkových 2mm trámečků, ale zbývající moduly v hlavní ose patrně umístím na jednu průchozí středovou špejli, nebo alespoň prodloužím špejle "stávajícího konstrukčního řešení" každému modulu tak na min 25mm aby se to nesmekalo,, pokud tedy budu brát v úvahu že většina spojů bude namáhána pouze silou v ose. Na "vodorovno" je to trošičku habrové a mohlo by dojít k náhlé dekompresi následkem nechtěného oddělení modulů Very Happy,, to je ale ještě daleko...

Mezitím jsem se "zaříznul" do starého sojuzu (na fotce se složenými panely) a připravil jsem jej o středovou část, jež dělí návratovou a obytnou sekci - asi 3mm odsazení. Tvarově mi to příjde více autencičtější, takže úpravu budu aplikovat i na dalších Sojuzech.

-momentálně pracuju na uchycení hlavních solárních panelů k nosníku, zde jsem se trochu zasekl. Musím vymyslet jak ty potvory pořádně napnout (i přes poměrně velkou tloušťku to má značný průhyb - není se co divit, má to 34cm délky!)
Lukáš

PříspěvekZaslal: 6.4.2011 21:16 st    Předmět: Citovat

Tak tohle obdivuju: "Že nevyšla ISS celá? Nevadí, dodělám si ji sám." Držím palce, ať se ti to podaří dokončit.

BTW: Jako úplný neználek v této oblasti si až při pohledu na tvůj projekt uvědomuju, jak byly ty raketoplány velké, resp. jednotlivé moduly stanice malé Smile
khaRel

PříspěvekZaslal: 3.6.2011 11:07 pá    Předmět: Citovat

mě tak napadlo, aby se nerozpojily ty moduly, tak nosný lana.. teda vlasce, nitě, nebo za co to bude viset, nemít svisle, ale šikmo ke středu konstrukce. a kvůli průhybu coby student technické univerzity k tomu mám taky co říct- smrk to nikdy nepodrží, takže se to taky bude muset zavěsit v nějakých rozumných intervalech. popřípadě použít materiál s mnohem vyšší pevností, což by mohl být třeba ocelový drát, nebo něco ještě pevnějšího, ale u takového průřezu, jaký vidím na fotkách, to asi nepůjde
koppik

PříspěvekZaslal: 11.6.2011 23:38 so    Předmět: Citovat

Lukáš:
díky Wink no snad to postavím za kratší dobu, než se stavěla ta reálná, cca 10 let Very Happy

KhaRel:
- no,, z vlastní zkušenosti se zavěšováním bych byl se šikmými lany opatrný, jakmile ta nit není nakolmo, tak to vytváří pnutí, ktré pak ty moduly rozpojí (uvažujeme-li že je to zavěšeno v ose na centrálním nosníčku)

- Avšak rovněž jako student technické univerzity mohu prohlásit, že nejdůležitější pro udržení celistvosti bude TŘENÍ - čili, dlouhé špejle, těsné pouzdra a přesné a rovněž těsné spojovací uzly

- co se týče těch trámečků, ty se prohnou jako luk to je pravda, ale budou integrovány do celé příhrady, která bude už tak dost tuhá (až na spoje)

Zatím jsem nechal uležet panely a ikdyž byly vylisované jak placky, tak jakmile to nasaje trochu vlhkosti tak to může jít pod žehličku znova. Uvažiji tedy že všechny panely lípnu na nějakou tenkou balsu a bude,, raději hrubší ale rovné, než tenké ale vlny..

Tak tady ještě pár fotek celé mé ISS, vpravo připarkovaný kousek raketoplánu a vzadu panely pro představu. Všimněte si Sojuzu se staženými panely, je to ten zkrácený o středový článek (můžete srovnat s tím šedým)

propozice solárních panelů, již zmiňované pokroucení cca za 2 měsíce; a krabice, která má pracovní název kosmické smetí Smile

Howkey

PříspěvekZaslal: 12.6.2011 0:09 ne    Předmět: Citovat

Podobný podstavec jsem dělal někomu na plastové modely, bohužel asi už nemam fotku. Šlo o modelářské trubičky kovové z kterých byla jakási X konstrukce na obou stranách na stojánku a zeshora byl trámek na kterých byli tenké nitě, dalo se to složit to X protože v tom středu to bylo jen smontované.

Já měl ten plánek ISS tak dlouho pověšený na nástěnce, a psal jsem 3x aby to dodělali. Na netu vzniklo pár verzí ale většina jen bílá nebo spíš taková, nazval bych je "funky".

Máš to moc pěkné až na to kroucení panelů, doporučuju 0,5mm balzu. Ani 0,5 karton ti nepomůže. Také bys mohl zvážit lakování které to zpevní dost.
koppik

PříspěvekZaslal: 17.11.2011 16:52 čt    Předmět: Destiny Citovat

Zdravím, po čase se mi zase povedlo pokročit v tomto projektu.
Příhradovou konstrukci nechám na chvíli spát, třeba mne časem napadne nějaký nečekaný zvrat, který pomůže usnadnit konstrukci,, zatím jsem na mrtvém bodě Very Happy

Nicméně pustil jsem se alespoň do zbývajících modulů, neb jsou to většinou jednoduché válce. Rozhodl jsem se to komplet navrhnout znova, čili mimo modulů z ABC nebudu používat žádné další internetové free moduly. Hezky od píky Wink

Na řadu přišla DESTINY U.S. LAB
pravděpodobně podstoupí drobné změny a to ve vnitřní konstrukci. Konkrétně ,,porty" (čti,papírové trubičky s vnitřním průměrem velikosti špejle) pro ukotvení S0-příhrady. Jeden takový ,,port" na připevnění manipulačního ramene jsem již vyrobil a osvědčil se, takže v podobném stylu doplním i kotvy pro S0.

DESTINY připojená k UNITY, nad okénkem můžete vidět onen ,,port" pro manipulační rameno.

koppik

PříspěvekZaslal: 18.11.2011 23:40 pá    Předmět: Harmony, Columbus Citovat

Tak jsem se do toho pustil po hlavě a mám v podstatě hotovy další čtyři moduly. (Pokusně slepen vždy jden od každého Wink )

NODE 2 - Harmony a NODE 3 - Tranquility
- jedná se v podstatě o shodné moduly, lišící se snad jen nepatrně v texturách
- oba slouží jako spojovací uzly mezi dalšími částmi stanice, ikdyž poslední Tranquility již není uzlem jako takovým, neb moduly, které měl propojovat byly postupně zrušeny. Nyní je na něm nasazená Cupolla - několikasegmentové panoramatické okno

ESA Lab Columbus a PMM Leonardo
- opět dva konstrukčně totožné moduly odlišné jen texturami povrchu
- kolumbus ještě dostane malou venkovní plošinu pro externí experimenty
- PMM (Pernament Multipurpose Module) Je předělaný MLM (Multipurpose Logistic Module) Leonardo, Donatello, či Raffaello. Tyto moduly byly opakovaně vynášeny raketoplánem jako jakýsi nákladní kontejner
- Leonardo se nakonec dočkal dodatečného pláště proti mikrometeoritům a jiným vylepšením, aby se z něj mohl stát trvalý modul ISS

pohled na celou sestavičku

- takže na řadě je Kibo - Japonská sekce a tím skončí ta jednoduchá ,,válcovitá" práce a příjde na řadu příhradovina.
koppik

PříspěvekZaslal: 27.11.2011 13:45 ne    Předmět: S0 Citovat

Zdravím, tak jsem si zase odskočil k příhradové konstrukci, neb u tohoto projektu všechno souvisí se vším. A jestli chci dotáhnout Destiny do konce, musím znát přesnou polohu nosníku S0. No a to zjistím jen tehdy, když jej vyrobím Smile

- je to zatím jen pracovní verze, ale mohu říct, že konstrukčně se již nezmění. Jen se doladí rozměry a detaily.
- pro další vývoj všech nosníků ale bude platit:

* čtvercové hranoly do kterých se nasune smrkový trámek
* vyřezávaná žebra 0,9 - 1 mm
* na finální konstrukci se na tupo nalepí ,,pláty" izolačního potahu a další prvky

A tady již fotky z progresu:

A letmé napasování na Destiny:

Tomys
Moderátor

PříspěvekZaslal: 27.11.2011 15:10 ne    Předmět: Citovat

moooc dobrý
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra Papírové modelářství CZ -> Letecká a kosmická technika / Aircraft, space ships Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

Přejdi na: